2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kuzey Kıbrıs Emlaklarında Satışta Tek Yetki Verme İlgisi Azalıyor

7 Ocak 2022

İnşaat firmaları için de önem taşıyan tek yetki devri, kötü niyetle buluşunca sıkıntıya düştü. Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yiyor. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Nerede çokluk, orada karışıklık ve ilgisizlik var diyorduk. Tek yetkinin doğru bir şekilde uygulandığı projelerde getirdiği sonuçlarla önemini pekiştiriyorduk. Fakat tek yetki işi öyle bir hale geldi ki, inşaat firmaları artık uzak duruyor. Ki durmakta da haklı, anlatacağız…

Kendi satış ofisi olmayan inşaat firmaları için projeyi satmanın tek yolu, emlak acenteleri ile işbirliği. Son yıllarda sayısı artan, fakat mesleki birikim ve tecrübe oranı düşen emlak acentelerinin durumunu da düşününce, çok kolay bir süreç değil.

Kapı kapı gezip, emlak acentelerine projesini anlatmak ve satış beklemek yerine, tek acente ile anlaşmak avantajlıydı inşat firmaları için. Muhattap belliydi, yol haritası netti.

Fakat bu süreçte bazı acenteler yapamayacakları satışlar, tutamayacakları sözler, yanına bile yaklaşamayacakları vaatler ile bindiği dalı kesti diyebiliriz. Üstelik sadece kendilerinin değil, sektörün zararına oldu bunlar.

Tek yetkili satış sözleşmesi imzalayıp da mağdur olan inşaat firmalarına göre senaryo hep sabit. Bazı acenteler tek yetkili satış hakkını alabilmek için yüzlerce acenteye sunum sözü veriyor, ellerinde olduğunu iddia ettikleri global yatırımcılar ile toplu alım garantisi sunuyor, sözleşme imzalandıktan sonra ise geri çekiliyor. Elindeki tek yetkili sözleşmeyi gösterip, başka konut projelerini de almaya çalışıyor. Böylece portföyünü zenginleştiriyor. Müşteri çıktığı zaman ise komisyon oranı hangisinde yüksekse, onu satıyor.

Çünkü nasılsa tek yetkili sözleşmede yaptırım tek taraflı. Yani acente satamazsa, verdiği sözü tutamazsa bir yaptırımı yok. O yüzden bu açığı kullanan sayısı çok fazla.

İşte bu yüzden birçok inşaat firması tek yetkiden uzak durma kararı almış durumda.

Bazıları kendi satış ofisini kuruyor, bazıları birkaç acente seçip onlarla çalışmayı deniyor.

Kendini, markasını ve projelerini en doğru şekilde anlatan ve aktaran inşaat firmaları ise her zaman emlak acentelerinin kolay satış yaptığı bir seçenek olarak öne çıkıyor. İlgi görüyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır