2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Investmall Real Estate Direktörü Zeliş Cemaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’ne Konuk Oldu

14 Mart 2022

Investmall Real Estate Direktörü Zeliş Cemaylar emlak sektöründeki hareketliliği ve ülkelerin Kuzey Kıbrıs’a yatırım sebeplerini anlattı. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

zeliş-cemaylar-investmall-real-estate-kıbrıs-emlak-merkezi

Kıbrıs emlak sektörünün tecrübeli ismi Investmall Real Estate Direktörü Zeliş Cemaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’ne konuk oldu.

İşte yatırımcıların değişen ve gelişen ihtiyaçlarını, yerli alıcının yaşadığı zorlukları ve yabancı yatırımcıların ihtiyaçlarını anlatan Zeliş Cemaylar’ın röportajı.

Keyifli okumalar..


“Hem Bireysel Hem de Kurumsal Yatırımcılar Kuzey Kıbrıs’ı Tercih Ediyor”

Yabancı yatırımcı neden Kuzey Kıbrıs’ı tercih ediyor?

Yabancı yatırımcı konut alıcısıysa eğer ilk olarak bakir bir ada olduğumuz, deniz, kum, muhteşem güneşimiz ve hizmetimiz için burayı tercih ediyor.

Büyük yatırımcı ise, burası çok bakir bir ada. Avrupa ülkelerine bakınca burada eksik olan birçok sektör var ve parası olan burada bunları değerlendirmek istiyor.

İkisi arasında benzerlikler ve farklı noktalar var.

“Yabancı Yatırımcıların Önceliği Karpaz, Esentepe ve Mağusa”

Kuzey Kıbrıs’ı hangi ülkelerden yatırımcılar tercih ediyor ve hangi konut tipine ilgi var?

Öncelikle Girne bölgesine yatırım çok fazlaydı ancak orası doyuma ulaştı. Şimdi Karpaz bölgesi, Mağusa ve Esentepe ön planda.

İskandinav ülkeleri, Almanya ve İrlanda gibi ülkelere ciddi bir pazarımız oluşmaya başladı.

Ancak burada şunu özellikle vurgulamak istiyorum, bizim bu insanları adaya çekmek için önce bir hazırlığımızın olması gerek.

Bu hazırlık nedir diye sorarsanız, kendi anayasa ve hukukumuzu da göz önünde bulundurarak, yatırımcılara yatırım için kolaylıklar sağlamak.

Mesela Rusya-Ukrayna savaşını nasıl kendi lehimize çevireceğiz? Bu insanların yatırım için bizi tercih etmelerini sağlamalı ve önlerini açmalıyız.

Bizi tercih etmeleri için bazı düzenlemeler yapmak gerekiyor. Örneğin, 300 bin GBP’lik bir yatırımda başka avantajlar tanımamız lazım. Green Card verilebilir, geçici vatandaşlık verilebilir. Bunu araştıracak bir birimimiz de olması gerekiyor, ülkemize gelen para ne parasıdır. Bizim bu işi ciddiye almamız gerekiyor ki yatırımcılara sağlanan kolaylıklar da takip edilebilsin.

Bizi ayakta tutan sektör emlak. O yüzden her taraf emlakçı oldu. Bizim bu konuları ciddi bir şekilde ele almamız gerekiyor.

“Kuzey Kıbrıs’ın Kazançlı Bir Bölge Olmasının Avantajları ve Dezavantajları”

Yatırım düşünenler için Kuzey Kıbrıs kazançlı bir bölge mi, neden?

Yatırım düşünenler için Kuzey Kıbrıs, her zaman kazançlı bir bölgeydi ve olmaya devam ediyor. Çünkü burası bir ada ülkesi ve hala öne çıkan özelliklerimiz insanların tercihleri arasında. Bunu anlatmak, insanları adaya çekmek ve yatırım yapmalarını sağlamak da hepimizin görevi.

Yerli halkımız için düşününce, hem avantajlı hem de dezavantajlı.

İnşaat alanında yapılacak yabancı sermayeli yatırımlar için söylüyorum, firma sahipleri kendi ülkesi için yatırım yapıyor. Bizim burada inşaat şirketi kurduğunda faydalanacak olan yapı marketler ve yapı malzemeleridir. O malzemeleri de dışarıdan getirtirse yapı malzemeleri satanlarda faydalanamayacaklar.

Yabancı sermayeli inşaat firması, projeyi yapar ve bitirdiğinde kendi ülkelerinde yabancı yatırımcılara satar. KKTC halkı bu projelerden ev alamaz. Bu durumda biz yabancıyı zenginleştirir ve halkımızı ev alamayacak konuma getiririz. 2+1 daireler için 90 bin GBP konuşulmaya başlandı. Yeni evli bir çift bunu nasıl alsın.

Bu bizim için, yerli halkımız için bir dezavantaj.

Ancak emlak sektöründeki hareketlilik göz önüne alındığında da ülkeyi ayakta tutan sektörlerden biri. Yabancı sermayenin ülkeye gelmesinin bir yolu. Bu da bizim avantajımız.

“Mutlaka İşi Bilen Güvenilir Bir Emlakçınız Olsun”

Yatırımcılara tavsiyeniz nedir?

Bölgeyi iyi tanımalı ve güvenilir bir emlakçıyla çalışmalılar.

Örneğin, bugün sorsanız herkesin arazisi imara açıktır, bir sürü arazi geliyor, satmak istiyorlar, fiyat söylüyorlar. İmara açık olduğunu iddia ediyorlar ancak Şehir Planlama’dan ön görüş alıyoruz. Arazinin imar durumu nedir, ne yapılabilir diye bir öğreniyoruz ki arazi imara kapalı. Bu küçük bir örnek ama durumu çok iyi özetliyor.

Neden bunu anlatıyorum, işi ve yolu yordamı bilen biriyle çalışmaları gerekiyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır