2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Homeland Properties Kuzey Kıbrıs’ı Rusya Emlak Fuarında Temsil Etti

9 Kasım 2021

Sadece yatırımcı beklemek olmaz, yatırımcıya gitmek, anlatmak gerek… Homeland Properties bunu yaptı, Rusya’ya uçtu. Hem Kuzey Kıbrıs’ı tanıttılar, hem de yatırım fırsatlarını… Peki fuar nasıl geçti, yol haritalarında neler var? Kıbrıs Emlak Merkezi’nde konuğumuz Homeland Properties Direktörlerinden Murat Keleş.

homeland properties rusya

Homeland Properties Kuzey Kıbrıs’ı Rusya Emlak Fuarında Temsil Etti

Kimileri ambargoyu eleştirdi, kimileri yönetim şeklini. Yıllarca bardağın hep boş tarafı ön plandaydı. Fakat pandemi dönemi bir kez daha Kuzey Kıbrıs’ın avantajlarını ortaya çıkardı. Forbes dergisinin yatırım tavsiyesi, karantina günlerinde tatil tadında geçen yaşam derken, KKTC emlakları bir kez daha global yatırımcının gözdesi.

Önceleri Türkiye dışında İngiltere ve İskandinav ülkeleri ilk sıralardayken, son dönemde Alman pazarı ile birlikte Rusça konuşan ülkelerden gelen yatırımcı sayısında ciddi bir artış var.

Özellikle pandemi sürecinde kısıtlamaların ve kapanmanın sert yaptırımlarla uygulandığı Rusya ve çevresi için, KKTC cennetten bir köşe gibi şu sıralar.

Fakat o yatırımcının bilinçli bir şekilde adaya gelmesi için tanıtım şart. Ülkeyi, fırsatları ve seçenekleri anlatmak gerek… Kıbrıs Emlak Merkezi kurumsal üyelerinden Homeland Properties bu sorumluluğu üstlenen firmalardan biri.

Rusya emlak fuarı için St. Petersburg’a uçtular, KKTC’yi anlattılar. Fuarı ve detayları Homeland Properties Direktörlerinden Murat Keleş ile konuştuk.

“Yeni İşbirliği Anlaşmaları Yaptık”

Son dönemde artan vaka sayısına karşı ofiste toplantı yapmaya bile çekinenler varken, siz uzun bir yolculuğu göze alıp Rusya’ya gittiniz. Nasıl geçti fuar?

Konfor alanından çıkmadan, büyük başarılar yakalamak pek mümkün değil. Sağlık açısından zor bir dönem, rota olarak uzun bir yol. Fakat orada olmalıydık ve gittik. Çok güzel geçti fuar. Önce ülkemizi, sonra kendimizi anlattık.

Hem oradaki müşterilerimizle yüz yüze iletişim kurduk, hem de yeni işbirliği anlaşmaları yaptık.

Aslında fuar üç gün olarak planlanmıştı. Fakat Rusya’da alınan yeni pandemi kısıtlama kararları sebebiyle, bir günde tamamlandı. Bu kısa zamana rağmen, oldukça verimli geçen bir fuar oldu bizim için.

Firma olarak ileriye yönelik atılan adımlara büyük önem veriyoruz. Bu da o adımlardan biri oldu.

“Durmadan, Yılmadan Kuzey Kıbrıs’ı Anlatmamız Gerekiyor”

Özellikler son günlerde Rusya ve çevresinden gelen yatırımcılar inşaat firmaları için büyük bir potansiyel oluşturuyor. St. Petersburg’da nasıl karşıladılar sizi? 

İki farklı pencereden yanıt vermek istiyorum bu soruya. İlki şu ki, fuar katılımcılarından çok güzel talep aldık. Bizi merak ediyorlar, güzel sorular soruyorlar.

İkincisi ise maalesef Kuzey Kıbrıs’ın bilinirliğinin çok çok az olduğunu gördüm bu fuarda. Biz konumunu, özelliklerini ve avantajlarını anlattıkça karşı tarafın nasıl etkilendiğine defalarca şahit olduk ekip olarak.

Lütfen artık kendimizi ambargoda zannetmeyelim. Geri planda kalmayalım. Ticaret ambargo tanımıyor. Özel bir coğrafyada yaşıyoruz, özel bir adada sektör olarak güzel işler başarıyoruz. Durmadan, yılmadan anlatmamız gerekiyor.

Biz de bu süreci hızlandırmak adına o bölgedeki çözüm ortaklarımızı güçlendirerek yolumuza devam ediyoruz.

“Önce Ülkemizi, Sonra Kendimizi ve Projelerimizi Tanıtmaya Gittik”

Doğru bir bakış açısı ile yerinde bir mesaj verdiniz, tanıtım olmazsa. olmaz.. Peki fuar değerlendirmesi yaptınız mı? Hedeflediğiniz sonuçlara ulaşacak mısınız?

Rusya’daki bir çözüm ortağımız vasıtasıyla katıldık bu fuara ve yeni çözüm ortaklıkları da kurduk. Birinci hedefimiz buydu aslında. Diğer hedefimiz ise doğrudan satış yapmaktı.

Bu anlamda da olumlu gelişmeler var. Bağlantılarımızı kurduk ve Kuzey Kıbrıs’a davet ettik. Gelecek ve görecekler ki anlasınlar, tanısınlar. Firma olarak Kuzey Kıbrıs ile iş yapmak isteyen, bireysel yatırımcı olarak bu adada yatırım düşünen çok kişi var.

O yüzden biz firma olarak önce ülkemizi, ardından kendimizi ve projelerimizi tanıtmaya gittik.

Bizim şu an satışta olan iki  projemiz var, fuarda onları da tanıttık. Long Beach Residence ve Sea Side projelerimizle katıldık fuara.

“2+1 Fiyatına 3+1 Satıyoruz”

Bu projelerden bahseder misiniz? Nasıl bir yaşam, nasıl fırsatlar sunuyorsunuz? 

Gazimağusa’da 18 dairelik 2+1 apartmanımız var, orada 4 tane daire kaldı satışta. 55 bin sterlinden başlıyor fiyatlar, teslime hazır durumda. Bir tane de 2+1 ve 3+1 daireleri olan apartman projemiz var. Burada da 2+1 daireler 55 bin sterlin, 3+1 daireler 69.900 sterlin. 3+1 daireler 140 metrekare. Konumları da City Mall karşısında Çanakkale yolu üzerinde. Gazimağusa’da üç projemiz var aslında satışta. Bir tanesi Maraş’ta ancak orada son bir dairemiz kaldı. Maraş’ta diğer müteahhitler inşaat yapmıyor, ancak biz her sene bir proje yapıyoruz. 2+1 fiyatına 3+1 daire satıyoruz. Yerli halka hizmet vermek istiyoruz bu yüzden fiyatları düşük tutuyoruz.

Seaside projesi biteli 2 sene oldu, 1+1 dairelerimiz kaldı sadece birkaç tane. Bunları da eşyalandırdık ve müşterilerimizin konaklaması için kullanıyoruz.

Long Beach Residence inşaat halinde. Dış sıvasına başlıyoruz. Nisan ayının sonuna kadar bitireceğiz, 52 dairelik bir proje. %35-40 satışı yakaladık. İnşaatın teslimine kadar %50 ödeme şartımız var. Kalan miktarı da iki yıl vade yapıyoruz.

“İnsanların Aklına Kalitemizle Kazınmak İstiyoruz”

İnşaat firması çok, konut projesi çok. Homeland Properties olarak neden sizi tercih ediyor müşterileriniz? Nedir sizi öne çıkaran detaylar?

Ben inşaat mühendisiyim, ortağım da mimar. Biz şirket olarak bu konuda tecrübeliyiz. 33 yılım geçti benim bu sektörde. Gelip aldıklarında her zaman memnun olurlar, memnun kalacakları bir alışveriş yapmış olurlar.

Biz kalite çıtasını yüksek tutuyoruz. İnsanların aklına kalitemizle kazınmak istiyoruz ve inşaatlarımızı her gören de bu kaliteyi takdir ediyor.

Bizden ev alan herkes memnun. 2017 yılına kadar biz evleri Türk Lirası ile sattık. Hem kaliteli hem de uygun ev yapmamızla tanındık. Ancak 2017 yılında yaşanan kriz sebebiyle sterlin ile satmaya başladık. Yine de koşulların elverdiğince uygun şartlar sunuyoruz.

Rusya’ya kadar gittiniz, talebi ve ihtiyaçları yerinde gördünüz… Kıbrıs Emlak Merkezi olarak fuarların kapandığı, insanların sokağa bile çıkamadığı dönemde 3 dilde hizmete taşıdık sistemimizi. O dillerden biri de Rusça. Hazırladığımız özgün içeriklerle sizin vurguladığınız gibi hem Kuzey Kıbrıs’ı tanıtıyoruz, hem de yatırım fırsatlarını… Siz Kıbrıs Emlak Merkezi üyesi olarak, portalımızı nasıl yorumluyorsunuz?

Pandemi süreci hepimize standart bir şekilde dijitalde olmanın yetmediğini, dijitalde çok güçlü bir şekilde var olmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Kıbrıs Emlak Merkezi olarak içeriklerinizle çözüm ortaklarınıza bu güçlü dijital imajı sağlıyorsunuz.

Rusça konusunda yaptığınız hamle de kesinlikle takdir edilmesi gereken bir konu. Çünkü biz fuarda da gördük ki, Rusça dilinde kendimizi tam anlamıyla tanıtamamışız.

Ülke olarak eksik kaldığımız bu noktaya odaklanmanız, herkes için büyük bir şans.

Hem Türkçe, hem İngilizce, hem de Rusça olarak Kıbrıs Emlak Merkezi’nden sesimizi ve projelerimizi duyuruyor olmak, yatırımcı ile kendi dilinde temasa geçebilmek bizim için çok önemli.

Bunun için teşekkürler.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır