2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

North Steel Homes Direktörü İhsan Büyük ile Tiny House Hakkında Konuştuk

23 Şubat 2022

Son dönemlerde özellikle minimalizm akımıyla birlikte oldukça popülerleşen Tiny House (küçük ev), daha küçük evlerde, daha az masrafla ve çevreye daha az zarar vererek yaşama fikridir. Tiny House sistemlerini, dikkat edilmesi gereke konuları çelik ev konusunda uzman olan North Steel Homes Direktörü İhsan Büyük ile konuştuk. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

tiny house nedir

Tüm dünyada ilgi çeken Tiny House konsepti, Kuzey Kıbrıs’ta havaların yavaş yavaş ısınmasıyla araştırılmaya başladı.

Peki nedir Tiny House? Normal konutlardan, yaşam konteynırlarından farkı nedir?

İnsanların Tiny House sistemlerine ilgisi çoğaldıkça bu konuda yapılan yatırımlar da artmaya başladı. Ancak her konuda olduğu gibi Tiny House konusunda da uzman bir ekiple, uzman bir firmayla çalışmak çok önemli. Sadece popüler olduğu ve para kazanacakları düşüncesiyle bu işe girenlerden uzak durmak zorunlu hatta hayati bir konu.

Tiny House detaylarını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve daha birçok konuyu yıllardır çelik ev sistemlerinde uzman olan North Steel Homes Direktörü İhsan Büyük ile konuştuk.

Tiny House ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevapları röportajımızda..

Keyifli okumalar..


Tiny House Nedir?

Son dönemde Kuzey Kıbrıs’ta oldukça merak edilen bir konsept Tiny House. Nedir ve özellikleri neler?

Tiny House taşınabilir ve daha ekonomik maliyetli küçük evler olarak adlandırılabilir. Tiny House (küçük ev) genellikle 10 metrekare ile 30 metrekare arasında, tekerlekli veya sabit olarak tasarlanan evlere verilen isimdir.

Neden son dönemde bu kadar popüler oldu?

Aslında bir yaşam biçimini temsil ediyor, insanların daha ekonomik ve minimize alanlarda yaşamak istemeleri üzerine bu kadar popüler oldu.

Ailelerin küçülmesi, bekar yaşamların artması ve doğal alanlarda yaşama isteği ile Tiny House ilgisi arttı.

Özellikle pandemiden sonra doğada yaşam isteği arttı, şehirden uzaklaşmak istediler. Herkesin gücü hem arsa alıp hem de üzerine ev yaptırmaya yetmiyor. Dolayısıyla bu konsept oldukça ilgi gördü.

“Yaz-Kış Yaşayabilirsiniz”

Yaz-kış yaşanılabilir, normal bir konut ihtiyacını karşılayabilir mi?

Son geliştirilen sistemlerle normal konut ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Sadece daha minimize bir yaşam alanı. Geniş bir yaşam alanı istiyorsanız bu konsept biraz size uzak gelebilir. Ancak minimize yaşamlar için oldukça ideal. Uzun yıllar yaşanabilir malzemeler kullanılarak üretiliyor.

 Isınma ve soğutma nasıl sağlanır?

Isıtma altyapısı kullanılabilir, kalorifer sistemi kullanılabilir, klima sistemi de kullanılabilir ya da elektrikli ısıtıcılar da kullanılabilir. Son zamanlarda lüks Tiny House sistemlerinde ısıtma altyapıları tercih ediliyor. Tabi bu altyapılarda güneş panelleri yeterince destek sağlayamıyor, elektrik olan alanlarda kullanıldığında daha rahat kullanılabilir.

Tiny House modellerine ek olarak neler sunulabilir? Güneş paneli, kamera sistemi vb.

Kendi içerisine temiz su, pis su depoları yerleştirilebilir.

Güneş paneli kullanılabilir.

Bunları kullandığınız zaman da altına çekici yani karoser kullanarak istediğiniz yere çekip kullanabilirsiniz.

 “4×4 Araçlarla Taşımak Mümkün”

Tiny House taşımada hangi araçlar kullanılabilir?

Eğer trafik kurallarına uygun, Avrupa standartlarına uygun alt çekici şaseleriniz olursa bunları istediğiniz gibi çekebilirsiniz. Onların da taşıyacak kilogramları çok önemli. Birincisi alt şasenin taşıyacağı kiloya göre üst yapıyı yapmak gerekiyor. Üst yapının da hareket halindeyken statik hesaplarının yapılması gerekiyor.

Tiny House yapalım da taşıyalım olmaz. Taşınabilmesi için, çok dikkatli ve doğru hesaplamalarla yapmak gerekiyor.

Ya da vinçli kamyonlar var, altında karoser koymadan, vinçli kamyona yüklenir, istediğiniz yere götürüp orada indirip kullanabilirsiniz.

Çoğunluklu 4×4 araçlarla taşınması daha kolay. Geliştirilmiş Tiny House 6×2,5 metre olarak tasarlanan, 1 yatak odalı ve banyolu olanları normal araçla çekemezsiniz.

 Tiny House yerleştirilecek arazi nasıl olmalı? Arazi hazırlığı gerekiyor mu?

Evin içerisinde bir eğim olmaması için arsa içerisinde düz bir alana yerleştirmek daha mantıklı. Hafif eğimlerde de karoserdeki vinç tarzında mapalar var, arabada ki kroki gibi düşünebilirsiniz, bunlarla eğimi ayarlayabiliyorsunuz.

Sürekli Yer Değiştirecekse Dikkat

Sürekli yer değiştirilecekse nelere dikkat edilmeli, sabit kalacaksa nasıl tasarlanmalı?

Sürekli yer değiştirilecekse taşıyıcı sistem çok önemli. Hem alt karoser hem de üst iskelet sistemi. Ayrıca dış ve iç cephe kaplamaları çok önemli, esnek malzemeler kullanılması gerekiyor. Birbirini ayıran parçaların arasında özel profillerin dikkatli seçilmiş ve taşımaya uygun olması gerekiyor.

Dış cephede örneğin, sandviç panel, ahşap kaplama ve alüminyum kaplamalar, kompozit kaplamalar tercih edilebilir. İç cephede de ahşap kaplama, PVC lambri ya da PVC kaplama kullanılabilir. Burada amaç malzemenin taşınırken çatlamaması.

 Ne kadar zamanda tamamlanır ve yerleşilebilir?

Yaklaşık olarak 30 ile 60 gün arasında değişiyor tamamlanması. Boyutuna ve modeline göre değişiyor.

Siz nerelere teslimat yapıyorsunuz?

Kuzey Kıbrıs’ta her yere teslimat yapıyoruz. Dipkarpaz’an Lefke’ye diyebiliriz. Zaten bizim atölyemizde yapıldıktan sonra karoserle teslim ettiğimizde herkes kendi arabasıyla da istediği yere taşıyabilir. Vinçli kamyonla da istedikleri her yere götürebiliriz.

“İmar İznine İhtiyaç Yok”

İmar izni ya da yasal bir belge gerekiyor mu kurulum için?

Taşınabilir ürünlerin imar iznine gerek yok. Ancak o bölgede su ve elektrik ihtiyacınız varsa bununla ilgili proje izinleri alınabilir. Eğer müşteri isterse bu izinleri biz de alabiliyoruz.

Tiny House içerisine temiz ve pis su deposu yerleştirmek, elektriği de güneş paneliyle çözmek mümkün. Bir karavan mantığıyla yaklaşabilirsiniz.

Örneğin sabit bir arsaya konulacaksa, arsanın su kuyusu izni varsa, elektrik bağlanma izni var Kuzey Kıbrıs’ta. O elektriği de kullanabilirsiniz.

Herhangi bir vergiye tabi mi?

Satış KDV’si var sadece. Onun dışında aylık emlak vergisi gibi bir vergilendirme yok.

Tiny House ömrü ne kadar?

Standart bakımlarını yaptığınızda, 50-60 yıl ömrü var.

Üretici garantisi var mı? Varsa neleri kapsıyor ve kaç yıl garanti veriyorsunuz?

Normalde işçilik olarak 2 yıl garanti veriyoruz. Bunun dışında seçilen malzemelere göre garantiler değişiyor. Dış cephe kaplamasında ahşap ve kompozit kullanılacaksa bu ürüne 10 yıl garanti verebiliyoruz. Yapılan ve uygulanan malzemelere göre farklı garanti süreleri mevcut.

Tiny House alım-satımı başladı mı, bu işin ikinci eli var mı Kuzey Kıbrıs’ta?

Tiny House sisteminin ikinci eli yok henüz.

Ancak konteynır yaşam evlerinin ikinci elleri var. Tabi bunlar şantiyecilerin ofis olarak kullandıkları, tarlası olanların tarlada kullandıkları yapılar, daha ekonomik olsun diye tercih ediliyor.

Tiny House daha lüks bir yaşam için var. İkinci el piyasası başlamadı.

“Hayatınızı Riske Atmayın”

Birçok firma eş zamanlı bu sektöre yatırım yapıyor. İnsanlar tercihlerinde neye dikkat etmeli?

Her işin uzmanı olduğu gibi bu işin de uzmanlığına dikkat edilmeli. Bu işin uzmanları da en başta çelik üzerine eğitim almış mühendisler ve mimarlar. Uzman kişiler statik hesaplarını doğru yapar ve uygulamaları doğru yapar.

Bugün alt şaseyi normal kutu profille, tek dingille de çözebilirsiniz. Bunu hesaplamayan bir ustaya yaptırırsanız, yarın üzerine Tiny House koyduğunuzda ağır gelebilir, taşırken kopabilir. Ürünün zarar görmesini bırakın çevredeki insanların ve sizin hayatınıza da mal olabilir.

Tiny House alacağınız firma da bu konuya çok dikkat etmeli. Biz 2012 yılından beri çelik yapı işindeyiz. Uzun zamandır Tiny House ile de ilgileniyoruz ancak işin doğru noktalarını yakaladıktan sonra bu işi yapmaya başladık. Yaşam konteynırlarını uzun zamandır inşa ediyoruz ancak Tiny House taşınabilir olduğu için çok dikkatli olunması gereken bir konu.

Uzun zaman bekledik ve artık doğru malzemelerin kullanıldığı işlerin yapıldığına, insan hayatının güvene alındığına emin olduktan sonra bu işe girmeye karar verdik.

Amacımız sadece kar yapmak olmadı hiçbir zaman. Sadece ticaret kafasıyla düşündüğünüzde insanlara zarar verirsiniz. İnsanların güvenliğini ve sağlığını da düşünmeliyiz.

“Satın Aldıktan Sonra Pişman Olmayın” 

 Tiny house konusunda yerel üretici olmanızın avantajları var mı?

Tabi ki. Türkiye’den veya herhangi bir ülkeden bunu hazır halde getirmeye kalkarsanız maliyetleri çok yüksek oluyor. Oradaki fiyatlar belki ilk bakışta düşük görünse de, bunun nakliyesi ve gümrüğü gibi birçok prosedürle karşılaşıyorsunuz ve daha pahalıya geliyor.

Bütçenin dışında asıl sıkıntı işin arkasında durabilecek uzman bir firmayı bulamamak. Tamamen anahtar teslim şekilde uzman bir firmayla çalışırsanız her türlü sıkıntıda size yardımcı olacaklardır, ancak üretici başka bir ülkede burada sadece satıcı varken sorunlarınız çözümsüz kalabilir ki kalacaktır da.

Taşınabilir ve trafiğe çıkacağınız bir sistem olduğunu düşünürseniz, bedellerini sadece kendinizin ödeyeceği bir durum söz konusu olur.

Yerli bir firmayla çalışırsanız her konuda doğrudan bir iletişimiz ve çözümünüz olur.

Örneğin, Güney Kıbrıs’ta bu işi yapan bir firma, Kuzey Kıbrıs’ta bir firmaya vermiş bu işi. Hala daha sorunlar yaşanıyor. Ürünü bize getirdiler ve biz çözeceğiz. Bu durumda da neredeyse ilk anlaştığı firmaya ödediği ücret kadar da düzelttirmek için ödeyecek. Ne gerek var alırken öde, sonra böyle problemlerle uğraş, sonrasında düzelttirmek için tekrar ödeme yap. Baştan doğru karar verirseniz bu tarz problemlerle uğraşmazsınız. İki kere ödeme yapıp, başınızı boşuna ağrıtmazsınız. Asla fiyata aldanmayın, uzmanlık çok önemli bu konuda.

Tiny House için birim maliyeti vermek mümkün mü?

Çok ucu açık bu konunun. Hem boyutlar, sende kat, oda sayıları hem de kullanılan malzemelere göre değişir birim fiyatı.

Proje netleşmeden metrekare fiyatı vermek doğru olmaz.

1+1, yaklaşık 20 metrekare yeterli olabilir. Minimize bu yapı sende katlı olursa yaklaşık olarak 28-30 bin Euro olabilir, lüks yapı olarak üretilecekse.

Tek katlı sistemlerde 17-19 bin Euro olabilir. Kaliteli malzemelerin uygulandığı sistemler için geçerli bu rakamlar.  

Tiny House sistemlerinde iskelet sistemi ve taşıyıcı sisteme çok dikkat etmelisiniz. Yapan firmanın uzmanlığına bakmalısınız mutlaka. Taşıyıcı sistem ve iskelet konusunda her detayı sorgulayın.
İç cephe ve dış cephe kaplamaları tercihe göre değişkenlik gösterir, lüksle alakalı bir konudur. Malzemeleri mutlaka araştırın.
Yalıtım konusu çok hassas. Piyasada farklı fiyatlarla satılan Tiny House sistemleri var. Yalıtım kullanılmayan sistemler ya da çok uygun fiyatlı kullanışsız yalıtımlar kullanılanlar var. Onu ısıtmak ve soğutmak pek mümkün değil.
Detaylar önemli bu konuda. Dikkatli olmakta fayda var.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır