2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Vusay Emlak Direktörü Vuslat Dimililer Girne Emlak Piyasasını Değerlendirdi

15 Şubat 2022

Yatırım için doğru tercihin Girne Merkez olduğunu söyleyen Vusay Emlak Direktörü Vuslat Dimililer, daire yatırımının geri dönüş süresinin yıllara göre değişimini anlattı. Detaylar röportajımızda.

vusay emlak

Kıbrıs emlak sektörünün tecrübeli ismi Vusay Emlak Direktörü Vuslat Dimililer Kıbrıs Emlak Merkezi’ne konuk oldu.

İşte yatırımcıların değişen ve gelişen ihtiyaçlarını, yerli alıcının yaşadığı zorlukları anlatan Vuslat Hanım’ın röportajı.

“Daire Amortisman Süresi 7-8 Yıldan 20 Yıla Çıktı”

Yerli alıcı ne istiyor ve ortalama bütçesi ne kadar?

Farklı ürünler arayan alıcılarımız var. Daire müşterilerimiz ayrı, arsa-arazi müşterilerimiz ayrı, villa müşterilerimiz ayrı. Bunların kendi içerisinde istekleri ve bütçeleri değişkenlik gösteriyor.

Daire müşterileri yatırım amaçlı olduğundan alıp kiraya vermek istiyor genelde. Ancak şu an daireyi satın aldığın rakam ile kiraya verdiğin rakam arasında fark olduğu için bu talep yavaşladı diyebilirim. Ben mesleğe başladığımda daire kira getirisi ile 7-8 yılda kendini öderdi. 2004-2005 yıllarında bu rakam 10-12 yıla çıktı. Sonrasında 14-15 yıla çıktı ve şu anda 20 yılın üzerinde. Baktığınızda neden insanlar parasını bağlasın da 20 yıl beklesin. Yatırım amaçlı daire alan müşterilerimiz azaldı. İnsanları kurtarmıyor bu yatırım, aylık kiralar tatmin etmiyor artık.

40-45 bin pound bandında 1+1, 50-55 bin pound bandında 2+1 arayışı var son zamanda çoğunlukla. Onun dışında daire arayan çok müşteri kalmadı.

“3+1 Daire Alıcısı Villa Tercih Ediyor”

3+1 daire arayan, içinde yaşayacak olanlar içinse rakamlar çok yükseldi. 90-110 bin pound civarı. Rakam yüksek olduğu için erişemez ya da biraz daha üstüne koyar müstakil bir ev alır. Ya da Girne merkezden uzaklaşırşa, Karşıyaka, Lapta tarafında 110 bin pound civarına villa bulabilir.

“Yatırım İçin Girne Merkez’den Uzaklaşılmamalı”

Hangi bölgelerde hangi konut tiplerini önerirsiniz yatırımcılar için?

Kiralama ve yatırım için Girne Merkezi tavsiye ederim her zaman.

Girne Merkez’in dışında daireler yine kiralanıyor ancak yoğunluk merkezde. Öğrencisi, casino çalışanı, öğretmeni derken yaşam daha çeşitli.

Öğrenci Alsancak ya da Çatalköy yerine merkezi tercih eder. Birinci etken, toplu taşımanın zayıf olması, ikinci bir konu da merkezde yaşam daha hareketli ve onlarda bu hareketin içinde olmak istiyor. Ben de Mağusa’da okudum, o dönemde bizde hareket neredeyse oradaydık. Biz de öğrenci olduk anlayabiliyoruz bu durumu.

“Kredi Geri Ödemelerinde Sıkıntı Büyük”

Kredi çekme zorluğu ve ödeme zorluğu yaşıyor mu müşteriler?

Yaşamaz mı?

Özellikle pandemi sonrası sıkıntılar başladı sonrasında döviz krizi vurdu.

İnsanlar krediyi geri ödeyebilme konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor ve döviz kredi alamıyorlar. Çoğunlukla TL kullanıyorlar. O da rakamsal olarak oldukça yüksek. Eskiden bankalar kredi verirken daha esnekti, şimdi ise sizin maaş tablonuzu inceleyip sizin ödeyebileceğiniz rakamı size kredi olarak veriyorlar. Aslında olması gereken buydu ama insanların belgelenmeyen ek gelirleri olduğundan dolayı bankalar daha esnekti. Şimdi sadece belgelenebilir gelirler üzerinden hesap yapıyor bankalar. 100 bin pound talep edersin, banka sana 60-70 bin pound maksimum kredi çıkartır. Böyle problemler de yaşıyoruz.

“Üretilen Evlerin Hepsi Üst Segment ve Yüksek Bütçeli”

Peki bu duruma göre inşaat firmaları nasıl çözümler üretmeli?

Şu an üretilen evlerin hepsi, 200 metrekare havuzlu, 300 metrekare lüks diye devam ediyor, hep üst segment, yurt dışı odaklı.

Daha ulaşılabilir evler üretmeliler. Rakamın ödenebilir, taksitlerin ödenebilir olması gerekiyor. Taksit yapan uzun yıllardır çalışan birkaç firma var ancak ürettikleri ürünler tamamen üst segment, rakamsal olarak insanların ulaşamayacağı rakamlar. Onların istediği rakamları ödeyecek insanlar, takside ihtiyaç duymaz zaten.

300-500 bin pounda ev alacak olan insan takside girmez. Şu an üretilen konutlar hep bu insanlara göre üretiliyor.

Bence yerli halk hedeflenmeli ve ödeyebilecekleri rakamlara, kaliteli evler üretilmeli.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır