2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Tremeşeli Holding Kurucuları Mustafa Emirkan ve Yusuf Mullaahmet Kıbrıs Emlak Merkezi’ne Konuk Oldu

21 Ağustos 2022

Uluslararası başarısını Kuzey Kıbrıs’a taşıyan Tremeşeli Holding konuğumuz. Şirket kurucuları Mustafa Emirkan ve Yusuf Mullaahmet tecrübelerini, hedeflerini ve Kuzey Kıbrıs’ta başlattıkları farklı proje vizyonunu anlattı. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

tremeşeli holding

2008 yılında kurulan Tremeşeli Holding’in ilk temelleri İngiltere’de atıldı. Sonrasında hızlı bir büyüme grafiğine sahip olan şirket uluslararası tecrübesini 2015 yılında Kuzey Kıbrıs’a taşıdı. Dünya çapında birçok yol, köprü ve toplu konut projesine imza atan Tremeşeli Holding aynı zaman da Kuzey Kıbrıs’ın ilk 7 yıldızlı müteahhiti olma özelliğini taşıyor.

Dünya standartlarında projeler inşa etme ve inşaat sektöründe farklı vizyonlar geliştirme hedefi olan Tremeşeli Holding’in kurucu ortakları Mustafa Emirkan ve Yusuf Mullaahmet konuğumuz.

Hem bakış açılarını projelerine nasıl yansıttıklarını hem de Kuzey Kıbrıs’a yatırımcının ilgisini anlattıkları röportajımızda daha birçok detay var.

Keyifli okumalar..


Uluslararası Tecrübe Kuzey Kıbrıs’ta

Sizi tanıyarak başlayalım? Kaç yıldır inşaat sektöründesiniz ve neler yaptınız?

Mustafa Emirkan: Ben 1978 yılında Lefkoşa’da doğdum. 1993 yılında adadan ayrıldım ve İngiltere’ye taşındım. 1996 yılında geri geldim ve askerliğimi bitirdim. 1998 yılında da İngiltere’ye geri döndüm, yarım bıraktığım eğitimimi tamamladım ve mezun oldum.

2008 yılında Tremeşeli Holding’i İngiltere’de kurup inşaat işine başladık Öncelikle İngiltere’de inşaat yaptık, sonrasında da Türkiye’de ki büyük şirketlerle konsorsiyumlar kurarak birçok ülkede inşaat yaparak şirketimizi bugüne getirdik. İngiltere içerisinde yaptığımız işler var, aldığımız devlet ihaleleri var, Özbekistan’da yaptığımız işler var. Kazakistan’da yeni projeye başlıyoruz ve tabi Kıbrıs’ta yaptığımız projelerimiz var.

Bugün şirketimiz, yol, köprü, uçak pisti vb. inşaat işlerini yapabilecek belgeye ve yetkinliğe sahip. İş bitirme belgelerimiz de var, Kıbrıs’ta tek 7 yıldızlı şirketiz.

Yusuf Mullaahmet: 1998 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdim.

Çocukluktan beri inşaatın içindeyim. Her aşamasını gördüm ve öğrendim. Aslında bu işe babama yardım ederek başladım diyebilirim.

Üniversiteden mezun olduktan sonra küçük-büyük firma fark etmeksizin şantiye şefliği ve genel müdürlüğe kadar birçok pozisyonda farklı ve büyük firmalarda çalıştım.

Kendi firmamda bir süre taahhüt işleri yaptım, sonra Mustafa Bey ile tanıştık. Ortak fikirlerde buluşunca yap-sat fikrine döndük. Böylece 24 yıllık tecrübemi Mustafa Bey ile kurduğumuz Tremeşeli Holding’e aktardım.

“Özgün Projeler Üretiyoruz”

Uzun yılların oluşturduğu tecrübenizle birlikte nasıl başladınız inşaat sektöründe yap-sat işine?

Yusuf Mullaahmet: Taahhütlerde kontrol daima karşı taraftadır, yap-sat işinde kontrol bizdedir. İstediğimiz kaliteyi kendimiz belirliyoruz. İstediğimiz projeyi kendimiz yapabiliyoruz. Ben mimar olarak istediklerimi yapmakta kısıtlandım öncesinde. Kısıtlamalardan çıkmak ve özgün projeler yapabilmek için bunu tercih ettik.

Mustafa Emirkan:

İngiltere’de bir arkadaşım var, köklü bir aileden, onun teşvikleriyle başladık. Onunla finans işleri yapıyorduk ve finanstan gelen parayı değerlendirmek için de inşaat işine başladık. İngiltere’de restorasyonla başladık, zaman geçtikçe tecrübelendik ve 2008 yılında bu şirketi kurduk ve büyüttük. Şimdi ise uluslararası başarılara ve tecrübeye sahibiz.

“Farklı Vizyonumuz ile İnşaat Sektörünü Geliştirmek İstiyoruz”

Yaptığınız projeleri ve şirketinizi diğerlerinden ayıran özellikler nedir?

Mustafa Emirkan: Biz daha çok Avrupa’da iş yaptık, birçok mühendis ve mimarla çalıştık. Uluslararası işlerde imzamız var. Teknolojiyi nasıl kullanmamız gerektiğini biliyoruz. Ayrıca farklı bir vizyonumuz var bu tecrübelerimizden dolayı. İleriyi görerek hareket edebiliyoruz.

Tüm bunları değerlendirirsek, en büyük farkımız daha ileriye dönük projeler hayata geçiriyoruz.

Bizim Kıbrıs’ta başlattığımız projelerden, örneğin Pangea projesinin Kıbrıs’ta eşi benzeri yok. Süper lüks seviyede yaptığımız bir proje, klasikten uzak. Butterfly projemiz var mesela, ultra lüks akıllı evler inşa ediyoruz. Mimari olarak da konsept olarak da daha önce Kuzey Kıbrıs’ta inşa edilmemiş evleri hayata geçirmek hedefimiz. Bu teknolojiyi Avrupa’da 20-25 yıldır kullanılıyor ancak burada da başlamalı.

Biz burada inşaat yapılarını da, vizyonu da değiştirip projeler yapacağız ve amacımız tüm sektöre vizyon olarak artı sağlamak.

Yusuf Mullaahmet: Piyasada gördüğümüz kadarıyla herkes iyi işler yapıyor ama genelde bina yapıyorlar. Biz bina yapmak yerine yaşam tarzı sunmaya çalışıyoruz.

Yaşayan, nefes alan ve modern binalar yapmaya çalışıyoruz. Herkese hitap edecek, herkesin ihtiyacını karşılayabilecek üst kalitede işler yapmaya çalışıyoruz. Maliyeti göz önünde bulundurmadan, en iyi işçilik ve en iyi imkanları sağlamak için uğraşıyoruz.

Bu vizyon, Mustafa Bey ile ortak noktamız. Amacımız insanların hayatına renk katmak. Sıkıcılıktan ya da aynı tip binalardan gitmektense hareketli ve duygulara hitap eden binalar yapmaya çalışıyoruz.

Bizim insanımız rengarenk, adamız rengarenk biz de inşaatlarımızda bu özelliğimizi öne çıkarmak için çalışıyoruz.

“Kıbrıs’a Değer Katacak Projeler İnşa Ediyoruz”

Şu anda hangi projeleriniz satışta?

Mustafa Emirkan: Şuan Rosedale Villas projemiz satışta. Ve yeni satışa açtığımız Pangea Villas projemiz var.

İki projede birbirinden güzel. Rosedale Villas projesini Yeniboğaziçi’nde inşa ediyoruz, bölgeye uygun, yenilikçi bir yaklaşımla tasarladık. Satışlarımız oldukça hızlı çünkü insanlar kaliteli yapıları ve bizim kültürümüzü anlıyor.  3+1 ve 4+1 villa seçenekleri sunduk projede.

Pangea Villas ise çok özel bir proje olacak. Çok lüks ve çok kaliteli. Asıl bakış açımızı bu projeden de anlayabilirsiniz. Tatlısu bölgesinde inşa edilecek ve sınırları zorlayan 12 villa olacak bu projede. Hem konum hem de mimari olarak bölgeye değer katacak projelerden biri olacak. Satışa yeni açtık projeyi ve hızla tükeniyor.

Biz projede en çok kaliteye dikkat ediyoruz. Küçük projelerimizde bile kaliteden ödün vermiyoruz ki her kesime hitap edebilelim. Dört duvar yapmak yerine, yuva inşa etmeyi planlıyoruz. Maalesef ülkemizde bu pek yaygın değil. Herkese dört duvar satılıyor, niteliksiz ve birbirinin aynısı olan projeler. Biz bu durumdan daha farklı projeler inşa etmek için ilerliyoruz.

“Tremeşeli Holding Olarak 7 Yıldızlı Bir Firmayız”

Sadece Kuzey Kıbrıs’ta değil başka ülkelerde de yatırımlarınız ve inşaatlarınız var, hangi ülkelerde bu sektördesiniz ve neler yapıyorsunuz?

Mustafa Emirkan: Kuzey Kıbrıs ile birlikte Kazakistan’da toplu konut projemiz var.

1300 konutluk dev bir proje inşa edeceğiz Kazakistan’da. Şu an orada yerel çalışanlar ile izinleri çözme aşamasındayız. Biliyorsunuz ki orada ki iklim ülkemize göre farklı. İklim müsaade ederse, yakın zamanda temel atmayı planlıyoruz.

Bununla birlikte Avrupa’nın birkaç yerinde de projelerimiz var.

Biz dünyada 7 yıldıza sahip bir firmayız ve bu açıdan Kuzey Kıbrıs’ta tekiz. Uluslararası olarak tüm kategorilerde inşaat iznimiz var.

Farkınız modern mimari ve kaliteniz, o zaman şunu sormak istiyoruz, modern tarzda yapılan, nitelikli projeler adaya ne kazandırır?

Yusuf Mullaahmet: Biz modern tarzda projelere odaklandık. Post-modern dediğimiz tarzda gitmeye çalışıyoruz. Adaya mimari olarak birincisi imaj kazandırır. Yetenekli mimarlarımız olmasına rağmen, müteahhitlerimiz tarafından kısıtlandığını düşünüyorum. Bende o yüzden yap-sata geçtim. Kendi emeğimi kendim yapıp, kendi bakış açımı projelerimize yansıtırım diye düşünerek yap-sat işine girdim.

“Kuzey Kıbrıs Yatırımcının İlgi Odağı”

Son dönemde artan yatırımcı ilgisiniz nasıl yorumluyorsunuz, siz Kuzey Kıbrıs’ta yatırımı öneriyor musunuz?

Mustafa Emirkan: Tabi ki. 2015 yılında ben de yatırım için ülkeme geri döndüm. Kıbrıs çok ender bulunan adalardan biri. Hem konum hem de iklim olarak herkesin dikkatini çekiyor.

Yaşamak için de yatırım için de Kuzey Kıbrıs oldukça avantajlı. Konut projeleri istikrarlı bir şekilde değer kazanıyor ve kazanmaya da devam edecek. %40 ortala değer artışı var proje yatırımlarının, bu dünyada nadir görülen bir artış.

Yatırımcılar da bunun farkında, o yüzden adamıza yatırım yapıyor ve başarılı yapılan yatırımların meyvelerini topluyor.

Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için ne söylemek istersiniz?

Öncelikle yatırım yapacakları firmayı çok iyi araştırsınlar ve vizyonlarını anlamaya çalışsınlar.

Bu yatırımı ben neden yapıyorum sorusunu sorsunlar, kazanç için mi yaşamak için mi? Cevaplarına göre farklı bölgeler değerlendirilebilir. Ama burada en önemişi gayrimenkul alım sürecini iyi araştırsınlar, akıllarına takılan noktaları çekinmeden sorsunlar.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır