2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Konut Projelerinde Satışı Hızlandıran Şömineleri Seguin Şömine Genel Müdürü Yılşen Akaylı İle Konuştuk

28 Kasım 2021

Şömine mi alacaksınız? Veya evinizdeki şöminenin bakım süreci için merak ettiğiniz konular mı var? Seguin Şömine Genel Müdürü Yılşen Akaylı Kıbrıs Emlak Merkezi okurlarına dikkat çeken tavsiyelerde bulundu.Konut Projelerinde Satışı Hızlandıran Şömineleri Seguin Şömine Genel Müdürü Yılşen Akaylı İle Konuştuk

Bazen dekoratif bir ayrıntı, kimi zaman terapi etkisi, çoğu zamansa ısınma aracı.. Kuzey Kıbrıs’ta özellikle müstakil evlerin vazgeçilmezi şömineler her zaman popülerliğini koruyor. Kış günlerinde şömine başı pastırma ve zivaniya keyfinin yeri apayrı.

Son yıllarda önü açık taş şöminelerin yerini, yavaş yavaş döküm şömineler almaya başladı. Çünkü hem kullanım kolaylığı, hem de ısınma ekonomisiyle avantaj sağlıyor.

Üstelik şömine konseptinin müstakil evler gibi, apartman dairelerinde de daha rahat kullanımını sağlıyor.

Kıbrıs Emlak Merkezi’nde yer alan konut projeleri ve ilanlara gelen taleplere baktığımız zaman, şömine her defasında albenisi olan bir detay olarak ziyaretçiyi etkiliyor, bunu net bir şekilde görüyoruz.

Hadi gelin, döküm şömineleri ve yapım sürecini daha yakından tanıyalım.

Kıbrıs Emlak Merkezi’nde konuğumuz, Seguin Şömine Genel Müdürü Yılşen Akaylı.

“HAVAYI KURUTMAZ VE DAHA GÜVENLİ”

Taş ve önü açık şöminelere alternatif olarak yoğun ilgi gören döküm şömineleri merak ediyoruz. Bize çeşitlerini ve alternatiflerine göre avantajlarını anlatır mısınız?

Dediğiniz gibi son yılların popüler tercihi döküm şömineler. Örneğin taş şömineler genelde evin büyüklüğü ne kadar olursa olsun, ortalama aynı boyutta. Fakat döküm şömineler eve klima seçmek gibi. Döküm şömineler kendi içerisinde 70’lik, 80’lik, 90’lık ve 100’lük olarak ayrılmaktadır. Biz şömineyi verirken alana bakıyoruz, ısıtma kapasitesine göre yönlendiriyoruz müşterilerimizi. Gelelim farklarına… Açık şömine ve kapalı şömine ayrımında ise açık şömine evin havasını kurutur ve daha çok odun yer. Kapalı şömine sistemleri ise daha ekonomik, havayı kurutmaz ve daha güvenli. Örneğin açık şöminede ateş varken kapıdan çıkamazsınız. Fakat kapalı şömine sisteminde şömine yanarken bile havalarını kısıp evden ayrılabilir kullanıcılar. Tekrar gelindiğinde sıcak ortama girebilirsiniz. Biraz odun eklemesi yaparak da ateşi canlandırabilirsiniz.

“METREKAREYE UYGUN ŞÖMİNE SEÇİLMELİ”

Okurken bile insanın gözünde canlanıyor o güzel ve iç ısıtan manzara. Yaptırmak isteyen kişiler hangi detaylara dikkat etmeli? Hangi kriterleri göz önünde bulundurarak alışveriş yapmalı?

Öncelikle alan ölçümü ve ihtiyaç doğru belirlenmeli. Örneğin ev için 70’lik bir hazne yeterli ise üst ebatta almalarına gerek yok. Veya 20 metrekarelik bir ortama 80 veya 90’lık bir hazne takmak pek hoş olmaz, çok büyük gelir. O yüzden ezbere seçim yerine, önce yetkili kişilerce satın alma tamamlanmadan önce yerinde keşif yapılmalı, metrekareye göre uygun şömine ebatının belirlenmeli. Bu sebeple tüketicinin kendilerini koruyan satıcılarla bu süreci yönetmesi gerekir.

Doğru ihtiyaç seçiminden sonra, ürün kalitesi de önemli. Haznelerin ağırlığına, gücüne bakmaları gerekir. Çünkü hazne geri dönüşüm ürünü de olabiliyor. O yüzden geri dönüşmden mi yapıldı, yoksa birinci sınıf döküm mü, bu çok önemli. Bilirsiniz ki geri dönüşüm içerisinde kanserojen madde de bulunabiliyor ve ateşle temasta bu çok önemli bir risk.

Bir diğer detaysa şöminenin yanarken duman atıp atmaması. Normalde düzgün kalite bir şöminenin duman atmaması gerekiyor.

TEMİZLİK VE ODUN SEÇİMİNE DİKKAT

Almayı düşünenler için önerileriniz önemliydi. Peki mevcutta şöminesi olanların dikkat etmesi gereken detaylar var mı?

Her üründe olduğu gibi sadece almak yetmez, doğru bakmak da önemli. O yüzden şömine sahipleri her yıl için bakımlarını yaptırsınlar. Eğer her gün yakıyorlarsa şöminelerini, senede bir defa en az şöminelerini ve bacalarını temizlemeleri gerekir. Çünkü baca temizliği ateş verimliliğini arttırır. Ayrıca baca zehirlenmesi gibi tehdit unsurlarını önler, doğa için de bir sorumluluk bu.

Ve diğer detay, doğru yakıt… Şöminelerinde yakmak için doğru odun seçmeye dikkat etsinler. Palet ya da tahta yakılmamalıdır. Narenciye, harnup gibi odun kullanırlarsa hem temiz ve uzun ömürlü bir ateş, hem de güzel bir koku elde ederler.

“KONUT PROJELERİNİN SATIŞINDA KOLAYLIK SAĞLIYOR”

Evlerdeki varlığı bu kadar önemliyken, yeni konut projelerine etkisinden de bahseder misiniz? Örneğin satışa nasıl bir katkı sağlıyor?

Şöminenin varlığı, girdiğiniz ortama kendiliğinden bir sıcaklık katıyor. İçinde yaşam olmayan evlerde bile bu artısı var. O yüzden biz bunu yeni konut projelerinde sıkça uyguluyoruz artık. Çünkü görüyoruz ki şömine çalışması varsa projede, artı bir prestij katıyor. Şömineler projelerin değerini arttırıyor, satışında kolaylık sağlıyor. İnşaat firmaları bu detayı fark etti.

Sadece satış konusu değil. Mesela eve geldiğinizde günün yorgunluğunu şömine atmosferiyle üzerinizden atabilirsiniz ve sıcacık bir yaşam alanına sahip olursunuz. Klima ile bunu yakalamak pek mümkün değil. Hem hızlıca ısıtmaz, hem de havayı kurutur. Ayrıca elektrik kesintilerinde de şömineniz sizi yarı yolda bırakmaz. Sürekli şömine yanan bir yerde ılık bir atmosfer hep sizi bekler. Ateşin çıtırtısı ve ışığı eşsiz bir atmosfer sağlar ve günün tüm yorgunluğuna ve stresine psikolojik olarak da faydası olur.

“SATIN ALMADAN ÖNCE, FİRMALARI ARAŞTIRIN”

Kıbrıs Emlak Merkezi okurlarına mesajınız var mı?

Sizin konut projeleri haberlerinizdeki gibi, ben de burada önce firmaları araştırmalarını tavsiye ediyorum. Nasıl bir hizmet verdiklerini ve ürünlerini tanımalılar. Satın alacakları şöminelerin bilinen marka olması, referanslarının olması faydalı olacak. Satış sonrası hizmeti de mutlaka dikkate almalarını öneririm. Biz mesela ateş yakmayı bile öğretiyoruz. Temizliğine kadar her detayı tarif ediyoruz. Düşünün ki müşterilerimiz arasında şöminesinin içine bacadan kuş düştüğü bile oluyor, hemen ilgileniyoruz. Dolayısıyla almakla bitmiyor iş. Satış sonrası hizmet gerekli ve bunu sağlayan firma öncelikli olmalı.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır