yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs Emlaklarının Amortisman Süresi

Oturum amacıyla konut satın alanlar, genelde kendileri için inceler kriterleri. Örneğin konumuna bakar, projenin yapısına, malzeme kalitesine, potansiyel komşularına… 

Gerçek anlamda yatırım yapmak için, yani parasını en kazançlı şekilde değerlendirmek için konut arayanlar için ise önemli olan iki kriter var. Birincisi değer artışı, ikincisi amortisman süresi. 

Değer artışı, alınan gayrimenkulün yıllık yaşayacağı artış oranı demek. KKTC’de bu oran ortalama yüzde 10.

Amortisman süresi ise yapılan yatırımın, sağlayacağı kira geliri ile kendini ödeme süresi. 

Global yatırımlarda ROI deniyor, return on investment… Yatırımın geri dönüşü… Yatırımcı ROI’si iyiyse, dünyanın diğer ucunda bile yatırım yapıyor. 

Kıbrıs emlak ilanları bu avantajlar ile yerli yabancı birçok yatırımcının dikkatini çekiyor. Alırken kazanan, aldıktan sonra değeri artan ve kira getirisiyle kendini ödüyor KKTC konut projeleri

Kıbrıs inşaat firmaları ve KKTC emlak acenteleri yaptıkları sunumlarda, amortisman süresinin her zaman altını çiziyorlar. Oturmaktan çok, alıp kiraya vermek isteyen alıcılar amortisman hesabına çok dikkat ediyor. 

KKTC'de Amortisman Süresi Nasıl Hesaplanıyor?

Şehirden şehire değişiyor bu rakamlar. Örneğin Girne’nin potansiyeli ile Güzelyurt’un potansiyeli bambaşka. Eğer siz kira getirisi için bir konut alacaksanız, dinamikleri dikkatlice incelemeniz lazım. 

Nedir bunlar?

— Bölgenin kiralık konut fiyat ortalaması 

— Potansiyel kiracılar

— Kiralama tarzınız / kısa dönem — uzun dönem

— Kiracı bulma hızınız 

KKTC’de kiralar yakın zamana kadar sterlin ile ödeniyordu. Sterlin kurundaki dalgalanma ve belirsizlik sonrası, bazı ev sahipleri Türk Lirası’na geçiş yaptı. Bu geçişle amortisman hesabında da hafif sapmalar oluştu. 

Örneğin alacağınız ev bin sterlin. O bölgede evi kiraya verseniz, ortalaması 350 sterlin. Yılda 4200 sterlin yapar. Bu hesapla evin size kendini ödemesi ortalama 12 yıl. Buna ödeyeceğiniz emlak vergisini ve evde yapacağınız tadilatı da eklerseniz, 13 yıl diyebiliriz. NOT: Konutunuzun fiyat artışı hesaba dahil değil. O kazancın ekstrası. 

Bu rakam, en yakın örnek olarak Türkiye’den çok çok cazip. Örneğin İstanbul’da son yıllarda bırakın fiyat artışını, konut fiyatlarında düşüş var. Yüzbinlerce liraya, hatta milyonlara alınan konutların kira fiyatı da, Kıbrıs ortalamasının altında. O yüzden amortisman süresi hesabında daire başı ortalama 25–30 yılı görüyor rakamlar. 

Kıbrıs'ta Yatırım Yapmak

Kısa Dönem Kiralama

Bu yaptığımız hesap, uzun dönem kiralama için geçerli. Bir de KKTC kısa dönem kiralama seçeneği var. Kıbrıs’ta devremülk yok, fakat bu benzer modeli son yıllarda Kıbrıs inşaat şirketleri geliştirdi. 

Diyelim ki siz projeden bir daire aldınız. Ödemeleriniz bitti, yaşam başladı. Dilerseniz inşaat firmasına diyorsunuz ki, siz benim yerime kiralayın. İnşaat firması otel işletmesi tarzında, dairenizi sisteme dahil ediyor. Gelen tatilcilere kiralıyor. Bakım, temizlik, pazarlama, işletme gibi tüm detaylarla onlar uğraşıyor. En sonunda da elde edilen kazancın ortalama yüzde 20’sini hizmet bedeli olarak alıp, yüzde 80’nini size aktarıyor. 

365 günlük yılın ortalama 200–250 gününde doluluk sağlandığını düşünürsek, ortaya çıkan kazanç çok karlı.

Bu kısa dönem kiralama sistemiyle yaptığınız yatırım, ortalama 5 yılda ve sadece kira getirisiyle kendini ödüyor. 

Bu tarz projeler hakkında bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kıbrıs deniz manzarası

Kıbrıs’ta Kiralama Notları

Kıbrıs emlak kiralama ile ilgili birkaç not da paylaşalım sizlerle. Genelde Gazimağusa bölgesinde yapılan uzun dönem kiralamalarda, yıllık peşin ücret talep ediyor mal sahipleri. O yüzden Gazimağusa kiralık ev ilanları incelemesi yaparken, gördüğünüz rakamlara ve açıklamalardaki detaylara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. 

Son dönemde Lefkoşa’da da yıllık peşin kiralama eğilimi var. Girne’de genellikle yıllık sözleşme ve aylık ödeme yapılıyor. 

Kiracı bulma konusunda ise bazen mal sahipleri ilan veriyor, bazen ise emlakçılardan destek istiyor. Eğer emlakçı size kiracı bulursa, 1 kira bedeli kadar hizmet bedeli, yani komisyon alıyor. 

Eğer siz yurt dışında yaşıyorsanız ve KKTC’den ev alıp uzun dönem kiralama yapacaksanız, ülkenize dönmeden önce mutlaka bir emlak acentesi ile “konut yönetimi” ve global adıyla “management” hizmeti için anlaşmanızı imzalayın. Aksi halde bu tür işler için uzaktan uğraşmak biraz zorlu ve yorucu oluyor. 

Kıbrıs'ta Yatırım İle İlgili Benzer İçeriklerimiz

Yatırımcının sorduğu en net sorunun, birbirinden cazip cevapları var. Yüksek kazançtan tutun güvenli yaşama, Avrupa Birliği sürecinden tatil dolu günlere… Kıbrıs sizi çağırıyor… “Neden Kıbrıs’ta Yatırım” başlıklı yazımızda detayları sizlerle paylaştık. 

Birçok yöntemi var bunun. 

Adaya gelerek, evi görerek alabileceğiniz gibi, online ziyaretle bile Kıbrıs’tan ev sahibi olabilirsiniz. Fakat limitler çerçevesinde… Daha detaylı bilgi ve örnekler için “Kıbrıs’tan nasıl ev alınır” başlıklı bilgilendirme yazımızı okuyabilirsiniz.

“Parası olan, canı isteyen alır, kime ne” diyorsanız, maalesef yanılıyorsunuz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ‘ateşkes’ sebebiyle, emlak satın alma sürecinde belirli kısıtlamalar var. Vatandaşı olduğunuz ve konut almayı planladığınız bölgelerin kırmızı çizgileri var. Detaylı bilgileri okumak, örneklerle süreci daha iyi anlamak için “Kıbrıs’tan Kimler Ev Alabilir” başlıklı bilgilendirme yazımıza göz atabilirsiniz. .

Kıbrıs ekonomisinde gördüğü  fırsatları değerlendirmek isteyen birçok kişi Kıbrıs’ta iş kurmak seçeneğini değerlendiriyor. Uygun fiyatlarla iş kurarak ayrıca emlak satın alma limitini arttırmak mümkün. Peki mali müşavir seçerken nelere dikkat edilmeli, şirket kurarken hangi belgeler istenecek ve ortalama maliyeti ne kadar? Daha detaylı bilgi almak isterseniz, “Kıbrıs’ta Şirket Kurmak” isimli bilgilendirme yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Kıbrıs emlak yatırımcılarının en merak ettiği sorulardan biri KKTC emlak vergisi. Özellikle de havuzlu villaların emlak vergisi çok soruluyor bize. Peki nasıl hesaplanıyor, nereye ödeniyor? Bu konuda daha detaylı bilgi almak için “Kıbrıs’ta Emlak Vergisi” başlıklı yazımız hazır…

Daha önce Türkiye’de yaşayan yatırımcıların çok sorduğu bir soruydu, artık İngiltere, Rusya ve İskandinav ülkelerinden gelen yatırımcılar da kredi istiyor. Tek amaç bankaya borçlanmak değil, banka kredisi ile satınalma yaparak kendini güvence altına almak. Peki Kıbrıs banka kredilerinde süreç nasıl işliyor? Kimler, hangi şartlarda kredi alabilir? Ortalama faiz oranları nasıl? “KKTC Banka Kredileri’ yazımız, aradığınız orulara tek tek yanıt veriyor. 

Arsa sahiplerinin çok sık araştırma yaptığı bir konu bu. Peki Kıbrıs’ta kendi evini yaptırmak isteyenler hangi prosedürlerle karşılaşıyor? Bu işlemler ve onay süresi ne kadar sürüyor? İnşaat maliyeti nasıl hesaplanıyor? Hangi firmalar taşeronluk hizmeti veriyor? Kıbrıs’ın tek emlak haber — ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi’nde yanıtlar sizi bekliyor. 

Yıldan yıla farklılığın önemi azalsa da, bilmelisiniz ki KKTC tapuları çeşit çeşit. Peki bu çeşitler neler, avantajı — dezavantajı, hatta riski var mı? Bankalar hangi tapulara kredi veriyor? “Kıbrıs’ta Tapu Çeşitleri” başlıklı yazımızda sıraladık. 

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru projeye yatıran kazanır. Sizler için Kıbrıs emlak sektörünün öne çıkan fırsatlarını tek çatı altında topluyoruz. Hemen teslim konutlar, kampanyalı konut projeleri, kredisiz faizsiz elden ödeme imkanları ve çok daha fazlası “Kıbrıs’ta Yatırım Fırsatları” yazımızda.

Konut veya arazi satınalma sürecine nasıl başlamalısınız? Bu kazançlı fırsatları yakalamak isterken, hangi riskler çıkabilir karşınıza? Size güvenli ve avantajlı yatırım için izlemeniz gereken yol haritasını çiziyoruz. Detaylar “Kıbrıs Yatırım Rehberi” başlıklı tavsiye metnimizde. 

Kıbrıs’ta yatırım niyetine girenlerin, özellikle canlı destek üzerinden bize sorduğu bir soru bu. Bütçenize göre, ihtiyacınıza göre, yatırım planınıza göre değişen yanıtları var aslında. O yüzden bu başlığı 

Kıbrıs Daire Fiyatları 

Kıbrıs Villa Fiyatları 

Kıbrıs Arsa Fiyatları

olarak üç alt başlıkta sıraladık. Kıbrıs daire fiyatları başlığımızda, genelde dairenin yaşı ve konumu önem taşıyor. Kıbrıs villa fiyatlarının belirleyicisi ise villanın konumu ve metrekaresiyle birlikte havuz ve bahçe gibi aranan opsiyonları. Arsalara gelince. Son yıllarda talebi artan Kıbrıs arsa fiyatları için önemli etken toprağın niteliği ve çevresi. Hepsini tek tek sizler için kaleme aldık.

Listeleri Karşılaştır