yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs’ta Şirket Kurmak

KIBRIS’TA ŞİRKET KURMAK

Genelde ilk kez veya dönem dönem tatil için Kuzey Kıbrıs’a gelenlerin aklında birçok girişimcilik fikri beliriyor. 

“Burada x iş yapsam, çok para kazanırım” gibi.

Veya KKTC’de yaşayıp, bir kurumda çalışıp, artık kendi işi kurma zamanı geldiğini düşünenler oluyor son dönemde. 

Hızlıca araştırdıkları konu Kuzey Kıbrıs’ta şirket kurmak oluyor. 

Baktığınızda, kurulum maliyetini ödedikten sonra dünyanın her yerinde yapılabilecek basit bir prosedür gibi düşünebilirsiniz. 

Fakat şirket kurmak, emin olun ki Kuzey Kıbrıs’ta daha ciddiye alınması gereken bir iş. 

Şirket kurma fikrinden itibaren atacağınız her adımda, gerçek anlamda işi ve düşündüğünüz pazarı iyi bilen bir uzmandan destek almanız önemli. 

KKTC şirket kurulumu işlerini mali müşavirlik ofisleri yürütüyor. Kuzey Kıbrıs’ta mali müşavirlere murakıp da deniyor. Şirketlerin kuruluşunu denetleyen kurum ise KKTC Şirketler Mukayyitliği

Sırayla başlayalım anlatmaya. 

Neden Kıbrıs’ta şirket kurmak istersiniz?

Ya da neden isteniyor?

— İş sahibi olmak için 

— Mevcut ülkesinden daha az, hatta mümkünse hiç vergi ödememek için

— Yeni bir ülke pazarına marka ve tecrübesini taşımak için 

Genelde KKTC içinde yaşayanlar ilk seçeneği tercih ediyor, iş sahibi olmak için kuruyor şirketi. 

Özellikle Türkiye’de şirket sahibi olanlarsa, Kuzey Kıbrıs vergisiz şirket modeli olarak geçen KKTC Serbest Bölge Şirketi seçeneğini değerlendiriyor.

Kıbrıs'ta Yatırım Yapmak


KKTC Şirket Türleri Neler

Kuzey Kıbrıs’ta herhangi bir alanda faaliyet göstermek isteyen şahıslar, yani gerçek kişilerin, kendi isimlerini tescil ettirerek kurdukları bir şirket türü şahıs şirketi. Şirket kuruluşları arasında en hızlısı ve KKTC şirket kurma maliyeti en düşük olan tür bu. Fakat en kritik ayrıntıyı paylaşalım. Kıbrıs şahıs şirketi modelini, sadece KKTC vatandaşları kurabilir. KKTC vatandaşı değilseniz, şahıs şirketi sahibi olamazsınız. 

Kıbrıs şahıs işletmeleri de denen bu türde  tüm sorumluluk tek bir kişiye, yani işi kurana ait olur. Şirketler Mukayyitliği onay sürecinden sonra KKTC Maliye Bakanlığı ve KKTC Gelir ve Vergi Dairesi’nin tek muhattabı işyeri değil, işletmenin sahibi olur. 

Örneğin limited şirketlerde vergi borcu şirkete yazarken, burada iş sahibine yazılıyor. Yani borçtan dolayı limited şirket kapatıp yeni şirket kuranlar varken, şahıs şirketinde böyle bir şey yapamazsınız. Her zaman karşınıza çıkar. 

Şahıs şirketi kuruluşunda istenen belgeler için sadece kimlik diyebiliriz.

Kuzey Kıbrıs’ta hem KKTC vatandaşları, hem de yabancı yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen şirket türü. 

Ortaklı bir yapısı var limited şirketin. En az iki ortakla kurulması gerekiyor. 

Eğer şirketin hissedarları KKTC vatandaşıysa sermaye gösterme zorunluluğu yok. 

Eğer Türkiye veya farklı ülkelerin vatandaşıysa, şirket kuruluşunun tamamlanması için 50 Bin Euro’luk Teminat Mektubu alması gerekiyor. Daha önce bu blokaj tutarı 100 Bin Dolardı. Şirket kuruluşu tamamlandıktan sonra, bu parayı tekrar kullanabiliyorsunuz. 

Limited şirket yapısında 1 direktör, 1 de sekreter belirlemeniz gerekiyor. Direktör demek, sorumlu müdür demek. Şirketle ilgili tüm imza yetkisi onda oluyor, hissedarlarda değil. 

Eğer direktörünüz KKTC vatandaşı değilse, vergi güvencesi adı altında 10 bin dolar ve 18 aylık teminat mektubu getirmeniz gerekiyor.

KKTC’de şube şirket kuruluşunun iki çeşidi var. 

— Yabancı Şirketlerin KKTC Şubeleri 

— Yerel Şirketlerin Şubeleri 

Yabancı şirketler için süreci yöneten kurum Ekonomi Bakanlığı. Bakanlığın onayı belirleyeceği sermaye tutarının ülkeye getirilmesiyle kuruluşu tamamlanıyor. 

Gazimağusa Serbest Bölge’de yer alan şirket türü Serbest Bölge Liman Şirketi. 

Serbest Liman şirketlerini limited şirketlerden ayıran en önemli özelliği Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi ve KDV’ye tabi olmamaları. 

Tabi tek şart şirketler faaliyetlerini yurt dışında veya ada içinde sadece serbest liman bölgesi içerisinde yürütmeli. Aksi halde bu şirket türünü kullanamazsınız. 

Genelde uluslararası nakliye şirketleri ve bilişim firmaları bu şirket türünü tercih ediyor. Türkiye’nin birçok ünlü sunucu ve domain markasının iletişim bilgilerine bakarsanız, KKTC — Gazimağusa olarak geçer. İşte onlar vergi avantajını kullanmak için KKTC’de serbest bölge liman şirketi kuranlardan. Kuzey Kıbrıs vergisiz şirket olarak da nam salan bu şirket modeli, girişimciler tarafından çok sık araştırılıyor. Serbest bölge liman şirketi kuruluşu için mutlaka iyi bir mali müşavirle çalışmanız gerekir. Hele ki yurtdışında faaliyet gösterecekseniz ve sık sık KKTC’ye seyahat etmeyecekseniz, muhasebenizi emin ellere emanet etmekte fayda.

KKTC'de Şirket Kurulumu Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Dünyanın her yerinde olduğu gibi öncelikle iyi bir iş fikriniz, iş planınız ve işinizle ilgili bir isim bulmanız gerekiyor. Ardından KKTC mali müşavirleri arasından seçeceğiniz, güvendiğiniz bir firmaya başvuru yapıp süreci başlatabilirsiniz.

KKTC şirket kuruluşu sırasında bakanlığın ve vergi dairesinin sizden isteyeceği belgeleri ve yatırmları yerine getirdikten sonra şirketinizin kuruluşu tamamlanıyor.

KKTC’de şirket kurmak kaç gün sürer derseniz, kısa süreli vaatlerle pek umutlanmayın, ortalama 1 ay sürüyor. Çünkü birçok işlem hala manuel olarak yapılıyor.

Bu süreçte çalışacağınız KKTC mali müşaviri sizi en iyi şekilde yönlendirecek. Kuruluş öncesi maliyet tablosu ve istenen belgelerin yazılı olduğu bir sunum dosyası sunuyorlar genelde.

İlk başlarken kimliğiniz / pasaportunuz gerekli. İkinci olarak iyi bir isim seçmeniz lazım. Çünkü KKTC Şirketler Mukayyitliği isim onay konusunda biraz hassas. Benzerlik bile varsa, ret verebiliyorlar. O yüzden özgün bir isim önemli. (Genelde isim — soyisimlerin şirketlere verilme sebebi bu)

KKTC vatandaşıysanız, böyle bir zorunluluk yok. Fakat yabancı yatırımcılar için Kuzey Kıbrıs sermaye zorunluluğu son güncelleme ile 50 bin Euro’ya düştü. Daha önce 100 bin Dolar’dı. Kuruluşun tamamlanmasına yakın bankaya 50 bin Euro’yu yatırmanız ve karşılığında, kuracağınız şirketin adına yazılı teminat mektubu almanız gerekiyor. Bu isim konusu çok çok önemli.

Kuruluş işlemleri tamamlandıktan sonra, blokeyi kaldırıp paranızı kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir birikiminiz yoksa, bazı mali müşavirlik ofisleri veya bankalar, günlük faiz uygulayarak sizin için sermaye sürecini çözüyor.

Harçlara gelen zamlarla birlikte maalesef sürekli güncellenen bir rakam bu.

KKTC şirket kuruluşu maliyeti 2021 yılında ortalama 10 bin TL olarak düşünebilirsiniz. Kuruluş sonrası aylık olarak da mali müşavirlik hizmet bedeli ödemeniz olacak.

O küçük ölçekli şirketler için ortalama 750–1000 TL arasında. Birçok mali müşavirlik ofisi kredi kartıyla ödeme alabiliyor.

Çok merak edilen konulardan biri bu. Kurumlar vergisi çıkarıldıktan sonra dağıtılmayan kazançlar üzerinden ödeniyor bu vergi. Kuzey Kıbrıs gelir vergisi oranı yüzde 15. 

KKTC kurumlar vergisi oranı yüzde 10. KKTC’de kurumlar vergisini ödeyen kuruluşlar her yıl gazetelerde sayfalar dolusu yayınlanıyor. Vergi rekortmeni firmalar büyük dikkat çekiyor. 

Kuzey Kıbrıs katma değer vergisi oranı yüzde 16. Fakat bazı sektörler için KDV avantajı var.

Şirket kuruluşu öncesi güncel tabloyu sormanızı tavsiye ederiz.

Kuzey Kıbrıs’ta şirket direktörü olan yabancı uyruklu iş sahipleri için alınan bir izin türü. İş kurma izni her yıl yenileniyor. Akış olarak çalışma izni ile benzer diyebiliriz. Süreci genelde sizin adınıza çalıştığınız mali müşavirlik ofisi yürütüyor. 

İş kurma izni alırken istenen belgeler:

 • 2 Suret İş Kurma Evrağı
 • İşyerine ait Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı ve Vergi Dairesi’nden ‘’ Borcu Yoktur’’ yazıları
 • İçinde bulunduğumuz yıla ait Onay Belgeleri ( Aslı)
 • Pasaport Fotokopisi ( Resimli Sayfa, Arka Sayfa ve Geçerli Vizenin Olduğu Sayfalar)
 • Şirketin Tescil Numarası’nın Yazdığı Sayfanın Fotokopisi ( Pembe Kartın Fotokopisi)
 • Sosyal Sigortalar Dairesi’nden İşveren Adına Alındı Belgesi ( SS2)
 • Şirket Tüzüğü ( Ana Sözleşme)
 • Vergi Yükümlülük Belgesi Vekalet ile yürütülüyorsa Vekaletname

Şirketinizde çalışan / çalışacak yabancı uyruklu personel için çıkarılan izin türü bu. KKTC vatandaşları için böyle bir izne gerek yok, hızlıca işe başlangıç yapabiliyorsunuz. Fakat Türkiye de dahil olmak üzere yurt dışından personel getirecekseniz çalışma izni çıkarmak zorundasınız. (Eğer üçüncü ülke vatandaşıysa, bankaya teminet yatırmanız da gerekiyor)

İlk başta önizin çıkıyor. Önizin başvurusu için gereken evraklar:

 • 1 Set Ön İzin Formu
 • İşyerinin Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı ve Vergi Dairesi’nden borcu  olmadığını gösteren belgeler
 • 3.Ülke Vatandaşı ise Banka Teminatı Mektubu
 • Pasaport Fotokopileri
 • Vekalet ile yürütülüyorsa Vekaletname
 • Çalışma Dairesi’nden İstihdam Yönünden Uygunluk Onayı

Çalışma izni 6 aylık veya 1 yıllık periyotlar halinde düzenleniyor. Aynı işlemler uygulanarak yenileniyor. Eğer çalışan izni alan kurumdan ayrılırsa, 30 gün içinde izninin iptal edilmesi gerekiyor. Aksi halde kaçağa düşüp, ülkeden sınır dışı edilebiliyor. Bir not daha paylaşalım. Çalışma izni veya iş kurma izni olan kişiler Türkiye ile KKTC arası yolculuklarda mutlaka pasaport kullanmalı. Kimlik ile seyahat edemezler.. 

Kıbrıs'ta Yatırım İle İlgili Benzer İçeriklerimiz

Yatırımcının sorduğu en net sorunun, birbirinden cazip cevapları var. Yüksek kazançtan tutun güvenli yaşama, Avrupa Birliği sürecinden tatil dolu günlere… Kıbrıs sizi çağırıyor… “Neden Kıbrıs’ta Yatırım” başlıklı yazımızda detayları sizlerle paylaştık. 

Birçok yöntemi var bunun. 

Adaya gelerek, evi görerek alabileceğiniz gibi, online ziyaretle bile Kıbrıs’tan ev sahibi olabilirsiniz. Fakat limitler çerçevesinde… Daha detaylı bilgi ve örnekler için “Kıbrıs’tan nasıl ev alınır” başlıklı bilgilendirme yazımızı okuyabilirsiniz.

“Parası olan, canı isteyen alır, kime ne” diyorsanız, maalesef yanılıyorsunuz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ‘ateşkes’ sebebiyle, emlak satın alma sürecinde belirli kısıtlamalar var. Vatandaşı olduğunuz ve konut almayı planladığınız bölgelerin kırmızı çizgileri var. Detaylı bilgileri okumak, örneklerle süreci daha iyi anlamak için “Kıbrıs’tan Kimler Ev Alabilir” başlıklı bilgilendirme yazımıza göz atabilirsiniz. .

Kıbrıs emlak yatırımcılarının en merak ettiği sorulardan biri KKTC emlak vergisi. Özellikle de havuzlu villaların emlak vergisi çok soruluyor bize. Peki nasıl hesaplanıyor, nereye ödeniyor? Bu konuda daha detaylı bilgi almak için “Kıbrıs’ta Emlak Vergisi” başlıklı yazımız hazır…

KKTC emlaklarını rakip pazarlardan öne çıkaran bir belirgin bir fırsat bu. Kıbrıs’tan satın aldığınız evler hem her yıl değer kazanıyor, hem de yüksek kira getirisi ile kısa sürede kendini ödüyor. Peki yatırımın amortisman süresi ne kadar ve nasıl hesaplanıyor? Hangi kiralama yöntemi daha çok kazandırıyor? “Kıbrıs Emlaklarının Amortisman Süresi” başlıklı yazımızda, sizlere süreci örneklerle anlattık. 

Daha önce Türkiye’de yaşayan yatırımcıların çok sorduğu bir soruydu, artık İngiltere, Rusya ve İskandinav ülkelerinden gelen yatırımcılar da kredi istiyor. Tek amaç bankaya borçlanmak değil, banka kredisi ile satınalma yaparak kendini güvence altına almak. Peki Kıbrıs banka kredilerinde süreç nasıl işliyor? Kimler, hangi şartlarda kredi alabilir? Ortalama faiz oranları nasıl? “KKTC Banka Kredileri’ yazımız, aradığınız orulara tek tek yanıt veriyor.

Arsa sahiplerinin çok sık araştırma yaptığı bir konu bu. Peki Kıbrıs’ta kendi evini yaptırmak isteyenler hangi prosedürlerle karşılaşıyor? Bu işlemler ve onay süresi ne kadar sürüyor? İnşaat maliyeti nasıl hesaplanıyor? Hangi firmalar taşeronluk hizmeti veriyor? Kıbrıs’ın tek emlak haber — ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi’nde yanıtlar sizi bekliyor. 

Yıldan yıla farklılığın önemi azalsa da, bilmelisiniz ki KKTC tapuları çeşit çeşit. Peki bu çeşitler neler, avantajı — dezavantajı, hatta riski var mı? Bankalar hangi tapulara kredi veriyor? “Kıbrıs’ta Tapu Çeşitleri” başlıklı yazımızda sıraladık.

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru projeye yatıran kazanır. Sizler için Kıbrıs emlak sektörünün öne çıkan fırsatlarını tek çatı altında topluyoruz. Hemen teslim konutlar, kampanyalı konut projeleri, kredisiz faizsiz elden ödeme imkanları ve çok daha fazlası “Kıbrıs’ta Yatırım Fırsatları” yazımızda.

Konut veya arazi satınalma sürecine nasıl başlamalısınız? Bu kazançlı fırsatları yakalamak isterken, hangi riskler çıkabilir karşınıza? Size güvenli ve avantajlı yatırım için izlemeniz gereken yol haritasını çiziyoruz. Detaylar “Kıbrıs Yatırım Rehberi” başlıklı tavsiye metnimizde. 

Kıbrıs’ta yatırım niyetine girenlerin, özellikle canlı destek üzerinden bize sorduğu bir soru bu. Bütçenize göre, ihtiyacınıza göre, yatırım planınıza göre değişen yanıtları var aslında. O yüzden bu başlığı 

Kıbrıs Daire Fiyatları 

Kıbrıs Villa Fiyatları 

Kıbrıs Arsa Fiyatları

olarak üç alt başlıkta sıraladık. Kıbrıs daire fiyatları başlığımızda, genelde dairenin yaşı ve konumu önem taşıyor. Kıbrıs villa fiyatlarının belirleyicisi ise villanın konumu ve metrekaresiyle birlikte havuz ve bahçe gibi aranan opsiyonları. Arsalara gelince. Son yıllarda talebi artan Kıbrıs arsa fiyatları için önemli etken toprağın niteliği ve çevresi. Hepsini tek tek sizler için kaleme aldık.

Listeleri Karşılaştır