2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs’ta Ev Yaptırmak

Kıbrıs evleri
Kıbrıs yatırım fırsatları ile birçok yerli yabancı birçok kişinin tercih ettiği bir ülke. Güney Kıbrıs Avrupa Birliği vatandaşlığı avantajıyla, Kuzey Kıbrıs ise uygun fiyatları ve huzurlu yaşam tarzıyla öne çıkıyor. Bu yazımızda Kıbrıs’ta ev yaptırmak konusunu detaylandıracağız sizlere. Genelde Kıbrıs emlak ilanları ile başlıyor yatırım süreci. Adadan ev almak isteyenler, önce KKTC satılık ev ilanlarını inceliyor. Veya sıfır konut düşünüyorsa, Kıbrıs inşaat şirketleri tarafından hayata geçirilen, birbirinden lüks KKTC konut projeleri araştırmasına giriyor.

Bazen fiyatı, bazen konumu, bazen istedikleri özelliklerin olmaması akıllarında yeni bir fikir oluşturuyor, kendi evini tasarlamak. Peki KKTC’de ev yaptırmak fikrini hayata geçirmek için süreç nasıl işliyor? 

En başta şunu belirtelim… Birey de olsanız, yurt dışından gelen bir şirket de olsanız, Kuzey Kıbrıs’ta inşaat yapmak için Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’ne kayıtlı olmanız gerekiyor. Yani kaydınız yoksa, inşaat yapamazsınız. Kayıtlı bir firmaya işi verip, yatırımcı olarak devam edebilirsiniz.

Ev yaptırmak isteyenlerin önünde iki seçenek var.

İlki betonarme yaptırmak…

İkincisi prefabrik / çelik ev yaptırmak…

Genelde hayalindeki villayı hayata geçirmek isteyenler, ilk seçeneği tercih ediyor Her şeyiyle en iyisi olması için, başarılı bir inşaat firması veya teşaron ile anlaşıp inşaata başlıyor. Bu süreçte Kıbrıs inşaat maliyeti hesabını net yapmanız önemli, çünkü döviz kurundaki artış malzeme fiyatına direkt yansıyor.

Elinde arsası olan, veya Kıbrıs satılık arsa ilanları arasından uygun fiyatlı seçenekler bulanlar ise hızlı ve maliyeti düşük bir arayışa girince ikinci seçeneğe yöneliyor. 

Yani Kıbrıs prefabrik konutlar veya KKTC çelik ev inşaatına. 

Son yıllarda ikinci seçeneği tercih edenlerin sayısı çok fazla. Çünkü Kıbrıs çelik ev fiyatları maliyet olarak daha hesaplı, teslim süresi olarak betonarmeye göre daha hızlı. Arz talep dengesiyle birlikte, Kıbrıs prefabrik ev şirketleri ile Kıbrıs çelik ev yapan şirketler sayısında da ciddi artış var. 

Buraya bir not düşelim. Firmayı seçerken mutlaka iyi bir araştırma sürecine girmelisiniz. Firmanın mesleki tecrübesi, yeterlilik belgeleri, kullandığı malzemelerin kalitesi, hatta referansları çok önemli. Anlaşmaya vardığınız zaman iyi bir sözleşme hazırlamanızı öneririz. Bu konuyu ihmal eden bazı ev sahibi olma adaylarının, uzun süre mağduriyet yaşadığını biliyoruz. Aynı şekilde, her sektörde olduğu gibi KKTC prefabrik ev firmaları arasında daha önce iflas eden şirketler oldu. O yüzden endişe yaşamamak adına, en başından işi sıkı tutmanızda fayda var.  

Bir önerimiz ve uyarımız daha var. 

Türkiye’de çok gelişti bu sektör. Özellikle pandemi sonrası sosyal medya üzerinden kampanya düzenleyen çok sayıda prefabrik ev ve çelik ev firması görüyoruz. Oradan alıp, evleri Kıbrıs’ta kurmak isterseniz, problem yaşama ihtimaliniz var resmi prosedürde ve belediye onaylarında. O yüzden mutlaka süreci teyit ederek ilerleyin.

Konutun dışında, Kıbrıs prefabrik havuz talebinin de arttığı bir bölge. Özellikle müstakil villa sahipleri, inşası hızlı ve maliyeti daha uygun olduğu için bu tarz havuzlar konusunda araştırma yapıyor. 

Kıbrıs prefabrik ev fiyatları ve havuz seçenekleri için arazinizin lokasyonu, konumu ve net ölçüleri ile birlikte ilgili firmalarla iletişime geçebilirsiniz.  

Listeleri Karşılaştır