2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kurtsan Group Direktörü Hayrullah Kurt Kıbrıs Emlak Merkezi’ne Konuk Oldu

15 Şubat 2022

Kurtsan Group İskele ve Gazimağusa’da kaliteli yaşam alanları yılların verdiği tecrübe ile üreten, Kıbrıs Emlak Merkezi kurumsal üyelerinden. Başarılı şirketin kurucusu Hayrullah Kurt konuğumuz. Detaylar röportajımızda..

kurtsan group

1973 yılından 2022 yılına kadar inşaat ile geçen bir yaşam ve Trabzon’dan Ürgüp’e, Libya’dan Kuzey Kıbrıs’a uzanan tecrübeli bir isim Hayrullah Kurt.

49 senelik tecrübe ile İskele ve Gazimağusa’da konut üretmeye devam ediyor. Kıbrıs Emlak Merkezi’nde konuğumuz Kurtsan Group Kurucusu Hayrullah Kurt.

Kalıp işleriyle başlayan, sonrasında ihalelerle tanınan bir isim, Hayrullah Kurt. Yıllardır edindiği tecrübe ve birikimi şirketin 2. nesline aktarmış, çocuklarıyla birlikte 2017 yılından itibaren de yap-sat sektöründe konut inşa ediyorlar.

Gelin bu uzun yolculuğu, Kurtsan Group’un kuruluş hikayesini ve Kuzey Kıbrıs’ta inşaat sektörünün nasıl geliştiğini Hayrullah Bey’den dinleyelim.

Keyifli okumalar..


Trabzon’dan Ürgüp’e, Libya’dan Kuzey Kıbrıs’a İnşaat Tecrübesi

Öncelikle sizi tanıyarak başlayalım Hayrullah Bey, sonrasında da Kurtsan’ı nasıl kurdunuz ve hedefleriniz nedir, onu da dinlemek isteriz.

Ben 1973 yılında, 14 yaşındayken, Trabzon’dan Nevşehir Ürgüp’e gurbete gittim ve inşaatla ilk o zaman tanıştım.

1975 yılında da Kıbrıs’a geldim, sonra tekrar Türkiye’ye döndüm. Askere gittim, evlendim derken 1984 yılında Libya’ya gittim ve 3 yıl kaldım. İlk sermayemi Libya’da kazandım.

“1987 Yılından Beri Kaliteden Asla Ödün Vermedik”

Sonra Türkiye’ye geldim, ancak kardeşlerim Kuzey Kıbrıs’ta olduğu için annemin isteğiyle Kıbrıs’a geri geldim. İlk etapta inşaata kalıp işleriyle başladık. Asıl işimiz kalıpçılık. 1987 yılından 2000 yılına kadar kardeşlerimle ortaktım. Sonra çocuklar büyüdü, aile genişledi, şartlar değişti, mecburen ayrıldık ama bölünmedik, birbirimizi koruyup kollamaya devam ettik. Kardeşlerimle ayrıldığımız vakit çocuklarım okuyordu. Hepsi okudu, inşaat mühendisliği, mimarlık ve bilgisayar mühendisliğini bitirdiler. Hepsi beni gururlandırdı.

2012 yılında ben emekli oldum ama işten uzaklaşmadım. Çocuklarıma emanet ettim işi, ben de hep onları ziyaret ederim. İşlerine çok müdahale etmem sadece bazı konularda görüşlerimi paylaşırım tabi ki.

“Tecrübemizle Birlikte 2017 Yılında Yap-Sat İşine Başladık”

2013 yılında da Kurtsan’ı kurduk ve 2013 yılından sonra çocuklarla güzel ilerledik. 2017 yılına kadar devlet ihaleleri yapmaya devam ettik, yap-sat yapmıyordum. Kalıpçılık işini de kardeşlerime bıraktım. Hangi kuruma teklif verirsem beni isterdi, o işi Hayrullah Kurt yapsın denirdi, bu da bizi memnun ederdi. Çünkü bilirlerdi ki verilen işi kaliteden ödün vermeden ne gerekiyorsa sonuna kadar yapıyordum. Referanslarım da çok kuvvetliydi, ismim de bilinirdi. 2013 yılında ben emekli olunca 2017 yılına kadar biz bu işe çocuklarla devam ettik.

2017 yılından sonra çocuklar yap-sat işine girmek istediklerini söylediler. Bizim adımız piyasada çok iyi biliniyor, bunun gücüyle yap-sat işine girdik yavaş yavaş. Elimizde ki değeri, kalitemizi herkesin bilmesi lazım diye düşündük. 2017 yılından sonra inşaat sektörünün bir üst versiyonu olan yap-sat işine girdik. Devlet gibi bir kurumla değil doğrudan insanlarla iletişime geçmek istedik.

“Yaptığımız İşler Güçlü Referansımız Oldu”

Kurtsan olarak, iyi işlere imza atıyoruz. Yaptığımız her işin arkasındayız ve başladığımız günden bugüne kaliteden ödün vermiyoruz. Yaptığımız işi gören, bu iş tamamdır diyor, beni tanıyanlar bu işi Hayrullah’ın yaptığı bellidir diyor. Bu çok büyük bir gurur hem benim adıma hem de şirketimiz adına.

Örneğin, biz Long Beach’de kat karşılığı bir arsa aldık, bizden çok daha iyi teklifler verdiler. Ancak arsanın sahibi bu işi bizim yapmamızı istedi, kalitemize güvendi ve daha yüksek teklifleri geri iterek bizi tercih etti. İşi sağlam yaptığımız için biz aldık bu işi. Fiyatı değil kaliteyi tercih ettiler. Övünmek değil bu işin aslı.

“Yeni Projeler Üretmeye Devam Ediyoruz”

Kurtsan Group neler yapıyor peki, hangi projeleriniz var satışta?

İskele Bahçeler’de tripleks villamız var. Bir kısmı satıldı, bir kısmı teslime hazır satışı bekliyoruz.

Long Beach’de 2 tane yeni binamız var. Yarıya yakınız inşaatlarda.

Gazimağusa’da Kurt 2 Apartmanımız var şuan satışta.

Tuzla’da binalarımız var. 64 dairelik bir projemiz var. Yakında ona başlayacağız. Pandemi olmasaydı şimdiye kadar başlamıştık ancak pandemi sebebiyle biraz erteledik.

Parselizasyon projelerimiz var.

Bizde toprak çok fazla. Yaklaşık 150 dönüme yakın yerimiz var.

“Pandemi Döneminde İşlerimize Devam ettik”

Pandemi sizi nasıl etkiledi, süreci nasıl yönettiniz?

Kanserle nasıl savaşırsınız, onunla iyi geçinerek savaşırsın. Bence pandemi de böyle bir şey.

Biz zor zamanlarda bile işçilerimizi durdurmadık. Maddi manevi ne gerekiyorsa herkese yardım etmeye çalıştık. Ufak tefek zorluklarımız oldu ama çok şükür atlattık. Pandemide biz işe devam ettik.

Ben hep şuna inanırım, sen dürüstsen, Allah senin önünü açar, sen insanlara yardım edersen, Allah da sana yardım eder. Zalimlikle işler yürümez. Dürüst ve paylaşımcı olmak gerekiyor. Yaradan hiçbir şeyi boşuna vermez ve boşuna sınav yapmaz.

“İskele ve Mağusa Bölgelerinde 10 Yılda Büyük Değişim”

Siz yıllardır bu bölgeyi tanıyorsunuz ve gelişimine birebir tanıksınız. İskele ve Mağusa bölgesindeki gelişimi nasıl yorumluyorsunuz?

Mağusa bundan 8-10 sene önce çok daha cazipti, İskele çok hareketli değildi. Yabancı fazla yoktu. Önce Girne sonra İskele Long Beach çok cazip hale geldi. Ruslar, İranlılar, Afrikalılar, Kanadalılar derken birçok ülkeden yatırımcı geldi ve gelmeye devam ediyor.

Emirname çıkardılar ancak zamansız bir yaklaşımdı. Baya zorladı müteahhitleri ve henüz netleşmedi. Bölgenin bu belirsizlikten kurtulması lazım. Bölge oldukça yara aldı ve bu işin hızlıca çözülmesi gerekiyor.

Mağusa’nın içine yabancılar gelse de bir İskele gibi değil tabi ki. Genelde yerliye satarız Mağusa konut projelerini, yabancılar daha azdır. Türkiye’den gelenler de alır. İskele konut projelerini de ağırlıklı yabancılara satarız. İki bölge birbirine bu kadar yakın olsa da hedef kitleleri birbirinden ayrı.

“Kuzey Kıbrıs’ın En Büyük Avantajı: Güven”

Peki daha çok yabancı yatırımcının konut satın alması ve burada yaşamasıyla birlikte neler değişti, yaşam nasıl etkilendi?

Haliyle her şey değişiyor.

Çok küçük bir örnek vereceğim size. Markete girdiğinizde yanlışlıkla birine çarptığınızda eğer o kişi bir Avrupalıysa, kendi çarpmasa bile döner sizden özür diler. Daha mütevaziler. Ve bu insanlar bizden en çok ne istiyorlar, güven. Adam yılda kısa bir süre tatil yapacak güvende olması lazım. Kıbrıs güvenli bir ada ve bu insanların ihtiyacı olan güveni karşılıyor.

Mesela insanlar Gürcistan’a gittiklerinde tek başlarına gezmeye korkarlar, arabasıyla ıssız yerlere girmekten çekinirler. Kıbrıs böyle mi? Bizim buranın insanı misafirperverdir ve sevecendir. 45-46 senedir ben burada yaşarım ve bir çöpümüz çalınsın ya da bilerek zarar verilsin gibi bir durum yaşamadık. Çocuklarımız sokakta oynar ve korkmayız.

E insanlar bunu gördüklerinde gerçekten çok hoşlanıyorlar.

“Müşterisini Kandıran Kendine En Büyük Zararı Verir”

Yıllardır inşaat yapıyorsunuz, yap-sat sektöründe olan diğer müteahhitleri uyarmak istediğiniz bir konu var mı?

En önemlisi güvendir. Bir işe başladığınızda size önce güvenirler, sen o adamı kandırırsan, bu kendilerine verebileceğin en büyük zarardır.

Birinci sınıf malzeme dediysen birinci sınıf malzeme kullanacaksın. Kıbrıs çok küçük bir yer. Firmayı soruşturmak çok kolay. Bankalar yardımcı olur, yapı marketler yardımcı olur, herkes yardımcı olur sana. Dolayısıyla yaptıkları her harekete çok dikkat etmeliler. Yapamayacağın işe söz vermeyeceksin. Güven ve kalite varsa gerisi gelir zaten.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır