2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs Emlak Merkezi Özel Yatırımcı Analizi

1 Eylül 2021

Kuzey Kıbrıs Emlak sektöründe hangi projeler satılıyor, hangi projeler stok olarak satılmadan duruyor. Gelin bu konuyu aylık olarak hazırladığımız analizimizde değerlendirelim.

kibris-emlak-merkezi-analiz

Kıbrıs Emlak Merkezi olarak Kuzey Kıbrıs gayrimenkul sektörünü incelemeye devam ediyoruz.

Araştırmalarımızı Google, Yandex ve kendi sitemiz üzerinden yapıyoruz ve süzerek size iletiyoruz.

Bu defa hem yerel hem de yabancı yatırımcı hareketlerini inceledik. Bölge bölge ve konut tiplerine göre ayırdık. İşte sonuçlar..

Kuzey Kıbrıs inşaat ve emlak sektörünün bu dönemde 2 yüzü var aslında. Bir taraftan gerçekten güzel satışlar yapanlar, diğer taraftan satış yapamayanlar.

Bir diğer ayrım ise yerel müşteriyi hedefleyenler ve yabancı müşteriyi hedefleyenler.

Öncelikle yerel müşteriyi hedefleyen firmalardan ve projelerden başlayalım isterseniz. Piyasada hakim bir görüş var, bu ekonomik krizde insanlar nasıl ev alsın? Faizler yüksek, pandemi artarak ediyor.

Diğer bir görüş ise Kuzey Kıbrıs halkında bu kadar birikim olduğunu kimse bilmiyordu. Yeni öğrenenler var bu dönemde.

Eğer yerel halkın ihtiyacı doğrultusunda proje üretiyorsanız ki bu sadece konut değil, arsa da buna dahil. O zaman satışlar devam ediyor.

Peki yerel halkımızın son dönemde neye ihtiyacı var? Hangi bölgede hangi konut tipi ya da arsayı aradı? Gelin birlikte inceleyelim.

Girne ile başlayalım. Mevsimin yaz olması sebebiyle Girne’de kiralık daire ve villalar piyasayı domine etmiş durumda. Kısa süre kiralıklar Girne’den en çok aranan başlık. Sonrasında ise satılık daire ve müstakil villalar var.

Lefkoşa’da arsa araması diğer tüm aramaların üzerinde yer alıyor. Sonrasında ise 2+1 daireler ve müstakil villalar geliyor.

İskele’de 1+1 ve 2+1 konutlar aranıyor özellikle site projeleri daha çok inceleniyor. Sonrasında müstakil villalar geliyor.

Gazmağusa’da aktif olan uygun fiyatlı, kelepir dediğimiz daireler. Ve tabi ki Maraş bölgesine yakın konumlanan tüm gayrimenkuller.

Güzelyurt’ta kiralık daire aramaları hızlandı son dönemde. Bölgedeki okul yatırımlarının etkisi büyük bu aramaya ve tabi okulların açılacak olmasının.

Yabancı yatırımcı hareketleri nasıl ilerliyor peki? Özellikle İskele ve Esentepe bölgesi yabancı yatırımcı konusunda oldukça iddialı.

Öncelikle hangi ülkelerin en çok Kuzey Kıbrıs emlaklarına ilgi gösterdiğine bakalım.

Birinci sırada Türkiye var, sonrasında İngiltere, Almanya, İsveç, İran ve Rusya olarak devam ediyor.

Peki bu yatırımcılar Kuzey Kıbrıs’ta nereden ve hangi tarz konut almak istiyorlar?

Ülkeden ülkeye bu talep değişiyor aslında.

Türkiyeliler genelde Girne Merkez ve etrafına ilgi duyarken şimdi İskele bölgesinde yatırım yapmaya başladılar. Merkez’de getirisi yüksek yatırımlık daire ararken, bir taraftan tatil yapabilecekleri yatırımlık bir daire arıyorlar.

İngiltere’den gelenler yatırım ve yaşamak için en çok Girne, Esentepe ve İskele’yi araştırıyor.

Almanlar Girne Alsancak, Esentepe ve İskele bölgesinde yoğunlaşmış durumda.

İranlılar İskele’de yatırım yapmaları gerektiğine inanıyorlar. İçlerinde Kuzey Kıbrıs’ı hiç bilmeyenler var ancak yeni bir yaşam kurmak istiyorlar Kuzey Kıbrıs’ta.

İsveç pazarı  ve Ruslar ise Esentepe ve İskele’ye uzanan sahil şeridinde yatırım yapmak için araştırma yapıyor.

Sadece bu bilgiler yolumuzu aydınlatmıyor tabi ki. Hangi ülkeden hangi yaş grubu araştırma yapıyor ve bu yaş gurubunun ihtiyaçları neler? Bunları da iyi analiz etmek gerekiyor. 65 yaş üstü yabancılar daha sakin bir yaşam isterlerken artık online çalışabilen 25-45 arası yaş grubu daha teknolojik konut projeleri tercih ediyor.

İsveç ve Almanya’dan yatırım yapanlar orta ve üst yaş grubuna sahip. İran için böyle bir ayrım yok genci ve yaşlısı başka bir ülkede yaşam kurmak istiyor. İngiltere’de genelde orta ve üst yaş gurubu yatırımcılar Kuzey Kıbrıs’ı tercih ediyor.

Bu verilere ek olarak tüm dünyada en çok hangi yaş grubu Kuzey Kıbrıs’ı araştırıyor biliyor musunuz?

Ve az önce bahsettiğimiz online çalışabilen Z kuşağı. Onların ihtiyaçları deniz, kum ve güneş değil sadece. Akıllı evler, teknolojik tasarımlar, çevreye duyarlı projeler ve yüksek hızda internet. Artık böyle projeler de üretilmeye başladı Kuzey Kıbrıs’ta. Ve satışları oldukça hızlı ilerliyor.

Doğal olarak aslında insanların ihtiyaçları bitmiyor ve her gün daha da artıyor. Eğer satışlarından memnun bir firmaysanız doğru noktada ilerliyorsunuz demektir. Ancak satışlarından memnun olmayan, aksine iş yapamadığını ve piyasanın çok kötü olduğunu iddia ediyorsanız bakış açınızı değiştirmenin zamanı geldi demektir.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır