2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kuzey Kıbrıs’ta Yüksek Elektrik Faturalarına Karşı Vatandaş Ne Yapmalı?

20 Eylül 2022

Global enerji krizi ve döviz karşısında değer kaybeden Türk Lirası ile elektrik faturaları her ay daha zamlı olarak bize dönüyor. Haliyle kullanıcılar da artışın sebeplerini ve neler yapılabileceğini merak eder oldu.
Kıbrıs Emlak Merkezi, elektrik faturalarının artış sebeplerini, üretim ve tüketim kısmında neler yapılabileceğini araştırdı.Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle etkilenen doğalgaz, her geçen gün artan döviz karşısında Türk Lirası’nın eriyip gitmesi, pandemiden sonra tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle alım gücünün düştüğü ve ekonominin durağanlaştığı bir dönemin tam da ortasındayız.

Her ürünün fiyatı sürekli değişiklik gösterdiği gibi, akaryakıt, elektrik gibi aktif kullanımda olan birçok şeye de her geçen gün zam geliyor. 

Kıbrıs Emlak Merkezi, elektrik faturalarındaki artışın nedenlerine indi, uzman görüşüyle birlikte nedenlerine baktı.

Elektrik faturaları neden sürekli artıyor?

Global enerji krizi sebebiyle, yakıt fiyatlarında bir süredir benzin fiyatları gibi artış görüyoruz. Bununla birlikte Dolar kuru da hep artış halindeyken Türk Lirasının değer kaybetmesi maliyeti arttırıyor. Maliyetin sabit kalabilmesi veya düşebilmesi için yakıt fiyatı ve Dolar kuru ikilisinden biri artarken diğerinin düşmesi gerekiyor. Bu denge olmadığı sürece fatura her ay kabarık gelmeye devam ediyor.

Kıbrıs Emlak Merkezi’nin Elektrik, Elektronik Mühendislerinden aldığı görüşe göre, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) yapabileceği birkaç yol var:

  • Mevcut kullanılan yakıt yerine daha verimli bir yakıta geçmek
  • Enerji verimliliği yasasının uygulamaya girmesi
  • Yenilenebilir Enerji Kullanımının arttırılması

Yakıt değişiminin sadece yakıtı değişmekle olmadığını, santralde de değişiklikler yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, mevcut makinelerin dönüştürülmesi gerektiğini belirtiyor.

Doğalgazın önemi

Kullanılabilecek yakıtlar petrol, ki ülkemizde şu an kullanımda olan. Kömür, nükleer ve doğalgaz. Kömür yüksek emisyon salınımları, nükleer ise çevre felaketi olasılığı sebebiyle halk arasında bir ön yargıya sahip. Dolayısıyla bu iki modeli ülkemizde kullanmak neredeyse imkânsız. Geriye yalnızca doğalgaz seçeneği kalıyor. Doğalgaz şu an kullandığımız Fuel Oil’e göre çok daha çevreci ve çok daha verimli bir yakıt. Kıbrıs adasının altı, Akdeniz’in doğalgaz rezervi olsa da, henüz erişim ve kullanım imkanı yok ada genelinde.

Savaşın kötü kazanımları

Ukrayna-Rusya savaşı sebebiyle doğalgaz fiyatları aşırı arttı. Savaş bitip gaz akışı normale dönmeden, fiyatlar pek düşecek gibi görünmüyor. Savaş devam ederken bu yol ile ucuzlama da pek mümkün değil. Atlamamamız gereken detay, Kıbrıs açıklarında bulunan doğalgaz yatakları ile ileride Kuzey Kıbrıs kendi gazı ile üretim yapma imkânı olacak. Bu da Kuzey Kıbrıs için büyük bir avantaj.

Fosil yakıt üreten santrallere ihtiyaç var

Enerji verimliliğine gelecek olursak, enerji verimliliği üretimden tüketime tüm aşamalarda enerji verimli olunmasıyla mümkün. Fuel Oilden doğalgaza geçiş, verimli üretimi sağlar. Tüketim tarafında enerji, verimli cihazlar kullanarak olur. Ancak binaların da enerji verimli olması gerekiyor.

Böylesi durumda bize kalan esas yenilenebilir kaynak güneş enerjisidir. Buna ilave olarak, rüzgâr da güneş de iklim şartlarına bağlı olarak üretimi değişken kaynaklardır. Güneş ve rüzgâr olmadığında enerji ihtiyacımız vardır. Bunun için yine fosil yakıtla enerji üreten santrallere ihtiyaç vardır.

Uzmanlar, enerji kapasitesinin arttırılması görüşünde

Kıbrıs Emlak Merkezi’nin uzmanlardan aldığı görüşe göre; yenilenebilir enerji iklim şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor ve elektrik şebekesi üzerinde de olumsuz etkileri var. Üretimin artıp azalması şebeke voltajı, frekansı ve harmonikler gibi etkilere sahip. Şebeke bu etkileri belli bir oranda karşılayabilir ve oran aşıldığında sorunlar başlıyor.

Bu sorunlara rağmen Yenilenebilir Enerji kapasitesini bir nebze daha arttırmak mümkün. Onun için de “Depolama ve Akıllı Şebeke” yatırımları yapmak gerekiyor. Akıllı Şebeke, şebekenin manuel personeller tarafından yönetilmesi yerine, binlerce sensor aracılığıyla tüm şebekenin tek bir merkezden, bir bilgisayar sistemi üzerinden görüntülenmesi ve yönetilebilmesi hatta değişen koşullara göre önceden tanımlanmış şekilde otomatik müdahaleler yapmasını sağlıyor. Bu yenilenebilir enerjinin yarattığı sorunları bir nebze azaltıyor. Buna ilaveten depolama da bu sorunları azaltan bir yöntem. Çünkü üretilen enerji şebekeye enjekte edilmek yerine akülerde depolanıyor ve böylece şebekeye etki azaltılmış oluyor. Yine de her ikisi de yapılsa, yüzde 100 güneş enerjisi ile üretim yapmak Kuzey Kıbrıs mevcut koşullarında mümkün değil.

Tüketici ne yapmalı?

Enerji verimliliği, üretimden tüketime tüm aşamalarda verimli olunmasıyla mümkün. Tüketicinin yapması gerekenler de kısıtlı. 

Tüketicinin yüklü gelen elektrik faturaları ile baş edebilmenin yollarından biri, kullanılan elektrik de tasarruf yaparak hem faturanın kabarık gelmesini önlemek hem de kaynakları gereksiz harcamalardan kurtararak doğayı korumak. 

Geçmiş dönemde uygulamada olan ancak şu an olmayan KIB-TEK’in Çoklu Tarife Sistemi ile faturanın miktarını bir nebze de olsa kontrol etme şansı veriyordu. Tabi ilerleyen dönemlerde bu uygulama tekrar gelir mi bilemeyiz ama, tüketicinin yapabilecekleri arasında bir seçenekti. 

Bunun dışında kullanıcının yapabilecekleri arasında, yaşam alanında inverter klima, led ışık gibi enerji sınıfında olan cihazlar kullanmak, oturduğu binada ısı yalıtımı yaptırmak ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapması ile mümkün.

Özetle yeni ev alacakların, evin ısı yalıtımlı ve enerji verimli cihazlar ile donatılmış olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Bu şekilde faturalar ciddi oranda daha düşük oluyor ve böylelikle ödediği fiyat farkını da fatura tasarrufundan çıkarmış oluyor.

Enerji Sınıfı Nedir?

Enerji sınıfı, bir elektronik ürünün enerji verimliliği konusunda ne kadar başarılı olduğunu tüketiciye kanıtlayan bir kavram. A, B, C, D, E, F, G harfleriyle ifade edilen enerji sınıflarında; alfabede ilerledikçe enerji verimliliği oranı azalıyor. Yani elektrik faturanız daha fazla gelebiliyor. Ayrıca bir önceki yönetmelikte yer alan ve A enerji sınıfının yanına eklenen artı (+) işaretinin de artık enerji sınıflarında bulunmuyor.

Üst enerji sınıflarının bütçenizin dostu olmasının yanında doğayı da koruma konusunda oldukça başarılı. Almak istediğiniz ürünün bu konularda ne kadar yarar sağladığını enerji etiketlerinde görmeniz mümkün.

Özellikle beyaz eşya firmalarının bazı dönemlerde başlattığı indirim kampanyalarında, ürünlerin enerji sınıfını kontrol etmenizde fayda var.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır