2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Rus Yatırımcıların Kuzey Kıbrıs İlgisini Gayrimenkul Danışmanı Tatiana Kaya İle Konuştuk

24 Ekim 2021

Kuzey Kıbrıs emlakları için Rusya ve çevresinden gelen yatırımcılar büyük potansiyel. Peki Rus yatırımcının öncelikleri neler? Bölgeyi ve yatırımcı profilini yakından tanıyan Gayrimenkul Danışmanı Tatiana Kaya, Kıbrıs Emlak Merkezi’nde konuğumuz oldu. Detayları paylaştı.

tatiana kaya emlak

Rus Yatırımcıların Kuzey Kıbrıs İlgisini Gayrimenkul Danışmanı Tatiana Kaya İle Konuştuk

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem yaşamak, hem de kazançlı yatırım yapmak için avantajlı fırsatlar sunuyor. Tatil tadında bir hayat, güvenli yaşam, yüksek standartlarda eğitim seçeneği ve hızla değerlenen yatırımlar dikkat çekici…

Yıllardır bu bölgeye yatırımını taşıyan en yakın komşu Türkiye ve İskandinav ülkelerin ardından, KKTC emlaklarına yatırım yapan üçüncü rota Rusya ve çevresi.

Kıbrıs Emlak Merkezi olarak biz de hem portal üzerinden, hem de çözüm ortaklarımızdan gelen talep üzerine dil seçeneklerimize Rusça’yı ekledik.

Artık Kuzey Kıbrıs’ı, emlak acentelerini, inşaat firmalarını, konut projelerini, KKTC şehirlerini, öğrenci yurtlarını ve daha birçok başlığı araştırmak isteyen Rus yatırımcılar için rahatlıkla kendi dillerinde zengin ve özgün içerikler sunuyoruz.

Dönelim tekrar Rus yatırımcı kitlesine… Neden Kuzey Kıbrıs’ı tercih ediyorlar? Gayrimenkul araştırmasında ne arıyorlar, ne istiyorlar? Kıbrıs emlak sektörünün Rus Gayrimenkul Danışmanı Tatiana Kaya, bölgeden gelen talepleri ve beklentileri Kıbrıs Emlak Merkezi ile paylaştı.

Tatiana Kaya Hakkında:

Tatiana Kaya 10 yıldır Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan bir Rus. Kiralama ile başladığı gayrimenkul danışmanlığı kariyerine, satışlarla devam ediyor. Girne bölgesinde çalışıyor. Karşıyaka’dan Tatlısu’ya kadar geniş bir alan ile ilgileniyor. Girne Merkez, Esentepe ve Karaoğlanoğlu ise uzmanlık bölgeleri.

Şirketler, sektörler, ülkeler için zor geçti pandemi. Henüz tam olarak bitmese de, seyahat kısıtlamaları azaldı. Siz değişimi nasıl yorumluyorsunuz?

Zor günlerdi, umarım bir daha tekrarlanmaz. Kısıtlamaların adım adım gevşemesiyle, ilkbahar sonuna doğru hareket başladı Kıbrıs emlak sektöründe. Yaz ayları hareketli geçti hepimiz için. Şimdi de iyi gidiyor. Azalmayan, günden güne artan talebe göre söyleyecek olursam, önümüzdeki dönem çok daha iyi olacak. 

Bu ilginin sebeplerinden belki de en önemlisi, karantina günlerinde insanlar hayatının değerini daha çok anlamaya başladı. Kendilerini sorguladılar, yaşamlarını sorguladılar. “İstediğim hayat tarzı nedir, nasıl devam etmeliyim” diye sordular kendilerine.

Bu aşamada Kuzey Kıbrıs’ın sunduğu güvenli ve yaşam kalitesini artıran ada imajı, herkesin dikkatini çekti.

Ve burada çok iyi inşaat şirketleri var. Çok da iyi konut projeleri inşa ediyorlar. Alıcının talebi, başarılı projelerle buluşunca yatırımcı geliyor.

“Rus Yatırımcılar Yaşamak İçin Konut Alıyor”

Rus yatırımcı profilini sormak istiyoruz size. Yatırım tercihleri ne yönde?

Her ülkeden gelen yatırımcının farklı bir yaklaşımı var. Sadece Rus diyerek kısıtlamak istemiyorum, Rusça konuşan ülkelerden gelen yatırımcılar yaşamak için konut alıyorlar. Yani buraya, Kuzey Kıbrıs’a yerleşiyorlar. O yüzden daha çok merkezi tercih ediyorlar. Girne Doğanköy ve Alsancak bölgesine ilgileri var. Lüks daire ya da orta halli daire ve tatil evi tercih ediyorlar.

Pandemi döneminde online çalışmaya başladı birçok kişi. Bazen ülkelerine dönüyorlar ama çoğu zamanlarını burada geçiriyorlar. Rusça konuşan ülkeler, bu ülkeyi çok seviyor. 15 binden fazla Rus yatırımcı var ve her sene bu sayı artıyor. 

“Yabancı Yatırımcı Kelepir Arayışında”

Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi, dövizle gelen yatırımcı için KKTC’de yaşamayı daha da hesaplı hale getiriyor. Sizin müşterilerinizi nasıl etkiledi bu durum?

Yerli halk ve Türkiyeli yatırımcılar kur artışından tabi ki rahatsız. Neticede Türk Lirası kazanıyorlar ve parasını TL’de tutanlar her gün biraz daha geriliyor. 

Yabancılar için ise bu tam bir fırsat tabi ki. Onlar da şöyle düşünüyor, “madem kriz var ben bu evi daha ucuza alayım”. Kelepir arıyorlar, daha ucuz teklif veriyorlar. Dolayısıyla bekliyorlar daha ucuza almak için. 

“Kuzey Kıbrıs Bizim Ülkere Göre Çok Daha Güvenli”

Dönelim tekrar Ruslar ve Rusça konuşan ülkelerde yaşayan yatırımcılara.. Kuzey Kıbrıs’ı nasıl görüyorlar? Ne bekliyorlar?

Tabi ki deniz ve güzel havası onlar için çok büyük bir avantaj. Bizim ülkelerde hava böyle değil, bu yüzden severek geliyorlar Kıbrıs’a. Bizim ülkelerden gelen insanlar deniz kenarında yaşamak istiyor. Maalesef Kuzey Kıbrıs’ta deniz kenarı konut projeleri sadece Esentepe ve İskele’de var.  Bu projeler merkeze göre daha pahalı oluyor. Deniz kenarında olup da daha uygun fiyatlı daireler çok daha hızlı satılacaktır diye düşünüyorum. Orta sınıf gelire sahip olan Ruslar aradıklarını bulamıyorlar.

Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan çok fazla Rus var ve bunların arkadaşları, çevreleri devamlı araştırıyorlar bu bölgeyi. Direkt uçuş olmaması yolculuğun zorlu geçmesine sebep oluyor. 13-16-20 saat yolculuk yapıyorsun Rusya’dan Ercan Havalimanı’na gelebilmek için. Ya da Güney’e gelip geçmen gerekiyor. Ancak bu konu insanları rahatsız eden bir diğer etken. 

Fakat artıları çok daha fazla… Kuzey Kıbrıs bizim ülkelere göre çok daha güvenli. Kaldı ki denizi, havası, güneşi bizim ülkelerde yok maalesef. 

Burada çocuklarınızı daha rahat büyütüyorsunuz. Rusya’da 4-5 yaşında çocuğun sokakta oynaması mümkün değil ama burada bu var. Ayrıca eğitim kalitesi de iyi. Özellikle okul için burada yaşayan Ruslar var. Eğitim özel okullarda daha ekonomik ve İngilizce eğitim alıyor çocuklar. 

Sakin ve rahat bir yaşam isteyen herkes burayı tercih edebilirler. 

“Kuzey Kıbrıs Benim İkinci Evim”

Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için bir mesajınız var mı?

Kıbrıs çok güzel bir ülke. Herkes online çalışmaya başladığından beri burada gelen ve yaşayan insan sayısı çok fazla. Burası benim ikinci evim oldu. Geri Rusya’ya dönmek ister misin diye sorsanız ‘hayır’ derim. Burada yaşamanın avantajları çok daha yüksek. Her zaman aktifsin, her yere ulaşımın daha kolay. Bizim ülke gibi değil ve burada yaşamak daha kaliteli ve güzel. 

Akdeniz mucize bir deniz, bu yüzden herkese tavsiye ediyorum Kuzey Kıbrıs’ta yaşamalarını. 

Kuzey Kıbrıs’ı araştırmak için Kıbrıs Emlak Merkezi’ni kullansınlar. Bölge rehberinden yatırım fırsatlarına, nasıl yatırım yapılmasından, satın alma rehberine kadar yatırımcı için oluşturulan birçok içerik var. Ve tüm bunları kendi dillerinde okuma imkanı sunuyor. Araştırıp daha çok bilgiye sahip olmak herkesin işini kolaylaştırır. 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır