2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Homeland Properties Direktörü Murat Keleş İle Rusya – Ukrayna Savaşının Kuzey Kıbrıs İnşaat Sektörüne Etkisini Konuştuk

21 Mart 2022

Kıbrıs ekonomisinde büyük yer tutan inşaat ve emlak sektörünün gözü Rusya ve Ukrayna savaşında. Piyasanın hedef kitlesinde yaşanan bu gerilim ekonomiye nasıl yansır? Bölgede güçlü işbirlikleri ve satış ağı olan Homeland Properties Direktörü Murat Keleş Kıbrıs Emlak Merkezi’ne konuk oldu…

murat keleş

Rusya – Ukrayna arasındaki savaş Karadeniz’de başladı. Fakat dünyanın her noktasına sirayet etti. Aynı şekilde Akdeniz için de gündem, bu sıcak savaş…

Kuzey Kıbrıs inşaat sektöründe Rusya pazarı ile çalışan firmalardan biri de Homeland Properties. Firma kısa bir süre önce Rusya’da fuara katıldı, yeni işbirlikleri kurdu. Hatta Homeland Properties Direktörü Murat Keleş ile yaptığımız röportajda, Rus hedef kitlenin Kuzey Kıbrıs’a yatırım düşüncelerini paylaşmıştık sizinle.

Homeland gibi birçok şirket pazarlama stratejisinde üst sıralara koyuyordu Rusya’yı, fakat savaş hesapları değiştirdi.

Peki gidişat ve beklenti ne durumda? Rus alıcılar neler düşünüyor? Kuzey Kıbrıs’ın uyguladığı politika ve duruşu nasıl bir etki sağlayacak?

Konuğumuz Homeland Properties Direktörü Murat Keleş…

“Rusların Kuzey Kıbrıs’a Yatırımı Artıracaktır”

Rusya-Ukrayna savaşı, Kuzey Kıbrıs’ı nasıl etkiler?

Rusya-Ukrayna savaşıyla başlayan karmaşanın yaza kadar süreceği kanaatindeyim. Bu kargaşa ile birlikte ülkelerin Rusya’ya karşı yaptığı ambargolar artarak devam edebilir.

Öncelikle Türkiye’nin tarafsız duruşundan dolayı Kuzey Kıbrıs’ta tarafsız kalıyor. Bu da Rusların ülkemize daha çok yatırım yapacağı, güvenli olarak nitelendireceği anlamına geliyor.  Yani Rusya tarafından çok ciddi yatırımlara hazırlıklı olmalıyız.

Ayrıca Güney Kıbrıs’ta Rusya’ya karşı ambargo uygulayan ülkeler arasına katılacak. Bu da Güney’de yatırım yapan Rusların Kuzey’e yönelmelerini sağlayacaktır.

Aynı zamanda Avrupa’da çalışan Ukrayna vatandaşların işlerinin bozulması söz konusu. Bu da bizi kötü etkileyecek bir senaryo olacak. Bunu da zaman gösterecek.

“Arsa ve Konut Fiyatlarında Artış Bekliyoruz”

O zaman bu Kuzey Kıbrıs için fırsat mı?

Doğru kullanılırsa evet… Yaza doğru hem daire hem arsa fiyatlarının oldukça artacağı kanaatindeyim. Bugün aldığımız evleri yaza doğru alamayacağız, aynı şekilde arsaları da.

Mevcut projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz ancak yeni proje hazırlıklarımızı yaza erteledik. Önce durumu iyice analiz etmek ve ona göre şekillendirmek istiyoruz.

Zaten hali hazırda projelerimiz satışına devam ediyor. Eğer beklediğimiz gibi bir talep artışı ve fiyat artışı olursa ona göre konumlanmak bizim için önemli.

“Biz Satışlarımıza Devam Ediyoruz”

Peki finansal yaptırımların olumsuz bir etkisi oluyor mu? Örneğin para transferi durdu, kredi kartları bile çalışmıyor Rus vatandaşların..

Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapan Rusların, yatırımlarını ödemeleri konusunda uluslararası ambargondan çok da etkilendiklerini düşünmüyorum, neticede Kazakistan, Azerbaycan üzerinden gönderim yapabilirler. Ayrıca Türkiye ambargo uygulamadı, bu kanalları kullanabilir, Kuzey Kıbrıs uçuşlarına devam edebilirler. Sadece burada rublenin dolara karşı değer kaybına dikkat etmek gerekir.

Biz satışlarımıza devam ediyoruz. Şu an için Rusya-Ukrayna savaşından etkilenmedik diyebilirim şirket olarak. Ağırlıklı Kazak ve Rus müşterilerimiz var ancak sıkıntı yaşamadık şimdiye kadar.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır