2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Lefkoşa Kiralık Daire İlanları İçin Yoğun Talep

14 Eylül 2021

Kuzey Kıbrıs emlak sektöründe öğrenci etkisi… Lefkoşa kiralık daire ilanları çok ciddi talep görüyor. Yıllık peşin ödeme döneminin başladığı şehirde, buna rağmen kiralık daire bulmak zorlaştı.Pandemi sonrası başlayacak yüz yüze eğitim heyecanı, Kıbrıs emlak sektörüne pozitif yansıdı.

Önce döviz kurundaki sert yükseliş, ardından pandemi ile ilan edilen yasaklar sebebeyle uzun süre boş kalan kiralık evler, bu dönemde çok yoğun talep görüyor.

Geçtiğimiz yıl Kuzey Kıbrıs üniversitelerine kayıt olan öğrencilerin büyük bir kısmı, kısıtlamalar sebebeyle ülkeye gelmemiş, online eğitim ile yılı tamamlamıştı.

Bu süreçte hem evler boş kaldı, hem de yurtlar.

Bu yıl ise aşılanmanın yaygınlaşmasıyla yüz. yüze eğitim için geri sayım başladı. Üniversite tercihleriyle birlikte konaklama ihtiyacı da ilk sırada.

Salgının devam etmesi, kalabalık ortamların biraz daha riskli olması sebebiyle yurttan çok ev arayışı öne çıkıyor bu sene.

Öğrencilerin büyük bir kısmı, küçük de olsa kendi evinde kalmak istiyor.

İşte bu yüzden birkaç haftadır kiralık ev talebinde çok ciddi bir artış var.

Özellikle de Lefkoşa bölgesi bu talebin en yoğun olduğu şehir diyebiliriz.

Emlak firmalarının mesaisinin büyük bir kısmı, kiralık ev taleplerini karşılamakla geçiyor.

Kiralık Ev Kalmadı

Geçen yıl ev çok, öğrenci yoktu… Bu yıl ise kiralık ev kalmadı neredeyse.

Kiralanan her daire çok hızlı bir şekilde tutuluyor.

Talep böyle olunca da, mal sahiplerinin isteklerinde değişim başladı.

Aylık ödeme yerine, artık Lefkoşa’da da yıllık peşin ödeme modeli öğrencilerin karışına çıkıyor.

Online Sunum İle Ev Kiralama

Pandemi döneminde başlayan online sunum ile yatırımcı toplantısı, online sunum ile ev kiralama olarak devam ediyor. Henüz KKTC’ye gelmeyen öğrenciler, WhatsApp üzerinden görüntülü konuşmayla evi inceliyor, detayları öğreniyor. Ödemesini banka havalesi ile yapıp, yüzlerce kilometre öteden evini tutuyor.

Daireyi görüp, pazarlık isteyen, biz bir düşünelim diyenler ise ikinci kez emlak firmalarını aradıklarında evin tutulduğunu duyuyor.

Emlak sektöründe son dönemin en hızlı alışveriş günleri yaşanıyor.

Yeni Proje Hazırlıkları

Son yıllarda sterlin kurunun sert yükselişi ve belirsiz seyri, kiralama sektörünü olumsuz etkilemişti. Kiralama amaçlı yapılan konut projelerine ara vermişti firmalar. Çünkü sterlin ile ev alıp, TL ile kiralamak, hatta talep azlığından dolayı kiralayamamak çok cazip değildi.

Fakat bu seneki yoğun talep ve yıllık peşin ödeme avantajı, yatırımcıları bir kez daha harekete geçiriyor. Kimileri bireysel, kimileri konut projesi olarak kiralama üzerine yeni apartmanlar yapmak için hazırlıkları hızlandırdı.

Portföy bulmakta zorlanan, arayanlara kiralık ev kalmadı demek zorunda kalan emlak acenteleri de, bu yatırımların hızlanması için teşvik ediyor.

Başkent Lefkoşa yakın zamanda, yeni konut projeleri tanışacak.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır