2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Veles Property Direktörü Julia Özerce Rus Yatırımcıların Kuzey Kıbrıs İlgisini Yorumladı

21 Mart 2022

Rusya – Ukrayna savaşı dünya için büyük bir kriz, fakat Akdeniz’in incisi Kuzey Kıbrıs için fırsata dönüşür mü? Alıcılar ne düşünüyor, Kuzey Kıbrıs neden ön plana çıkıyor? Bölgeyi ve yatırımcı profilini yakından tanıyan Veles Property Direktörü Julia Özerce Kıbrıs Emlak Merkezi’ne konuk oldu.

julia-ozerce-veles-esnterprises-property-kıbrıs-emlak-merkezi

Kuzey Kıbrıs emlak ve inşaat sektörü için Rusça konuşan ülkelerden gelen yatırımcılar son yıllarda büyük önem taşıyor. Konut alıyorlar, yaşamaya geliyorlar, hatta iş kuruyorlar… Fakat Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, Akdeniz’in sessiz ve güvenli adası Kıbrıs’a kadar etkisini göstermeye başladı. Özellikle de fiyat avantajıyla adanın öne çıkan kısmı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne…

KKTC gayrimenkul pazarının iki potansiyel hedef kitlesi Rusya ve Ukrayna’nın karşı karşıya gelmesi, satışları nasıl etkiler?

Bir yanda başlayan finansal yaptırımlar, diğer yanda yaşamak için aranan huzurlu bir lokasyon…

Bu bir kriz mi KKTC için, yoksa doğru yönetilirse fırsat mı?

Hem Rusya, hem de Ukrayna pazarını iyi bilen, Rusça konuşan ülkelerden gelen yatırımcılara uzun yıllardır hizmet veren Veles Property Direktörü Julia Özerce ile konuştuk bu konuyu.

Kuzey Kıbrıs’ın global yatırım platformu Kıbrıs Emlak Merkezi’nde yabancı yatırımcıların KKTC alışkanlıkları ile başladık, savaşın etkilerini de masaya yatırdık.

Röportajda sektörü yakından ilgilendiren analizler ve mesajlar var.

İyi okumamalar…

“Ruslar, Girne’yi Yaşamak İçin, İskele’yi Tatil İçin Değerlendiriyor”

Kuzey Kıbrıs’taki Rus kitleyi tanıyarak başlayalım. Sayıları ne kadar? Yatırım için mi alıyorlar, yaşamak için mi? Ortalama bütçeleri nasıl? Favori bölgeleri neresi?

Sayılarını tam olarak söyleyemem ancak ülkeye giriş çıkışlarına göre konuşursak yaklaşık 10-15 bin Rusça konuşan ülke vatandaşı Kuzey Kıbrıs’ta yaşıyor. Sayı turistlere göre değişir tabi ki.

En popüler bölgeler ise Girne ve İskele. Girne bölgesini yaşamak için, İskele bölgesini tatil için değerlendiriyorlar.

“İskele’den Konut Alanlar Sonrasında Girne’yi Tercih Ediyor”

İskele’de yaşamak için ev alıp Girne’ye geçen de çok müşterimiz var. İskele’de tatil için ev alıyorlar, sonra yaşamaya başlıyorlar, yaşamaya başladıklarında fark ediyorlar ki; Tatil için güzel ancak çocuklarla yaşamak için Girne kadar avantajlı değil. Okul uzak, alışveriş uzak derken Girne’de konut araştırmaya başlıyorlar.

“Yüksek Bütçeli Yatırımcılar Girne’de”

Ayrıca gelir grubuna göre ayırırsak, yüksek gelire sahip olanlar Girne’yi, daha düşük gelire sahip olanlar ise İskele’yi tercih ediyor. Uygun emlak konusunda İskele tercih ediliyor. Bunun yanında yatırımından para kazanmak isteyen de İskele’yi tercih ediyor. Çünkü İskele’de emlak fiyatları daha uygun ve yatırım amaçlı düşünüyorlar.

Girne, İskele’ye göre daha oturmuş bir piyasaya sahip. Fiyatlar doygunluğa ulaşmış durumda buraya herkes giremiyor.

İskele’de büyük projeler daha çok olanaklı siteler yapılıyor ancak Girne’de bunlar yok.

Özellikle Rusça konuşan pazar yatırımı İskele’ye, yaşamaya Girne’ye geliyorlar.

“Rusya-Ukrayna Savaşı Kısa Dönemde Ödeme Zorluğu Yaşatıyor”

Savaşın başlamasıyla neler değişti? Özellikle finansal yaptırımların başlaması nasıl etkiliyor?

Biz şu an kısa dönem etkisini görüyoruz. Swift ve visa kartların kapatılması sebebiyle şuan ödeme yapamıyorlar. Satın aldıkları gayrimenkulün taksit ödemesi geldi ancak taksitlerini ödeyemiyorlar ya da yeni alım yapamıyorlar.

Bunun birkaç çıkış yolu var. Birincisi Kazakistan’a gidip, orada bir hesap açıp, Kazakistan üzerinden taksitlerini gönderebilirler.

İkinci çıkış yolu da kripto para ile ödeme ve bu yol daha popüler oldu. Yeter ki ellerinde nakit olsun. Para bankadaysa biraz sıkıntı yaşıyorlar gönderimde. Ya da bankaya gidip nakit çekiyorlar, kripto para satan yerlerden de alım yapıyorlar.

“Ruslardan Yatırım Patlaması Bekliyoruz”

Tüm bunlar kısa dönem etkisi, sadece 3-4 hafta sonucunda bunlar yaşanıyor.

Bu yaptırımlar sonucunda ilerleyen dönemde talep nasıl olacak derseniz; Bizim acentemize gelen talep bile 3-4 kat arttı. Uzun dönemde biz bunun artılarını göreceğiz. Rusya’da yaşayan insanlar, yönetimin sıkı olmasından ve her şeyin kapanmasından dolayı Rusya’dan çıkmaya çalışıyorlar. İlkbaharda ve yaza doğru o taraftan daha fazla yatırım göreceğiz.

“İnşaat Firmaları Esnek ve Anlayışlı Davranıyorlar”

Ödeme bekleyenler durumu nasıl karşılıyor? Örneğin taksit alacağı gelen inşaat firmaları idare edecek mi süreci? Yoksa alacağı için ısrar edenler var mı? Yani bu da bir kriz sebebi olur mu?

Kriz ortamı yaratılmayacak. Herkes idare ediyor, durum ortada çünkü. Biz zaten 2 senelik korona krizi yaşadık ve o daha kötüydü. Herkesin evlere kapandığı, kimsenin ödeme yapamadığı dönemde bile inşaat firmaları sorun yaşatmadı insanlara. Esnek ve anlayışlı davrandılar.

Bu da kısa bir dönem, herkese bilgi gidiyor taksit ödemesi ile ilgi ancak esnek davranıyor ve zorlamıyorlar. Müşteriler de bir yolunu bulacaklar mutlaka. Bu ay değil de bir ay sonra ödeyecekler.

“Savaş Sonrası Kuzey Kıbrıs’a Olan İlgi Arttı”

Size gelen dönüşler nasıl? Yatırımcılar telaşlı mi, endişeli mi? Siz bu zor süreci nasıl yönetiyorsunuz?

Çok telaşlı değil kimse. İstekler çoğaldı ve biz daha yoğun çalışıyoruz. İnşaat şirketleri de müşteriler de telaşlı değil. Hatta inşaat firmaları gelecek olan talebe hazırlanmaya başladı bile bizim gibi. Bizimle o pazarda olmak için de görüşmeler talep ediyorlar.

Ani bir çöküş var mı evet ama birkaç ay sonra bu düzelecek.

“KKTC’de Ruslara Karşı Bir Yaptırım Yok”

Dünyanın birçok noktasında finansal yaptırımların dışında Rus halkına uygulanan farklı bir ambargo başladı. İş insanları, sporcular, hatta öğrenciler mağdur… KKTC’de var mı böyle bir durum?

Şu an insanlara böyle bir yaptırım yok ve olmayacağına eminim. Buranın devleti ve yaşayan halkı böyle bir yaptırıma müsaade etmezler.

Sadece dikkatli olunması gereken bir konu var. Gelen insanlar bu ayrımcılığı yapıyor. Gelen Ukraynalılar Ruslara hakaret ediyorlar, böyle olaylar yaşanıyor. Senin fotoğrafını yayınlayıp kötü sözler de söylüyorlar, biz polise haber veriyoruz çünkü polis müdahale etmezse yayılır bu ve böyle bir durum yaşanmamalı. Biz Kuzey Kıbrıs’ta yaşıyoruz, buranın kurallarına göre yaşıyor ve hayatımızı düzenliyoruz, saygımız sonsuz. Herkesin ona göre davranması gerekiyor.

“Herkes Rus Pazarına Hazırlanmalı”

İşte bu durum, büyük bir Rus kitlenin Kuzey Kıbrıs’a yönelmesi için fırsat olur mu?

Kesinlikle bir fırsat olacak. Bunun etkilerini ilkbaharda ve yaz aylarında göreceğiz zaten. Sektör inanılmaz bir potansiyel yakaladı.

“Kuzey Kıbrıs İş İçin de Tercih Ediliyor”

Son günlerde Rusça sayfamızda Kıbrıs’ta yatırım ve şirket kurma içerikleri çok inceleniyor.  Önereceğiniz iş kolları var mı? Ve iş kurma sürecinde nelere dikkat etmeleri gerekir?

Bize de çok talep geliyor. Zaten Veles Enterprises olarak bir bölümümüz iş kurmayla ilgileniyor. İş kurma, oturma izinleri, insanları buraya taşıma ve yerleştirme işleri konusunda hizmet veriyoruz.

Sadece Rusya değil Ukrayna’dan da bu talepler var.

Özellikle IT, tasarım gibi online çalışan, yabancı pazarla çalışan firmalar şu an zorluk çekiyorlar ve başka bölgelere taşınıyorlar. Kuzey Kıbrıs da tercih ettikleri bir bölge. Biz de insanlara bu konuları anlatıyor ve onlara bu hizmetleri de veriyoruz. Tüm bu detaylı çalışmayı yaklaşık 1 ay içinde tamamlıyoruz. Yani sadece ev satmıyoruz. A’dan Z’ye hizmet veriyoruz.

Kıbrıs emlak sektörü için Rus pazarı önemli bir hedef kitleydi.. Özellikle de inşaat sektörü için… Savaş ile birlikte birçoğunun pazarlama planı durdu… Sizce süreç nasıl işleyecek? Ne yapmalarını, nasıl bir yol izlemelerini önerirsiniz?

Pazarlamada hız kesmeden devam etmeliler. Ancak bilmiyoruz 1 ay sonra Rusya’da yaşayan insanlar bizi ne kadar görebilecek? Mesela Instagram, Facebook, Whatsapp kapalı, insanlar kullanamıyor.

Dolayısıyla 1 ay sonra bizim IP orada açılacak mı, bilmiyoruz. Yandex bizden reklam kabul edecek mi, Rusya kendini ne kadar kapatacak dünyaya karşı bunu da bilmiyoruz. Dolayısıyla bunun için net konuşmak mümkün değil şu an için. O yüzden açıkken, bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekir.

“Rus Piyasası Devam Edecek”

Kıbrıs Emlak Merkezi ziyaretçileri için mesajınız nedir?

Umudunuzu kaybetmeyin,

Sıkı çalışın.

Rus piyasası öyle ya da böyle devam edecek. Ülke kendi kendini komple kapatmazsa insanlar bir yolunu bulup buraya gelecektir.

Rusya’da yaşayan 140 milyon insan var hepsi buraya gelmiyor belirli bir kısmı geliyor. Ama şunu belirtmek istiyorum, bu sene daha çok insan gelecek. Buna herkes hazırlanmalı. Bu sene satış patlaması yaşanacak.

Bana bilgilendirme fırsatını verdiğiniz ve sektörde fark yaratan bu özel çalışmanız için de çok teşekkür ederim.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır