2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kaynarca İşletmeleri Direktörü Hikmet Kaynarca Kıbrıs Emlak Merkezi’ne Konuk Oldu

28 Kasım 2021

İnşaat sektöründe 30 yıllık tecrübesiyle hizmet veren Kaynarca İnşaat, projenin başından sonuna kadar tüm süreci kendi bünyesinde yönetiyor. Kıbrıs Emlak Merkezi’ne konuk olan Kaynarca İşletmeleri Direktörü Hikmet Kaynarca, yatırımcı için önemli mesajlar verdi.

hikmet kaynarca kıbrıs

Kaynarca İşletmeleri Direktörü Hikmet Kaynarca Kıbrıs Emlak Merkezi’ne Konuk Oldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde inşaat sektörü hemen her gün yeni oyuncularla tanışıyor. Dün X bir meslek yaparken bildiğiniz kişilerin, bir anda ‘inşaatçı’ olduğunu görmek hem şaşırtıyor, hem de sektör adına soru işaretleri oluşturuyor.

Kıbrıs Emlak Merkezi olarak seçim yaparken araştırmanın, tecrübenin ve ortaya çıkan projelerin ne kadar önemli olduğunu her defasında okurlarımızla paylaşıyoruz.

O yüzden bu içeriğimizde sektörün tecrübeli bir markasına uzanıyoruz…

Üretiyor, naklediyor, yapıyor, satıyor, yüksek faize karşı şirketten vadelendiriyor… Kuzey Kıbrıs inşaat sektöründe A’dan Z’ye tüm süreci kendi bünyesinde yöneten bir firma var. Projeleriyle ve kampanyalarıyla dikkat çeken, Kıbrıs Emlak Merkezi kurumsal üye inşaat firmalarından Kaynarca İnşaat’a misafir oluyoruz.

Röportaj konuğumuz Kaynarca İşletmeleri Direktörü Hikmet Kaynarca.

30 YILLIK TECRÜBE

Kaynarca İnşaat’ı anlatır mısınız bize?

Kaynarca İnşaat 1991 yılında Kıbrıs’a ayak basmamızla birlikte öz sermaye ile kurulan bir şirkettir. Taşeron firma olarak işe başladık. Ailenin diğer fertlerinin de Kıbrıs’a gelmesiyle 2001 yılında Kaynarca İşletmeleri olarak hayatına devam etti. O günden günümüze kadar hem taahhüt hem de yap-sat anlamında halkımıza hizmet veriyor.

“TİCARETİN KURALI, SINIRI OLMAMASI”

Hangi bölgelerde yatırım yapıyorsunuz peki?

Ada küçük bir yer. Dolayısıyla adanın her yerinde hizmet verebiliyoruz. Konum olarak Girne’ye ağırlık veriyoruz. Ticaretin kuralı sınırı olmamasıdır. İş Mağusa’daysa Mağusa’dayız, Lefkoşa’daysa Lefkoşa’dayız, İskele’deyse İskele’deyiz. Hatta merdiveni varsa, gökteyiz.

“TOPLUM OLARAK BÜYÜMELİYİZ”

Şirketiniz amacı nedir?

Yatırım iki türlü yapılır, biri hizmet diğeri ticarettir. Bizim yatırımda ki birinci amacımız hizmet, bunu çok açık gönüllülükle söylüyorum.

Bizim büyümemiz lazım. Birey olarak büyüyüp, kurum olarak büyümezseniz bunun pek bir anlamı yok. Aynı şekilde siz büyürken halk da sizinle birlikte refah düzeyine erişiyorsa, asıl anlamı yakalarsınız. Ancak halkın refahı yok, siz büyüyorsanız bunun da anlamı yok bizim için.

Hepsi birbiriyle bağlantılı olarak büyümeli. Biz toplum olarak büyümeliyiz.

Bizim şirket amacımız şirket olarak büyümekten ziyade, toplum olarak büyümek.

“HİÇ TAŞERON KULLANMADAN İNŞAATLARIMIZI TAMAMLIYORUZ”

İnsanlar neden Kaynarca İnşaat’tan ev alıyorlar?

Biz evlerimizi yaparken insanların huzurlu yaşayabilmesini planlıyoruz. Ev sadece konut değildir, ev huzurdur, mutluluktur, yaşam kalitesinin arttığı yerdir.

Zamanla değişime bir örnek vereyim. Eskiden çocukları eve sokamazdık, şimdi evden çıkaramıyoruz. Demek ki bizim çocuklarımız evde daha fazla vakit geçirmeye başladı.  Aynı şekilde biz de pandemi dönemi geçirdik ve evde daha fazla vakit harcadık. Evlerin yaşanabilir ve huzurlu olmasının önemini bir kez daha çok iyi anladık. Biz projeleri inşa ederken bölgeyi çok iyi değerlendiriyoruz. Güneşi, havası, konumu gibi birçok farklı detayı en ince ayrıntısına kadar planlayıp evlerimizi ona göre dizayn ediyoruz.

İlk kuruluşumuz taahhüt işleri ile başladı ve birçok devasa işler yaptık. Maalesef Kıbrıs’ta tek bir işle sınırlı kalamıyorsunuz, bize de taahhüt işleri yetmedi zamanla. Biz hiç taşeron kullanmadan inşaatlarımızı tamamlıyoruz. Nakliyesini, altyapısını, kalıbını, demirini, sıvasını, boyasını, alüminyumunu, pvcsini, mobilyasını kendi bünyesinde yapan, kendi imalatını da yapan bir firmayız. Böyle hacimsel bir iş yaptığınız zaman sadece taahhüt size yetmiyor. Bizi tatmin etmedi sadece bu. Dolayısıyla yap-sat da yapmaya başladık.

“ÖZSERMAYE İLE ÇALIŞAN BİR FİRMAYIZ, DAHA RAHAT HAREKET EDEBİLİYORUZ”

Son dönemde başlatmış olduğunuz bir kampanya var, bu kampanyadan da bahseder misiniz?

Söylediğim gibi tek başımıza büyümek değil hedefimiz. Temel hedefimiz,  vatandaşın ev sahibi. Bunu düşünürken nasıl daha faydalı olabiliriz, nasıl bir kolaylık sağlayabiliriz de insanlar ev sahibi olabilir diye sorduk kendimize. Kampanyayı da bu şekilde oluşturduk.

Hatta insanlara da sorduk, nasıl bir ödeme planı ile ev alabilirsiniz diye. Onlardan aldığımız cevaplarla oluşturduk kampanyamızı.

Vatandaşın 15-20 bin sterlin kenarda parası var, yaklaşık bin sterlin de geliri var, dolayısıyla buna hizmet etmek gerekiyor. Proje aşamasında %25 peşinat ve 60 ay vadeli ev satışlarına başladık. Çok güzel satışlar yaptık ancak pandemi başlayınca kampanyaya ara verdik. İhtiyaç duyulursa bunu başlatabiliriz. Ayrıca %50 peşinat ve bankasız, kefilsiz şirkete ödeme bir kampanyamız var. Tüm projeler için değil Alkent projemiz için geçerli ve Lapta bölgesinde açacağımız yeni projemiz için geçerli olacak bu kampanya. Kampanyalı satışımız devamlı olacak ve bu yerli müşterilerimiz için yapıyoruz bu kampanyaları. Biz özsermayeyle çalışan bir firmayız ve daha rahat hareket edebiliyoruz.

“MÜTEAHHİDİ ARAŞTIRMADAN YATIRIM YAPMAYIN”

İnşaat firması çok, konut sayısı çok. Peki Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için bir mesajınız var mı? Örneğin ev alma sürecinde nelere dikkat etmeleri gerekir?

Bu çok önemli bir konu ve maalesef sürekli karşımıza çıkan bir ihmal. Para kolay kazanılmıyor, o yüzden birikimler de ezbere harcanmamalı. Müteahhitleri iyi araştırsınlar. Çünkü bu ülkede bu işi bilmeyip inşaat yapan o kadar çok insan var ki. Arazisi olan inşaat işini yapabilirim zannediyor. Ancak ne sıvadan ne betondan anlıyor. Denetleme de yok, çimentoyla kireci ayırt edemeyecek insanlar bu işi yapmaya kalkıyor. Sonrasında bu yapılara bizi çağırıyorlar toparlamak için. Fakat bunu kesinlikle kabul etmiyoruz.

Müteahhidi araştırmak çok kolay, hırdavatçılara sorun. Şu marka nasıl mal alıyor, ödemesini yapıyor mu diye sorun. Ancak birkaç hırdavatçıya sorun ki biri sizi yanıltmasın. Konut alan müşterilere sorun. Bankalara sorun kredibilitesi nasıl?

Bunun dışında dijital olarak da araştırın. Kıbrıs Emlak Merkezi bunun için var. Okuyun, projelerini teslim etmiş mi zamanında, yeni projelerinde inşaat hangi hızda ilerliyor. Sonradan pişman olmamak için, müteahhidi araştırmadan yatırım yapmayın.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır