2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Emlak Danışmanı Damla Boğaç Emiroğlu Artan Arazi Satışlarını Yorumladı

26 Ekim 2021

Kuzey Kıbrıs’ta arsa mı arıyorsunuz? Acele etseniz iyi olur. Çünkü talep günden güne artıyor, fiyatlar değerleniyor. Emlak Danışmanı Damla Boğaç Emiroğlu ile arsa – arazi satışlarındaki son durumu konuştuk. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

kıbrıs emlak danışmanı

Emlak Danışmanı Damla Boğaç Emiroğlu Artan Arazi Satışlarını Yorumladı

Kıbrıs emlak sektörü, son yıllarda birçok emlak danışmanı ile tanıştı. Kimi talebin arttığı dönemde elde edilen yüksek kazancı görünce sigortacılıktan geçti, kimi halı satıyordu, kimi otelde / casinoda çalışıyordu. Fakat çoğunluğu bu mesleğe adım atıp, “ne iş olsa yaparım, ne olsa satarım” deyip, bir alanda uzmanlaşamadan sıradanlaştı. Hatta çoğu yok oldu.

Belirli bir yol haritası çizenlerse, eski işlerinden de kazandıkları tecrübeyle kısa sürede öne çıktı.

Emlak Danışmanı Damla Boğaç Emiroğlu da rotasını net bir şekilde çizenlerden. Her şehre, her konut tipine değil, arsaya çalışıyor. Arsa buluyor, üzerinde yapılabilecek potansiyel projeleri düşünüyor ve doğru hedef kitleyle buluşturuyor.

Kıbrıs Emlak Merkezi kurumsal üyelerinden Damla Boğaç Emiroğlu ile uzman olduğu konuyu, arsaları konuştuk. Özellikle de pandemi sonrası artan talebi sorduk…

Keyifli okumalar…

“Arazi Üzerine Gayrimenkul Danışmanlığı Yapıyorum”

Haberlerde bol bol buluşuyoruz, fakat yeni okurlarımız için sizi tanıyarak başlayalım sohbete. Kimdir Damla Boğaç Emiroğlu?

Marka yönetimi, sosyal medya yönetimi, kurumsal ve pazarlama iletişimi alanında uzun yıllar danışmanlık görevlerinde bulundum. Son 5 yıl içerisinde de gayrimenkul sektöründe arazi alım satım ve projelendirme konularında yönetici olarak çalıştım. Son 5 aydır ise özellikle arazi satışı üzerine gayrimenkul emlak danışmanlığı yapıyorum. Bu kapsamda yatırımcılarıma doğru projeye doğru arazi bulmak, ya da tam tersi araziye uygun proje geliştirilmesi, hangi projenin satışının kolay, hangisinin zor olacağı, arazi alım satımlarında alıcılara teknik destek (satın alınacak arazinin imarının ne kadar olduğu, yol çekilişinin ne kadar olacağı vb gibi) sağlanması ile ilgili çalışmalar yapıyorum. Eski usul sadece koçan ve araziyi yerinde göstermenin ötesinde, o araziden ne kadar katma değer yaratılabileceği, arazi özelliklerinin neler olduğu ile ilgili ayrıntılı raporlama yaparak, yatırımcının daha kolay karar vermesine yardımcı olmaya çalışıyorum. Bunu da çok keyif alarak yapıyorum. Kadın emlak danışmanları genellikle villa veya daire satışı ile ilgileniyorlar, ben ise arazi ile ilgileniyorum. Arazi içerisinde tüm sınırlarını dolaşarak arazinin tüm özelliklerini yaşayarak görmekten ve bir proje yaratır incelikte araziyi çalışmayı seviyorum. 

“Fiyatlar Artmaya Devam Edecek”

Son dönemde pandemi ile birlikte portalımıza gelen arsa talepleri ve kurumsal üyelerimizin arsa satışları ciddi anlamda hızlandı. Bu ivme böyle devam eder mi? Arsa-arazi satışlarının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Her kriz, yeni bir fırsat aslında. Bu yoğun arsa ihtiyacı da pandemi ile beraber artış gösterdi. Kişiler daire / site gibi kalabalık alanlardan, daha bireysel ve izole olabilecek müstakil hayata geçme ihtiyacını fark etti. Ve bu ihtiyaç ile birlikte arsa satışlarında artış var. Bununla beraber arsaya talebi gören yatırımcılar da şehir merkezlerine yakın uygun fiyatlı arsa parselasyonları geliştirmeye başladı. Dolayısı ile ileriye dönük yatırım maksatlı arsalarda piyasaya çıkmış oldu.  Ada ülkesinde olmamız ve toprağın kısıtlı olması dolayısı ile arsa ve arazi fiyatlarında aşağı yönü görmenin oldukça zor olduğunu düşünüyorum. Fiyatların düşmesini bekleyenler varsa onlara güzel haberlerim olamayacak. Fiyatlar artmaya devam edecek. Dolayısı ile bekleyelim ve görelim diyenler arsa arazi konusunda maalesef zarar eder. Ne kadar erken arazi yatırımı yaparlarsa o kadar erken kara geçmiş olurlar. 

Arsa tercihinde popüler bölgeler hangileri ve sebepleri neler?

İhtiyacın sebeplerini inceleyerek bu soruyu cevaplamak en doğrusu olur. İhtiyacın tam olarak ne olduğu, bunu karşılamak için ne kadar bütçeye sahip olduğumuz önemli. Ayrıca, yaşayacağımız evi inşa etmek maksatlı arsa veya arazi seçimi ile kısa vadede yüksek kazanç için arazi alımı farklı yaklaşım ve bakış açısı gerektirir.  Yatırım maksatlı arsa arazi alımlarında hızlı değer artışı öngörülen lokasyonların tercih edilmesi yüksek kazanç sağlayacaktır. Bunun yanında arazinin farklılıklarının (denize yakınlık, ana yola yakınlığı, ticari izni olup olmadığı vb. gibi) neler olduğu da fiyatı ve tercih edilmesinde büyük önem teşkil edecek. Hepsinden de önemlisi üzerine geliştirilecek projenin ne olduğu ve o projeye uygunluğu o arsanın tercih sebeplerinin en önemlisi olacak.

“Arazi Fiyatları Daha Da Yükselecek”

Peki bu yoğun talep, fiyatlara nasıl yansıdı? Arsa-arazi fiyatlarında artış ne durumda?

Geçmiş 1.5 yıl tüm sektörler gibi gayrimenkul sektörü için de zorlu geçti. Daire fiyatlarında %20-%30 lara kadar düşüş gözlemlenirken, arazi fiyatlarında bu düşüşler yaşanmadı. Bunun yanında arsa arazi alımlarında hareketlenme başlaması ile beraber arsa arazi fiyatları %20 lere kadar yükseliş yaşadı. Önümüzdeki süreçte de bu artışın devam edeceğini düşünüyorum. Arsa arazi genelinde yurtdışından yatırımcıların da proje ortaklıkları şeklinde adaya ilgi gösterdiğini gözlemliyorum. Özellikle dövizdeki artışın da yabancı yatırımcı ve bireysel yabancı alıcılar için fırsat olduğunu düşünürsek, fiyatların daha da yukarı gideceğini öngörebiliriz. 

Arazi Seçiminde Lokasyon Analizi

Yabancı ve yerli yatırımcılar için tavsiyeleriniz neler? Hangi bölgeden yatırım yapmalılar? Nelere dikkat etmeliler?

Ben arazi yatırımını her zaman insanlığın henüz gitmediği ancak çok yakında gideceği lokasyonlara yapmak gerektiğini düşünüyorum. Hali hazırda birer ikişer yapılaşmanın başladığı ve bu yapılaşmanın birkaç yıl içerisinde de artacağı lokasyonlar arazi yatırımının yapılabileceği doğru lokasyonlardır. Siteler, apartman daireleri veya villaların olduğu lokasyonlara da arazi yatırımı yapılamaz mı, tabi ki yapılabilir. Ancak 3- 4 yıl içinde diğer gelişmekte olan lokasyonun kazancına göre çok daha düşük bir kazancı olacaktır. Arazinin belli artı özelliklerinin olması, değer artışını olumlu etkileyecek unsurlar olacaktır. Ticari bir arazinin yüksek görünürlüğü olan bir lokasyonda olması, park alanının ve görüş cephesinin geniş olması gibi özelliklere sahip olması değerinin daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde denize yakın ve anayola erişimi kolay olan bir arsa ile insanlıktan uzak ve çevresi tarla olan bir arsanın arasında ciddi bir değer farkı vardır. Şehirlerin nereye doğru büyüdüğü iyi gözlemlenip henüz o büyüme gerçekleşmeden, bekleme süresi göz önünde bulundurularak yatırım planlanmalıdır.  Planlanan büyüme süresi doğru öngörülemezse 5 yıllık yatırım planı 20 yıllık bir bekleyişe neden olabilir. 

“Yurt Dışından Yatırımcılar Portföyüme Ulaşıyor”

Herkesin karalar bağladığı günlerde, Kıbrıs Emlak Merkezi olarak, hem sektörde pozitif hava estiren içeriklerle çözüm ortaklarımızın yanında olduk, hem de değişen dünyada doğru hedef kitleye erişimi hızlandırmak adına Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak 3 dilde yayına geçtik. Fuarlar ertelense de, 3 dilde 365 gün açık bir dijital fuara çevirdik portalımızı. Siz bu değişimi nasıl yorumluyorsunuz?

Bu değişimi son 10 yıl içinde yaşamaya başlamıştık zaten. Özellikle son 5 yıl içerisinde internet ve sosyal ağlar sayesinde sektör olumlu ve olumsuz anlamda bir değişim yaşamaya başlamıştı. Pandemi ile beraber bu değişim büyük bir hız kazandı. Değişimin dezavatajları da Kıbrıs Emlak Merkezi gibi vizyon sahibi portallarla ortadan kalkarak bir fırsata ve avantaja dönüştü. Kıbrıs Emlak Merkezi’ne üye olduğum bu kısa zaman zarfında yurt dışından yatırımcıların arsa ve arazi portföylerime ulaşmalarını sağladı. Normal şartlarda yurtdışı yatırımcıya ulaşmanın en basit yolunun yurtdışı fuarlara fiziksel katılım olduğunu düşünürsek, böylesi zorlu bir dönemde buna gerek kalmadan arz ve talebin buluşmasını sağlayan Kıbrıs Emlak Merkezi iyi ki var ve olmaya devam edecek diyorum.

Ayrıca ilanların artık sosyal medya hesaplarında bile rahatlıkla paylaşılabildiği bir dönemde, haberler ve bilirkişi olarak sektörü değerlendirmek adına yaptığımız içerik çalışmaları, hem yatırımcılarımıza, hem de bireysel olarak marka değerimize büyük katkı sağlıyor. 

Biliyorum ki tanıştığım, görüştüğüm her yatırımcı internet üzerinde hakkımda araştırma yapıyor. Ve Kıbrıs Emlak Merkezi’ndeki gibi değerli içeriklerle beni bulması ve takip etmesi, büyük bir artı değer katıyor. Çünkü artık dijital çağdayız ve herkes interneti en iyi şekilde kullanıyor. Yatırımcılar bilinçli. Bizler de sektör oyuncuları olarak, kendimizi ve uzmanlığımızı en iyi şekilde ifade etmeliyiz.

Bizlere bu ortamı sağlayan Kıbrıs Emlak Merkezi ailesine tekrar teşekkürler.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır