yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs’ta Ev Yaptırmak

Kıbrıs evleri

Kıbrıs yatırım fırsatları ile birçok yerli yabancı birçok kişinin tercih ettiği bir ülke. Güney Kıbrıs Avrupa Birliği vatandaşlığı avantajıyla, Kuzey Kıbrıs ise uygun fiyatları ve huzurlu yaşam tarzıyla öne çıkıyor. 

Bu yazımızda Kıbrıs’ta ev yaptırmak konusunu detaylandıracağız sizlere. 

Genelde Kıbrıs emlak ilanları ile başlıyor yatırım süreci. Adadan ev almak isteyenler, önce KKTC satılık ev ilanlarını inceliyor. Veya sıfır konut düşünüyorsa, Kıbrıs inşaat şirketleri tarafından hayata geçirilen, birbirinden lüks KKTC konut projeleri araştırmasına giriyor.

Kıbrıs'ta Yatırım Yapmak

Bazen fiyatı, bazen konumu, bazen istedikleri özelliklerin olmaması akıllarında yeni bir fikir oluşturuyor, kendi evini tasarlamak. Peki KKTC’de ev yaptırmak fikrini hayata geçirmek için süreç nasıl işliyor? 

En başta şunu belirtelim… Birey de olsanız, yurt dışından gelen bir şirket de olsanız, Kuzey Kıbrıs’ta inşaat yapmak için Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’ne kayıtlı olmanız gerekiyor. Yani kaydınız yoksa, inşaat yapamazsınız. Kayıtlı bir firmaya işi verip, yatırımcı olarak devam edebilirsiniz.

Ev yaptırmak isteyenlerin önünde iki seçenek var. 

İlki betonarme yaptırmak… 

İkincisi prefabrik / çelik ev yaptırmak… 

Genelde hayalindeki villayı hayata geçirmek isteyenler, ilk seçeneği tercih ediyor Her şeyiyle en iyisi olması için, başarılı bir inşaat firması veya teşaron ile anlaşıp inşaata başlıyor. Bu süreçte Kıbrıs inşaat maliyeti hesabını net yapmanız önemli, çünkü döviz kurundaki artış malzeme fiyatına direkt yansıyor. 

Elinde arsası olan, veya Kıbrıs satılık arsa ilanları arasından uygun fiyatlı seçenekler bulanlar ise hızlı ve maliyeti düşük bir arayışa girince ikinci seçeneğe yöneliyor. 

Yani Kıbrıs prefabrik konutlar veya KKTC çelik ev inşaatına. 

Son yıllarda ikinci seçeneği tercih edenlerin sayısı çok fazla. Çünkü Kıbrıs çelik ev fiyatları maliyet olarak daha hesaplı, teslim süresi olarak betonarmeye göre daha hızlı. Arz talep dengesiyle birlikte, Kıbrıs prefabrik ev şirketleri ile Kıbrıs çelik ev yapan şirketler sayısında da ciddi artış var. 

Buraya bir not düşelim. Firmayı seçerken mutlaka iyi bir araştırma sürecine girmelisiniz. Firmanın mesleki tecrübesi, yeterlilik belgeleri, kullandığı malzemelerin kalitesi, hatta referansları çok önemli. Anlaşmaya vardığınız zaman iyi bir sözleşme hazırlamanızı öneririz. Bu konuyu ihmal eden bazı ev sahibi olma adaylarının, uzun süre mağduriyet yaşadığını biliyoruz. Aynı şekilde, her sektörde olduğu gibi KKTC prefabrik ev firmaları arasında daha önce iflas eden şirketler oldu. O yüzden endişe yaşamamak adına, en başından işi sıkı tutmanızda fayda var.  

Bir önerimiz ve uyarımız daha var. 

Türkiye’de çok gelişti bu sektör. Özellikle pandemi sonrası sosyal medya üzerinden kampanya düzenleyen çok sayıda prefabrik ev ve çelik ev firması görüyoruz. Oradan alıp, evleri Kıbrıs’ta kurmak isterseniz, problem yaşama ihtimaliniz var resmi prosedürde ve belediye onaylarında. O yüzden mutlaka süreci teyit ederek ilerleyin.

Konutun dışında, Kıbrıs prefabrik havuz talebinin de arttığı bir bölge. Özellikle müstakil villa sahipleri, inşası hızlı ve maliyeti daha uygun olduğu için bu tarz havuzlar konusunda araştırma yapıyor. 

Kıbrıs prefabrik ev fiyatları ve havuz seçenekleri için arazinizin lokasyonu, konumu ve net ölçüleri ile birlikte ilgili firmalarla iletişime geçebilirsiniz.  

Kıbrıs'ta Yatırım İle İlgili Benzer İçeriklerimiz

Yatırımcının sorduğu en net sorunun, birbirinden cazip cevapları var. Yüksek kazançtan tutun güvenli yaşama, Avrupa Birliği sürecinden tatil dolu günlere… Kıbrıs sizi çağırıyor… “Neden Kıbrıs’ta Yatırım” başlıklı yazımızda detayları sizlerle paylaştık. 

Birçok yöntemi var bunun. 

Adaya gelerek, evi görerek alabileceğiniz gibi, online ziyaretle bile Kıbrıs’tan ev sahibi olabilirsiniz. Fakat limitler çerçevesinde… Daha detaylı bilgi ve örnekler için “Kıbrıs’tan nasıl ev alınır” başlıklı bilgilendirme yazımızı okuyabilirsiniz.

“Parası olan, canı isteyen alır, kime ne” diyorsanız, maalesef yanılıyorsunuz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ‘ateşkes’ sebebiyle, emlak satın alma sürecinde belirli kısıtlamalar var. Vatandaşı olduğunuz ve konut almayı planladığınız bölgelerin kırmızı çizgileri var. Detaylı bilgileri okumak, örneklerle süreci daha iyi anlamak için “Kıbrıs’tan Kimler Ev Alabilir” başlıklı bilgilendirme yazımıza göz atabilirsiniz. .

Kıbrıs emlak yatırımcılarının en merak ettiği sorulardan biri KKTC emlak vergisi. Özellikle de havuzlu villaların emlak vergisi çok soruluyor bize. Peki nasıl hesaplanıyor, nereye ödeniyor? Bu konuda daha detaylı bilgi almak için “Kıbrıs’ta Emlak Vergisi” başlıklı yazımız hazır…

KKTC emlaklarını rakip pazarlardan öne çıkaran bir belirgin bir fırsat bu. Kıbrıs’tan satın aldığınız evler hem her yıl değer kazanıyor, hem de yüksek kira getirisi ile kısa sürede kendini ödüyor. Peki yatırımın amortisman süresi ne kadar ve nasıl hesaplanıyor? Hangi kiralama yöntemi daha çok kazandırıyor? “Kıbrıs Emlaklarının Amortisman Süresi” başlıklı yazımızda, sizlere süreci örneklerle anlattık. 

Daha önce Türkiye’de yaşayan yatırımcıların çok sorduğu bir soruydu, artık İngiltere, Rusya ve İskandinav ülkelerinden gelen yatırımcılar da kredi istiyor. Tek amaç bankaya borçlanmak değil, banka kredisi ile satınalma yaparak kendini güvence altına almak. Peki Kıbrıs banka kredilerinde süreç nasıl işliyor? Kimler, hangi şartlarda kredi alabilir? Ortalama faiz oranları nasıl? “KKTC Banka Kredileri’ yazımız, aradığınız orulara tek tek yanıt veriyor.

Arsa sahiplerinin çok sık araştırma yaptığı bir konu bu. Peki Kıbrıs’ta kendi evini yaptırmak isteyenler hangi prosedürlerle karşılaşıyor? Bu işlemler ve onay süresi ne kadar sürüyor? İnşaat maliyeti nasıl hesaplanıyor? Hangi firmalar taşeronluk hizmeti veriyor? Kıbrıs’ın tek emlak haber — ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi’nde yanıtlar sizi bekliyor. 

Yıldan yıla farklılığın önemi azalsa da, bilmelisiniz ki KKTC tapuları çeşit çeşit. Peki bu çeşitler neler, avantajı — dezavantajı, hatta riski var mı? Bankalar hangi tapulara kredi veriyor? “Kıbrıs’ta Tapu Çeşitleri” başlıklı yazımızda sıraladık.

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru projeye yatıran kazanır. Sizler için Kıbrıs emlak sektörünün öne çıkan fırsatlarını tek çatı altında topluyoruz. Hemen teslim konutlar, kampanyalı konut projeleri, kredisiz faizsiz elden ödeme imkanları ve çok daha fazlası “Kıbrıs’ta Yatırım Fırsatları” yazımızda.

Konut veya arazi satınalma sürecine nasıl başlamalısınız? Bu kazançlı fırsatları yakalamak isterken, hangi riskler çıkabilir karşınıza? Size güvenli ve avantajlı yatırım için izlemeniz gereken yol haritasını çiziyoruz. Detaylar “Kıbrıs Yatırım Rehberi” başlıklı tavsiye metnimizde. 

Kıbrıs’ta yatırım niyetine girenlerin, özellikle canlı destek üzerinden bize sorduğu bir soru bu. Bütçenize göre, ihtiyacınıza göre, yatırım planınıza göre değişen yanıtları var aslında. O yüzden bu başlığı 

Kıbrıs Daire Fiyatları 

Kıbrıs Villa Fiyatları 

Kıbrıs Arsa Fiyatları

olarak üç alt başlıkta sıraladık. Kıbrıs daire fiyatları başlığımızda, genelde dairenin yaşı ve konumu önem taşıyor. Kıbrıs villa fiyatlarının belirleyicisi ise villanın konumu ve metrekaresiyle birlikte havuz ve bahçe gibi aranan opsiyonları. Arsalara gelince. Son yıllarda talebi artan Kıbrıs arsa fiyatları için önemli etken toprağın niteliği ve çevresi. Hepsini tek tek sizler için kaleme aldık.

Listeleri Karşılaştır