2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Homeland Direktörü Bülent Potak İle Kıbrıs İnşaat Sektörü Değerlendirmesi

3 Ağustos 2022

Kıbrıs inşaat sektöründe hareketli günler yaşanıyor. Yatırım talebi artınca, yeni projeler hızlanıyor. Homeland Direktörü Bülent Potak da büyük ölçekli projelerin ilk sinyalini verdi. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Hayat pahalılığı, yüksek enflasyon, belirsizlik… Bunlar içinde bulunduğumuz dönemin öne çıkan başlıklarından. Fakat hep mi kriz var? Elbette hayır. Bakış açısını değiştirdiğimizde görüyoruz ki, Kuzey Kıbrıs inşaat sektörü hareketli günler yaşıyor. Yani ciddi anlamda fırsat günlerini… 

Rusya’dan, Ukrayna’dan, Kazakistan’dan, İskandinav ülkelerinden, Avrupa’dan, İran’dan… O kadar çok gelen var ki gayrimenkul almak için.

Talep yoğun olunca, inşaat sektörü de hareketlendi. Hem firma sayısı arttı, hem de proje… Kimileri banka kredisiyle projeye başlıyor, kimileri yurt dışına yapılacak satışa güvenerek proje açıyor.

İşte bu noktaya dikkat etmek lazım… Çünkü girişte bahsettiğimiz global kriz ile talep var diye borçlanarak yapılan girişimler, ortak kümede kesişiyor. Bu da kelimenin tan anlamıyla ‘risk’ oluşturuyor.

Kıbrıs’ın global yatırım platformu Kıbrıs Emlak Merkezi olarak sektörün uzman isimleriyle yaptığımız röportajlarda, defalarca vurgulanan birkaç detay var… Bunlardan ilki tecrübe, ikincisi sermaye yapısı… Yöneticiler, yatırımcılar için “bu iki kritere dikkat edin” diyor ısrarla.

Bu içeriğimizde, kesişen kümesinde tecrübe ve özsermayeyi buluşturan bir firmaya konuk oluyoruz. Homeland’deyiz. Homeland Direktörü Bülent Potak ile projelerini ve sektörü değerlendireceğiz.

“ŞU AN USTALIK DÖNEMİNDEYİZ*

Bülent Bey merhaba. Bize hem kendinizden, hem de şirketinizden bahseder misiniz?

Merhabalar Ben Bülent Potak, Yüksek mimarım. 

2001 DAÜ mezunuyum, ve master derecem var. Karpaz’dan Gazimağusa’ya kadar yaygın olarak projelerim var, konut projesi inşa ediyorum. 

Teknik anlamda ciddi tecrübem var ve 2005 yılından beri Homeland adı altında müteahhitlik yapıyorum.

Girne’nin birçok bölgesinde, ciddi projelerde de imzam var. 2009 yılında 10 daireden oluşan ilk apartman projemizi inşa ettik Homeland olarak. 

Yap sat ve sat yap işleyişi ile hareket ettik. 2012 yılında Sakarya bölgesinde bir apartman projesi daha inşa ettik. Bu bahsettiğim projeler zamanın şartlarına göre en iyi ve en kaliteli olarak inşa edilen projeler. Bu iki projemizin de satışları, inşaat proje aşamasında iken tamamlandı.

Özsermaye ile ilerleyen bir firmayız, banka kredisi kullanmıyoruz. Öz sermaye ile ilerlediğimiz için çok büyük projeler yapmadık fakat artık büyük projeler ile karşınıza çıkacağız. 2023 yılı itibari ile bu projelere adımımızı atacağız. Ben ve firmam çıraklık dönemini en iyi şekilde geçtik, şu an ustalık dönemindeyiz. 

“BÜYÜK İNŞAAT PROJELERİNE BAŞLAYACAĞIZ”

Özsermaye vurgusu dikkat çekici, tebrikler. Ustalık döneminiz de hayırlı olsun diyelim. Yeni projelerinizi merakla bekliyoruz. Peki şu an hangi projeleriniz satışta?

Teşekkürler… İskele Long Beach bölgesinde 10 kattan oluşan 52 daireli rezidans projemiz var, inşaatı bir ay içerisinde tamamlanacak. Mağusa CityMall bölgesinde Homeland 9 adını verdiğimiz apartman projemiz var, şu an sıva aşamasında. Bu projemiz de Ocak 2023’de bitecek. Bu sene için başka inşaatımız yok ama daha önce de belirttiğim gibi 2023 yılı itibari ile daha büyük inşaat projelerine başlayacağız.  

“ALICI KİTLEMİZ YABANCI YATIRIMCILAR”

Kimlere satış yapıyorsunuz, alıcı kitleniz kimler?

TL’nin değer kaybetmesinden sonra alıcı kitlemiz yabancı yatırımcılar oldu. Bu bireyler Rusya, Ukranya, İran, Almanya ve Doğu Blok ülkeleri vatandaşı ağırlıklı. Avrupa’ya da yavaş yavaş adımlarımızı attık. Long Beach bölgesindeki rezidans projemizin %70’i satılmış durumda, CityMall bölgesindeki apartman projemizin %60’ı satıldı. 

“BURASI VAZGEÇİLMEZ BİR NİMET”

Kiminle konuşsak, rotasını yabancı alıcıya yöneltmiş durumda. Kuzey Kıbrıs’ta yabancı yatırımcıları nasıl yorumluyorsunuz, sürdürülebilir bir talep mi sizce? Yoksa gelip geçici mi?

Sürdürülebilir bir talep var. Jeopolitik konumundan dolayı yabancı yatırımcıların en gözde yerlerinden biri olduğunu söyleyebilirim Kuzey Kıbrıs’ın. Özellikle sahillerimiz ve dört mevsimin yaşanıyor oluşu çok önemli ve tercih sebeplerinin başında geliyor. Kendi ülkelerindeki konut fiyatları ve vergilendirme sistemlerini de göz önünde bulundurursak, KKTC yabancı uyruklu yatırımcılar için bir avantaj. Burası vazgeçilmez bir nimet.

“SATIŞ KISMINDA ÇOK FAYDASINI GÖRDÜK”

Kıbrıs Emlak Merkezi okurları da yakından takip ediyor sizi… Daha önce yurt dışı fuarlara katıldınız, yabancı acenteler ile bir araya geldiniz. Bunların faydasını gördünüz mü?

Her gittiğimiz fuar etkinliklerinde bir çok kişi ile iletişim kurduk, İletişim kurduğumuz bireylerin çoğunluğu KKTC’yi biliyorlardı aslında. Biz de bilgi ve tecrübelerimiz ile sorularına yanıt verdik. Bu tür etkinliklerin de özellikle satış kısmında çok faydasını gördük.

“KALİTEMİZDEN ÖDÜN VERMİYORUZ”

Yatırımcılar neden Homeland’ı tercih ediyorlar? Sizi diğer firmalardan ayıran detaylar neler?

En başta dürüst bir firmayız, taahhüt ettiğimiz tarihte projemizi teslim ediyoruz. Bunu yaparken kalitemizden asla ve asla ödün vermiyoruz. Bizim inşaat projelerimizi talep eden herkes gelip görebilir, başka inşaat projelerini gezdikten sonra bizim projelerimizi inceleyen bir birey kalite farkını çok rahat anlayabiliyor, bunun çok fazla örneğini yaşadık. Bizim firma olarak en büyük reklam ağımızdan biri kendi müşterilerimiz. Bizden konut sahibi olan bir müşteri kendi arkadaş ve aile çevresine de bizi tavsiye ediyor ve referans oluyor. 

YATIRIMCILARA TAVSİYE: FİRMAYI ARAŞTIRSINLAR

Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için mesajınız nedir?

Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için tavsiyem, yatırım yapmadan önce bir firmayı araştırsınlar, mevcut bitmiş konut projelerini incelesinler. İnşaat kalitesini anlayıp, firmayı tanıyıp ona göre karar versinler. Zaten Kıbrıs Emlak Merkezi bunun için var. Bu alanda çok da başarılı…

Aynı şey benim için de geçerli. Mutlaka beni ve firmamı incelesinler. Sadece benden konut almak için değil, KKTC veya konut projeleri hakkında öğrenmek istedikleri şeyler olursa ben seve seve yardımcı olurum kendilerine. Ama bizi tanımadan karar vermeyin.

Bu keyifli röportaj için Bülent Potak’a teşekkür ediyoruz. Homeland firmasının yol haritasını ve Bülent Bey’in bahsettiği büyük ölçekli projelerin detaylarını Kıbrıs Emlak Merkezi’nden takip edebilirsiniz. Detayları siz değerli okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.  

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır