2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Gayrimenkul Danışmanı Damla Boğaç Emiroğlu seyahat açılımını değerlendirdi

31 Mayıs 2021

Kuzey Kıbrıs için karantinasız seyahat başlıyor. Gayrimenkul Danışmanı Damla Boğaç Emiroğlu konuğumuz oldu. KKTC emlak sektöründeki beklentileri, Kıbrıs Emlak Merkezi’ne yorumladı.

damla boğaç kıbrıs

Gayrimenkul Danışmanı Damla Boğaç Emiroğlu seyahat açılımını değerlendirdi

Kıbrıs emlak sektörü için yeni bir dönem başlıyor. Seyahat kısıtlamalarında yapılan yeni düzenleme, aylardır KKTC’ye gelemeyen yatırımcılara karantinasız seyahat fırsatı sunuyor. Peki beklenti ne yönde? Sektörde neler oluyor, yatırımcı ne düşünüyor? Kuzey Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber-ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi olarak, sektörün tecrübeli isimleriyle süreci değerlendirdik. Onlardan biri de Gayrimenkul Danışmanı Damla Boğaç Emiroğlu.

Emiroğlu röportajında hem sektörde yaşanacak doğal elemelere dikkat çekiyor, hem de planlı ilerleyenler için ‘fırsat dönemi’ diyor.

“Sektörel Elemeler Kaçınılmaz Olacak”

Piyasanın şu anki durumunu nasıl yorumluyorsunuz?

Durgun bir piyasadayız. Nakit akışı olanlar planlarına devam edebiliyorlar ancak nakit akışı olmayanlar beklemeye geçtiler. Zor 1 sene geçirdik ve eğer böyle 1 sene daha devam ederse sektörel elemeler kaçınılmaz olacaktır. 

“Bekleyen Yatırımlar, Yatırımcılar Var”

Uzun zamandır beklenen bir haber geldi, seyahat kısıtlamalarının azaltılmasıyla piyasa hareketlenir mi? Beklentiniz ne yönde?

Kesinlikle hareketlenecektir. Buraya gelemeyen yabancı pazara yönelik hareketlenme kaçınılmaz. Hali hazırda bekleyen yatırımlar, yatırımcılar var. Bunların adaya gelmesiyle sektörde hareketlenir, tüm ekonomi de. 

“Arazilerde Fiyat Artışı Bekliyoruz”

Fiyatlara yansır mı bu talep?

Bu soruya iki yönlü cevap vereceğim. Birincisi daire fiyatlarında değişiklik olmayacaktır. Çünkü müteahhitlerin elinde çok ciddi bir stok var. Bu stoklar eriyene kadar fiyatlar artmaz, ancak kiralamalar artarsa ve bu stoklar erirse fiyatlanma olacaktır. 

İkincisi de uzman olduğumuz konu olan arazi. Pandemi sürecinde bile arazi fiyatları artmaya devam etti, hiç durmadı. Talep artışıyla birlikte arazilerde güzel fiyatlanmalar bekliyoruz. Bölgesel olarak ciddi fiyatlanacak araziler var. 

“Büyüme İçin Çok Uygun Bir Dönem”

Yeni projeleri tetikler mi peki?

Piyasanın arz-talebine bağlı bu. Piyasada stok fazlası var, bu stoklar eriyip talep artışı devam ederse tabi ki yeni projeler gelecektir. 

İlave olarak eklemek istediğim bir konu var. Şirketler planlarını yaparlarken mutlaka A planının yanı sıra B/C/D planı da yapmalılar. Bu yıl hiç olmayacak durumlarla karşılaştık. Tüm dünya krize mi girecek ama olsun biz yine de çalışalım dediğimiz tüm planlar gerçek oldu. “Yok artık bu kadarı da olmaz” dediğimiz her senaryoyla karşılaştık. 

Bireysel ve kurumsal yatırımcılar için şunu söyleyebilirim, eğer satın alma güçleri varsa bu dönem tam bir yatırım dönemi yani krizi fırsata çevirme dönemi. Şöyle örnek vereceğim. Bir iş yapmayı düşündüğünüzde bir bakarsınız ki zaten o işi yapan güçlü markalar var, köşe başları tutulmuş o işin ve siz nasıl ilerleyebilirsiniz ki diye düşünür vazgeçersiniz. Şimdi işte tam da o işin temellerini atmak için doğru zaman. Köşe başları boşaldı, o köşe başlarını tutan siz olabilirsiniz bu dönemde. Büyüme için çok uygun bir dönem. Ve bu fırsatı kullanan herkes kazanacaktır.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır