2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Evergreen Developments Satış ve Pazarlama Müdürü Erdem Yunusoğlu ile Kuzey Kıbrıs Yatırım Analizi

20 Ekim 2021

Kuzey Kıbrıs’ta yatırım mı düşünüyorsunuz? Krizi fırsata çevirmek elinizde. KKTC inşaat firmaları arasında markalı konut projeleriyle öne çıkan Evergreen Developments Satış ve Pazarlama Müdürü Erdem Yunusoğlu’nun dikkat çeken yatırımcı analizini sizler için hazırladık.Döviz kurundaki yükseliş veya Türk Lirası’ndaki hızlı değer kaybı yatırımcı için endişelendiren bir süreç mi, yoksa farklı bir fırsat mı?

Prestijli projeleri global yatırımcılarıyla buluşturan ve dünyanın birçok ülkesinde aktif satış süreci yöneten Evergreen Developments Satış ve Pazarlama Müdürü Erdem Yunusoğlu, farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyor piyasalara.

Sadece yabancı yatırımcının değil, yerli ve Türkiyeli yatırımcıların da dövizdeki belirsizliği kazanç potansiyeline çevirmek istediğini anlatıyor.

Erdem Yunusoğlu ile Kuzey Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber portalı Kıbrıs Emlak Merkezi olarak keyifli ve dolu dolu bir röportaj yaptık.

Keyifli okumalar…

“Yabancı Yatırımcının Alım Gücü Artıyor”

Kurlardaki hızlı değişim bir endişe sebebi mi, fırsat mı?

Günden güne rekor tazeleyen döviz kuru ve ülkemizin de resmi para birimi olan Türk Lirası’nın hızla değer kaybı, net bir şekilde yabancı yatırımcının alım gücünü artırdı. Bozdurdukları 100 sterlin, 5 sene öncesine göre bugün 3-4 kat daha değerli. Bırakın birikiminden faiz kazancı elde etmeyi, eksi faiz ile parasını bankaya yatıran toplumlar için bu rakamsal değişim tarifsiz bir tablo.

Konumu, havası, doğası ve tarihinin yanı sıra, bu kez değerlenen parası da belirleyici bir faktör oluyor seçim yaparken. Dolayısıyla bu da Kuzey Kıbrıs emlakları ve bu güzel ülkede çok daha uygun fiyatlarla yaşamak isteyenler için, öncelikli tercih sebebi olmamıza olanak sağlıyor.

Türkiyeli Yatırımcı Sterlin Kira Geliri İstiyor

Yabancı yatırımcı için imrendiren bir tablo. Peki KKTC için önemli bir pazar olan Türkiyeli yatırımcı için durum nasıl? Yükselen kur ve belirsizlik onları nasıl etkiliyor?

Ben şimdi size “kur yükseldi, Türkiyeli yatırımcı artık almıyor, alamıyor” diyebilirim. Olumsuz senaryolar da sıralayabilirim. Fakat tablo hiç de öyle değil.

Kurdaki artış, sadece yabancı yatırımcı için bir avantaj değil. Aynı şekilde alım gücü yüksek Türkiyeli yatırımcılar da bu süreci bir fırsat olarak değerlendiriyor. “Kira gelirim sterlin olsun” diyerek yeniden KKTC emlaklarına yönelen yatırımcıların sayısında ciddi bir artış var.

Kurun her yükseldiğinde kaybını değil, artık kazancını düşünmek istiyor bu kitle. O yüzden döviz getirisi yüksek olan projelerle ilgi gösteriyorlar.

Yani özet olarak diyebilirim ki, kurdaki artış her ne kadar akaryakıttan ısınmaya, yiyecekten içeceğe birey olarak cebimize olumsuz yansısa da, KKTC’de yatırım yapmak isteyenler adına cazip, mantıklı ve hareketli bir dönem oluşturdu.

Pandemi Sonrası Kuzey Kıbrıs Emlaklarına Büyük İlgi

Peki hedef kitledeki ülkeler hangileri? Özellikle de pandeminin etkisi yansıdı mı alıcı profiline?

Tüm dünya için zor bir zamandı salgının ilk ayları ve kısıtlamalar. Neyse ki aşılamanın yaygınlaşması ile eski günlerimize dönüyoruz yavaş yavaş. Fakat bunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, pandemi sürecinde diğer ülkelerde yaşanan belirsizlik ve karmaşa, kesinlikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti emlak sektörüne yüzde 100 olumlu dönüş olarak yansıdı.

Çünkü KKTC hükümetinin erken tedbir almasından dolayı, biz diğer ülkelere göre çok fazla hissetmedik pandemiyi.

Ve pandemide evinde, şehrinde, ülkesinde kapalı kalanlar tatile gidebilmenin, yazlık sahibi olmanın, güvenli bir lokasyonda yaşamanın önemini gördü. Kuzey Kıbrıs tüm bu ihtiyaçların kesişme kümesi. Hepsine en iyi şekilde yanıt veriyor.

İşte bu yüzden yatırımcının rotası Kuzey Kıbrıs’a yöneldi. Ve çok ciddi bir artış oldu pandemi sonrasında.

Örneğin İskandinav pazarının etkisini, Avrupa aldı bu kez. Avrupalı yatırımcı, olası bir yeni salgında Kuzey Kıbrıs’tan aldığı / alacağı evi güvenli liman olarak değerlendirmek istiyor.

İkinci sırada Rus yatırımcıları sayabilirim. Türk müşteriler de hem yaşam, hem de yatırım için bizimle çalışmaya devam ediyor.

“Kıbrıs Emlak Merkezi İle Doğru Hedef Kitleye Ulaşıyoruz”

Bu hedef kitleye, taleplere nasıl ulaşıyorsunuz?

Bu konuda çözüm ortaklarımızdan biri Kıbrıs Emlak Merkezi, yani siz. Hem firmamızı, hem de projelerimizi çok dilde doğru hedef kitleye ulaştırabiliyoruz. Yatırımcı hem bize, hem de bu güzel ülke ile ilgili merak ettiği her detaya ulaşabiliyor Kıbrıs Emlak Merkezi’nden. Bu global erişim, etkili bir avantaj bizim için.

Bir diğer çözüm ortaklarımız ise sektörün profesyonelleri. Dünya çapında profesyonelce hizmet veren birçok emlak acentesiyle işbirliği içindeyiz. Bu da geniş ve kaliteli bir yatırımcı ağına ulaşmamızı sağlıyor.

Ve hedef kitle ile buluşmanın üçüncü ayağı, fuarlar… Pandemi sürecinde her şey gibi, fuarlar da durmuştu. Uzun bir aranın ardından çok yoğun başladı fuar maratonu.

Biz de firma olarak yüksek ritimde fuarlara katılıma devam ediyoruz. Çünkü biz katıldığımız her fuarda firmamızdan önce Kuzey Kıbrıs’ı tanıtıyoruz. Bu konuda da başırılı olduğumuzu düşünüyorum.

Güvenli ve Mutlu Yaşam İçin Kuzey Kıbrıs

Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için mesajınız var mı?

Tercih edilen konut tipi, bütçe aralığı, satın alma gerekçesi herkese göre değişebilir. Fakat Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin değişmeyen ve çok sevilen gerçekleri var.

Eşsiz iklimi, tatil tadında yaşamı, dünyanın kriminal endişe ile yaşadığı her dönemde bile güvenli oluşu… Bunlar paranın satın alamayacağı detaylar.

O yüzden daha kaliteli, daha güvenli ve daha mutlu bir yaşam için yatırım düşünen değerli okurları Kuzey Kıbrıs’a davet ediyoruz.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır