yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs’tan Kimler Ev Alabilir?

sahilde yürüyen aile

Yaşaması huzurlu, yatırımı kazançlı bir ada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. 

Son yıllarda başta Türkiye ve İngiltere olmak üzere, Avrupa ile İskandinav ülkelerinden yoğun talep görüyor. 

Hatta Suriye ve Irak da bu listeye giren ülkeler arasında. 

Peki Kıbrıs’tan kimler ev alabilir, Kıbrıs’tan ev alma şartları nelerdir?

“Parası olan herkes” diyorsanız, yanılıyorsunuz. 

Çünkü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sıradan bir ülke değil. 

Aksine sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınıyor. 

Ve sınır komşusu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile arasında “ateşkes anlaşması” var. 

1974 yılında Türkiye’nin Rum zulmüne son vermek için düzenlediği Kıbrıs Türk Barış Harekatı sonrasında hiçbir güvenlik zaafiyeti yaşanmadı, fakat resmi olarak risk devam ediyor.  

O yüzden parası olan herkes, istediği her yerden ev alamıyor Kıbrıs’ta. 

Uyruğunuz önemli. 

Ev almak istediğiniz konum önemli. 

Paranızın kaynağı, hakkınızda yapılacak güvenlik soruşturması önemi…. 

O yüzden Kıbrıs’tan ev alma şartları ve prosedürleri konusu, yatırım sürecinizi planlamak açısından büyük önem taşıyor. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, KKTC vatandaşı olmayan herkes ‘yabancı’ statüsünde yer alıyor. “Biz Türkiye’den geldik, Türkiye anavatan” demek de yetmiyor, Türkiye vatandaşları da yabancı olarak resmiyette işlem yapıyor.

 

 

Yasal Sınırlamalara Dikkat

KKTC’de her yabancının 1 gayrimenkul alma hakkı bulunuyor. Eğer evliyseniz ve bir tane de eşimin adına alırım diyorsanız, maalesef olmuyor. Evli çiftler de 1 kişi olarak görülüyor konut alma sürecinde. 

“Yok, yok, herkes kendi adına birer tane alabilir” diyen birini duyarsanız, ondan uzak durun. Size gayrimenkulü satmak için yapıyordur onu. Maalesef piyada çoklar. Amacı evi satmaktır ve bu iddia ile size evi satar, parasını alır, fakat sizin satın alma izniniz çıkmaz. Deyim yerindeyse yatırımınız elinizde patlar. Bu riski ve uyarımızı dikkate alın. 

Ve diyelim ki evi gördünüz, çok hoşunuza gitti, parasını verip aldınız. Hemen adınıza tapu çıkmıyor. Önce KKTC Bakanlar Kurulu’na başvurarak, satın alma izni almanız gerekiyor. Bu kurulun sizi araştırması, izni vermesi de ortalama 2 ile 6 ay arasında sürüyor. Farklı ülke vatandaşları için, süreç daha da uzayabiliyor. 

Bakanlar Kurulu sürecinde hem kimliğiniz, paranızın kaynağı, hem de konut aldığınız lokasyon ve projenin yeri araştırılıyor. 

Giriş yazımızda dedik ya, KKTC ile Rum Kesimi arasında ateşkes var. 

O yüzden askeri bölge yanında yabancıların ev almasına izin verilmiyor. 

Askeri birliklerin olduğu bölgelerde, casusluk şüphesi endişesi devam ediyor. 

Ve paranızın kaynağı belirsizse veya hakkınızda Türkiye’de bile açılmış olan bir terör soruşturması varsa, özellikle de FETÖ paralarını taşıyanlardan biriyseniz, izin çıkma ihtimali yok. 

Bu detayı da bilmeyen ve bazı satıcıların özellikle söylemediği yatırımcılar, parasını ödeyip evi alıyor. İzin başvurusunu yapıyor, izin çıkmayınca neye uğrdağını şaşırıyor. Tabi o saatten sonra ne satıcı kalıyor, ne de konut. Parasını geri alması da kimi zaman zor oluyor. Verdiği para karşılığı başka bir yer kurtarmakla uğraşıyor bu sefer. Özellikle Iraklı ve Suriyeli yatırımcılar Lefkoşa ve çevresinde bu sıkıntıyı yaşamaya başladı.

Kıbrıs'ta Yatırım İle İlgili Benzer İçeriklerimiz

Yatırımcının sorduğu en net sorunun, birbirinden cazip cevapları var. Yüksek kazançtan tutun güvenli yaşama, Avrupa Birliği sürecinden tatil dolu günlere… Kıbrıs sizi çağırıyor… “Neden Kıbrıs’ta Yatırım” başlıklı yazımızda detayları sizlerle paylaştık. 

Birçok yöntemi var bunun. 

Adaya gelerek, evi görerek alabileceğiniz gibi, online ziyaretle bile Kıbrıs’tan ev sahibi olabilirsiniz. Fakat limitler çerçevesinde… Daha detaylı bilgi ve örnekler için “Kıbrıs’tan nasıl ev alınır” başlıklı bilgilendirme yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıbrıs emlak yatırımcılarının en merak ettiği sorulardan biri KKTC emlak vergisi. Özellikle de havuzlu villaların emlak vergisi çok soruluyor bize. Peki nasıl hesaplanıyor, nereye ödeniyor? Bu konuda daha detaylı bilgi almak için “Kıbrıs’ta Emlak Vergisi” başlıklı yazımız hazır…

KKTC emlaklarını rakip pazarlardan öne çıkaran bir belirgin bir fırsat bu. Kıbrıs’tan satın aldığınız evler hem her yıl değer kazanıyor, hem de yüksek kira getirisi ile kısa sürede kendini ödüyor. Peki yatırımın amortisman süresi ne kadar ve nasıl hesaplanıyor? Hangi kiralama yöntemi daha çok kazandırıyor? “Kıbrıs Emlaklarının Amortisman Süresi” başlıklı yazımızda, sizlere süreci örneklerle anlattık. 

Daha önce Türkiye’de yaşayan yatırımcıların çok sorduğu bir soruydu, artık İngiltere, Rusya ve İskandinav ülkelerinden gelen yatırımcılar da kredi istiyor. Tek amaç bankaya borçlanmak değil, banka kredisi ile satınalma yaparak kendini güvence altına almak. Peki Kıbrıs banka kredilerinde süreç nasıl işliyor? Kimler, hangi şartlarda kredi alabilir? Ortalama faiz oranları nasıl? “KKTC Banka Kredileri’ yazımız, aradığınız orulara tek tek yanıt veriyor.

Arsa sahiplerinin çok sık araştırma yaptığı bir konu bu. Peki Kıbrıs’ta kendi evini yaptırmak isteyenler hangi prosedürlerle karşılaşıyor? Bu işlemler ve onay süresi ne kadar sürüyor? İnşaat maliyeti nasıl hesaplanıyor? Hangi firmalar taşeronluk hizmeti veriyor? Kıbrıs’ın tek emlak haber — ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi’nde yanıtlar sizi bekliyor. 

Yıldan yıla farklılığın önemi azalsa da, bilmelisiniz ki KKTC tapuları çeşit çeşit. Peki bu çeşitler neler, avantajı — dezavantajı, hatta riski var mı? Bankalar hangi tapulara kredi veriyor? “Kıbrıs’ta Tapu Çeşitleri” başlıklı yazımızda sıraladık.

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru projeye yatıran kazanır. Sizler için Kıbrıs emlak sektörünün öne çıkan fırsatlarını tek çatı altında topluyoruz. Hemen teslim konutlar, kampanyalı konut projeleri, kredisiz faizsiz elden ödeme imkanları ve çok daha fazlası “Kıbrıs’ta Yatırım Fırsatları” yazımızda.

Konut veya arazi satınalma sürecine nasıl başlamalısınız? Bu kazançlı fırsatları yakalamak isterken, hangi riskler çıkabilir karşınıza? Size güvenli ve avantajlı yatırım için izlemeniz gereken yol haritasını çiziyoruz. Detaylar “Kıbrıs Yatırım Rehberi” başlıklı tavsiye metnimizde. 

Kıbrıs’ta yatırım niyetine girenlerin, özellikle canlı destek üzerinden bize sorduğu bir soru bu. Bütçenize göre, ihtiyacınıza göre, yatırım planınıza göre değişen yanıtları var aslında. O yüzden bu başlığı 

Kıbrıs Daire Fiyatları 

Kıbrıs Villa Fiyatları 

Kıbrıs Arsa Fiyatları

olarak üç alt başlıkta sıraladık. Kıbrıs daire fiyatları başlığımızda, genelde dairenin yaşı ve konumu önem taşıyor. Kıbrıs villa fiyatlarının belirleyicisi ise villanın konumu ve metrekaresiyle birlikte havuz ve bahçe gibi aranan opsiyonları. Arsalara gelince. Son yıllarda talebi artan Kıbrıs arsa fiyatları için önemli etken toprağın niteliği ve çevresi. Hepsini tek tek sizler için kaleme aldık.

Listeleri Karşılaştır