2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Cyprus Riviera Properties Kurucu Ortakları Nina Ratib ve Rağıb Ratib’den Yatırımcı Analizi

31 Ekim 2021

Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak mı istiyorsunuz? Peki kimler hangi bölgeden satın alma yapıyor ve pandemi sonrası ihtiyaçlar hangi yönde değişti? Konuklarımız Cyprus Riviera Properties Kurucu Ortakları Nina Ratib ve Rağıb Ratib.Pandemi sonrası değişen dünya düzenine ayak uyduran yatırımları ve yatırımcıları konuştuk Cyprus Riviera Properties Kurucu Ortakları Nina Ratib ve Rağıb Ratib ile.

Hedef pazarları arasında Rusya ve Kazakistan var. Yatırımcılarının hangi konutları, hangi bölgeleri tercih ettiklerini ve Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak için nedenlerini sorduk.

Detaylar röportajımızda. Keyifli okumalar..

“Her Krizde Yeni Bir Fırsat Doğar”

Son zamanlarda ki kur dalgalanması müşterilere nasıl yansıdı?

Kıbrıslı müşterilerimizde ciddi anlamda olumsuz bir etki oldu. Çünkü kurların ve faizlerin yükselmesi müşterilerin borçlanma ihtimalini çok çok azalttı. Bankalar da kolay kredi vermiyor artık. Dolayısıyla parası elinde olmayan, alacakları mülkün yüzde ellisi elinde olmayan insanlar biraz geri çekildi. Yarısı elinde olanlar bile kalan yarısını borçlanmada sıkıntı yaşıyor. Dolayısıyla bu şu anda ev almayı düşünen insanların planlarını öteledi.

Bunun dışında parası hazır olan insanlar da var. Onlar için kur artışı fark etmiyor. Yatırım nedeniyle değil de ihtiyaç doğrultusunda alım yapıyorlar. Çocuğu evleniyorsa ve ev almak istiyorsa o evi alıyor. Ancak ev alayım da kiralarım benim için yatırım olur niyetiyle konut almalar durdu neredeyse.

Tabi ki pandemi etkisiyle belirli hareketler yaşandı. Bu süreçte dairede oturan insanlar daire yerine uygun fiyatlı yer evi tercih ettiler. Ve o dönemde çok insan dairesini satıp yer evine geçmek için ciddi bir talepte bulundu ve ev aldı. Dolayısıyla her krizde yeni bir fırsat doğar sözü gerçek oldu. Kıbrıs’ta ki durum şuan bu.

Hangi bölgelerden yatırımcılarınız var?

Bizim açıkçası Rusya, Türkiye ve Kazakistan. Bu 3 bölgeden yatırımcılarımız var.

“Soğuk Ülkelerde Pandemi Daha Zor Geçti ve Kuzey Kıbrıs’ı Tercih Ettiler”

Pandemi sonrasında onların ihtiyaçlarında neler değişti?

Rus ya da Kazakistan’dan burada yaşamak için gelenler oldu. Orada ki pandemi süreçleri daha sıkıntılıydı, soğuk ülkelerde kapalı alanlarda yaşamanın getirmiş olduğu dezavantajları burada yaşamıyorsunuz. Kıbrıs’ın iklimi güzel daha çok dışarıda zaman geçirebiliyorsunuz, hava ve ortam buna müsait. Tabi ki burası daha ucuz bir ülke hem eğitim hem de yaşam adına. Kuzey Kıbrıs yaşadıkları ülkeye ve Avrupa’ya göre daha ucuz, dolayısıyla bu da tercih sebeplerinden biri.

Pandemi de insanlar Kıbrıs’a gelip yerleşmeye, çocuklarını burada okutmaya karar verdiler, konutlarını aldılar ve yerleştiler.

Hem iklimi hem fiyatı hem de daha küçük bir ülke olmanın getirdiği güvenli yapısı tercih edilmemizin nedenlerinin başında geliyor.

“Ruslar Dağ Bölgelerini Tercih Ediyor, İranlılar Deniz Bölgelerini”

Yabancı yatırımcılar için hangi bölgeleri tavsiye ediyorsunuz?

Çoğu müşterimiz aile. Onlar ilk olarak okula yakın bölgeleri tercih ediyorlar. Burada ulaşım biraz zayıf dolayısıyla araba kullanmaları gerekiyor çocuklar için. Alsancak ve Lapta bölgeleri bu konuda ön planda.

Ruslar dağ bölgelerini tercih ediyorlar. İranlı müşteriler deniz görebilecekleri bölgeleri tercih ediyor.

Şu an İngilizce eğitim veren 2 okulumuz var, English School of Kyrenia ve Necat British School. Bu okulların bölgelere avantajları büyük. Okullara yakın bölgeleri tercih ediyorlar.

“Son Dönemde Toprağa Olan Yatırım Arttı”

Son olarak eklemek istediğiniz bir detay var mı?

Kuzey Kıbrıs’ta şehir merkezleri belirli bir fiyat aralığına ulaştı. Ancak merkeze yakın konumlar gelişmeye devam ediyor ve daha çok talep görüyor.

Kıbrıslı yatırımcılar da toprak olarak şehirlere yakın, ulaşımı kolay bölgelere yönelik yatırımlar ciddi olarak arttı. Parası olanlar toprak yatırımı yapıyor. Yolu olan araziler, şehre yakın olan ve şehrin büyüme bölgesinde yer alan araziler tercih ediliyor.

Girne’de de Lapta ve Karşıyaka bölgesi öne çıkıyor. Şimdilik yol problemi var ancak yol projeleri hayata geçtiğinde bu bölgelerde de ciddi bir değer artışı olacak.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır