2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs Tapu (Koçan) Çeşitleri

Kıbrıs emlak ilanları arasında dolaşanların, özellikle de ilk kez KKTC yatırım fırsatları hakkında araştırma yapanların görünce en çok şaşırdığı konu detaylardan  biri tapu çeşitleri. Yerel deyimle, KKTC koçan çeşitleri. 

Tapunun çeşidi mi olur diyorsanız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gayrimenkullerin tapusu çeşit çeşit diyebiliriz. 

En genel çerçevede, üç çeşit Kıbrıs koçanı (tapusu) var.

Bunlar Türk koçanı, Eşdeğer koçan ve tahsis koçan. 

Yatırımcılardan ve ziyaretçilerimizden en çok aldığımız soruyu paylaşalım sizinle: “Kuzey Kıbrıs’taki koçan (tapu) türleri arasındaki farklar neler?” diye soruyorlar. Gelin detaylandıralım… 

Birkaç yıl öncesine kadar Kıbrıs emlakları arasında koçan (tapu) türü farklılığına göre fiyatlar değişkenlik gösteriyordu. Hatta bankalar tapu türüne göre konut kredisi veriyordu, ya da riskli görüp vermiyordu. 

Artık o fiyat ve işleyiş farkı ortadan kalkıyor diyebiliriz. Türk koçan ile eşdeğer koçan arasındaki fark neredeyse kapandı… Tahsis koçana hala soru işaretiyle bakılsa da, tercih edilme oranında ciddi bir artış var. 

Türk Koçanı - Türk Tapusu ​

Kıbrıs emlak sektörünün en değerli tapusu diyebiliriz Türk koçanı için. Gayrimenkul sahibinin kimliği fark etmeksizin, 1974 yılından önce sahip olunan gayrimenkulün tapusu anlamına geliyor. Özellikle Türkiye’den gelip KKTC’de ev almak isteyenler, eşdeğer ve tahsis için soru işareti ihtimalini düşünerek, Türk koçanlı konut konusunda yoğunlaşıyor. En fazla Türk koçanlı gayrimenkulün bulunduğu bölge ise Lefkoşa.

Maalesef sektöre zarar veren ve günübirlik kazancı kar sayan bazı emlakçı ve inşaatçılar, bu zaafı kullanarak tahsis koçanı bile Türk koçanlı diye satabiliyor.

O yüzden bir arazi veya konutu almadan önce, mutlaka tapu dairesinden Kıbrıs’ta “search” tabiriyle bilinen tapu incelemesini yaptırın. Gerekirse bir avukatlık bürosundan destek alın.

Eşdeğer Koçan - Eşdeğer Tapu ​

Türk koçanı – Türk tapusu için nasıl ki 1974 öncesi sahip olunan gayrimenkullerin belgesi dediysek, eşdeğer koçan – eşdeğer tapu da 1974 sonrasında Kıbrıs emlak sektörü sözlüğüne giren bir terim. 

Kıbrıs Türk Barış Harekatı öncesi Güney’de yaşayan birçok Kıbrıslı Türk,  harekat sonrası mallarını orada bırakarak Kuzey’e yerleşti. Devlet de onlara Güney Kıbrıs’ta bıraktıkları mal karşılığı, Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul verdi. İşte bir nevi takasla elde edilen gayrimenkuller için eşdeğer koçan – eşdeğer tapu çıkarıldı. Eşdeğer koçanlar için birkaç yıl öncesine kadar ‘acaba mı’ endişesi vardı sektörde, artık yok. Bankalar eşdeğer koçanlı gayrimenkulleri ipoteğe alıyor, eşdeğer koçana kredi veriyor. Kuzey Kıbrıs geneline bakınca, Girne’de büyük oranda eşdeğer koçan var diyebiliriz. 

Tahsis Koçan - Tahsis Tapu ​

Kuzey Kıbrıs tapuları arasında durumu henüz tam anlamıyla netlik kazanmayan bir tapu çeşidi tahsis koçan. Tahsis koçan – tahsis tapu 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası, Türkiye’den gelip adaya yerleşenlere devletin verdiği gayrimenkuller için çıkan tapu çeşidi. Yani tapunun garantisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Genelde Kuzey’de kalan Rum malları tahsis koçanlı olarak geçiyor. Ve olası bir Kuzey Kıbrıs – Güney Kıbrıs anlaşmasında, ilk akla gelen bu tapunun akıbeti oluyor. O yüzden yatırım yaparken garanti adım atmak isteyenler, Türk koçan veya eşdeğer koçanı tercih ediyor. Risk varsa, yüksek kazanç vardır düşüncesinde olanlarsa, daha uygun fiyatla tahsis koçanlı gayrimenkul yatırımına devam ediyor.

Listeleri Karşılaştır