2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kuralay Estate Direktörü Sevgi Kuralay Gazimağusa Emlak Piyasasını Yorumladı

28 Mart 2022

Gazimağusa’da en çok hangi gayrimenkul türüne talep var, alıcıların beklentileri ne yönde? Yerli alıcının ihtiyaçları ve taleplerini Kuralay Estate & Investment Direktörü Sevgi Kuralay’a sorduk. Detaylar haberimizde.

sevgi kuralay

Gazimağusa emlak acenteleri arasında yer alan ve yıllardır sektöre hizmet veren Kuralay Estate & Investment Direktörü Sevgi Kuralay konuğumuz. 

Alıcıların tercih ettikleri konut tiplerini, en popüler olan bölgeleri ve sektörde yaşanan sıkıntıları konuştuk Sevgi Hanım ile. Detaylar röportajımızda. 

Keyifli okumalar. 


Uzun yıllardır sektörde hizmet veriyorsunuz, yerli alıcının son dönemde ilgisi hangi gayrimenkulde?

Son dönemde özellikle müstakil evlere artan bir talep var.

“Mağusa Merkez Müstakil Ev Talebini Karşılayamıyor”

Ancak Mağusa merkezde müstakil ev sayısı çok az ve bu durum bizi merkezin dışında arayışlara yönlendiriyor. Civar bölgelerde müstakil konut yapımının artmasının sebebi de bu zaten.

“YATIRIMIN ADRESİ: MUTLUYAKA VE YENİBOĞAZİÇİ”

Mutluyaka ve Yeniboğaziçi’de ciddi bir müstakil ev inşaatı başladı. Biz de merkez yerine bu bölgelerde ki evlere yönlendiriyoruz müşterilerimizi.

Ayrıca müstakil ev isteyen ancak bütçesini denkleştiremeyen alıcılar da arsa arayışına giriyorlar. Arsa konusunda da yine Mutluyaka ve Yeniboğaziçi öne çıkıyor.

Arsalar da 25-30 bin pound arasında arsa arayışlarıdaha yoğun diyebilirim. Müstakil ev içinse 90-150 bin pound aralığında tercihler yapılabiliyor.

“Yerli Alıcı İçin Ev Almak Rüya Olacak”

Art arda gelen krizlerden sonra piyasada yerli alıcı için ödeme zorluğu ya da kredi almada sıkıntılar yaşanmaya başladı. Siz bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Çok doğru bir konu.

Pandemi döneminde herkes daha temkinli davranmaya başladı ancak ciddi anlamda müstakil ev arayışı da başladı. Ardından gelen döviz krizi ve konut kredilerinde ki faiz artışları daha da derinleştirdi krizi. Sterlin kredi almak zorlaştı, TL kredilerde çok yüksek faiz oranlarına sahip.

Şartlar böyle olunca ev almak yavaş yavaş rüya oluyor.

Genç neslin ev alması için çözümler üretilmeli.

“Yerli Halkın Konut Sahibi Olabilmesi İçin Fiyatlar Düşürülmeli”

Peki insanların konut sahibi olmaları için neler yapılabilir?

Öncelikle faiz oranlarına düzenleme getirilmeli diye düşünüyorum ve mortgage sistemi devreye sokulmalı. Tabi bu işin devlet kanadında yapılacak olan düzenleme.

Bir de müteahhit firmalarımıza görev düşüyor. Son dönemde özellikle yabancı yatırımcıların bölgemize gösterdiği yoğun ilgiden dolayı çoğu müteahhit firmamız yabancı yatırımcıya yöneldi.

Belki yerel halk için daha düşük karlarla çalışarak konut üretebilirler. Biz elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz alıcılar için ancak çoğu insan hala kirada oturuyor, bütçe yetersizliğinden dolayı.

Elden taksitlendirme de bir çözüm ancak süreç doğru ilerleyemiyor, insanlar taksitlerini ödemede zorluk yaşayabiliyor ve bu da müteahhit firmayı zora sokuyor. Dediğim gibi en güzel çözümü fiyat düşürmek olacaktır yerli alıcı için.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır