Dil/Language

Kıbrıs emlak sektöründe kaçak avı!

13.06.2017 18:37:45

Kaçak: Yasaca yapılması yasak olan veya yapılması için gerekli izin alınmayan - Yasalara, kurallara uymayarak, gizlice

Kayıt dışı: Herhangi bir biçimde yazılı belgesi olmayan, kayda geçmemiş

Merdiven altı: Gerekli koşullar oluşturulmadan çalışan iş yeri

 

Girişte Türk Dil Kurumu'nda anlamlarını paylaştığım kaçak, kayıt dışı ve merdiven altı... Son dönemde bu üç kelimeyi çok duyuyoruz Kıbrıs emlak sektöründe.  

Aslında tehlikenin işareti üçü de. Çünkü günden güne büyüyor nüfusu.

Ceketini giyip, kollarını bağlayan herkesin sadece bir günde “PROFESYONEL EMLAK DANIŞMANI” olabildiği, sosyal veya dijital medya üzerinden sanal ofis kurup satış yaptığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, yeni bir dönem başladı.

öyle ya da böyle malı satılanların mutlu olduğu, bu düzende kayıt dışı iş yapan birilerinin çokça para kazandığı, birçok kişinin ise yalan yanlış yönlendirmelerle mağdur olduğu bir dönemin içindeyiz.

Yani kazan kazan değil, kaybeden de var bu sefer. Ve bu kaybedenlerin sayısı hızla artıyor. Eğer tedbir alınmazsa, yarın kazananların da önüne büyük bir engel olacak bu başıboşluk.

Taksici, berber, öğrenci ve daha fazlası. Emlakçılık standartlaşan ikinci mesleği oldu birçok kişinin. Peki bu kadar mı kolay?

Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur ile konuştuk bu konuyu. Birlik olarak duydukları sıkıntıdan, son tadilat ile düzenlenen yasadan bahsetti Hasan Bey. Umudu yeni yasa. Eğer yasa bu kez geçebilirse, emlak sektöründe çok köklü bir temizlik yapılacağını söylüyor.  Gerçek anlamda yeni kurallar, yeni cezalar geliyor.

Hem eski yasayı, hem de yeni yasa taslağını önümüzdeki günlerde detaylarıyla paylaşacağım sizlerle. Bir not düşmeliyim buraya, aslında şimdi de cezalar var. Hem de uygulansa, aklınıza gelmeyecek birçok firma ve ismin direkt ceza alması gerekiyor. Neden uygulanmıyor/uygulanamıyor, onu da yazacağım.

Şimdi gelelim yazının asıl konusuna. önce kiminle mücadele edilecek, onun adını net koymak lazım. Şu an Kıbrıs emlak sektöründe alnının teriyle, profesyonelce iş yapan/yapmaya çalışanların ortak hedefi kaçak emlakçılar.

 

Kaçak emlakçı nedir?

Bu konuda iki tanım var. Biri emlakçılığı kayıtsız bir şekilde ikinci iş olarak gören, el altından komisyonculuk yapanlara deniyor kaçak emlakçı. İkincisi ise Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği’ne üye olmayanlara..

Hasan Bey ile de konuştuk bu konuyu. İlk tanımlamaya uyan yüzlercesi elini kolunu sallayarak bu işi yaparken, sadece birlik üyesi olmadığı için bazı emlakçıların kaçak sınıfına girmesi tartışılan bir konu.

İşte bu anlamda da yeni bir dönemi işaret ediyor aslında birlik. Gerçekten bu işi mesleği edinmiş, hakkıyla yapan, firması ve ofisi olan emlakçılara, kayıt için kapılar daha geniş açılacak yeni yasa ile birlikte.

Gerçek emlakçılar Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği çatısı altında toplanacak, diğerleri için temizlik başlayacak. Bu süreçte KTEB polis ile koordineli çalışacak.

Lisanslı emlak danışmanı, lisanslı emlak firması dönemi için şimdi gözler İçişleri Bakanlığı’nda. Yeni yasa, Kıbrıs emlak piyasası için de yeni bir sayfa olacak.

İzleyip göreceğiz.

 

ATIL AYAZ

KIBRIS EMLAK MERKEZİ GYY

Atıl AYAZ

Genel Yayın Yönetmeni

atil@kibrisemlakmerkezi.com

Ayaz Medya Grubu'nun kurucuğu ortağı ve yönetim kurulu başkanlığını yürüten Atıl Ayaz, Türkiye medyasında önemli bir yere sahip. Lise ve üniversite eğitimini radyo-televizyon ve gazetecilik üzerine tamamlayan Ayaz, TRT, TV8 ve FOX TV'de uzun yıllar boyunca; muhabir, editör ve yönetici olarak görev yaptı. 2011 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yılın en iyi habercisi ve 'acil skandal' çalışmasıyla yılın en iyi haberi ödülünü aldı. Şimdi de Ekonomi Kıbrıs ve Ekonomi Kıbrıs Prestige'in genel yayın yönetmenliğini üstleniyor.. Ayrıca sık sık Kıbrıs gündeminde yaşananları Türkiye'deki köklü televizyon kanallarına konuk olarak paylaşıyor. Yine Türkiye’de kendi alanında lider birçok firmaya özel danışmanlık hizmeti veriyor.

Yazar'a Soru Sor:

Sorulan Sorular (0)