2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Northernland Construction CEO’su Taruz Güçlüer Kıbrıs Emlak Merkezi’ne Konuk Oldu

20 Ocak 2022

Dünya standartlarında ürettikleri konut projelerini, pandemi sürecinde aldıkları önlemleri, yeni yol haritasını, Northernland Construction CEO’su Taruz Güçlüer ile konuştuk.. Sektörün daraldığı dönemde dahi satış rekoru kıran, işini hakkıyla yapan bir şirket Northernland Construction. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

taruz-güçlüer-grand-sapphire-resort-residence-cyprus-kıbrıs-iskele-northernland-gazimağusa (1)

Kuzey Kıbrıs global yatırımcının her zaman dikkatini çeken bir ülke. Tarihi, denizi, kültürü, yemekleri, sahilleri ve daha birçok başlık var yatırımcıların tercih sebepleri arasında. Yabancı yatırımcıların en çok talep gösterdikleri bölgeler arasında geliyor İskele bölgesi ve avantajları da saymakla bitmiyor.

Denizi, eşsiz sahilleri, sosyal imkanları, bir taraftan sessizliği diğer taraftan eğlence hayatı ve tabi ki yaşama kalite katan konut projeleri.

İskele’nin en büyük konut projesi Grand Sapphire Resort & Residence. Dünya standartlarında bir proje ve birçok özelliği ile Kuzey Kıbrıs’ta “tek”. Yatırımcısına hem kazançlı fırsat hem de lüks bir yaşam sunuyor.

Northernland Construction imzası taşıyor proje ve dünyanın neredeyse her tarafından talep görüyor.

Biz de hem Grand Sapphire Resort & Residence projesini hem de Northernland Construction’u, şirketin CEO’su Taruz Güçlüer ile konuştuk. Hem 2021 yılını hem de 2022 hedeflerini anlattı Taruz Bey. Birbirinden güzel başlıklarla birbirinden verimli projelerle başladılar 2022 yılına. Detayları da röportajımızda.

Keyifli okumalar..


“2021 Yılında Satış Rekoru Kırdık”

Pandemi ve döviz krizi yaşadığımız bir yılı geride bıraktık, 2021 yılı nasıl geçti Northernland için?

2021 yılını ilk yarısı ve ikinci yarısı olarak bölmek gerekiyor aslında.

Bizim en büyük projemiz Grand Sapphire Resort & Residence projesi. Dünya çapında, dünya ölçeğinde bir proje. Bünyesinde 1600 konut, 5 yıldızlı otel ve sayamayacağımız kadar özelliği var. 7 yıldızlı bir yaşam size ne sunuyorsa hepsini sunuyoruz projede.

İnşaat hacmi olarak da oldukça büyük, adadaki en büyük şantiye diyebilirim. Üst düzey bir organizasyon, üst düzey bir mimari ve mühendislik gerektiren bir proje.

Bu anlamda bakınca pandemi bizi nasıl etkiledi? Tedarik de sıkıntı yaşadık pandemi süresince ve uzman bilgilerine ulaşmakta zaman zaman zorlandık. Gelecek olan gelemedi, alacak olan alamadı derken insanlar sağlıklarıyla uğraştılar.

2021 yılının ilk yarısı durağandı. Ancak Haziran sonrasında bu durum değişti.

Zaten marketing alt yapısı ve acentelerle olan iş birliği gibi bir çok hazırlığımız tamamlanmıştı Haziran ayına kadar. Pandemi gölgesi üzerimizden kalkınca Haziran ayından itibaren muhteşem bir akış yakaladık.

Satış rekorları kırdık bu zaman diliminde.

Biz ekip olarak bu zamanı bekliyorduk zaten, hazırdık. Beklediğimiz bu günler geldiğinde de elimizden gelen en iyi performansla çalıştık. Tüm ekibimizi tebrik ederim, herkes muhteşem bir özveriyle çalıştı ve hedeflediğimiz satış rakamlarına ulaştık, şantiye performansını yakaladık.

Altını çizmek istediğim önemli bir husus da, biz NorthernLAND olarak pandemiden dolayı yatırımımızı durdurmadık, sadece tam kapanma döneminde mecburen durduk. Örnek olarak 27. Kata beton dökmek zorundaysak, o kata beton dökmek için özel cihazlar kullanmak gerekir, o cihazların tedarikinde ve operatör tedarikinde sıkıntı yaşadık. Onlar hariç yatırımımızı keserken, bu ülkeye ihanet etmiş oluruz. Bizimle çalışan yüze yakın taşeron var ve onların binlerce çalışanı var. Hepsi bu işten para kazanıyor ve onları işsiz bırakamazdık. Bizim gibi firmaların işi durdurması demek, bu piyasanın durması demek, para piyasadan çekilir ve o zaman gerçekten kriz olur.

“Bu Yıl Tüm Planlarımızı Gerçekleştireceğiz”

2021 yılının 2. Yarısında hedeflerin üzerine çıkmış olmanız sektör için bir umut ışığı aslında. Peki 2022 yılı için hedefleriniz neler?

Bizim Kuzey Kıbrıs’ta iş yapan vatandaşlar olarak bir avantajımız var, oynadığımız saha toprak saha. Zor şartlara alışığız. Bu ülkede iş yapmak hiç kolay değil. Diğer ülkelerde devlet her türlü gelişim ve imkanı sunarken bizde böyle bir durum yok, her zaman kendi yağımızda kavrulduk. Bu ne demek derseniz, her türlü duruma adapte olabiliriz. Hayatta kalma içgüdülerimiz oldukça gelişmiş durumda. Dünyada bir kriz var ve artacak gibi duruyor tabi ki.

Ancak, biz dünya için çok iyi bir yatırım yeriyiz, doğru bakış açısını yakaladığımızda. Yaşamak için ve tatil için çok iyi bir ülkeyiz. Bunun farkına varıp stratejileri ve çalışmalarımızı buna bakarak geliştirmek lazım. Denizimiz, kumsalımız, insanımız, mutfağımız, tarihimiz, projelerimiz ve fiyatlarımız çok iyi. Tüm bunları öne çıkarmak gerekiyor.

2022 yılında da bu pozisyonumuzu daha da artırmak hedefimiz. Şantiyeler iyi durumda, inşaatların ilerleyişi planladığımız gibi gidiyor, insanlara verdiğimiz sözü tutacağız. Satışlar da artarak devam ediyor. Tüm bunları göz önüne aldığınızda da 2022 yılı hedeflerimizi tutturup tüm planlarımızı hayata geçireceğimiz bir yıl olacak diye düşünüyorum.

“2022 Yılı Northernland’ın Sosyal Sorumluluk Yılı da Olacak”

Ayrıca biz kendi içimizde sosyal sorumluluk komiteleri kurduk. Kültür-sanat, çevre, hayvan hakları gibi 6 komite kurduk. Hepsinin ekipleri var, pandemi dolayısıyla yavaş ilerlemiştik şimdiye kadar ancak şimdi hızlanacağız. 2022 yılı Northernland’ın sosyal sorumluluk yılı da olacak.

“Grand Sapphire Dünya Standartlarında Bir Proje”

Grand Sapphire Resort & Residence projesini Taruz Güçlüer olarak yorumlar mısınız? İnsanlar neden Grand Sapphire’i tercih ediyorlar?

Birkaç sebebi var bunun. Bir kere ilk ev müşterimiz var, ikinci ev müşterimiz var, tatil evi müşterimiz var, yatırımcı müşterimiz var. Bütün bu konseptlere biz hitap edecek bir proje Grand Sapphire.

Sapphire’de 12 ay yaşayabilirsiniz, sizin bütün ihtiyaçlarınızı karşılar. Siz orayı tatil evi olarak kullanabilirsiniz, yine sizin bütün ihtiyacınızı karşılar. İkinci evim olsun, 6 ay orada 6 ay burada yaşayayım derseniz yine tüm ihtiyacınızı karşılar.

Ev alayım bitince kiralar 5-10 sene sonrasında satarım derseniz güzel bir yatırım yapmış olursunuz.

Yatırım geri dönüşü olarak çok iyi bir noktada Grand Sapphire. Hem değer artışı hem de kiralama olarak çok hızlı bir geri dönüş planlıyoruz.

Şuanda bile %15-18 arasında değer artışı oldu. Satış fiyatları yükseldi, bunula birlikte de satış arttı. Normalde dengeye gelmesi lazım ama fiyat artıkça satış da artıyor bizde. Bunun sebeplerinden biri proje dinamikleri. Vizyon olarak proje çok iyi durumda. Siz standart bir apartman dairesi değil otel konforunda bir daire satın alıyorsunuz. 5 yıldızlı otelin tüm imkanları elinizin altında

“Grand Sapphire Projesinin Değer Artışı Devam Edecek”

Tüm bunları birleştirince burada bir değer ortaya çıkıyor ve fiyatlar artmaya devam ediyor. Standart bir apartman dairesinde böyle bir fiyat artışı olmaz ancak bizim sunduğumuz o kadar çok katma değer var ki, değer artışı devam edecek bu projenin. Topraktan alınan bir daire şuan 4. Kez satıldı ve her satan kar edip sattı ve para kazandı. Bu bağlamda yatırım olarak da eşsiz bir proje.

İkinci önemli noktası da kiralanma potansiyeli. Long Beach bölgesinde bırakın yüksek sezonu orta sezonda bile yer bulmakta zorlanırsınız. Bizim kiralamaya da bakış açımız farklı. Bizim şehir otelimiz var, Grand Sapphire City. Bu oteli açarken hedeflerimizden bir tanesi de turizm sektöründe de birinci elden tecrübe edinmekti. Ekip kurduk ve geliştiriyoruz. Projeyle birlikte Grand Sapphire Resort Otel açıldığında, turizm bakış açısıyla yatırım amaçlı alınan bu daireleri kiralayacağız.

Söylemek istediğim bizim şirketimizde şu anda konut kiralama bölümü var, A’dan Z’ye tüm hizmeti veriyoruz ve yatırımcıların hesaplarına kiralamadan gelen kazancı gönderiyoruz. Biz bunun da ötesine geçip, daha profesyonel bir hizmeti hedefleyip konutları otel odası gibi kiralayıp yatırımcımıza yüksek kazançlar sağlamak istiyoruz.

“Yatırımın Geri Dönüşü 6-7 Yıl”

Hem vizyonu hem de yatırım geri dönüşümü olarak bakıldığında dünyada sayılı projelerden biri Grand Sapphire.

6-7 yıl gibi bir sürede yatırımınız geri dönüyor ki bu hesapları yaparken değerli çok minimal koyduk. Örneğin %39 yıllık doluluk oranı gibi bir ortalama ile hesapladığımızda bile gerçekten projenin yatırımın geri dönüş oranı çok çok iyi.

Değer artışıyla birlikte 6-7 yılda kendini amorti ediyor ki bu şu an ki fiyatlarla, topraktan alan müşteriler daha da kazançlı olacak bu durumda.

Grand Sapphire projesi tüm dünyadan yatırımcı çeken bir proje ancak en çok hangi ülkeler projeye yatırım yapıyor?

Mesela Gazimağusa ve İskele’nin turistik potansiyeli tam açığa çıktığında, Mağusa Limanı turizm limanı olduğunda veya Maraş konusu çözüldüğünde bu topraklar o kadar değerlenecek ki, biz bunları yatırımcılarımıza da söylüyoruz. Dünyanın neresinde olursanız olun ki, biz Yeni Zellanda ve Kanada’ya kadar ev sattık. Bunlara baktığınızda bize çok uzak yerler ancak oralardan da talep almaya başladık. Fiyat kalite endeksine baktığınızda dünyada sayılı yerlerden biriyiz. Biz iyi olduğumuz için bu insanlar buraya geliyor.

32 ülkeye satış yapıyoruz şu anda. Bu da projenin uluslararası vizyonunu gösteriyor bence. Bir çok ülkeden alıcının dikkatini çekebildiğimizin bir göstergesi.

Bizim için sevindirici olan noktadan birisi Avrupa pazarının bizim için büyüyor olması, bu antipropagandaya rağmen yatırımlarını Kuzey Kıbrıs’a yapıyor olmaları.

Ülke bilinirliliğini ne kadar artırırsak bu yatırımlar o kadar çok gelecektir adaya tabi bu tek başına bir şirketin çalışmasıyla olmaz. Hep birlikte ilerlemek gerekir. Sadece 1 firmanın yapabileceği bir şey değil bu hep birlikte başarılacak bir konu. Bizim bölgemizde, Long Beach bölgesinde bu sinerji ve vizyon var. Bu anlamda bölgedeki diğer inşaat firmalarını da tebrik ederim.

“Çocuklarımıza Nasıl Bir Gelecek Hazırlıyoruz?”

İskele ve Mağusa bölgesinde inşaat gelişimini nasıl yorumluyorsunuz?

Biz bu ülkede yaşayan insanlar ne bekliyoruz hayatımızdan, 10 yılımızdan, 20 yılımızdan ve çocuklarımızın geleceğinden ne bekliyoruz? Buna karar vermemiz lazım. Bence en önemli nokta gençlerimizin çocuklarımızın bu ülkede insanca yaşayabilecekleri bir gelecek hazırlamak. Bu hedefimiz yoksa hiç birimiz boşuna çalışmayalım. Birinci hedefimiz bu olması lazım.

Bunun için ilk hedef ekonomik büyüme ve gelişme. Bunun ilk şartı da istikrar. İstikrar olmadan hiçbir ekonomi büyüyemez. İkincisi de “gelecek planlamaya” bilimsel bakmamız lazım. Gelişmiş ülkelerin hepsinde planlamaya bilimsel yaklaşılır, bizim gibi ülkelerde rasgele şekillendirilir.

“Geleceğimizi Kurtarmak İçin Rasgele Planlar Yapmamalıyız”

Şehir planlama insanların geleceğini planlıyor. Bizim en büyük eksiğimiz şehir planlamayı sivil toplum örgütlerinin değil, toplumun değil, politikacıların değil, bilim adamlarını değil, ekonomistlerin değil, şehir plancılarının değil, bir iki bürokratın yapıyor olması. Bizim en büyük sıkıntımız bu. Kimseyi eleştirmek için söylemiyorum, insanların görüşleri var ve saygı duyuyoruz ama neden biz onların görüşlerine göre yaşayalım? Konsorsiyum ile ortak akıl çıkmalı, bunu da bilimsel metotlarla elde etmek gerekiyor. Sonrasında bu verilerle bir akıl üretirsiniz ve dünyanın en ünlü şehir planlamacına gidip dersiniz ki gel Mağusa’yı, İskele’yi planla. Bizim geleceğimiz kurtulur, çocuğumuzun geleceği kurtulur.

Şimdi ki planda yüksek bina olmasın diyor, neden olmasın merkezde yüksek bina?

Evet Mağusa Kalesi etrafında olmasın, şehrin silueti bozulmasın. Bu bizim için çok önemli. Şehir içinde zaten yüksek yapılan olduğu yerde neden yüksek yapı yapamayalım.

Mesela zamanın ihtiyaçlarına göre okulun etrafına 4-5 katlı apartmanlar yapılmış. Şimdi bakınca yeşil alan var mı, park var mı, insanların birlikte vakit geçirebilecekleri, yürüyüş yapabilecekleri alanlar var mı, spor yapabilecekleri alan var mı? Yok.  E orada izin verin yüksek bina olsun. 4 tane eski bina, zemin kullanımını düşürüp yüksek katlı bir bina yapalım, kalan alana saha, park, tesis yapalım. Bu vizyonla bakılırsa önümüz açılır ancak bu vizyonla bakılmazsa rasgele plan yapmak ve buna devam etmek zorunda kalırız.

Yabancılara olan konut satış kotası hakkında görüşleriniz neler? Bu konuda yeni gelişmeler olacak mı?

Yabancılara sınırsız daire satabilme izni verilmesi de gerekiyor. Benim daire başına yabancı alıcıya sattığım toprak parçası 10 cm2 değil. Bir blokta 500 daire var. 10 cm toprak düşmüyor daire başına. Arazi satışına sınırlama konulsun, kesinlikle katılıyorum. Aksine bizde arazi satılıyor ama daire alamıyorlar. Müteahhitler Birliği de bu konuda çalışıyor, en kısa sürede sonuçlanmasını umuyoruz ve onlara da çabalarından dolayı teşekkür etmek isterim.


Başka hangi şehrin merkezinde Barış Gücü askeri kampı var?

Gazimağusa şehir merkezinde Barış Gücünün askeri kampı var. Dünyanın hangi şehrinde şehrin göbeğinde Barış Gücü’nün askeri kampı var?
Yok, mümkün olmamalı bu.
Bu çirkin durumu bizim vatandaşımıza, bizim şehrimize layık görüyorlar. Biz de bununla ilgili bir girişim başlatmıyoruz, bu da bizim ayıbımız. Doğu Akdeniz orta doğunun en iyi üniversitelerinden, 20 bin öğrenci var. Neden Barış Gücü için ayrılan dev bölgede, açık alan pakları, çocuk oyun alanları, öğrencilerin hem dinlenebilecekleri hem de çalışabilecekleri alanlar yaratılmasın? Üniversite şehriyse Gazimağusa neden buna uygun alanlar oluşturulmasın?


KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır