2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs Kiralık Ev Fiyatlarında Fırsatçılık Başladı

17 Eylül 2021

Önce kiralık evler tükendi, ödeme şartları değişti. Şimdi ise Türk Lirası’ndan sterline sert bir geçiş başladı. Kuzey Kıbrıs’ta ev kiralayacaklar için bu gelişme pek memnun etmeyecek. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

kıbrıs kiralık ev fiyatları

Önce kiralık ev kalmadı, şimdi de fiyatlar Türk Lirası’ndan Sterlin’e çevriliyor. Kuzey Kıbrıs kiralık ev fiyatlarında kriz boyutunda fırsatçılık başladı…

Kuzey Kıbrıs emlak sektörü için düşük peşinatla konut satın alıp, küçük. taksitlerle ödeyerek yatırım yapmak tercih edilen bir yöntemdi. “Sen peşinatı ver, taksitleri kiracın ödesin” benzeri sloganlarla birçok kişi, bu tarz projelerden ev aldı. Örneğin 40 bin sterlinlik daire için 10 bin sterlin peşinat ödedi, kalan 30 bin sterlin için kredi çekti. Ortalama aylık 300-400 sterlin arası bankaya ödeme yapıyordu.

Bu kazançlı modeli önce sterlin kurundaki sert yükseliş ve bitmeyen belirsizlik vurdu. Banka kredisi kullanırken, bankacıların Türk Lirası’nda faiz yüksek, dövizle borçlan derken verdiği “10 lira olacak ki, zarar edesin” örneği, tek tek gerçek oldu. Sterlin 11 liranın üzerinde…

Yükselen kur, kiralara da yansıdı. Sterlin 5 lirayken 400 pounda kiralanan evin fiyatı 2.000 TL’ydi, kur 10 lirayı aştı, evin kirası 4 bin TL’nin üzerine çıktı. Biraz hükümetin düzenleme girişimi, daha çok da toplum baskısıyla sterlin kiralar, özellikle Lefkoşa’da Türk Lirası’na döndü..

Fakat dünyayı kasıp kavuran pandemi sonrası, Türk Lirası ile kiralanan evler bile boş kaldı. Çünkü binlerce çalışan ülkesine geri döndü, öğrenciler gelemedi. Ev boş kalsa da, sterlinle borçlanıp yatırım yapan ev sahibi taksitleri ödemek zorunda kaldı. Bazıları evi uygun fiyata devretmek zorunda kaldı, birçoğu bankalarla kriz yaşadı.

Ta ki bugünlere kadar…

Bu kez talep çok, ev sayısı az. Aylık ödeme dönemi bitti, artık 6 aylık veya yıllık ev kiralanıyor Lefkoşa’da. Buna rağmen ev yok, emlak acenteleri eski defterleri açtı, eski müşterilerine bile kiralık ev soruyor.

Kiralara Fahiş Zam

Arz talep dengesi şaşınca, mal sahipleri istediği gibi piyasayı şekillendirme niyetinde artık. Düne kadar 2000 TL’ye bile kiralanamayan evler için, tekrar sterline dönüş başladı. Hem de 2 bin TL’lik evin karşılığı olarak, ortalama 350 sterlin istiyor mal sahipleri. Yani yaklaşık 4 bin TL… Yani tam yüzde 100 zam demek bu.

Sözleşme Şart

Fırsatçılık yapmak isteyen bazı mal sahipleri ile kiracılar arasında yeni bir krizin işareti bu. Arada kalan ise emlak acenteleri. Dün TL ile kiraladığı ev için, mal sahibi bugün sterlin fiyat biçiyor.

Eğer oturan kiracı bu fahiş fiyat artışı talebini kabul etmezse, ikinci yöntem devreye giriyor. Türkiye’de bu dönemde yaşanan kiralık ev krizi gibi, Kuzey Kıbrıs’ta da kiracısı olan bazı mal sahipleri, herhangi bir sebeple mevcut kiracıyı çıkarmak için fırsat arıyor.

İşte burada devreye sözleşmeniz giriyor. Eğer güçlü bir sözleşmeniz yoksa, hatta hiç sözleşmeniz yoksa büyük geçmiş olsun. Mutlaka ev kiralarken sözleşme yapmalı ve o sözleşmeyi pullatmalısınız.

Türkiyeli Öğrenciler İçin Zor Dönem

Öğrenci dönemini fırsata çevirmek isteyenlerin bu talepleri en çok Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den gelen öğrencileri etkileyecek gibi duruyor. Çünkü TL’den sterline geçişte yüzde 100 zamlanan kiralar ve TL kazanan ailelerin ödeme gücü bu talepleri karşılayacak gibi durmuyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır