2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

North Steel Homes Direktörü İhsan Büyük Çelik Evlerin Avantajını Anlattı

6 Ağustos 2021

Kuzey Kıbrıs’ta çelik ev inşaatının önde gelen markalarından North Steel Homes Direktörü İhsan Büyük, çelik yapıların diğer yapılara göre avantajlarını, maliyetini ve dikkat edilmesi gereken konuları siz değerli okuyucularımız için paylaştı. Detaylar röportajımızda.

north-steel-homes-ihsan-büyük-kktc-kıbrıs-çelik-ev

North Steel Homes Direktörü İhsan Büyük Çelik Evlerin Avantajını Anlattı

Avrupa ülkelerinde çoğunlukla tercih edilen, yüksek binaların ve köprülerin inşasında kullanılan çelik yapılar Kuzey Kıbrıs’ta neden geri planda kaldı? Avantajlarını, maliyetini, prefabrik ve betonarme yapılara göre farkını işin uzmanı, North Steel Homes Direktörü İhsan Büyük anlatıyor.

İhsan Büyük’ün, deprem bölgesi Düzce’de başlayan inşaat mühendisliği, Kuzey Kıbrıs’ta çelik ev inşasıyla devam ediyor. Depremde yaşadığı maddi ve manevi kayıplar sonucunda, insanlara faydalı olabileceği bir yol seçiyor. Röportajımızda okuyacaksınız, para kazanmaktan ziyade yararlı olmayı hedefliyor.

Bir de müjdesi var İhsan Bey’in. Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olacak yap-sat projesini hayata geçiriyor.

Keyifli okumalar..

“Depreme En Dayanıklı Yapılar Çelik Yapılar”

Firma olarak sizi tanıyarak başlayalım. Neler yapıyorsunuz?

North Steel Homes olarak inşaat sektörünün her aşamasında varız. Ancak müşterilerimize ve arkadaşlarımıza ilk önerdiğimiz çelik yapı üzerine uygulamalar yapmak. Çelik yapının avantajları tüm yapı sistemlerine göre daha fazla olduğu için bunu gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz.

Şirketimiz endüstriyel ve konut çelik yapılar, çelik havuz, yaşam konteynırları yapıyor, bu konuda uzmanız. Bunun yanında bahçe ile alakalı tasarım ve düzenlemelerle de uğraşıyoruz.

North Steel Homes olarak 2 inşaat mühendisi, 2 mimar, çelik ustaları ve diğer personelimizle bir bütün olarak çalışıyoruz. Bazı durumlarda taşeronlar da ekibimize dâhil oluyor.

Kuzey Kıbrıs’ın her noktasında çalışıyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de çelik üretiyoruz. Hem kendimize tedarik sağlıyoruz hem de diğer ülkelere satışını yapıyoruz.

2012 yılında kurulduk ve oldukça güzel bir ilerleme gerçekleştirdik.

Daha da temele inersek, meslek seçimimi yaparken, aileden de gelen müteahhitlikle inşaat mühendisliği okumaya karar verdim. Tam sınava girdiğimiz yıl yani 1999 yılında 17 Ağustos depremi ve 12 Kasım depremi oldu. 2 depremde maddi ve manevi kayıplar yaşadık. O zaman üniversiteyi kazandığımda, deprem bölgesinde olduğumuz için, bize istediğimiz üniversitelere geçiş imkânı tanındı ve deprem bölgesinden gelen inşaat mühendislerini çelik yapılar üzerine eğittiler. Depreme en dayanıklı yapı sistemi çelik yapılar çünkü.

1950 yılından beri gelişmiş tüm ülkeler çelik yapı üzerinde çalışıyor ancak bizim coğrafyamızda bu geri kaldı. Hala betonarme yapılar üretmeye devam ediyoruz.

“Pandemi Çelik Evlere İlgiyi Artırdı”

Pandemi sürecinde çelik ev konusunda yapılan araştırmaların arttığını görüyoruz. Sebebi nedir? Satışlara da yansıdı mi?

Satışlara yansıdı evet. 6-7 ayda yapacağımız işi 1-2 ayda tamamladığımız zamanlar yaşadık.

İnsanlar müstakil evde yaşamak istediler, apartman dairelerinden çıkmak istediler. Müstakil ev yaparken başta güvenilir bir şirket sonra hızlı bitirmek öncelik oldu. Tercihleri biz olduk ve çok da güzel işler çıkardık ve çıkarmaya devam ediyoruz.

“Çelik Yapının Avantajları Çok Daha Fazla”

Avantajı nedir çelik evin?

Çelik yapının avantajları çok fazla, ilk öncelikleri sıralayabilirim.

  • Yapım süresi daha kısa
  • Depreme karşı en dayanıklı yapı sistemi
  • Isı ve ses yalıtımı betonarmeyle kıyasladığında çok daha iyi
  • Nem ve rutubet yaşamazsınız
  • Hafif bir yapı olduğu için toprak kayması ya da deprem gibi unsurlardan etkilenmesi daha az. Örneğin çatlamaz ve tamir gerektirmez. Çok çok az görünür çatlak çelik yapılarda. Belki ilk yapıldığı zamanlar toprak oturduğu için olabilir, o kadar.
  • Malzeme geri dönüşümlü. İsterseniz satabilirsiniz isterseniz söküp taşınabilir.
  • Fiyatları betonarmeyle kıyasladığınızda %30-40 daha avantajlı.

Dezavantajı nedir derseniz, psikolojik tamamen. Duvara vurulduğunda gelen sese alışık olmadıkları için illaki beton duvardan gelen sesi duymayı arzu ediyorlar bazı müşterilerimiz.  Siz işi doğru ve kaliteli yaptığınızda çelik her açıdan avantajlı durumdadır.

“Hem Daha Uygun Fiyatlı Hem Daha Dayanıklı”

Fiyat ortalaması nasıl? Betonarmeden hesaplı mi?

Az öncede belirttiğim gibi fiyat olarak daha avantajlı.

Bizim halkımız çelik yapıların betonarme gibi görünmesini istiyor. Hâlbuki yurt dışında yapılara baktığınızda çelik mi ahşap yapı mı hemen anlarsınız.

Bize gelen yabancı müşteriler ara kata şap beton atmamıza şaşırıyorlar. Neden bunları yapıp yapıyı ağırlaştırıyorsunuz, hafif olması daha iyi değil mi, ya da neden maliyeti yükseltiyorsunuz diye soruyorlar. Ancak maalesef bizim halkımız ısrarla betonarme gibi olsun istediği için bunları uyguluyoruz.

Bu maliyetleri artırıyor mu?  Evet, ama talep bu yönde.

Bu arada Avrupa ülkelerinde özellikle yaşam için çelik yapılar tercih ediliyor. Dolayısıyla çelik yapılar betonarmeden daha pahalı. Ancak bizde durum tam tersi. Üstelik biz kar marjımızı minimize ettik ki insanlar çelik yapılardan faydalansınlar.

Temelde, ben bu işi para için değil sevdiğim için yapıyorum. Deprem görmüş bir insan olarak derdim para kazanmaktan ziyade faydalı olmak. Umuyorum ki ilerleyen dönemlerde insanlarımız çelik yapının değerini anlayacaktır.

Prefabrik Ev İle Çelik Yapının Farkı

Prefabrik evle arasındaki fark neler?

Taşıyıcı sistemi farklı. Prefabrik yapıların taşıyıcı sistemi kutu profil veya normal galvaniz saçlarla uygulanan bir uygulamadır ve yığma yapı mantığıyla çözülür. Her istediğiniz tasarımı uygulayamazsınız. Çelik yapıda her tasarım uygulanabilir hatta betonarmede yapamadıklarınızı yaparsınız. Gökdelenler ve köprüleri çelik yapıyla yapıyorsunuz sadece konut olarak bakmayın.

Prefabrik yapıların kaplamalarında daha ekonomik ürünler kullanılıyor. Kullanılan ürünlerin kalitesi ısı ve ses yalıtımına etki ediyor.

Prefabrik yapıların ömürleri daha kısa, ekonomik malzeme kullanmanın doğal bir sonucu olarak.

Çelik karkas sisteminin ömrü normal şartlarda 100 yıl. Prefabrik yapıların 40 yıl, betonarmenin ise ortalama 70 yıl.

Modeller sabit mi, müşteri hayalindeki evi de yaptırabilir mi?

Biz proje bazlı çalışırız.  Tasarımı biz yapıyoruz müşteriler beğenene kadar revize ediyoruz. Sonrasında fiyatlandırma yapılıyor ve 3D uygulaması sonrasında üretiyoruz. Müşteri isterse kendi projesiyle de gelebilir, isterse biz de yardımcı oluruz.

Çelik yapı ve tasarımda bir sınırlandırma yoktur. Uçuk şeyler istenirse sadece fiyat artar.

KKTC’de Bir İlk: Çelik Yapı Konut Satışı

Kimler çelik evi tercih ediyor? Yerli veya yabancı alıcı mi, yazlık yaptıran mi? Böyle bir gözleminiz var mı?

Yerli ve yabancı müşterilerimiz var. Çoğunlukla yerli halk bizimle çalışıyor. Gelen talepler üzerine yap sata başlayacağız.

Kısmet olursa Bellapais ve Tatlısu tarafında yap-sat, anahtar teslim olarak projemize başlayacağız. Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olacak bu.

Çelik Yapıda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çelik eve karar veren müşteri, neye dikkat etmeli?

Çelik yapının standartlara ve statik, mimari projelendirmeye, ısı yalıtımına, depreme dayanıklılığa uygun yapılmasına dikkat etmesi gerekir. Bütün herkes bunu bilmeyebilir, bizde yaptırın ya da yaptırmayın ama buna dikkat edilmesi gerekiyor.

Şantiyeye teslim edilen çeliğin yapı standardında olup olmadığı raporunu ve hatta test yapılmasını istesinler hem de gözlerinin önünde. Çeliğin standardını hatta çelik olup olmadığını gözle anlayamazsınız. Gelen çeliğin mutlaka testini istemeli.

Çelik, yapının taşıyıcılığı karşılayabilmeli. Çatılara kullanılan galvaniz saçları büküp insanlara hafif çelik diye satıyorlar. Belli bir zaman sonra paslanma durumu var ve taşıyıcılığı da yok. O yüzden çelik önemli.

Detaylı olarak verilen teklifi incelesinler ve bilirkişilere sorsunlar. Çünkü çelik yapı dolandırıcılığa çok açık. Kıbrıs’ta yaşandı bu. Çelik yapı yapılacaksa ödemenin %50’sini almak gerekiyor mesela ki mal alınabilsin, çelik nakit ödenir.  Bundan faydalanıp ortadan kaybolanlar oldu, çelik yerine başka malzeme ile çalışanlar oldu.

Herkes çelik yapı şirketi kurmaya başladı ancak eğitimsizler. Bunlara da çok dikkat edilmesi lazım. Çelik yapı işine girecek olanın geçmişinde mutlaka bu konuda tecrübeli olması gerekiyor.

Şirketleri araştırın, yöneticilerini araştırın ve yapılan yapıları araştırın.

Sadece paraya takılmayın, sözleşmede her şey açıkça yazmalı. Buna çok dikkat edin.

Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için mesajınız…

Özellikle konutlarınızı seçerken can güvenliğini, çocuklarımızı ve çevremizin geleciğini düşünsünler.

Enerji kayıplarını düşünerek hareket ederek, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini korusunlar.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , , , , , , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır