yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs Yatırım Rehberi

Kıbrıs emlak sektörü yatırımcısına hem alırken, hem de alım sonrası kazandırıyor. Bu sebeple dünyanın her ülkesinden pekçok yatırımcıya ev sahipliği yapıyor. 

Dediğimiz gibi Kıbrıs kazançlı, fakat önemli olan doğru alım yapmak. 

Bu da alım sürecini ne kadar doğru yönettiğinizle alakalı. 

Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber portalı Kıbrıs Emlak Merkezi olarak, her zaman ziyaretçilerimize önerimiz şu: “Araştırın”.

Kıbrıs’ta yatırım fırsatlarını, emlak fiyatlarını, emlak ilanlarını, emlak acentelerini, inşaat firmalarını, konut projelerini, yasal kısıtlamaları, koçan türlerini, vergileri, hatta riskleri araştırın… 

Çünkü burası başka bir ülke. Türkiye’den, İngiltere’den, hatta sınır komşusu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden de çok farklı.. Yasaları farklı, maliyesi farklı, ölçü birimleri bile kendine özgü. 

O yüzden sizler için bu Kıbrıs yatırımcı rehberi sayfamızı hazırladık. Aradığınız birçok soruya rahatlıkla yanıt bulacağınızı düşünüyoruz. Merak ettiğiniz konular ve sorular için her zaman bize yazabilirsiniz. 

Yatırımcıya Tavsiyeler

Alacağınız arsa veya ev, ne olursa olsun karşılaşacağınız bir detay bu. 

KKTC’de ölçü birimleri farklı. 

1 Dönüm = 4 Evlek = 14.400 ay2 = 1.338 m2

1 Evlek = 3600 ay2 = 334,5 m2

1 m2 = 10,76 ay2

Kıbrıs'ta Yatırım Yapmak

Kıbrıs’ta yatırım düşünenlerin yaptığı ilk araştırmadan biri emlak ilanları. Kıbrıs emlak fiyatları ortalamasını ve gayrimenkul çeşitlerini görmek için yapılıyor. Fakat bu süreçte incelediğiniz kaynak çok önemli. Maalesef Kıbrıs emlak sektöründe dijital bir kontrol olmadığı için, iyi veya kötü niyetli birçok portal aktif. 50 bin sterlinlik gayrimenkul için ‘bedava arsa’ ilanı verenler bile var. Ya da lüks villayı 9 pound ilanla satışa çıkaran. Bu tarz yanlış yönlendirmelerden, dikkat çekmek için yapılan küçük oyunlardan uzak durmanız, sonrasında canınızın sıkılmaması için önemli. 

Aynı şekilde satışı gerçekleşen ilanların hala yayında olduğu platformlar da sizi yanlış yönlendirebilir. 

Veya aynı ilanın 3-4 farklı fiyattan portallara girildiğini görünce, şaşırmayın. 

O yüzden diyoruz ya, ilk gördüğünüze aldanmayın, mağdur olmamak için araştırın… 

Kıbrıs’ta emlak ilanlarını kim yayınlar:

— KKTC Emlak Acenteleri 

— Kıbrıs Emlak Danışmanları

— KKTC İnşaat Firmaları 

— Kıbrıs Sahibinden İlanlar

esentepe deniz manzarası

Kıbrıs’ta genelde ilanları yükleyenler emlak acenteleri oluyor. 

Emlak acenteleri de ikiye ayrılıyor. 

1 — Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Üyeleri

2 — Üye olmayanlar 

KTEB üye olmayan emlak acentelerini ‘kaçak emlakçı’ olarak görüyor ve yorumluyor. Yatırımcıları da bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. 

Birlik üyeliği araştırma ve inceleme sürecinizde bir kriter… Biz size dikkat etmeniz gereken diğer başlıkları da sıralayalım. 

— Acentenin mesleki tecrübesini sorun

— Referans alın 

— Ofisini ziyaret edin 

Son dönemde birçok kişi işini bırakıp emlakçı oldu. O yüzden bir emlak danışmanı ile çalışacaksanız, mutlaka mesleki tecrübesini soruşturun. Çünkü bazı kişiler bilgisinden çok, çevresi geniş diye bu mesleğe geçiş yaptı. Yanlış yönlendirilmeye fırsat vermeyin. Sektörde işini hakkıyla yapan, alanında uzman birçok KKTC emlak danışmanı var. Kıbrıs Emlak Merkezi bu konuda da size seçenekler sunuyor. 

Emlak acenteleri ve Kıbrıs emlak danışmanları dışında KKTC inşaat firmaları da ilan sahipleri arasında yer alıyor. Kıbrıs konut projelerine hayat veren firmalar, ellerindeki stoğu direkt müşteriyle buluşturmak için bu ilanları kullanıyor. Burada da iki çeşit ilanı oluyor firmaların. 

1 — Kendi ürünleri

2 — Takasla aldıkları konutlar 

İlanı incelerken ve inşaat firması ile iletişim kurarken, mutlaka bu detayları inceleyin. 

Gelelim inşaat firması ile ilgili bakmanız gerekenlere.

Emlak danışmanlarında olduğu gibi, inşaat sektörüne de son yıllarda çok sayıda firma katıldı. Maddi yeterliliği, sektör tecrübesi ve referansı olmayan bazı firmalar daha ilk projesinde çok sayıda alıcıyı mağdur etti maalesef. 

O yüzden mutlaka inşaat firmasının hikayesini dinleyip, referanslar üzerinden de doğrulatmalısınız. 

Sektörde işini en iyi şekilde yapan birçok profesyonel KKTC inşaat firması varken, yanlış adreslere giderseniz kaybeden siz olursunuz. 

Yurt dışından gelen yatırımcıların en çok ilgilendiği tür konut tipleri. 

Kıbrıs’ta genelde projeden satılıyor konutlar, inşaat bile başlamadan… 

O yüzden bu süreçte firmaya karşı sağlayacağınız güven çok önemli. 

Çünkü müşteriler genelde görselde gördükleri çizimlere hayran olup, projeye giriyor. 

Görselle, bitmiş hali arasında uçurumlar olan projeleri görmek istemezsiniz. 

Ki bu mağduriyeti yaşayan sayısı az değil. 

O yüzden diyoruz ya, güven önemli. 

Konut projesinde net metrekareyi sorun mutlaka, tapu çeşidini sorun, ödeme planını, teslim tarihini sorun. Hatta tüm bunları yazılı olarak alın, sözleşmenizin içinde de geçirin. 

Yatırımcıların dikkatini çeken bir konu bu. Çünkü KKTC tapusu diye tek bir tapu türü yok, üç ayrı tapu (koçan) çeşidi var. 

— Türk Koçanı

— Eşdeğer Koçan 

— Tahsis Koçan 

Son yıllarda tapular arasındaki uçurum kapandı, artık bankalar hepsine kredi sağlıyor. Yine de satınalma sürecinde yatırımcının öncelikli tercihi Türk Koçan ve Eşdeğer Koçan oluyor. 

Koçan çeşitleri ile ilgili yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Kıbrıs’tan kimler ev alabilir, ne kadar yatırım yapabilir? Cevabı herkes ve istediği kadar değil. Dikkat edilmesi gereken kısıtlamalar var. Güncel verileri de sizin için ilgili yazılarımızda sıraladık. İnceleyebilirsiniz. 

Kıbrıs’ta yatırım yapanların, bazen yaşadığı bir sürpriz bu. Örneğin 50 bin sterlin diye bütçesini ayarladığı konut için el sıkıştıktan sonra, karşısına çıkan kdv, trafo katkı payı ve devir harcı şaşırtabiliyor. Peki nedir bunlar? Ne zaman ve ne kadar ödenir? Onları da size Kıbrıs emlak vergileri başlıklı yazımızda sıraladık. 

Evi aldıktan sonra da ihtiyaçlarınız olacak. 

Örneğin elektrikçi, sucu, mobilyacı gibi birçok konuda arayışa gireceksiniz. 

Bu başlık için de tavsiyemiz, mutlaka bir değil, birden çok kişiden fiyat ve fikir alın. 

İş başlamadan kimseye anlaştığınız rakamın tamamını ödemeyin. 

Araştırma yaparken Kıbrıs Firmaları sayfamızdan da destek alabilirsiniz. 

Kıbrıs'ta Yatırım İle İlgili Benzer İçeriklerimiz

Yatırımcının sorduğu en net sorunun, birbirinden cazip cevapları var. Yüksek kazançtan tutun güvenli yaşama, Avrupa Birliği sürecinden tatil dolu günlere… Kıbrıs sizi çağırıyor… “Neden Kıbrıs’ta Yatırım” başlıklı yazımızda detayları sizlerle paylaştık. 

Birçok yöntemi var bunun. 

Adaya gelerek, evi görerek alabileceğiniz gibi, online ziyaretle bile Kıbrıs’tan ev sahibi olabilirsiniz. Fakat limitler çerçevesinde… Daha detaylı bilgi ve örnekler için “Kıbrıs’tan nasıl ev alınır” başlıklı bilgilendirme yazımızı okuyabilirsiniz.

“Parası olan, canı isteyen alır, kime ne” diyorsanız, maalesef yanılıyorsunuz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ‘ateşkes’ sebebiyle, emlak satın alma sürecinde belirli kısıtlamalar var. Vatandaşı olduğunuz ve konut almayı planladığınız bölgelerin kırmızı çizgileri var. Detaylı bilgileri okumak, örneklerle süreci daha iyi anlamak için “Kıbrıs’tan Kimler Ev Alabilir” başlıklı bilgilendirme yazımıza göz atabilirsiniz. .

Kıbrıs ekonomisinde gördüğü  fırsatları değerlendirmek isteyen birçok kişi Kıbrıs’ta iş kurmak seçeneğini değerlendiriyor. Uygun fiyatlarla iş kurarak ayrıca emlak satın alma limitini arttırmak mümkün. Peki mali müşavir seçerken nelere dikkat edilmeli, şirket kurarken hangi belgeler istenecek ve ortalama maliyeti ne kadar? Daha detaylı bilgi almak isterseniz, “Kıbrıs’ta Şirket Kurmak” isimli bilgilendirme yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Kıbrıs emlak yatırımcılarının en merak ettiği sorulardan biri KKTC emlak vergisi. Özellikle de havuzlu villaların emlak vergisi çok soruluyor bize. Peki nasıl hesaplanıyor, nereye ödeniyor? Bu konuda daha detaylı bilgi almak için “Kıbrıs’ta Emlak Vergisi” başlıklı yazımız hazır…

KKTC emlaklarını rakip pazarlardan öne çıkaran bir belirgin bir fırsat bu. Kıbrıs’tan satın aldığınız evler hem her yıl değer kazanıyor, hem de yüksek kira getirisi ile kısa sürede kendini ödüyor. Peki yatırımın amortisman süresi ne kadar ve nasıl hesaplanıyor? Hangi kiralama yöntemi daha çok kazandırıyor? “Kıbrıs Emlaklarının Amortisman Süresi” başlıklı yazımızda, sizlere süreci örneklerle anlattık. 

Daha önce Türkiye’de yaşayan yatırımcıların çok sorduğu bir soruydu, artık İngiltere, Rusya ve İskandinav ülkelerinden gelen yatırımcılar da kredi istiyor. Tek amaç bankaya borçlanmak değil, banka kredisi ile satınalma yaparak kendini güvence altına almak. Peki Kıbrıs banka kredilerinde süreç nasıl işliyor? Kimler, hangi şartlarda kredi alabilir? Ortalama faiz oranları nasıl? “KKTC Banka Kredileri’ yazımız, aradığınız orulara tek tek yanıt veriyor. 

Arsa sahiplerinin çok sık araştırma yaptığı bir konu bu. Peki Kıbrıs’ta kendi evini yaptırmak isteyenler hangi prosedürlerle karşılaşıyor? Bu işlemler ve onay süresi ne kadar sürüyor? İnşaat maliyeti nasıl hesaplanıyor? Hangi firmalar taşeronluk hizmeti veriyor? Kıbrıs’ın tek emlak haber — ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi’nde yanıtlar sizi bekliyor. 

Yıldan yıla farklılığın önemi azalsa da, bilmelisiniz ki KKTC tapuları çeşit çeşit. Peki bu çeşitler neler, avantajı — dezavantajı, hatta riski var mı? Bankalar hangi tapulara kredi veriyor? “Kıbrıs’ta Tapu Çeşitleri” başlıklı yazımızda sıraladık. 

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru projeye yatıran kazanır. Sizler için Kıbrıs emlak sektörünün öne çıkan fırsatlarını tek çatı altında topluyoruz. Hemen teslim konutlar, kampanyalı konut projeleri, kredisiz faizsiz elden ödeme imkanları ve çok daha fazlası “Kıbrıs’ta Yatırım Fırsatları” yazımızda.

Konut veya arazi satınalma sürecine nasıl başlamalısınız? Bu kazançlı fırsatları yakalamak isterken, hangi riskler çıkabilir karşınıza? Size güvenli ve avantajlı yatırım için izlemeniz gereken yol haritasını çiziyoruz. Detaylar “Kıbrıs Yatırım Rehberi” başlıklı tavsiye metnimizde. 

Kıbrıs’ta yatırım niyetine girenlerin, özellikle canlı destek üzerinden bize sorduğu bir soru bu. Bütçenize göre, ihtiyacınıza göre, yatırım planınıza göre değişen yanıtları var aslında. O yüzden bu başlığı 

Kıbrıs Daire Fiyatları 

Kıbrıs Villa Fiyatları 

Kıbrıs Arsa Fiyatları

olarak üç alt başlıkta sıraladık. Kıbrıs daire fiyatları başlığımızda, genelde dairenin yaşı ve konumu önem taşıyor. Kıbrıs villa fiyatlarının belirleyicisi ise villanın konumu ve metrekaresiyle birlikte havuz ve bahçe gibi aranan opsiyonları. Arsalara gelince. Son yıllarda talebi artan Kıbrıs arsa fiyatları için önemli etken toprağın niteliği ve çevresi. Hepsini tek tek sizler için kaleme aldık.

Listeleri Karşılaştır