2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Ev Almadan Dikkat Edilecek 10 Madde

19 Ağustos 2021

Hepimiz ev almadan önce detaylı bir araştırma yapmak isteriz. Ancak hangi konularda araştırma yapmalı, hangi konular değerlendirilmeli? Tüm bunları sizin için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz.

ev-almadan-dikkat-edilecek-10-madde

Ev Almadan Dikkat Edilecek 10 Madde

Kendi evinde oturmak birçok insanın hayali… Özellikle pandemi koşullarında oturdukları konutun ihtiyaçlarına cevap vermediğini fark eden pek çok kişi ev değiştirmek istiyor. Yeni evinizde  “güle güle” oturmadan önce hayal kırıklığına uğramamak için ev almadan dikkat etmeniz gerekenleri 10 madde halinde sizler için derledik.

1 – BANKA KREDİSİ

Günümüz koşullarında konut kredisi ile ev almak kenarda birikmiş parası olmayanlar için sıkça tercih edilen bir yol. Bu durumda yapılacak ilk iş bankanızdan kredi notunuzu öğrenmek. Kredi notunuz kötü ise kredi başvurunuz reddedilecektir. Düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu mümkün olduğu kadar yüksek tutmanız önemlidir.  Bankalar satın alacağınız evin ekspertiz değerinin maksimum % 80’inini kredilendiriyor. Bu da en azından %20 lik bir peşinatı birikmiş paranızdan ödeceyeceğiniz anlamına geliyor. Peşinatı biriktirmek veya bulmak için zamana ihtiyacınız olabilir.

Kredi faiz oranları ve banka masraflarını mutlaka karşılaştırın. Düşük faiz oranı toplam maliyet göz önünde bulundurulduğunda her zaman en iyi seçenek olmayabilir.

2 – BÜTÇE

Kredi taksitleriniz ile birlikte hayatınız da akmaya devam edecek. Acil bir durumlara karşı hazırlığınız var mı? Tüm riskleri göz önünde bulundurarak bütçenizi ona göre ayarlamalısınız.

Yeni bir ev almak çok heyecanlı bir süreçtir. Bu heyecana kapılıp ev aramaya belirlediğiniz limitlerin en üst sınırından başlamayın.  İhtiyaçlarınıza uygun alt limitlerde bir ev de sizi tatmin edebilir. Taksit öderken sizi zor durumda bırakmayacak bir ev almak sizi uzun vadede daha mutlu eder.

3- İHTİYAÇLARINIZI BELİRLEYİN

Ev ararken gerçekçi olun. Bütçeniz ile ihtiyaçlarınızın kesiştiği nokta doğru evi bulacağınız yerdir. Bunun için ihtiyaçlarınızı doğru belirlememiz gerekir. İşe 5 maddelik bir olmazsa olmaz ve 5 maddelik olursa iyi olur listesi yaparak başlayabilirsiniz. Bu listeyi 3 maddelik vazgeçemeyeceğiniz özellikleri bulana dek daraltın. Listeyi yaparken kendinize karşı dürüst olun. Önümüzdeki 5 yıl hayatınızda ne gibi değişiklikler olabilir? Mesela birden fazla çocuk sahibi olmak istiyorsanız 2+1 yerine 3+1 bir konut size daha uygun olabilir. Öngörülebilir bir gelecekte sizinle yaşamaya ihtiyacı olacak bir aile ferdiniz olabilir mi? Ev değişikliği çocuklarınızın okul değiştirmesini gerektiriyor mu? Bu ve benzeri soruları kendinize sorun.

Gezdiğiniz evlerden bazıları hayallerinize uygun olabilir, bir anda içiniz ısınabilir, ancak ihtiyaçlarınız daima birinci planda yer almalı.

4- KONUM

Bir evi çok beğendiğinizde konumu ve çevresi bazen gözden kaçabilir. Çevresinin ne yönde değişeceği uzun vadede öngörülür olmayabilir ancak şu soruları sormaktan ve cevaplarını araştırmaktan çekinmeyin.

  • Evin çevresinde ne tipte inşaatların yapılması öngörülüyor?
  • Bulunduğunuz bölgedeki imar izninin yakın gelecekte değişme olasılığı var mı? Mesela yüksek katlı imar ini verilebilir mi?
  • Çevredeki gayrimenkullerin son dönemdeki fiyat performansı ne yönde? Fiyatlar arttı mı, azaldı mı? Neden?
  • Alt yapı yatırımları ne durumda?
  • Yakın çevrede ticari faaliyet izni veriliyor mu?

Bir gayrimenkulün en önemli özelliği konumudur. Neticede uzun vadeli bir yatırım yapacaksınız. Evinizin konumu değişmez ama değeri çevrede neler olup bittiğine göre azalıp artabilir.

5- KOMŞULAR

Ne güzel demiş atalarımız “Ev alma komşu al “ diye. Genellikle ev satın alma kararı en az 5 yıl yaşayacağınız bir yer arayışında iseniz makuldür. 5 yıldan az kalacağınız bir yer için kiralamak daha uygundur. Uzun süre yaşayacağınız bir ortamda elbette komşuluk ilişkileri huzurlu bir hayat açısından önemlidir.

Bir daire satın almak üzere yola çıktıysanız apartmanı dikkatle inceleyin. Apartman kapısı açık mı? Dış cephe boyası ne durumda? Kapı devamlı açıksa bu apartmanda yaşayanların güvenliğe önem vermediklerini ve komşuların oldukça umarsız olduğunu gösterir. Uzun zamandır yaptırılmamış dış cephe boyası daire sahiplerinin ortak bir amaç uğrunda birlik sağlayamadıklarına işrettir. Bakacağınız ev en üst kattaysa ve çatı akacak olursa bir amaç uğruna bir araya gelemeyen insanların ortak alanlardan biri olan çatının tamiri konusunda da zorluk çıkaracağını tahmin edebilirsiniz.

Göreceğiniz daireye asansör yerine merdivenlerden çıkmak, size ortak alanların nasıl kullanıldığı hakkında fikir verir. Kapıların önünde ayakkabı var mı? Çöpler kapının önünde mi bekliyor? Ortalık sessiz mi yoksa gürültülü mü? Müstakil evlerde de çevre sakinlerinin nasıl komşular olacağını gösteren ipuçları yakalayabilirsiniz. Bahçeleri bakımlı mı? Çöp bidonları ne durumda, sokak temiz mi? Kesintisiz köpek havlaması var mı? Yüzme havuzları varsa nasıl bir durumda? Arabalarını nasıl park ediyorlar?

Bunlar sizi gelecekte nasıl bir ortam beklediğini gösteren önemli işaretlerdir.

6- GENİŞ DÜŞÜNMEK

Pek çok alıcının bir evde neler isteyip istemediği hakkında bir fikri vardır. Bir evin konumu değiştirilemez, büyüklüğü şartlara bağlı olarak değiştirilebilir. Nelerin değiştirilemeyeceği konusunu karar vermeden önce düşünün. Zevksiz bir duvar kâğıdı veya çirkin bir duvar boyası ile değiştirilebilir olduklarından bir müddet yaşamayı göze alabilirsiniz. Burada önemli olan kolayca ve az bir bütçe ile değiştirebilecekleriniz ile evin değiştirilemeyecek özelliklerini ayırt edebilmenizdir. Diğer her şey sizin için uygunsa böyle küçük detaylara takılmayın.

Diğer taraftan evin hızlı satışına yönelik kozmetik düzenlemeler yapılmışsa bunların da gözünüzü boyamasına izin vermeyin. Boya gibi şeyleri kendiniz bile yapabilirsiniz veya yapmasanız bile ustaya vereceğiniz para evin satış fiyatını arttırmak üzere üzerine koyduklarından daha az olacaktır. Büyük bir ihtimalle zaten dekorasyon zevkiniz farklı olacağından göz boyamak üzere kozmetik düzenlemeler yapılmış bir ev yerine kendi zevkinizi yansıtabileceğiniz bir evi baştan seçmekte fayda olabilir.

Burada kritik nokta bir tadilat projesine başlarken kapsamını çok iyi analiz edebilmektir. Özellikle kısıtlı bir bütçe ile hareket edecekseniz ciddi bir tadilat ihtiyacının altından nasıl kalkabileceğinizi hesaplamanız gerekir. Pek çok defa bütçeden tasarruf etmek üzere ev sahiplerinin kendi yaptığı tadilatlar maddi manevi karabasana dönüşebilir.

Acele etmez ve ev aramaya yönelik araştırmalarınıza devam edecek motivasyonunuzu kaybetmezseniz sonradan pişman olacağınız bir karar vermek durumunda kalmazsınız. www.kibrisemlakmerkezi.com’da ilanlara göz atabilir ayrıca size yardımcı olabilecek pek çok firmayı firma rehberinde bulabilirsiniz.

7- ANİ KARAR VERMEYİN

Bir süredir arayışta olup bir türlü istediğiniz gibi bir ev bulamamak insanı ev aramaktan soğutur. Sırf aramaktan bıktığınız için çok da içinize sinmeyen bir evi satın almak sizi çok kısa sürede mutsuz eder. Tekrar taşınmayı düşünmeye başlarsınız. Aldığınız evin satılması gerekebilir. Yaptığınız taşınma masrafları, banka masrafları, kredi kapatmak gibi birçok yorucu ve stresli prosedürü de düşünecek olursanız biraz sabırlı olup ani kararlar vermekten kaçınmak en iyisidir.

Yaşam tarzınızın gereği olan ihtiyaçlarınıza odaklanın. Kredi kullanarak ev alacaksanız şu anki gelirinizi baz alın. Gelecekte daha çok para kazanıp ödeyebileceğiniz düşüncesine saplanmayın. Her zaman Maaş artışları her zaman gündeme gelmeyebilir,  hayatınızda kariyer değişiklikleri olabilir.

Yeterince sabır ve araştırma ile aramakta olduğunuz mutlaka karşınıza çıkacaktır. Unutmayın ki her gün yeni evler satışa sunulmakta. Gerçekçi bir bütçe ile ihtiyacınıza uygun bir ev bulmak mümkündür. Kıbrıs Emlak Merkezi’nde siler için hazırladığımız pazar araştırmalarını okumayı, ekonomik göstergeleri takip etmeyi ve güncellenen ilanlarımıza bakmayı ihmal etmeyin.

8- EMLAK DANIŞMANI İLE ÇALIŞIN

Ne istediğinize tam olarak karar verdikten sonra güvendiğiniz bir emlak danışmanına başvurun. Emlak danışmanları mesleki etik kuralları çerçevesinde temsil ettikleri alıcı veya satıcının yapacakları alışverişten en iyi şekilde faydalanmasına özen gösterir.

Beğendiğiniz ev hakkında size belki de farkında olmadığınız bilgiler verebilir, sizin adınıza evrakları tamamlar, pazarlık sürecinde yardımcı olur. Ellerinde henüz ilana çıkmamış gayrimenkulleri de size gösterebilirler.

Emlak danışmanı ile çalışmanın bir diğer faydası da danışmanların irtibat ağı geniş olupundan satıcının evi satmaktaki karalılığını ölçmek açısındandır.

Mutlaka denk gelmişsinizdir, bazı ev sahipleri çok rahat davranır ve evi satmak için acele etmezler. Genelde bu tip ev sahipleri satmakta oldukları evde yaşarlar ve pazarlığa açık değillerdir. Diğer tarafta ailevi bir durumdan, borçlardan veya şehir değiştirmekten dolayı satışı bir an önce gerçekleştirmek için acele eden ev sahipleri vardır. Emlak danışmanınız düşük motivasyonlu satıcıyı ikna edebilir, acil satışta olan bir evin satış sebeplerini araştırıp en uygun fiyatla almanıza destek olur.

Ev satılarının mevsimsel bir de döngüsü vardır. Belki fark etmişsinizdir ilkbahar aylarının sonuna doğru yaz başında birden bire piyasadaki satılık gayrimenkul ilanları artış gösterir. Temel alıcı kitlesinin çocuklu aileler olduğunu düşünürsek gayet mantıklı bir durum. Aileler yeni öğrenim yılı başlamadan taşınma işlerini bitirmiş olmak isterler. Bu dönem arz talep dengesi ile ev fiyatları artış gösterir. Kış aylarında is kimse kolay kolay taşınmak istemez. İlan sayısı azalır ama satıcının motivasyonu yüksektir.

9- KONTROL SİZDE OLSUN

Bir konut almadan her şeyini etraflıca araştırın. Buna sadece deprem dayanıklılığı, Zemin etüdü, yapı izin belgeleri veya tapu araştırması olarak bakmayın. Bütün bunların yanı sıra evin gerçek yaşını ve müteahhidini de öğrenin.

Tapusunda ipotek var mı, hisseli mi, kat irtifakı sağlanmış mı araştırın veya emlak danışmanınızdan isteyin. Kredi ile alınan konutlarda bu araştırmaları eksper banka adına yapacaktır.

İkinci el bir konut alacaksanız evin yaşı önemlidir. Bazı eski yapılar göze çok hoş görünebilir ama dayanıklı mı? Ne kadar tadilat ihtiyacı var? Evin fiyatı cazip olabilir fakat öngörülen tadilatların teknik olarak yapılması mümkün mü yoksa astarı yüzünden pahalıya mal olur mu?

10- EVİ SATIN ALDIĞINIZ KİŞİYLE İRTİBATI KOPARTMAYIN

Evinizi ister müteahhitten direkt olarak ister emlakçı aracılığı ile almış olun, ödemelerinizi yaptıktan sonra muhatabınız ile irtibatı devam ettirin.

Eğer ev henüz tamamlanmamışsa zaman zaman müteahhidi arayın, inşaata gidin, gelişmelerden haberdar olun. Yanlış giden şeylere müdahale etme şansınız varsa edin, zor görünüyorsa diğer ev sahipleri veya komşular ile bir araya gelin.

Evin sizden önce bir sahibi olmuşsa ilk gün göremediğiniz sorunlar veya bina ile ilgili bilemediğiniz şeyler olabilir, servis, tamirci gibi ihtiyaçlarınız olabilir. Eski ev sahibininiz ile en azından ilk başlarda irtibatta kalmanız iyi olacaktır.

Kıbrıs Emlak merkezi olarak “Kıbrıs’ta Emlak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli” başlıklı Alıcı Rehberimizi de yakında yayınlayacağız.

Tüm ev alacak olanlar kolay gelmesi ve güle güle oturmaları dileği ile…

Beril ÖZTUNALI
Kıbrıs Emlak Merkezi Ülke Müdürü


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır