2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs Emlak Merkezi Özel Yatırımcı Analizi

1 Temmuz 2021

Herkesin son dönemde söylediği tek bir cümle var “piyasa çok durgun”.
Piyasa neden durdu sorusunun cevabını da hepimiz biliyoruz aslında. Bu durgunluğun 3 temel sebebi var. Detayları ve yatırımcıların hareketlerini haberimizde okuyabilirsiniz.Kıbrıs Emlak Merkezi Özel Yatırımcı Analizi

  • Dövizdeki hızlı yükselme ve dengesizlik
  • Konut kredisi faizlerinin yüksek olması
  • Pandemi sebebiyle bekleyen yatırımlar

Krizin 3 temel sebebi bunlar ancak hangi ülkeler bunlardan etkileniyor, hangileri etkilenmiyor? Asıl sorumuz bu.
İlk iki sebep yerli ve Türkiyeli yatırımcıyı yakından ilgilendiriyor. Yabancı yatırımcı için ise avantaj sayılabilecek durumda.
Pandemi sebebiyle bekleyen yatırımlar tüm yatırımcılar kanadında geçerli, ancak yavaş yavaş açılmalar başladı mı? Evet başladı.

Sektörde herkesin dikkatini çeken bir konu daha var aslında lüks konut projelerin satılması, orta ve daha düşük bütçeye hitap eden projelerin stok olarak durması. Bunu başka bir analizde değerlendireceğiz.  

Şimdi sektörün tabiri caizse kurtarıcısı olacak olan yabancı yatırımcı hareketlerine değinmek istedik.

Az öncede bahsettiğimiz gibi TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesinden etkilenmiyorlar ya da kredi faizlerinin yıllık %25 gibi rakamlara ulaşmasından. İlk 2 kriz sebebi otomatik olarak devre dışı kaldı. 3. sebep olan pandemiye bakacak olursak da, hepimiz dünyada hiçbir zaman para akışının durmadığını biliyoruz. Dolayısıyla bekleyen yatırımcılar adaya gelmeye başladı.

  • Peki yabancı yatırımcı olarak nitelendirdiğimiz yerli ve Türkiyeli yatırımcıların dışında kalan ülkelerde en çok Kuzey Kıbrıs’a kim yatırım yapıyor?
  • Yatırım yaparken ne araştırıyorlar?
  • Daha çok hangi konut tipini ve hangi bölgeyi tercih ediyorlar?

Kuzey Kıbrıs’ta inşaat ve emlak sektörünün nabzını tutan Kıbrıs Emlak Merkezi olarak tüm bu soruların cevaplarını ve araştırmalarımızı siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

Haziran ayında seyahat kısıtlamalarının azaltılması ada için bir umut ışığı oldu. Çift aşı ve çift PCR testi ile karantinasız adaya gelmek mümkün oldu ancak sektörede beklenen hareketlilik sağlandı mı? Şu an için bu beklenti karşılanmadı ancak hareketlenme başladı mı evet.

Seyahat kısıtlamalarının azaltılmasıyla birlikte, yabancı yatırımcıların adaya gelmeye başladıkları ve alım yaptıklarını Kıbrıs Emlak Merkezi’nin aldığı geri dönüşlerde takip ediyoruz. Bunların arasında, tamamen adaya yerleşme fikri olan da var, şimdiden alıp sonrasında yerleşme fikri olan da. Sadece tatil için alacak olan da var, yatırım için alacak olan da. Hepsinin beklediği seyahat kısıtlamalarının azaltılmasıydı. Ve yavaş yavaş beklenen gerçekleşmeye başladı.

Peki yabancı yatırımcılar olarak nitelendirdiğimiz yatırımcılar içerisinde en çok hangi ülkeler Kuzey Kıbrıs’ı araştırıyor?

 Bu sorunun cevabı için Google, Yandex ve Kıbrıs Emlak Merkezi verilerini derledik. Elde ettiğimiz verileri sizlerle paylaşıyoruz.

Kuzey Kıbrıs’ı en çok araştıran ülke sıralaması:

kibris-emlak-merkezi

 

Sıralamadan da görüleceği üzere İsveç ve Almanya pazarının ciddi bir atağı var Kuzey Kıbrıs’a. Daha sonrasında ise Azerbaycan, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri geliyor.

Yatırım yaparken ne araştırıyorlar?

Burada Kuzey Kıbrıs ile ilgili yapılan araştırmaları İngilizce ve Rusça olarak böleceğiz.

İngilizce dilinde yapılan aramalarda ve Rusça dilinde yapılan aramalarda durum değişkenlik gösteriyor. İngilizce aramalarda en çok “Property For Sale North Cyprus” araması yapıldı. Sonrasında Girne, İskele, Gazimağusa ve Lefkoşa il sıralaması var.

Rusça yapılan araştırmalarda ise en çok Kuzey Kıbrıs aranmış ve arkasından satın alma koşulları araştırılmış. Şehir emlak aramalarında ise liderliğini 2 şehir paylaşıyor Girne ve İskele. Villa ile daire aramaları eşit diyebiliriz. Rusça yapılan araştırmalardan çıkacak sonuç ise henüz ülke ve satın alma hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları. Kıbrıs Emlak Merkezi “Kıbrıs’ta Yatırım” yazılarına olan ilgi de bunu destekliyor.

Arama motorlarının yanı sıra Kıbrıs Emlak Merkezi ziyaretçilerinin de Türkçe, İngilizce ve Rusça içeriklerde temel hareketleri firmaları araştırmak oluyor. İlan ya da proje araştırmasıyla sayfamıza gelen kullanıcı firmayı, haberlerini, röportajlarını okuyarak devam ediyor. Kullanıcı için hazırladığımız içerik haritasına uygun ilerliyorlar.

Daha çok hangi konut tipini ve hangi bölgeyi tercih ediyorlar?

Söz konusu yabancı yatırımcı olduğunda belirli hareketleri olduğunu biliyoruz. Öncelikle kendi ülkesinden gelip daha önce yatırım yapmış insanların yatırım yaptığı bölgeler. Bunlar Girne, Esentepe, İskele başta olmak üzere değişiyor. Yatırım için ise değer artışı yüksek bölgeler.

Hangi konut tipini tercih ettikleri ülkeden ülkeye değişkenlik gösteriyor ancak 2 seçenek diğerlerinden ağır basıyor. Birincisi tatil için gelecekleri ve sonrasında uğraşmak zorunda olmayacakları site projeleri.

İkincisi de tam bir müstakil yaşamı hayal ettikleri ancak yine site yönetimi olan villa projeleri.

Kıbrıs emlak sektöründeki gelişmeleri, yatırım fırsatlarını ve emlak ilanlarını portalımızdan Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak takip edebilirsiniz. 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır