2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Cenk Çakmak Steel Construction Direktörü Cenk Çakmak Çelik Evlerde Dikkat Edilmesi Gereken Detayları Anlattı

31 Ekim 2021

Hem zaman hem de fiyat avantajı taşıyan çelik evlerde dikkat edilmesi gereken detayları Cenk Çakmak Steel Construction Direktörü Cenk Çakmak anlattı. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

cenk-cakmak-steel-construction-kıbrıs-kktc-çelik-ev

Kuzey Kıbrıs’ta hızla gelişen bir sektör çelik ev sektörü. Hem maliyetindeki avantaj hem de teslimat süresinin kısa olması tercihleri çelik eve yöneltiyor. Ancak çelik ev yaptırırken dikkat edilmesi gereken çok önemli detaylar var. Cenk Çakmak Steel Homes Direktörü Cenk Çakmak konuğumuz. Ağır çelik kullanımının önemini anlatıyor. Ayrıca çelik evi yaptıracağımız firmayı nasıl seçmeliyiz, nelere dikkat etmeliyiz, yanlış atılan adımların sonunda nelerle karşılaşabiliriz? Tüm detaylar röportajımızda.

Keyifli okumalar..

Hayalinizdeki Eve Giden Yol: Çelik Ev

Kimler çelik ev yaptırmak istiyor, hedef kitlenizde kimler var?

Arazisi olan ya da arazi satın alabilecek, kendi hayalindeki mimariyi uygulamak isteyen ve uygun fiyatlarla konut sahibi olmak isteyen insanlar bizim hedef kitlemizdir.

Arazi aldıktan sonra projelendirme dahil anahtar teslime kadar olan bütün hizmetleri biz veriyoruz. Mimari, statik, elektrik, mekanik projelerinin kurumlardan onaylı olarak hazırlanması ve binanın projelere uygun olarak anahtar teslim eksiksiz teslim edilmesi bizim sorumluluğumuzdadır. Kıb-Tek abonelikleri, su abonelikleri ve inşaat ruhsat harçları hariç tüm hizmetler tarafımıza aittir.

Çelik Evler 6-7 Ayda Tamamlanıyor ve Yaşam Başlıyor

Çelik evin avantajları neler?

Adada ki en büyük avantajımız çok kısa sürede, 6-7 ay gibi bir sürede evi teslim ediyor olmamızdır. Hızımız, esnekliğimiz, depreme dayanıklılığımız, çeliğin betonla çözülemeyecek bir çok sıkıntıyı kolayca çözülmesi mimaride çok daha farklı seçenekleri uygulama şansı vermektedir.  Bu çok önemli bir konudur. Çelik evi demonte edip başka bir yerde yeniden kurabilirsiniz. Yaklaşık %30 ürün kaybınız olur sadece.

Adada ki betonarme yapılarda ki usta eksikliği, malzeme ve kalite eksikliği sebebiyle zamanında teslim edilemeyen evler yüzünden insanlarda bir bıkkınlık var. Ev yaptırmaya başlarsam 2-3 yılda bitmeyecek diye düşünürken bizim 6-7 ayda teslim ettiğimizi öğrendiklerinde bizi tercih ediyorlar.

Fiyat avantajımız da var. Ancak teslimat süresi yüzünden çelik ev tercih edenler daha fazla diye düşünüyorum.

 İnsanlar çelik evlerin avantajlarını biliyorlar mı?

Şu an fiyat avantajı sebebiyle geliyorlar ancak son dönemde artan kurlar sebebiyle pek bir avantajı kalmadı. Tabi yine de betonarmeye göre  %20-30 daha uygun fiyat avantajı var.

Döviz fiyatlarının artmasıyla çelik fiyatları da arttı tabi ki. 5 yıl öncesine göre %300 artış var, 2 sene önceye göre %100 artış var. Bu sadece çelik fiyatının artışı. Her malzemeye de zam geldi. Kullanılan her malzemeye neredeyse %100 ile %500 arasında zam geldi.

“Bizim Gücümüz Referanslarımız”

Neden sizi tercih ediyor insanlar, diğer firmalara göre fakınız nedir?

Bizi araştıran insanlar tercih ediyor aslında. Firmanın daha önce yaptığı konutlardan tutun da müşterisinin yaşadığı ya da yaşamadığı sıkıntılara kadar araştıran insanlar var. Dolayısıyla bu insanlar araştırdıktan sonra bizim firmamızla ilgili olumlu görüşleri duydukça bizi tercih ediyor.

Mesela bir hakime hanım görüşmeye geldi, ikinci görüşmemizde parayı vereyim size dedi. Biz şaşırdık, ben sizi araştırdım, yarım bıraktığınız, eksik teslim ettiğiniz ev yok, sizinle çalışacağım dedi. Bu da bize gurur verdi.

Çelik ev yaptırmak isteyen İnsanlar mutlaka araştırsınlar. Biz bir ürüne 5 lira diyorken diğer firma 3 lira diyorsa neden arada bu fark var diye sormalılar. Bu sektörde de firmalar artmaya başladı. Biz yıllardır bu işi yapıyoruz, biz fiyata 5 derken diğeri fiyatı 3.5 deyip fiyata beyaz eşya dahil diyor. E bu durumda bir terslik var o zaman… Bu durumda insanlar yapılacak işin kalitesini kullanılacak malzeme cinslerini ve kalitesini sorgulamalı, işin teslim edilip edilmeyeceğini araştırmalı, teslim edilen evini tapusuna işletip işletemeyeceğinin garantisini almalıdır.

Ev yaptırmak isteyen insanlar anlaşma yapmadan önce bu firma, kaç ev yaptı, eksik teslim veya yarım bırakılan işi var mı? Hatta daha önce çelik ev yaptığı müşterilerle görüşme imkanı varsa, onunla görüşsün. En temiz çözümü budur.

“Çelik Evin Metrekare Fiyatı 350 Sterlin”

Çelik evlerin metrekare maliyetleri nedir?

Çelik evlerin metrekare fiyatları son döviz kurlarıyla birlikte 350 sterlin civarında oldu. Betonarme maliyetleri daha yüksek ancak henüz düzenlenmedi.

Çelik Ev Yaptıracaksanız Bu Uyarılara Dikkat

Çelik ev yaptırma kararı veren bir insan neye dikkat etmeli?

Kesinlikle önce kullanılacak malzemeye dikkat etmeliler. Güvendikleri bir inşaat mühendisi ya da mimardan danışmanlık alabilirler. Hep söylediğim gibi firmayı araştırsınlar. Referanslarına baksınlar. Bunu araştırmanın en kolay yollarından biri de web sayfasına bakmak. Sonrasında bu evlerden 3 tanesini görmek istiyorum desinler evleri gezip görsünler. Biz bunu yapıyoruz.

Bir müşterimizin eşinde çelik evlere karşı ön yargı vardı, ona yaptığımız evleri gezdirdik ve ön yargıları kayboldu. Biz yaptığımız işe ve kullandığımız malzemeye çok güveniyoruz.

Sözleşme örneklerini mutlaka alsınlar ve kıyaslama yapsınlar. Burada kullanılacak ürünleri ve fiyatlar görünür. Kullanılan malzemeleri de internetten araştırdıklarında kendi kararlarını verebilirler.

“İnsanların Çelik Eve Önyargıları Var”

İnsanların önyargılarından bahsedelim biraz da, en çok neden tedirgin oluyorlar?

İnsanların yaşadığı tecrübeler var. Bunlar kısa sürede duyuluyor. Örneğin hafif çelik ev olarak inşa edilen ve ara kat betonu dökülürken çöken bina var. Bunlar ağır çelik bina değil, hafif çelik binalardır ve şu an hafif çelik binalara izin verilmemektedir.

Amerika’da veya Japonya’da yapılan ağır çelik yapılara bakın. Ağır çelik kullanılan bütün binalar yüzyıllardır depremde ve her koşulda ayakta kaldı. Bu binalarda ve bizim yaptığımız binalarda mimari proje çizildikten sonra statik hesaplanıyor ve ona göre çelik kesitleri hesaplanıyor ve her uygulama için ayrı çelik statik hesabı yapılarak uygulanıyor.

Eğer biz bir 100 metrekare bina da 15 ton çelik kullanıyorsak, hafif çelik kullanan da bu rakam 6-7 tondur. Bu nedenle hafif çelik ile ağır çelik evler arasında fiyat farkı da oluşmaktadır.

“Pişman Olmamak İçin Ağır Çeliği Tercih Edin”

Daha önce hafif çelik ev yaptırmış ancak sizden tadilat konusunda yardım isteyenler var mı?

Maalesef çok. Daha önce hafif çelik ev yaptırmışlar ancak az önce verdiğim örnek gibi, binanın duvarlarından sesler geliyor ve duvarlar şişme yapmış. Tüm bunların sebebi malzeme kalitesinin düşük olması, Hafif çeliğin yanlış kullanılmış olması, hatta hiç kullanılmaması gereken malzeme olmaması gereken yerlerde kullanılmış. Bunun örneği çok inanın.

Bunların tamiratı ve tadilatı çok zor.

Öyle durumlarla karşılaşıyoruz ki evi baştan yapsan ancak o kadar maliyet çıkar. O yüzden insanlar bu işe başlamadan önce pişman olmayacakları firmaları seçmeliler ve ağır çeliği tercih etmeliler. Geri dönüşü çok zor yüksek bir maliyet demek.

Sizin referanslarınız neler? Sizi araştıran insanlar hangi yapıları görmeliler?

Çatalköy Kültür Merkezi, Rest Cafe, Cee ltd.Toz  fabrikası, Chamada Restaurant, Chamada Clup, Cheetah Ağır çelik imalatları, Shoptimum Avm, Türk  Maarif Koleji’ndeki Tiyatro Salonu, Girne Belediye’sinin Kültür Merkezi, Lord’s Palace(bütün ağır çelik,0.00 kotu  asma tavan, duvar imalatlarını ve ferforje işlerini yaptık), Karakum Grand Pasha (bütün alçıpan, ağır çelik ve dekorasyon işlerini),Piabella otel ağır çelik işleri, Kaya Palazzo sıva ve alçı dekorasyon işleri, Oscar otel dış cephe dekorasyon işleri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri komutanlığı askeri lojmanları dış cephe dekorasyon işleri ve bunun gibi bir çok referansımız var. İnsanlar bunların hepsini gezebilir ve görebilirler. Bunların yanında çelik fabrika, depolar, hangarlar inşa ediyoruz.

Ağır çelik tek katlı ve 2 katlı villa olarak Mor Menekşe, Çatalköy, Pınarbaşı, Yeşilırmak ve Girne’de birçok proje teslim ettik.

Biz kendi ofisimizi de ağır çelik olarak inşa ettik. İnsanlar görüşmeye geldiğinde en yakın örnek olarak ofisimizi gösteriyoruz kimse anlamıyor ki çelik mi, betonarme mi? Bu da yaptığımız işin kalitesini yerinde ve o anda görmelerini sağlıyor.

Yaptığımız işe, ekibimize ve kullandığımız malzemeye güveniyoruz ve bizimle görüşmeden kimse ağır çelik ev inşa etmesin diyoruz…

Son olarak “Siz hayal edin biz yapalım”..

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır