2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs’tan Nasıl Ev Alınır?

kıbrıs deniz manzarası

Kıbrıs adası terör ve adi suçlar ölçeğinde dünyanın en güvenli 5 bölgesinden biri. Koronavirüs salgını ve dünyada ilan edilen pandemide de, salgın sınavını en hızlı geçenler arasında. Özellikle de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuhuriyeti, salgının başında aldığı önlemler ve kapanma kararıyla koronavirüsü ilk sıfırlayan ülke oldu. 

Neden Kıbrıs’ta yatırım başlıklı yazımızda gerekçeleri detaylı ve kazançlı bir şekilde sıraladık. Dilerseniz bu yazımıza da göz atabilirsiniz. Şimdi sırada Kıbrıs’tan nasıl ev alınır var. 

Pandemi öncesinde gelerek, görerek, el sıkışarak ilerliyordu bu süreç. Dünyadaki her şey gibi, artık bu da değişti. Hepsiburada’dan ürün alır gibi, artık Kıbrıs’tan da online ev alabilirsiniz. Birçok firma dijital altyapısını ve uzaktan erişim sistemlerini güçlendirdi. Özellikle karantina günlerinde sıkılan İskandinav ve Rus bölgelerine online olarak ciddi bir oranda satış yapıyorlar.

Cyprus, Sunset

Konumuza dönelim.

KKTC’de ev nasıl alınır?

Alıcı çeşitleri de önemli bu konuda.

Adayı bilen alıcı, ilk kez gelen alıcı, yatırımcı alıcı, ilk evini arayan alıcı, yaşayacak alıcı, kiraya verecek alıcı gibi.

Her alıcı profilinin farklı yaklaşımları, farklı öncelikleri var.

Kimisi çok hakim olmadığı bölgede işi profesyonel emlak acentelerine devrediyor. Özellikle Kıbrıs Emlak Merkezi olarak hazırladığımız Kıbrıs emlak acenteleri ve Kıbrıs emlak danışmanları profil sayfaları, bilinçli yatırımcılar kanadında çok işe yarıyor. Seçim yapmadan önce araştırıyor müşteri, emlak profesyonellerinin hakkında çıkan haberleri okuyor, en iyilerini tercih ediyor. Kriterlerini ve bütçe aralığını paylaştıktan sonra da, en doğru yatırım önerilerini beklemeye geçiyor.

Kimisi bu süreci birçok emlak acentesiyle yürütmeye çalışıyor. Tabi piyasa küçük. Örneğin Türkiye’de yaşıyorsunuz ve Girne Karakum’da 60 bin sterline kadar bir daire bakıyorsunuz. Bunu da “ilk kez sizinle görüşüyorum” diyerek, 4 ayrı emlak acentesine söylüyorsunuz. Hiç abartısız en geç 1 saat içinde tüm Girne sizden haberdar oluyor. Fark ettirmeden herkesi kullanıyormuş gibi bir imaj çiziyorsunuz daha gelmeden. Öyle olunca da, emlakçılar sizinle zaman kaybetmeyi pek tercih etmiyorlar. Herkesin zamanı ve motivasyonu kıymetli.

Bir kısım müşteri profili ise hiç aracı kullanmadan, direkt inşaat firmaları üzerinden ilerliyor. Yine Kıbrıs Emlak Merkezi olarak bu süreçte etkin rol oynuyoruz. Portalımızın Kıbrıs konut projeleri ve konut projeleri haberleri kategorileri yatırımcının sevdiği alanlardan. Buradan proje seçeneklerini görüyorlar, istedikleri gibi olanları filtreliyorlar. Daha sonra hem konut projesi, hem de projenin sahibi KKTC inşaat firması hakkındaki haberlerimizi, röportajları okuyorlar. Proje ve firma hakkında izlenim sahibi olan yatırımcı, site üzerinden iletişim formu ile veya direkt firmanın telefonunu çevirerek ilk teması kuruyor.

Kıbrıs Emlak Merkezi

Kıbrıs emlak ve inşaat sektörünün nabzı bu sayfalarda atıyor. Yatırım yapmadan önce firmaları araştırabilir, haberlerini okuyabilir, iletişim formu üzerinden kurumsal üyelerimiz ile irtibat kurabilirsiniz.

Kampanyalı Konut Projeleri

Kıbrıs inşaat firmalarının kampanyalı konut projelerini sizin için sıraladık.
Tıkla, İncele
NorthCyprus
gazimağusa-tatil-fırsatları-kıbrıs-emlak-merkezi

Kıbrıs'tan Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kıbrıs emlak fiyatları konusunda detaylı araştırmanızı yaptığınızı düşünelim. Emlakçıdan veya inşaat firmasından, hatta yolda geçerken gördüğünüz bir konut bile olabilir… Yatırım kararı aldınız. Dikkat etmeniz ve üzerinde durmanız gereken detaylar var, onları paylaşalım.

Bol Bol Soru Sorun

Doğru sorular, doğru yanıtları getirir. El sıkışmadan önce, aklınıza takılanları bol bol sorun. Projenin teslim tarihini, kullanılacak malzemeleri, size sunulacak hizmetleri, uzaktaysanız destek taleplerinizi, ödeme seçeneklerini, tapusunun durumunu, tahmini amortisman süresini, olası bir satış durumunda edeceği rakamı gibi… Sonradan ‘keşke’ dememek için, sorun sorularınızı. Dilerseniz gitmeden önce notlarınızı bile hazırlayın.. Daha fazla detay için Kıbrıs Yatırım Rehberi başlıklı yazımızı da inceleybilirsiniz.

Sözleşme Şart

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, KKTC emlak sektörü için de ‘söz uçar, yazı kalır’ düşüncesinden uzaklaşmayın. Karşınızdaki kişiyi ne kadar sevseniz de, ne kadar samimi görseniz de, herkes işini garantiye almalı. Sorduğunuz sorulara aldığınız yanıtları, sözleşmeye de ekleyin. Ve alım yapmadan önce karşı tarafla net ve anlaşılır bil dilden oluşan sözleşmeyi imzalayın. Mümkünse bu süreçte bir KKTC avukat desteği de alabilirsiniz. (ki haklarınızı hukuki dilde korumak için bu çok önemli)

Vaatleri de / Kampanyaları da Sözleşmeye Ekleyin 

Her dönem inşaat firmaları birçok fırsat sunuyor yatırımcılarına. Zaten birçoğu bunu standart sözleşmelerinde de geçiriyor. Fakat son dönemde işleri hızlandırmak isteyen bazı küçük ölçekli inşaat firmaları ve ayakta durmaya çalışan emlak acenteleri de vaat sağanağına başladı. İlk bakışta sürdürmeleri çok zor olan vaatler sunuyorlar. Örneğin kendi ofis kirasını ödeyemeyen acentelerin, müşteriye ‘kendi cebinden’ kira garantisi veya kiracı bulamazsak ‘ben kiralarım’ sözleri vermesi gibi… 

Bunlar da lafta kalmalı, aksi durumda uygulanacak yaptırımlarla birlikte, işin daha başında  bağlayıcı bir şekilde sözleşmenize mutlaka eklettirin.

Her şey tamamsa, sıra geldi satın alma işini tamamlamaya. Sözleşmelerinizi de imzaladınız. Mümkünse ödemelerinizi banka üzerinden yapın ve dekontlarınızı bir kenara koyun. Türkiye’nin ünlü ismi Selçuk Yöntem, IQ Global Real Estate isimli emlak acentesi danışmanı ile yaşadığı mağduriyeti, yaptığı banka transferleri ile belgeledi.

Eğer aldığınız ev ikinci el bir emlaksa, hemen tapuya geçebilirsiniz. İşte burada Kıbrıs’tan ev alma şartları devreye giriyor. Bu maddeler de sizin yatırım süreciniz için önemli.

iskele-long-beach-kibrisemlakmerkezi-emlak-kktc

Peki KKTC’den Ev Alma Şartları Nelerdir?

KKTC vatandaşları hariç, diğer ülke vatandaşlarının 1 adet ev alma hakkı var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da 1 ev alma kısıtlamasına giriyor.  Karı-kocalar aynı soyadlarını taşıdığı için, resmi süreçte 1 kişi olarak görünüyor. Yani birer tane alamıyorlar.

Eğer vatandaş değilseniz ve birden fazla yatırım yapmak istiyorsanız, uluslararası sermayeli bir şirket kurmanız önemli. Bu konuyla ilgili de KKTC’de şirket kurmak başlıklı yazımızda detaylı bilgilere yer veriyoruz.

Yabancı yatırımcının satın alma süreci, izin gerektiriyor. Çünkü her yabancı, her yerden ev alamıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ateşkes sebebiyle, ada genelinde askeri birliklerin sayısı fazla. O yüzden KKTC vatandaşı dışındaki yatırımcıların, askeri bölgelere yakın projelerden resmi olarak ev sahibi olması imkansız. Yani evde otursanız bile, tapusunu alamazsınız. Onun dışında bazı ülke vatandaşları için de ayrı bir soruşturma süreci işliyor. Bu konuyla ilgili Kıbrıs’tan kimler ev alabilir başlıklı yazımızda tüm detayları sıraladık.
Her şey tamamsa, kontratta yer alan fiyat üzerinden binde 5 oranında pul ücreti ödeniyor.

Tapu devri bakanlar kurulu tarafından onaylandıktan sonra da, tapu dairesine kayıt sürecine geçiliyor.

Burada tapu devir harcı, KDV ve stopaj vergisi ödüyor alıcı. (Güncel vergi oranlarını öğrenmek isterseniz Kıbrıs’ta emlak vergisi başlıklı yazımız aradığınız sorulara yanıt olacak.)

Listeleri Karşılaştır