2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

PrimeKey Estate Brokerı Serdar Özirfanoğlu Yerli Alıcıların Konut İhtiyaçlarını Değerlendirdi

27 Ocak 2022

Yerli alıcıların bütçesi, aradıkları konut tipleri, en popüler olan bölgeler ve daha birçok detayı PrimeKey Estate Brokerı Serdar Özirfanoğlu ile konuştuk. Detaylar röportajımızda.

serdar-özirfanoğlu-kktc-kıbrıs-lefkoşa-emlak-ilan-primekey-estate-emlak

Kuzey Kıbrıs yabancı yatırımcılar için oldukça avantajlı ve cazip bir bölge olsa da Lefkoşa gayrimenkul piyasası ağırlıklı yerel alıcıya hitap ediyor.

Her zaman sabit bir döngü var Lefkoşa emlak piyasasında. Değişen ihtiyaçlar sonrasında mevcut evini değiştirmek isteyenler sabit bir çizgi oluşturuyor Kuzey Kıbrıs’ın Başkenti olan Lefkoşa’da. Hayatlarını birleştirirken yeni bir ev almak isteyen gençler ya da boşanan çiftler de ev alanların büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Ve tabi yatırım için konut sahibi olmak isteyenler. Özellikle kiralamak için ev alanların sayısı son dönemde oldukça düşse de bu kanatta tekrar bir hareketlenme bekliyor piyasayı.

Biz de Kıbrıs Emlak Merkezi olarak Lefkoşa emlak piyasasının son durumunu, alıcıların bütçe aralıklarını ve tercih ettikleri bölgeleri PrimeKey Estate Brokerı Serdar Özirfanoğlu’na sorduk.

Keyifli okumalar..


“Alıcılar 2+1 ve 3+1 Daire Arıyorlar”

Yerli alıcı ne istiyor ve ortalama bütçesi ne kadar?

Yerli alıcı bu zamanlarda çoğunlukla orta gelirli kişiler. Bu da maaşı belli olan, ödeyebileceği taksiti ya da banka kredisi belli olan kişiler.

2+1 ya da 3+1 apartman dairesi istiyorlar. Bütçeler değişkenlik gösteriyor ancak genelde 40-50 bin GBP bandında hareket ediyor. Daha yukarı ve daha aşağı bütçeler de var ancak ortalama bu rakamlar diyebilirim.

Yerli alıcı eskiye nazaran artık ne istediği konusunda daha net. İnşaat kalitesinden yaşam alanına yansıtılan tüm detaylara dikkat ediyor.

“2 Katlı Bloklar Daha Çok Tercih Ediliyor”

Hangi bölgeler ve konut tipleri onlara uygun?

Lefkoşa için konuşursak artık her bölgede bir arayış var.

Ancak yüksek katlı binalardan ziyade 2 katlı binalar tercih ediliyor. Pandeminin bize getirdiği alışkanlıklardan dolayı insanların da ihtiyaçları değişti ve 2 katlı bina tercihi de bu yönde bir ihtiyacı karşılıyor aslında. Alt katlarda bahçe olan, üst katlarda da teras kullanım hakkı olan yapılar son dönemde daha çok tercih ediliyor. Hem kalabalık bir yaşam alanı olmamasından hem de toprağa olan yakınlığından bu konut tipleri öne çıkıyor diyebilirim.

“Banka Faizleri ve Sterlin Kurundaki Sert Dalgalanma Alıcıyı Korkuttu”

Peki ödeme zorluğu ve kredi alım sürecinde sıkıntı yaşanıyor mu?

Maalesef evet.

Faiz oranları yüksek olduğu için kredi almak artık çok zor alıcılar için. Aile desteğiyle alan bir kesim var, bu senaryoda bile kredi geri ödemeleri çok yüksek çıkabiliyor. O yüzden elden taksit ödeme seçeneğine yöneliyor insanlar. Bu durumda da sterlin kurunda ki dalgalanma korkuttu herkesi.

Tüm bu sebeplerden dolayı da satışlar bu dönemde oldukça yavaşladı. Ancak barınma hayatımızda önemini koruyan bir ihtiyaç. Yavaşlayan bu alım dönemi kurların dengeye gelmesiyle daha da hızlanacaktır diye düşünüyorum.

İnşaat firmaları nasıl çözümler üretmeli?

İnşaat firmalarının üretebileceği çözümler elden taksit yapma, belki bir miktar fiyat indirimi ya da TL taksitlendirme olabilir.

Ancak bu da inşaat firmaları için zorlayıcı bir süreç olacaktır. Araziyi döviz üzerinden alıyorlar, inşaat masrafları yine döviz üzerinden hesaplanırken fiyatlarda değişiklik yapma şansı çok da olmayacaktır.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır