yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kumsal Emlak Direktörü Nejmi Sıddık kazançlı yatırım önerilerinde bulundu

5 Nisan 2021

Gayrimenkul alımında nelere dikkat etmek gerekir? Hangi tercih bu dönemde daha çok kazandırır? Kumsal Emlak Direktörü Nejmi Sıddık dikkat çeken yatırım tavsiyelerinde bulundu. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

nejmi sıddık kıbrıs

Kumsal Emlak Direktörü Nejmi Sıddık kazançlı yatırım önerilerinde bulundu

12 Nisan uzun zamandır beklenen açılımın ilk adımı olacak. Kısa süreli ve kapalı devre tatil amaçlı da olsa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahatler başlıyor.

En yakın komşu Türkiye olmak üzere, İngiltere, İskandinav ülkeler ve Rusya çevresinden talep yoğun. Geleceklerin bir kısmı tatil, bir kısmı ise yatırım planları yapıyor.

Hem ülkelerinde yaşadıkları sancılı pandemi süreci, hem de uluslararası stratejistlerin Kuzey Kıbrıs’ta yatırımı işaret etmesi, bu hevesi daha da arttırdı.

Peki emlak sektörü açılım sürecini nasıl değerlendiriyor? Yerel piyasada son durum nasıl? Daireden villaya geçiş düşüncesi devam ediyor mu? Doğru yatırım için ne yapmak lazım?

Kıbrıs emlak sektöründe mesleki tecrübesi ve duruşuyla, duayen isimlerinden Kumsal Emlak Direktörü Nejmi Sıddık konuğumuz.

“Bize danışan yatırımcıları arsa ve araziye yönlendiriyoruz”

Emlak piyasasının kalbindesiniz, son durumu sizden dinleyelim. Yabancı yatırımcı uzak kaldı, yerli yatırımcı neler yapıyor?

Evet, yabancı yatırımcı pandemiden dolayı uzak kaldı, ancak yerel yatırımcı alımları devam ediyor. 

Sadece alım yaptıkları gayrimenkul türü değişti. 

Yerel yatırımcıyı ikiye ayırabiliriz bu dönemde. 

Birincisi konaklamak için ev alanlar.

İkincisi de yatırım için gayrimenkul alanlar.

Yatırım için ev almak bu dönemde insanlara pek mantıklı gelmiyor. Bu durumu şöyle açıklayabilirim size. 

150 bin sterlin bütçesi olan bir yatırımcı geldiğini düşünelim. Bu parasıyla gayrimenkul yatırımı yapmak istiyor, yatırımı değerlensin istiyor. Konut alırsa 3 adet 2+1 ev alabilir. Arsa alırsa da dönümü 5 bin sterlin olan bir yerden 30 dönüm arsa alabilir. 

Aradan 5 yıl geçtiğini varsayalım ve bu iki örneği inceleyelim. Tanesini 50 bin sterline aldığı evi sterlin kiraya verebilecek mi, evini kiralayabilecek mi, 5 yıl sonra satmaya kalktığında aynı değere satabilecek mi? Son dönemde yaşadığımız örneklere bakarsak bu çok mümkün değil. Ayrıca evini kiralamazsa bir de ev kullanılmadığı için masraf çıkartır. Bu da ekstra olur. 

5 yıl sonra arsa-arazi yatırımına bakalım, bölgeye yatırımcı gelebilir, yol geçebilir, depo alanları için kullanılabilir. 5 yılın sonunda yatırımı katlanarak artacaktır. Belki de 5 yıl beklemeden parselasyon yapıp satabilir, bu da yine konuttan daha çok kazandırır. 

Yani konut yatırımı kurtarmıyor insanların yatırımını bu dönemde. Bize yatırım için gelen insanları arsa ve arazi alımına yönlendiriyoruz. 

“Doğru ve kazandıran yatırımlar için yol gösteriyoruz”

Kumsal Emlak olarak zengin bir portföye sahipsiniz, alıcıların tercihi ne yönde?

Alıcıların tercihini genelde biz yönlendiriyoruz. Onlar bize ihtiyaçlarını söylüyorlar, biz de onlara uygun seçenekler sunuyoruz. 

Bizim işimizde çok dikkat edilmesi gereken bir nokta var. İnsanlar size yıllardır biriktirdikleri parayı getiriyorlar, o para onların emeği ve çocuklarının geleceği. Bu aşamada çok dikkat etmek gerekiyor. Doğru ve kazandıran yatırımlar için yol göstermek gerekiyor. 

Günün sonunda insanlar yatırımından memnun kalmalılar ki tekrar yatırım yapmak istesinler ve sizi tercih etsinler. 

Son dönemde yatırım için arsa-arazi tercih ediliyor. Bir sebebi de boş arsanın emlak vergisi düşük. 

Ancak konutların emlak vergisi daha yüksek. Daha önce söylediğim gibi bir de tadilat masrafı var. 

Başka bir konu ise KKTC bir ada ülkesi, 4 tarafı deniz ile çevrili ve toprak kısıtlı. 3-5 yıl sonra arsanın değerlenmeme gibi bir şansı yok. 

Bu aşamada doğru bölge seçimi çok önemli, orada da çalışılan emlak danışmanının bölge bilgisi ve tecrübesi öne çıkar.

Daireden Villaya Geçerken Büyüyen Masraflara Dikkat

Müstakil ilanlarınız dikkat çekiyor, daireden villaya geçiş hızlandı mı?

Daireden villaya geçiş hem hızlandı hem de yavaşladı aslında. Peki bu nasıl oldu? Müteahhitlerin çoğu banka kredisiyle ev yaptı, evler satılmadı dolayısıyla yeni ev yapamıyorlar artık, bu acı ama gerçek. Onlarda arsa parselizayonuna yöneldiler. 

İnsanlar müstakil ev almak istiyorlar ama seçenekler daraldı ve fiyatlar yükseldi. Dolayısıyla konut almaktansa arsa-arazi alıp kendi evlerini yaptırmak daha mantıklı geliyor. Ki bu işi yapan inşaat firmaları çoğunlukta. Siz sadece evin metrekaresine ve içeriğine karar veriyorsunuz. Kalanını firmalar yapıyor.  

Bu aşamada herkese bir tavsiyemiz var. Evin metrekaresi ne kadar büyürse sorumluluğu o kadar artıyor. Siz son gücünüzle Range Rover alırsınız, ancak servis bakımı geldiğinde 30 bin lira vermek sizi zorlar. Evde de aynı mantık var. Giderlerinin sizi yormayacağı büyüklükte evler tercih etmelisiniz. Yoksa ısıtması, bahçe bakımı, havuz bakımı, evin temizliği gibi giderler sizi zorlarsa evinizde huzuru bulamazsınız.  

“Lefkoşa’nın en büyük yabancı yatırımcısı Türkiye”

Seyahat kısıtlamaları kalkarsa, piyasada nasıl bir hareket oluşacak, beklentiniz ne yönde?

Seyahat kısıtlamaları kalkmadan da emlak piyasasında hareket var. Şöyle düşünün bir kesim barınmak için ev almak istiyor. Bir kesim mirasını satmak istiyor. Kardeşler genelde kalan mirası bölüşmek yerine satıp parasını bölüşmeyi tercih ediyorlar. Dolayısıyla hep bir alım satım söz konusu. Bu asla bitmez. 

Seyahat kısıtlamaları azalırsa da yine sektöre hareket gelecektir. Yurt dışından ülkemize yatırım yapmak isteyen insanlar gelip, görecek ve yatırımlarını yapacak. 

Lefkoşa piyasasının en önemli yabancı yatırımcısı Türkiye’dir, bu hiç değişmez. 

Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapan 2. Ve 3. ülkeler ise İngiltere ve Rusya. İngiliz ve Ruslar bu bölgeden alım yapmıyor. Onlar denizi ve dağları gören evler tercih ediyorlar ve kendi memleketinden insanların yaşadığı yerler tercih ediyorlar. Sosyalleşebilecekleri, çocuklarının sosyalleşebileceği bir ev almak istiyorlar. 

Sektörde yeni bir heyecan var aslında onu da belirtmek gerekiyor, olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Kripto para ile ev almak. Bu eğer resmi bir şekilde yapılırsa sektöre büyük fayda sağlayacak bir hamle. Kiralama ve satma konusunda kripto para kullanımı aslında çağa ayak uydurmak diyebilirim. Ya evrene ayak uydurursun ya da unutulursun. Tabi bu konuda çok dikkatli olmak da fayda görüyorum. 

“Doğru emlak danışmanıyla çalışın”

Gayrimenkul alacak olanlara tavsiyeleriniz neler?

Öncelikle bütçelerini bilmeleri gerek. Sonrasında mutlaka doğru bir emlak danışmanıyla çalışmalılar. Bu iş güvene bağlı bir iş. Şeffaflık önemli. Biz satışlarımızda şuna her zaman dikkat ederiz. Alıcı ve satıcı ile aynı masada buluşur sonucunda pazarlığı kendimiz yaparız. 

Birinden 50 bine aldığımız malı diğerine 80 bine satmaya çalışmayız. 

Zaten insanlarda artık alacakları malın ortalama değerini biliyorlar, araştırıyorlar ona göre geliyorlar. Siz dönümü 5 bin olan yere, dönümü 10 bin derseniz kendi güveninizi sorgulatırsınız. 

Bu da günün sonunda size kaybettirir. Şeffaflık ve güven bizim mesleğimizde çok önemlidir. 

“Yatırımcıya kendi dilinde, kendimizi anlatma fırsatı”

Kurumsal üyelerimize sağladığımız dijital marka değerine İngilizce ve Rusça’yı da dahil ettik. Artık haberler ve röportajlar ile adaya gelemeyen yabancı müşterilerinize bile prestijli bir iletişim kanalı kurabilirsiniz. Sizin yeni versiyonumuzla ilgili görüşleriniz neler? 

Az öncede söylemiştim. Bizim en büyük pazarımız Türkiye, sonrasında İngiltere ve Rusya geliyor. 

Herkesle Türkçe konuşmak mümkün olmuyor bu durumda. Yatırımcıya kendi dillerinde, kendimizi anlatma fırsatı sunuyor Kıbrıs Emlak Merkezi. 

Oluşturduğu içeriklerle de farklı bir konuma sahip. Google aramalarında bu farkı görmek mümkün zaten. O yüzden gerçekten güzel ve çok yerinde bir hamle. 


Etiketler: ,

Yorum yap

Listeleri Karşılaştır