2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Evergreen Developments Group Genel Müdürü Cihan Erdoğan Kıbrıs Emlak Merkezi’ne Konuk Oldu

10 Şubat 2022

Kuzey Kıbrıs Lefke Gaziveren bölgesi, Kuzey Kıbrıs’ın saklı cennetlerinden biri. Denizi, tertemiz havası, muhteşem portakal bahçeleri ile çok değerli bir bölge ve her geçen gün gelen misafirleri etkilemeye devam ediyor. Gaziveren bölgesine yaptığı yatırımlar, inşa ettiği konut projeleri ile bölgenin gelişmesine katkıda bulunan Evergreen Developments Group’un Genel Müdürü Cihan Erdoğan konuğumuz. Hem bölgenin gelişimini hem de yeni yatırım projelerini konuştuk Cihan Bey ile. Detayları röportajımızda.Kuzey Kıbrıs inşaat sektörü pandemi sebebiyle ağır yaralar aldı diye düşünülürken, Evergreen Developments Group Genel Müdürü Cihan Erdoğan sektörün pandemi başlamasından itibaren 2-3 kat büyüdüğünü söylüyor. Ancak doğru bir bakış açısı ve doğru bir planlama yapan firmalar için.

Özellikle Lefke Gaziveren bölgesinde yaptıkları yatırımlarını büyüten Evergreen Developments Group, yeni projelerinde farklı ve ihtiyaç duyulan bir konsept geliştiriyor. Yeni projelerinin konsepti, Welness.

Bölgenin gelişimini, inşaat sektörünün son durumunu ve yeni projelerindeki bakış açısını konuştuk Cihan Erdoğan ile.

Birçok konu ve birçok başlığın bulunduğu röportajımızı keyifle okuyabilirsiniz.


“Pandeminin Başladığı Günden Bugüne İnşaat Sektörü 2-3 Kat Büyüdü”

Pandemi krizi Evergreen’i nasıl etkiledi ve siz süreci nasıl yönettiniz?

İlk pandemi dönemi ve şimdiki dönem arasında büyük fark var. Pandemi ilk çıktığında, 1-2 hastadan dolayı ülke kapandı. Bu dönem herkes için zorlayıcıydı ancak benim ilk yaptığım çalışma SWOT analizi oldu.

Tüm dünya kapalı, insanlar hareket edemiyor. SWOT analizi yapınca bu işin olumlu taraflarını da görüyorsunuz. Hiçbir ülke, vatandaşının parasına dokunmadı. Birçok ülkede maaşlar ödendi ve insanlar bu parayı harcayamadı. Ve bu insanlar en çok istediğimiz noktada, bilgisayarının önünde ve evde. Teknolojiyi kullanarak, online olarak bu insanlara ulaşmayı hedefledik. Tabi ki insanların Kıbrıs’a gelemiyor olması bizim için bir dezavantajdı.

Ancak genel olarak baktığımızda bu çalışmalar güzel sonuçlar ortaya çıkardı. Kıbrıs piyasası pandeminin başladığı günden bugüne 2-3 kat gelişti. Doğru yatırım yapan tüm firmalar aynı durumda. Biz pandemi öncesi döneme göre hacmimizi 2 kat büyüttük.

“Daha Çok Müşteriye Nasıl Ulaşırız Diye Çalışıyoruz?”

Kıbrıs’ta yap-sat yapan çok değerli firmalar var ve yöneticileri de profesyonel. Herkes daha çok müşteriye nasıl ulaşabiliriz diye çalışıyor. Bunu yapan her firma başarıya ulaştı ve büyüdü. Aynı büyüklükteki pastadan kim daha büyük dilim alır değil, pastayı büyütmek oldu hedef.

Konu şu, dünyanın tüm ülkelerine bakınca, pandemi döneminde bir adada olmanın avantajını gördük. Daha az hastalık yayılması, daha kontrollü bir sistem, insan kalabalığından uzakta kalabilme.

Avrupa’da ki insanlardan bahsedersek, kaldıkları evler bahçeli değil, toprakla iletişimleri yok. Pandemi sürecinde kapanmada bir apartmanın 9. Ya da 15. katında kapalı kaldılar. Genelde evlerin balkonları da yok. Böyle bir ortamda kapalı kalan insan, başka bir yerde ev alsam, toprağa dokunsam, güneşli bir yer olsa, denizi ve bahçesi olsa diye hayal ediyor. İşte bizim avantajımız tam da burada ortaya çıkıyor.

“Deniz ve Temiz Hava Avantajımız”

Kuzey Kıbrıs’ın avantajları neler, yatırımcılar neden tercih ediyor?

Birçok avantajı var. Birinci sırada deniz ve temiz hava var.

İkinci sırada ise, bizim Euro bölgesinde olmamamız. Her şey çok pahalı oldu diyoruz ama. 2 kişi restorana gidip yemek yese ve alkol alsa, verdiği para 400-500 TL. Bu bir yabancı için 20-25 pound. Adam bir birayı İngiltere’de 10 pounda içerken, burada yemeğini de yiyor, birden çok bira da içebiliyor. Bu da bir avantaj.

Üçüncü sırada, lokasyon avantajımız var, kolay ulaşılabilir noktada Kıbrıs. Avrupalı Larnaka üzerinden gelebiliyor. Ortadoğu’lu İstanbul üzerinden gelebiliyor. Biz direkt uçuşlar yok diyoruz ama İstanbul Havalimanı üzerinden tüm Ortadoğu ülkelerine açığız. Larnaka üzerinden de Avrupa’ya açığız. Şuan bizim için çok büyük bir dezavantajı yok. 3-5 gün kalacak insanlar için bu sıkıntı olabilir ancak bizim misafirlerimiz uzun süre kaldıkları için bunu problem saymıyorlar bile.

Larnaka’dan Moskova’ya uçtunuz 3,5 saat. Moskova’dan İstanbul üzerinden Kuzey Kıbrıs’a geldiniz maksimum 6 saat. Çok büyük bir fark değil bu.

“Her Bölgenin Konut Tercihi Farklı”

Hangi bölgeden yatırımcılar daha çok tercih ediyor Kuzey Kıbrıs’ı ve nedenleri nedir?

Değişik ev tiplerine göre değişik alıcılar var. Bahçeli evlere ve villalar en çok İskandinav ve Avrupa ülkelerinden talep var. Stüdyo veya 1+1 apartman dairelerine Rusya, Kazakistan ve Ukrayna ülkelerinden talep var diyebiliriz.

“Yabancı Yatırımcının Tam da İstediği Noktadayız”

Yabancı yatırımcı ne istiyor? Beklentileri nedir?

En başında temiz bir çevre istiyorlar. Bizim en büyük sorunumuz da çöp ve çevre temizliği. Bir de Ada’ya gelirken verilen kısa vize sorunu var.

Muhteşem bir lokasyondayız. Yabancı yatırımcının tam da istediği noktadayız. Tabi kalitemizi her zaman yüksek tutmamız lazım. Şuan tüm inşaat firmaları dünya standartlarında ya da yakın üretim yapıyor ve hizmet veriyor, bu konuda çok iyiyiz.

“Ev Alan İnsanı Adadan Uzak Tutmaya Çalışan Bir Sistem Var”

Vize konusuna değinecek olursak eğer, yatırımcı ülkeye girerken, şu firmadan ev satın aldım şurada kalacağım derse, bu adama 90 gün vize verilebilir. Bu insanların aylık harcamaları 3 ile 5 bin pound arasında değişiyor. Ve bu paralar ada ekonomisine girecek. Araba kiralayacaklar, tarihi yerleri gezecekler, yemek yiyecekler..

Ancak ülkeye girişte 15 gün vize veriyorlar bu insanlara. İkametgah sistemi kurdular.  Biz 15 gün verelim o da gitsin ikametgah işlerini halletsin bu sürede diye düşünüyorlar. Biz firma olarak da ikametgah almak isteyen insanlara yardımcı oluyoruz, bunun için personelimiz de var.

Adam geldi ev satın aldı, muhtarı bulacaksın, muhtardan yazı alacaksın, azaları bulacaksın, birini bulsan, diğeri nerededir? Ülkemizde işler maalesef bu şekilde yürüyor, muhtarlık sistemimiz bu. 2-3 gün bu işlerle geçiyor. Evine tatile geldi bu insan. Ve bu daha başlangıç prosedürü, dahası da var.

Bu insanlar evine tatile gelecek, ülkede paralarını harcayacak ama biz onları nasıl uzak tutarız diye uğraşıyoruz.

“Daha Fazla Ziyaret, Daha Çok İlgi”

Güney Kıbrıs 2022 yılında %175 turist artışı bekliyor, bu insanlar merak ettikleri için Kuzey Kıbrıs’a da geçecekler. Daha fazla insanın gelmesi, bölgeye daha fazla ilgi duyulması anlamına gelir. Küçük esnaftan büyük işletmelere kadar herkesin de bu konudan pozitif yönde etkilenmesi demektir.

Bu sistemlerin daha kolaylaşması lazım, bir yabancının gelip 90 gün ülkemizde kalıp, parasını burada harcamasının kimseye bir zararı yoktur. Aksine faydası vardır.

“Gaziveren, Kuzey Kıbrıs’ın Saklı Cenneti”

Lefke Gaziveren bölgesine ayrı bir değer kattınız, siz burada ki değişimi ve gelişimi nasıl yorumluyorsunuz?

Aslında Lefke Gaziveren bölgesi, Kıbrıs’ın saklı bir cenneti.

İnsanlar burayı pek bilmiyor, yerliler dahil. Girne’den buraya gelmesi uzak geliyor, halbuki uzak değil artık yollar da yapıldı gelmesi çok kolay.

Buranın en güzel avantajlarından birisi Belediye Başkanı’nın uğraşıyla cittaslow alındı bölgeye. Yavaş yaşam konusunda geliştiriliyor bölge.

Ekonomi çarkları öyle çalışan bir sistemdir ki, bir yere bir ilgi doğar ve artarak devam eder. Özellikle bölgedeki aile işletmeleri, restoranlar, organik ürünler en çok sevilen ve beğenilen bir taraflarımız.

“Denize Sıfır, Türk Malı Proje İnşa Ediyoruz”

Denize sıfır bir noktadayız. 2009 yılında bölgeye geldiğinizde çakıllı bir sahil varken şimdi kum sahilimiz var. Yeni projemizle birlikte bu kumsalı uzatıyoruz.

Bunun yanında sahil yürüyüş yolunu uzatacağız. Aktif ve kullanılan bir yürüyüş yolumuz var zaten şuan. Halkın denize rahat ulaşımını hedefliyoruz.

Bizim burada welness projemiz var ve insan hayatında ki en önemli spor yürüyüş. Tüm uzmanlar sağlık için günde yarım saat ya da 1 saat yürüyüş tavsiye ediyor. Kuzey Kıbrıs’ta sadece İskele’de, Lapta’da ve bu bölgede yürüyüş yolu var. Bunu da avantajlarımız arasında sayıyoruz.

Bizim avantajlarımızdan biri de gelirken fark edeceğiniz portakal bahçeleri ve tertemiz bir hava. Avrupalılar geldiğinde aynı gün denize girip, sonrasında Trodos’a gidip kayak yapabiliyor bu aylarda. Bunu kaç bölgede yapabilirsiniz?

“Yeni Projelerde Konseptimiz: Welness”

Mevcutta bölgede 550 konut inşa ettiniz ve yeni projeler ekliyorsunuz. Bize yeni yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Biz bu bölgeden kazandığımız tüm parayı yine bu bölgeye yatırdık diyebilirim. Yeni 4 tane daha arazi aldık, bu arazilere de proje yaptık. Şuan welness projesini başlatıyoruz, 600 konutluk bir proje. İzinleri alındı, kat irtifak tapuları çıktı.

200 konutluk daha isimlendirmediğimiz bir projemiz var, yakın zamanda başlayacağımız. Ancak konsept olarak welness üzerine yoğunlaşıyoruz. 3 tane daha arazide ortalama 200 konutluk projeler başlayacak.

Yakın zamanda 1800 konutun üzerine çıkacak yatırımlarımız var.

“Projelerimize Talep Çok Fazla”

Firmaların zor zamanlardan geçtiği bir dönemdeyiz ancak siz yeni yatırımlar yapıyorsunuz ve daha da genişletiyoruz çalışma alanınızı. Bu başarının sırrı nedir?

Talep var bizim projelerimize.

Talep bize ulaşıyor açıkçası.  Değişik yaklaşımlar var satış sisteminde. Bizim en güçlü yönlerimizden biri, internet üzerinden bu insanlar evlerinde otururken, onlara VR sistemleri ile, inşaatı başlamamış projelerde evleri gezip, hangi evi, hangi kattaki evi alacağına karar vermesini sağlayan bir hizmet sunuyoruz. Evinin eşyalarını da seçebiliyor ayrıca. Ulaştığımız nokta bu.

Bizimle çalışan acentelerle birlikte bu sistemleri sunuyoruz, online toplantılarımız çok yoğun ve bu durumda güzel satış oranları yakalıyoruz.

“Mülk Yönetimi Hizmetini En Üst Seviyeye Çıkarttık”

Lefke Gaziveren bölgesindeki projelerinizde mülk yönetimi hizmeti veriyor musunuz?

Her sitemizde bakım hizmeti, mülk yönetim hizmeti veriyoruz. Bizim bir aplikasyonumuz var, ev sahibiyseniz ev sahibi olarak, kiracıysanız kiracı olarak bu aplikasyonda kayıtlısınız. İhtiyaçlarınıza göre buradan hizmet alabiliyorsunuz. Biz bölgedeki tüm restoranları çok iyi biliyoruz, misafirlerimizin memnun kalacağı tüm restoranlar bu aplikasyonda var. Ya da evlerinden bir elektrik problemi var ya da tüpü bitti, taksi lazım, sağlık probleminiz var ve bunun gibi birçok senaryoya hizmet verebiliyoruz. Ve hepsini aplikasyon üzerinden yönetebiliyorsunuz.

Welness projelerimizle konuyu daha da ilerleteceğiz.

Evinizi kiralamak isterseniz bu konuda da yardımcı oluyoruz. Ev bakımı değil sitenin geneline hizmet veriyoruz ve müşterilerimiz daha mutlu. Booking.com imkanımız var, Türk tapulu olduğumuz için. Yaz aylarında 10 puanları görüyoruz sistemde.

Ev satın alanlar arasında, kiralama isteyen ya da istemeyen müşteriler var. Bazıları kiralama sistemine girmek istiyor. Biz otellerden transfer ettiğimiz profesyonel personellerimizle bu işi gerçekten bir otel sistemine çeviriyoruz. Ve buradaki hizmetleri daha üst seviyeye çıkarıyoruz. Geçen hafta burada 50 kişilik bir grubumuz vardı ve %100 memnuniyetle ayrıldılar buradan. Yoga grupları, detoks grupları vb. gruplara projelerimiz açık konumda.

“Bölgede Amortisman Hızımız Oldukça Yüksek”

Bölgede kısa dönem kiralama fiyatları ne kadar?

Dönem olarak değişiyor, konut tipine göre de değişiyor.

Yaz aylarında gecelik 100-150 euro arasında fiyatlar değişiyor. Kış aylarında 40-80 euro arasında.

Biz kimseye buradan bir ev satın alın ve kirayla ödeyin demiyoruz. Bizim burada yaptığımız nedir, yabancılar evlerini kiralıyor ve kendi tatil için geldiğinde bu parayı burada harcıyor. Yani aslında kazandığı para kendi tatiline yeterli oluyor.

Bu arada fiyata bağlı olarak 10-12 yıl gibi bir amortisman süresi var. Örneğin evin manzarası çok güzeldir, kirası da yüksektir, satın alma ücreti de. Manzarası az olan bir evin kirası da düşüktür, satın alma bedeli de.

 “Hedef: Pastayı Büyütmek”

Kıbrıs Emlak Merkezi hakkındaki düşünceleriniz neler?

Tahminimizden çok daha iyi bir noktaya ulaştı Kıbrıs Emlak Merkezi. Son yayınladığınız Kıbrıs tanıtım videosu bakış açınızı anlamamızı sağladı. Bunu ben acentelere de gönderdim. Bizim birçok videomuz var şuan dolaşan ama hep kendi projelerimizi tanıtan videolar. Aslında Kuzey Kıbrıs’ı satan videolarla ilerlememiz lazım. Ben çok beğendim videonuzu.

Güzel haberler yapıyorsunuz, düzenli içerik sağlıyorsunuz bunlar çok olumlu bizim için. İnsanlar arama motorlarında sizi aradığında ne kadar içerik varsa, o kadar ön plana çıkıyorsunuz. Siz bizim ön plana çıkabilmemiz için devamlı içerik üretiyorsunuz.

Bizim ana konumuz mevcut pazarı simgelediğimiz pastadan daha çok pay almak değil, pastayı büyütmek. Siz de tam olarak bunun için uğraşıyorsunuz. Bu çok takdir ettiğimiz bir konu. Mevcut pastayı büyütmek hepimiz için çok önemli. Biz pasta için kavga etmekten ziyade pastayı büyütmek için uğraş veriyoruz ve her firma da bunun farkında. Bizden ev alan bir müşterinin başka tanıdığı diğer firmadan ev alabilir. Daha çok insan gelirse firmalar da daha çok ev satabilir.

“Avukat İle Çalışmak Çok Önemli”

Yatırımcıya vermek istediğiniz mesaj nedir?

Mutlaka avukat ile çalışsınlar, mutlaka yaptıkları kontratları tapuya yatırsınlar. Kontrat yapın, kontratınız kaydedin ve evin tapusunu alana kadar haklarınız saklı kalsın. En önemli söyleyeceğim konu bu. Onun dışında zaten her inşaat firması kaliteli iş yapıyor, kendilerine en uygun projeyi Kuzey Kıbrıs’ta zaten bulacaklardır.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır