2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kuzey Kıbrıs İçin Apartmanlarda Güneş Enerjisi Kullanımı

14 Eylül 2022

Dünyanın en büyük enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisini kullanmayı hiç düşündünüz mü? Avantajlarını biliyor musunuz? Kıbrıs Emlak Merkezi çok merak edilen güneş enerjisinin detaylarını ve kurulum sürecini sizin için araştırdı.Evinize En Güzel Yatırım Güneş Enerjisi

Kuzey Kıbrıs, konum itibari ile dört mevsim güneş alan bir ülke. Bu nedenle de güneş enerji sistemlerine oldukça yatkın. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de günden güne güneş panelleri bir şekilde hayatımızda.

Her geçen gün artan maliyetlere bir de elektrik faturalarının kabarık gelmesi ile birlikte çözüm arayışında olanlar, maliyeti düşürmek isteyenler için harika bir yazı hazırladık.

 Kolay kurulum, az maliyet ve ek prosedürlerin olmadığı güneş enerjisi ile siz de evinize en doğru yatırımı yapın.

Electrolyte Engineering Direktörü Büşra Avcıoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta güneş enerjisinin kurulum süreci ve maliyeti hakkında Kıbrıs Emlak Merkezi’ne bilgi verdi.

Güneş paneli kullanmak isteyen bir ev nasıl olmalı?

Evin çatısının kiremit, düz beton veya panelin bahçeye yere olması pek bir şey değiştirmiyor. Her türlü kurulum yapılıyor. Ev müstakil mi? İkiz ev mi? Apartman mı? Bu noktada o önemlidir. Eğer apartmansa, diğer koçan sahiplerinden kuruluma itirazları olmadığına dair yazılı izin almak gerekiyor. Ancak müstakil evlerde böyle bir sorun yok.

Süreç nasıl ilerliyor? Gerekli evraklar nelerdir?

Kullanıcının tek yapması gereken prosedürün en başında, talep edilen evrakları bize vermek ve hazırlayacağımız başvuru formlarına imza atmaktır. Geri kalan tüm evrak, izinler, kurulum ve sonraki tüm işlemler bizim kontrolümüzde ilerliyor.

Gerekli evraklar: kimlik fotokopisi, konutun koçanı, site plan (Elinde yoksa İçişleri Bakanlığı’ndan biz alıyoruz.) elektrik faturası ve bizim hazırladığımız başvuru formlarının doldurulması.

Eğer koçandaki isim ile elektrik faturasındaki isim birbirinden farklı ise; koçan sahibi, elektrik faturasında yazan isme izin verdiğine dair yazılı bir metnin altına imza atıyor.

 Apartman gibi birden çok sayıda koçanı olan bir bina ise, tüm koçan sahiplerinin, kurulum yaptırmak isteyen koçan sahibine izin verdiğine dair yazılı metni imzalaması gerekiyor.

Güneş paneli kurulumu için nerden izin alınmalı?

Kullanıcının hazırladığı tüm evrakları iki dosya olarak hazırlıyoruz. Hazırlanan dosyalar KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na veriliyor. Enerji Bakanlığı bir nüshayı kendi arşivler, ikinciyi KIBTEK’e gönderiyor. Dosya KIBTEK Genel Merkeze gidiyor. Genel Merkezden de güneş enerjisi kullanılmak istenen ev hangi ilçede ise, o ilçenin bölge amirliğine gönderilir. Bölge Amirliği’nde sorumlu kişi, ekip görevlendirir. Ekip, ilgili bölgeye gelerek trafo ölçümü yapar. Ölçümde trafonun kapasitesi nedir, bu kapasitenin ne kadarı doludur ne kadar daha güneş enerjisi kurulabilir bunlar kontrol edilir. Kota dolmamışsa, kurum başvurunun uygun olduğuna dair Enerji Bakanlığı’na geri görüş yazıyor. KIBTEK’den gelen görüşe göre Enerji Bakanlığı kurulum iznini yazıyor.

Bu noktada bakanlık vizeli elektrik projesi ve belediyeden onay istiyor. Belediyenin de 2019 Özel İmar Emri’ne göre uyguladığı birtakım kuralları var. Kurulumun ona uygun olarak yapılacağının taahhüdünü istiyor. Bununla birlikte mimardan kurulum tamamlandığında sistemin kuş bakışı nasıl görüneceğine dair çizim, inşaat mühendisinden de binanın statiğine zarar gelmeyeceğine dair statik rapor istiyor.

Evin ilk projesini çizen mimar ve inşaat mühendisinin bu çizimi yapması veya yazılı bir onay ile bu telif haklarını bize devretmesi gerekir. Binanın ilk mimarı ve inşaat mühendisi ‘’Hayır haklarımı devretmem’’ derse, bu çizimi sadece o yapabilir ve kendi fiyatlandırır.

Oturulan konut türü apartmansa, tek bir kurulumdan faydalanılabiliyor mu?

Apartmanlarda iki seçenek var. Birincisi, her daire sahibi kendi adına ayrı ayrı sistemler kurabilir. İkincisi, dairelerin hepsi tek bir şahıs adınaysa, tek bir kurulum yapılıp, bilgisayar sistemi üzerinden toplam üretim belirlenecek oranlarda dairelere bölüştürülebilir.

Tek bir sistem kurup tüm dairelere bölüştürmek için de tüm elektrik sayaç isimlerinin aynı kişinin üzerine olması gerekiyor. Farklı isimlerde olan sayaçlar, ayrı ayrı kurulum yapmak zorundadır. 

Tüm sürecin nasıl ilerlediğini öğrendik. Güneş enerjisinin maliyeti ne kadar?

Ortalama fiyat tek faz bir ev için 3000 Euro’dan başlıyor, 9000 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Sistemin kaç KW olacağına kullanıcı kendi karar veremiyor. Kapasiteyi döküm ve KIBTEK’den gelecek görüş belirliyor. Ancak, mevcut yasal mevzuata göre 5 KW kurulum yapabiliyor ama maddi gücü 3 KW’a yetiyorsa, 3 KW kurulabilir.

Yasal mevzuata göre 3 KW kurabilme şansı olan biri, ödeyebilme gücü var diye 5 KW kuramaz. Üst limit yasal mevzuatı belirliyor.

Sistem kurulduktan sonra gelecek olan elektrik faturasına nasıl yansıyor?

Kullanıcı sadece sabit bedel olan maktu ücreti ve sokak aydınlatma ücretini ödüyor. Ödenen bu miktarlar güneş enerjisi olsun veya olmasın ödeniyor. Benzer bir uygulama su sayaçlarında da bulunuyor. Kullan veya kullanma 30-50 Türk Lirası arasında sabit bir bedel bulunuyor.

Buna ek olarak, Güneş Enerjisi Sistemi sahibi abonelere uygulanan yine 40-50 TL arası Şebeke Kullanım Ücreti uygulanıyor. Özetlemek gerekirse, sistem kurulumuna ödenecek toplam meblağ 5 yıllık elektrik faturasına tekabül ediyor. Devlet üretilen bu enerjiye 20 yıl alım garantisi veriyor.

Bu da demek oluyor ki, yaptığı masrafı karşıladıktan sonra ortalama 15 yıl elektriğe ödeyeceği miktar cebinde kalıyor. Değişen elektrik fiyatlarından da etkilenmiyor. Bu şekilde aile bütçesi için, yatırımın en cazip kısmı oluyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır