yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs Tapu (Koçan) Çeşitleri

Kıbrıs emlak ilanları arasında dolaşanların, özellikle de ilk kez KKTC yatırım fırsatları hakkında araştırma yapanların görünce en çok şaşırdığı konu detaylardan  biri tapu çeşitleri. Yerel deyimle, KKTC koçan çeşitleri

Tapunun çeşidi mi olur diyorsanız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gayrimenkullerin tapusu çeşit çeşit diyebiliriz. 

En genel çerçevede, üç çeşit Kıbrıs koçanı (tapusu) var.

Bunlar Türk koçanı, Eşdeğer koçan ve tahsis koçan. 

Yatırımcılardan ve ziyaretçilerimizden en çok aldığımız soruyu paylaşalım sizinle: “Kuzey Kıbrıs’taki koçan (tapu) türleri arasındaki farklar neler?” diye soruyorlar. Gelin detaylandıralım… 

Birkaç yıl öncesine kadar Kıbrıs emlakları arasında koçan (tapu) türü farklılığına göre fiyatlar değişkenlik gösteriyordu. Hatta bankalar tapu türüne göre konut kredisi veriyordu, ya da riskli görüp vermiyordu. 

Artık o fiyat ve işleyiş farkı ortadan kalkıyor diyebiliriz. Türk koçan ile eşdeğer koçan arasındaki fark neredeyse kapandı… Tahsis koçana hala soru işaretiyle bakılsa da, tercih edilme oranında ciddi bir artış var. 

Kıbrıs'ta Yatırım Yapmak


KKTC Koçan (Tapu) Çeşitleri Neler?

Kıbrıs emlak sektörünün en değerli tapusu diyebiliriz Türk koçanı için. Gayrimenkul sahibinin kimliği fark etmeksizin, 1974 yılından önce sahip olunan gayrimenkulün tapusu anlamına geliyor. Özellikle Türkiye’den gelip KKTC’de ev almak isteyenler, eşdeğer ve tahsis için soru işareti ihtimalini düşünerek, Türk koçanlı konut konusunda yoğunlaşıyor. En fazla Türk koçanlı gayrimenkulün bulunduğu bölge ise Lefkoşa. 

Maalesef sektöre zarar veren ve günübirlik kazancı kar sayan bazı emlakçı ve inşaatçılar, bu zaafı kullanarak tahsis koçanı bile Türk koçanlı diye satabiliyor.

O yüzden bir arazi veya konutu almadan önce, mutlaka tapu dairesinden Kıbrıs’ta “search” tabiriyle bilinen tapu incelemesini yaptırın. Gerekirse bir avukatlık bürosundan destek alın. 

Türk koçanı — Türk tapusu için nasıl ki 1974 öncesi sahip olunan gayrimenkullerin belgesi dediysek, eşdeğer koçan — eşdeğer tapu da 1974 sonrasında Kıbrıs emlak sektörü sözlüğüne giren bir terim. 

Kıbrıs Türk Barış Harekatı öncesi Güney’de yaşayan birçok Kıbrıslı Türk,  harekat sonrası mallarını orada bırakarak Kuzey’e yerleşti. Devlet de onlara Güney Kıbrıs’ta bıraktıkları mal karşılığı, Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul verdi. İşte bir nevi takasla elde edilen gayrimenkuller için eşdeğer koçan — eşdeğer tapu çıkarıldı. Eşdeğer koçanlar için birkaç yıl öncesine kadar ‘acaba mı’ endişesi vardı sektörde, artık yok. Bankalar eşdeğer koçanlı gayrimenkulleri ipoteğe alıyor, eşdeğer koçana kredi veriyor. Kuzey Kıbrıs geneline bakınca, Girne’de büyük oranda eşdeğer koçan var diyebiliriz. 

Kuzey Kıbrıs tapuları arasında durumu henüz tam anlamıyla netlik kazanmayan bir tapu çeşidi tahsis koçan. 

Tahsis koçan — tahsis tapu 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası, Türkiye’den gelip adaya yerleşenlere devletin verdiği gayrimenkuller için çıkan tapu çeşidi. 

Yani tapunun garantisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. 

Genelde Kuzey’de kalan Rum malları tahsis koçanlı olarak geçiyor. 

Ve olası bir Kuzey Kıbrıs — Güney Kıbrıs anlaşmasında, ilk akla gelen bu tapunun akıbeti oluyor. O yüzden yatırım yaparken garanti adım atmak isteyenler, Türk koçan veya eşdeğer koçanı tercih ediyor. Risk varsa, yüksek kazanç vardır düşüncesinde olanlarsa, daha uygun fiyatla tahsis koçanlı gayrimenkul yatırımına devam ediyor. 

Kıbrıs'ta Yatırım İle İlgili Benzer İçeriklerimiz

Yatırımcının sorduğu en net sorunun, birbirinden cazip cevapları var. Yüksek kazançtan tutun güvenli yaşama, Avrupa Birliği sürecinden tatil dolu günlere… Kıbrıs sizi çağırıyor… “Neden Kıbrıs’ta Yatırım” başlıklı yazımızda detayları sizlerle paylaştık. 

Birçok yöntemi var bunun. 

Adaya gelerek, evi görerek alabileceğiniz gibi, online ziyaretle bile Kıbrıs’tan ev sahibi olabilirsiniz. Fakat limitler çerçevesinde… Daha detaylı bilgi ve örnekler için “Kıbrıs’tan nasıl ev alınır” başlıklı bilgilendirme yazımızı okuyabilirsiniz.

“Parası olan, canı isteyen alır, kime ne” diyorsanız, maalesef yanılıyorsunuz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ‘ateşkes’ sebebiyle, emlak satın alma sürecinde belirli kısıtlamalar var. Vatandaşı olduğunuz ve konut almayı planladığınız bölgelerin kırmızı çizgileri var. Detaylı bilgileri okumak, örneklerle süreci daha iyi anlamak için “Kıbrıs’tan Kimler Ev Alabilir” başlıklı bilgilendirme yazımıza göz atabilirsiniz. .

Kıbrıs emlak yatırımcılarının en merak ettiği sorulardan biri KKTC emlak vergisi. Özellikle de havuzlu villaların emlak vergisi çok soruluyor bize. Peki nasıl hesaplanıyor, nereye ödeniyor? Bu konuda daha detaylı bilgi almak için “Kıbrıs’ta Emlak Vergisi” başlıklı yazımız hazır…

KKTC emlaklarını rakip pazarlardan öne çıkaran bir belirgin bir fırsat bu. Kıbrıs’tan satın aldığınız evler hem her yıl değer kazanıyor, hem de yüksek kira getirisi ile kısa sürede kendini ödüyor. Peki yatırımın amortisman süresi ne kadar ve nasıl hesaplanıyor? Hangi kiralama yöntemi daha çok kazandırıyor? “Kıbrıs Emlaklarının Amortisman Süresi” başlıklı yazımızda, sizlere süreci örneklerle anlattık. 

Daha önce Türkiye’de yaşayan yatırımcıların çok sorduğu bir soruydu, artık İngiltere, Rusya ve İskandinav ülkelerinden gelen yatırımcılar da kredi istiyor. Tek amaç bankaya borçlanmak değil, banka kredisi ile satınalma yaparak kendini güvence altına almak. Peki Kıbrıs banka kredilerinde süreç nasıl işliyor? Kimler, hangi şartlarda kredi alabilir? Ortalama faiz oranları nasıl? “KKTC Banka Kredileri’ yazımız, aradığınız orulara tek tek yanıt veriyor.

Arsa sahiplerinin çok sık araştırma yaptığı bir konu bu. Peki Kıbrıs’ta kendi evini yaptırmak isteyenler hangi prosedürlerle karşılaşıyor? Bu işlemler ve onay süresi ne kadar sürüyor? İnşaat maliyeti nasıl hesaplanıyor? Hangi firmalar taşeronluk hizmeti veriyor? Kıbrıs’ın tek emlak haber — ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi’nde yanıtlar sizi bekliyor. 

Yıldan yıla farklılığın önemi azalsa da, bilmelisiniz ki KKTC tapuları çeşit çeşit. Peki bu çeşitler neler, avantajı — dezavantajı, hatta riski var mı? Bankalar hangi tapulara kredi veriyor? “Kıbrıs’ta Tapu Çeşitleri” başlıklı yazımızda sıraladık.

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru projeye yatıran kazanır. Sizler için Kıbrıs emlak sektörünün öne çıkan fırsatlarını tek çatı altında topluyoruz. Hemen teslim konutlar, kampanyalı konut projeleri, kredisiz faizsiz elden ödeme imkanları ve çok daha fazlası “Kıbrıs’ta Yatırım Fırsatları” yazımızda.

Konut veya arazi satınalma sürecine nasıl başlamalısınız? Bu kazançlı fırsatları yakalamak isterken, hangi riskler çıkabilir karşınıza? Size güvenli ve avantajlı yatırım için izlemeniz gereken yol haritasını çiziyoruz. Detaylar “Kıbrıs Yatırım Rehberi” başlıklı tavsiye metnimizde. 

Kıbrıs’ta yatırım niyetine girenlerin, özellikle canlı destek üzerinden bize sorduğu bir soru bu. Bütçenize göre, ihtiyacınıza göre, yatırım planınıza göre değişen yanıtları var aslında. O yüzden bu başlığı 

Kıbrıs Daire Fiyatları 

Kıbrıs Villa Fiyatları 

Kıbrıs Arsa Fiyatları

olarak üç alt başlıkta sıraladık. Kıbrıs daire fiyatları başlığımızda, genelde dairenin yaşı ve konumu önem taşıyor. Kıbrıs villa fiyatlarının belirleyicisi ise villanın konumu ve metrekaresiyle birlikte havuz ve bahçe gibi aranan opsiyonları. Arsalara gelince. Son yıllarda talebi artan Kıbrıs arsa fiyatları için önemli etken toprağın niteliği ve çevresi. Hepsini tek tek sizler için kaleme aldık.

Listeleri Karşılaştır