2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

KKTC Emlak Analiz Anketi 2022 Sonuçları

21 Şubat 2022

Kuzey Kıbrıs emlak sektöründe satışlar nasıl, hedef kitlede kimler var, hangi yatırım tipi tercih ediliyor? Emlak profesyonellerinin geniş katılımı ile gerçekleşen anketin sonuçları ve yanıtların detaylı analizi Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Pandemi, hükümet belirsizliği, erken seçim telaşı, dövizdeki dalgalanma derken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için soru işaretleri bir süredir epeyce fazla.

Yarını görmekte, plan yapmakta, yol haritası çizmekte iş insanlarını zorlayan bu dönemi, emlak dünyası içinden isimlere sorduk.

Kuzey Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber – ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi olarak, KKTC Emlak Analiz Anketi 2022’yi başlattık bir süre önce.

10 soruluk anketi, Kıbrıs emlak sektörüne yön veren isimler yanıtladı. Öncelikle bu ankete katılım sağlayarak, sektörel bilgisini paylaşan ve ortaya çıkan sonuçlara katkı sağlayan tüm emlak profesyonellerine teşekkür ederiz.

Yıllık beklentiden güncel duruma, değişen alışkanlıklardan sektörün en büyük ihtiyaçlarına kadar birçok konu, sektöre fikir verecek şekilde yanıt buldu bu Kıbrıs Emlak Merkezi anketi ile.

Şimdi gelin soruları ve yanıtlarını tek tek analiz edelim.

Soru 1: 2021 yılını şirketiniz adına nasıl kapattınız?

İlk soruya üç seçenekle başladık. Karda, zararda ve kafa kafaya şıkları vardı. 2021’in emlak için de çok olumlu geçmediğini gösteren bir tablo çıktı. Ankete katılan emlak profesyonellerinin yüzde 56,7’si kafa kafaya dedi. Yüzde 26,7 yılı karla kapatmış, yüzde 16,7 ise zararda.

2020 yılına göre daha pozitif bir tablo bu. Çünkü pandeminin ortaya çıktığı ilk sene sokağa bile çıkamadığımızı, sınırların, iş yerlerinin kapandığını hatırlarsak, tablo çok daha vahimdi.

Soru 2: 2022 yılı beklentileriniz ne yönde?

Geçen yılın kapanış tablosunu sorduktan sonra, ikinci sorumuzda bu yıl için beklentiyi merak ettik. Berat Albayrak diyordu ya “Mart Şubat’tan, Nisan Mart’tan iyi olacak” diye… Sektörde de beklenti benzer doğrultuda. 2021 2020’den iyi oldu emlakçılar için. 2022 için tahmin çok daha pozitif. Kıbrıs Emlak Merkezi Emlak Analiz Anketi 2022’ye katılanların yüzde 50’si, ‘daha iyi olacak’ görüşünde… Yüzde 30’u belirsizliğe takılmış durumda, tahmin etmekte zorlanıyor. Yüzde 20’si ise işlerin çok da beklendiği gibi olmacağını, hatta daha kötüye gideceğini düşünüyor. Kim bilir, belki de Karadeniz’deki gerilimin ciddi bir krize döneceği ve ülkeleri kötü bir şekilde etkileyeceği öngörüsünde…

Soru 3: Son dönemde en çok işlem yaptığınız gayrimenkul türü hangisi?

Hayaller, hedefler, tahminler derken, hadi biraz iş konuşalım… Gayrimenkul sektörünün oyuncularına son dönemde en çok işlem yaptığı gayrimenkul türünü sorduk. Daire, villa, arazi ve ticari şıklarını sunduk. Liste başı yüzde 40 gibi bariz bir fark ile arazi… Özellikle pandemi sürecnide başlayan arazi yatırımı, 2022 yılında da kendini gösteriyor. İkinci sırada daire var. Daireyi villa, villayı ticari takip ediyor.

Soru 4: Yine en son dönemde en çok işlem yaptığınız kategori hangisi?

Bu soruda ise kiralık talebi mi çok, satılık mı için yanıt aradık. Özellikle iki yılın ardından öğrencilerin yoğun bir şekilde Kuzey Kıbrıs’a gelişini, kiralık ev stoğunun tükenmesini düşününce, kiralık işlemlerinin daha önde olduğunu tahmin ediyordu birçok kişi. Fakat sonuçlar pek öyle değil. Katılımcıların yüzde 76,7’si ‘satılık’ diyor.. Kiralığın oranı ise yüzde 23,3.

Soru 5: Pandemi ile birlikte daha çok hangisine talep arttı?

Uzun süren karantina günlerinden sonra maskeyle yaşıyoruz, aşılar oluyoruz… Peki pandeminin bitmeyen etkisi, yatırımcı alışkanlıklarına nasıl yansıdı diye merak ettik. Pandemi döneminde hangisinin daha çok ilgi çektiğini sorduk. Daireden villaya geçiş mi, arazi yatırımı mı? Arazi burada da ilk sırada… Katılımcıların yüzde 60’ı arazi yatırımının hızlandığı düşüncesinde. Yüzde 40 ise daireden villaya geçişi işaret ediyor.

Soru 6: Ekonomik belirsizliğin emlağa yansımasında siz en çok hangi senaryo ile karşılaşıyorsunuz?

Bu soruda aslında pandemi ile başlayan, döviz krizi ile devam eden sürecin yansımalarına yanıt aradık. Üç şık vardı bu soruda. Emlak profesyonellerinin en çok rastladığı senaryo küçük de olsa kendi arazisini alıp, evini yaptırmak isteyenler, oranı yüzde 41,4. Özellikle iş bilmez bazı bankacıların sterlin kredi yönlendirmesi ile borçlanan ve kur yükselişinde borç taksidini ödeyemediği için evini satanların oranı da az değil, yüzde 34,5… Kur belirsizliğinin kiraya ve kiracıya yansıması ise yüzde 24,1 ile üçüncü sırada.

Soru 7: Öncelikli hedef kitlenizde hangi bölgeden yatırımcılar var?

Satılan arazi için de, kiralanan ev için de hedef kitle önemli. Peki Kuzey Kıbrıs emlak sektörü için son dönemde hangi bölge dikkat çekiyor? Biz de bunu sorduk… Yerel mi, yakın bölgeler mi, yoksa diğerleri mi? Gelen yanıtlara göre ilk sırada Avrupalı yatırımcılar var. Avrupa seçeneği yüzde 33,3 ile birinci sırada. İkinci sırada yüzde 26,7 ile Rusça konuşan ülkeler geliyor. Türkiyeli yatırımcılar yüzde 23,3 ile üçüncü sırada. Birçok firmanın umut bağladığı, sadece bu pazara odaklandığı yerel yatırımcı ise listenin sonunda…

Soru 8: Size danışan yatırımcıların ortalama bütçe aralığı nasıl?

Avrupalı ilk sırada, yerel yatırımcı son… Peki bütçe aralıkları nasıl? Yani en çok talep hangi fiyat aralığına geliyor? Eğer yüksek bütçeler bekliyorsanız, beklemeyin. Geçtiğimiz yıllardaki ankete göre ortalamanın düştüğünü söyleyebiliriz. 4 şıktan oluşan sorumuzda en çok işaretlenen seçenek 0-50 bin sterlin şıkkı. Yani daha çok stüdyo daire tipi tatil evlerini veya az dönümlü arazileri andırıyor bu rakamlar.

80 bin sterlin – 150 bin sterlin bandı ise ikinci sırada. Lüks daire ve ortalama villaların satıldığı bu rakam da, sık karşılaşılan bütçe aralığı arasında… Ankette 50 bin sterlin – 80 bin sterlin aralığı üçüncü sırada, 150 bin sterlin ve üstü listede dördüncü…

Soru 9: Sizce satışların hızlanması için hangisi etkili olur?

Talebin geldiği ülkeyi sorduk, bütçe aralığını sorduk.. Peki bu taleplerin hızlıca satışla kapanması için ne yapılması gerekiyor? Emlak sektörünün uzmanları ne tavsiye ediyor?

İlk sırada elden borçlanma imkanının artırılması önerisi var. Katılımcıların yüzde 46,7’si elden borçlanmaya yönlendiriyor şirketleri. Banka kredi faizlerinin düşmesi ve kira getirisinin yükselmesi aynı oranda, dördüncü sırada ise konut fiyatlarının düşmesi var. Yani sonuç şunu gösteriyor, ‘fiyatlar düşerse satılır’ diyenlerin oranı minimumda. Alıcı çok, fakat birikimi yok. Banka kredisi çekmekte de zorlanıyor. O yüzden emlak sektörü elden borçlanmanın satış sürecini hızlandıracağı düşüncesinde.

Soru 10: Büyümenizdeki en büyük engel sizce hangisi?

Final sorumuz bu… Neden daha fazla büyüyemiyorsunuz, engeliniz ne diye sorduk….

Kıbrıs Emlak Merkezi olarak her zaman vurgulayarak söylediğimiz “doğru yatırımcıya ulaşın” vurgusu, burada ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösteriyor. Ankete katılan emlak profesyonellerinin yüzde 46,7’si ‘doğru ve alım gücü yüksek alıcıya’ ulaşamadığını söylüyor. Kayıt dışı emlakçılık ikinci sırada listede dikkat çekiyor. Özellikle Lefkoşa gibi bölgelerde sıkça eleştirilen düşük komisyon konusu üçüncü sırada, yetişmiş danışman eksikliği ise listenin son sırasında…

Hızlıca özetlersek…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti emlakları her zaman ve her koşulda talep görüyor. Eğer sektör oyuncuları doğru hedef kitleye, doğru şekilde ulaşır ve iletişim sürecini başarıyla yürütürse, satmamak için bir sebep yok… Biz Kıbrıs Emlak Merkezi olarak bu anket ile sektöre ve yatırımcı alışkanlıklarına bir ayna tuttuk. Çıkan sonuçların her yıl olduğu gibi bu sene de planlanın birçok projeye yol göstereceğinden şüphemiz yok.

Kıbrıs Emlak Merkezi

 

 


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır