2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kumsal Emlak Direktörü Nejmi Sıddık’tan Yatırımcıya Arsa Önerisi

9 Kasım 2021

Gerçek anlamda kazançlı bir yatırım düşünüyorsanız, uzmanına kulak verin. Kumsal Emlak Direktörü Nejmi Sıddık arsa yatırımı öneriyor. Üstelik bölge bölge kazandıracak tavsiyeler de paylaşıyor. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Kumsal Emlak Direktörü Nejmi Sıddık’tan Yatırımcıya Arsa Önerisi

Yatırım için tercihiniz hangisi? Faiz mi, döviz mi, gayrimenkul mü?

Eğer gayrimenkulden yana kullanıyorsanız tercihinizi, fikrinizi değiştirebilecek bir içerik hazırladık sizin için.

Konuğumuz emlak sektörünün tecrübeli isilerimden Kumsal Emlak Direktörü Nejmi Sıddık, üstüne basa basa “arsa alın” diyor.

Bu önerisinin sebeplerini ve kazanç oranlarını Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için tek tek paylaşıyor. Hatta gelecek yıllarda değerlenmesi potansiyel bölgeleri bile sıralıyor.

Keyifli okumalar…

“Arsa Yatırımı Yapıyorsan, İçinin Boş Olması Gerekiyor”

İlanlarda, ilanlara gelen taleplerde, canlı destek mesajlarında… Son dönemlerde arsa taleplerinde bir artış var. Nedir bunun sebebi?

Son dönemlerde arsa- arazi talepleri arttı çünkü emlak bir yatırım. 50 bin sterlin ve üzeri bir paran varsa bankada tutmak yerine, arsa-araziye yatırım yapmak daha mantıklı geliyor insanlara. Çünkü döviz faizleri yetersiz. 

Bu durumda iki türlü yatırım yapabilirsin. Birincisi kendine alabilirsin, bu yatırım olmaz. Kendine ev yapmak için arsa aldıysan, bu yatırım sayılmaz. Bizim kullandığımız bir kelime var. Yatırımlık bir arsa alıyorsan, o altındır. Eğer içine kendi evini yapıyorsan, o arsa oldu gümüş. Eğer içine kendi evini yaptıysan ve kiraladıysan o arsa oldu bakır.  Demek ki arsa yatırımı yaparsan içinin boş olması gerekiyor. Şehir planlamanın verdiği kat izinleriyle senin arsanın fiyatının yükselmesi gerekiyor.

“Topraklarımız Hala Ucuz”

Bu değerlenme için örnek verir misiniz? Fiyatlar neydi, ne oldu?

2003 yılında, Annan planından önce Gönyeli Yenikent’te 5-6 bin sterline sattığımız arsalar şimdi 200 bin sterlin oldu. Dünyada böyle bir artış var mı? Bizde emlak her zaman artış gösteriyor. Birincisi toprak kısıtlı, ikincisi topraklarımız hala ucuz. 

Fakat her yerde, hemen bu tarz bir artış beklemek doğru değil. Düzenlemeleri takip edip, doğru yerlerde yatırım yapmak her zaman kazandırır. Şehir planlama her 5 yılda bir bölgesel kararlar verir. Şehir planlamayı takip eden emlakçılar kat izinlerinin artırıldığını öğrenebilirler. Herkes bunu takip edebilir, Şehir Planlama’nın kendi sitesi var. Kaldı ki bu konuda halka destek oluyorlar. Gidip de öğrenebiliyorsun son güncel durumu. 

“Gönyeli ve Yenikent, Alayköy ile Birleşecek”

Rakamlardan bahsettiniz, eminim ki okuyanlar heyecanlandı. Biraz detay, hatta tavsiye verir misiniz? 

Yatırım düşünenler arasında “ben kısa zamanda yatırım yapıp hızlıca sonuç almak istiyorum” diyen de var, acele etmeyen de. Burada belirleyici  olan paranızın miktarı. 250-300 bin sterin ayırmak gerekiyor hızlıca değerlenen bölgelerden yatırım yapmak için. 5-10 sene sonrasını hedefleyen biri için ise 50-100 bin sterlin de yeterlidir. 

Şöyle düşünün, 10 yıl önce ev olmayan bölgelerde şimdi yaşam var. Yaşam arttıkça arsanın fiyatı artar. 

“Kanlıköy Güzel Bir Fırsat”

Bölge olarak hangi rotayı önerirsiniz?

Burada şöyle bir de tüyo vereyim. Gönyeli ve Yenikent, Alayköy’le birleşecek. Alayköy Sanayisi ile Gönyeli Yenikent birleşecek ve Kanlıköy’ü içine alacak. 10 yıllık plan bu. Yatırımcılar için Kanlıköy güzel bir fırsat. 

Tabi sadece burası değil, Gönyeli Yakın Doğu’yla birleşecek. Sonrasında Haspolat’la birleşecek. Lefkoşa’da durum bu. Girne’de durum biraz daha farklı.

Emlak borsaya benziyor. Girne’de mesela 400-450 bin sterlinden sattığımız arsalar, şimdi 250 bine kadar düştü. 80 bin dediğimiz daireler, 60 bine düştü. Müşteri varsa fiyatlar yukarı çıkar, müşteri yoksa aşağı düşer. 

“Kat Karşılığının Ederi Yüzde 20-25”

Potansiyel kazançlar ve tavsiyeler keyifli duruyor. Peki arsa-arazi alırken nelere dikkat etmeli yatırımcılar?

Şehir planlamadan alınan verileri incelesinler öncelikle. Mesela müteahhite verip de daire almak niyetindeyse de, arsayı 100 bine alıyordur, sonrasında müteahhit ona iki daire veriyordur. İki dairenin bedeli yine 100 binse bu yatırım değildir. 100 bin para veriyorsan, en az üç daire alman gerekiyor ki 150 bin yapsın. 

Kat karşılığının bugünki ederi %20-25’tir. Tüm bunların hesaplanması gerekiyor. İşte bu aşamada profesyonellik devreye giriyor. Mutlaka uzman yardımı almalarında fayda var. Biz zaten devamlı bunlarla uğraştığımız için tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

“Para Kimde Durduysa, Vergiyi O Verir”

2021 yılının sonuna geldik, şirketlerin arsa yatırımı yapma dönemleri başlıyor. Onlara ne tavsiye edersiniz?

Doğru bir tercih bu. Arsa yatırımı yapsınlar. Sonrasında inşaata giriyorlar çünkü.

Şöyle örnek vereyim; ben bir bilgisayarcı olayım. 5 bin tane bilgisayar getirdim, 4 bin tanesini sattım. Tüm giderlerimi çıkınca belli bir para kar kaldı. İşte bu karın parasını devlete ödemeliyim. Ancak arazi alırsam o paranın adresini göstermiş olurum. X kişiden arazi aldım, devlet vergi için X kişinin peşine düşer. O da derse ki ben de galeriden araba aldım. Devlet galerinin peşine düşer. Sistem böyle dönüyor. Sistem galeride sona ererse, vergiyi galeri verir. Para kimde durduysa, vergiyi o verir. Nitekim arsa yatırımı bu dönemde mantıklı. 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır