2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Doğru Emlak Danışmanını Bulmak için 14 Öneri

3 Ağustos 2021

Gayrimenkul almak veya satmak istediğinizde size en çok düşündüren şeylerden biri doğru emlak danışmanını bulmak olabilir. Tüm emlak danışmanlarının aynı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Doğru emlak danışmanını nasıl seçebilirsiniz? İşte size altın değerinde öneriler.

doğru-emlak-danışmanı-nasıl-seçilir

Doğru Emlak Danışmanını Bulmak için 14 Öneri

Gayrimenkul almak veya satmak istediğinizde size en çok düşündüren şeylerden biri doğru emlak danışmanını bulmak olabilir. Tüm emlak danışmanlarının aynı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Hepsinin farklı özellikleri ve bununla beraber değişik verimlilikte süreçleri vardır. Birçok emlak acentesi arasından doğru olanı seçmek bazen düşündüğünüzden de zor olabilir. İyi bir emlak danışmanı sizin için süreci kolaylaştırıp hedefinize en kısa sürede varmanızı sağlarken, vasat bir danışmanla yol almakta güçlük çekebilir ve gereğinden fazla masrafla karşı karşıya kalabilirsiniz.  Harika bir emlak danışmanı bulmak için henüz sihirli bir formül icat edilmedi ama siz de bazı noktalara dikkat ederek kendiniz için en uygun danışmanı bulabilirsiniz.

İyi bir emlak danışmanı bulmak için nelere dikkat etmelisiniz?


 1. Sizin için önemli olan nedir?

Herkes birbirinden farklı olduğu kadar gayrimenkul alırken ihtiyaçları da birbirinden farklılık gösterir. Sizin için çalışacak danışmanın önem verdiğiniz konular konusunda hassas davranmasını istiyorsanız, kendinize sormanız gereken sorular var.

Nasıl bir iletişim stiliniz var? Mesajlaşmayı mı, telefonda konuşmayı mı e-mail ile bilgilendirilmeyi mi tercih edersiniz? Danışmanın size her durumda anında dönüş yapmasını mı beklersiniz yoksa o konunda rahat mısınız? Dikkatini sürekli olarak üzerinizde yoğunlaştırmasını mı istersiniz yoksa önceliklerinizi ve yaşam tarzınızı iyice anlayıp ona göre mi harekete geçmesini beklersiniz?


 1. Referanslar

Çevrenizden edineceğiniz referanslar önemli bir bilgi kaynağıdır. Memnun kalınan bir emlak danışmanını size tavsiye etmeleri şüphesiz ki binlerce seçenek arasında karar vermek açısından çok önemlidir.

Tavsiye edilen bir danışmanla çalışmaya başlamadan önce, aileniz ve arkadaşlarınızın sizden farklı öncelikleri, farklı ekonomik durumları ve farklı muhit tercihleri olabileceğini akılda tutmakta fayda var. Dolayısı ile onlara layığı ile servis vermiş olan emlak danışmanı belki de size uygun olmayabilir.

Ayrıca tanıdıklarınız arasında emlak danışmanlığı yapan birileri varsa, onlardan da herhangi iyi bir danışmandan bekleyeceğiniz profesyonel standartta hizmet almanız gerektiğini unutmayın.  Çalışmaya başlamadan önce diğerleri ile aynı değerlendirme kriterlerini uygulamayı ihmal etmeyin.


 1. Araştırın

Elinizdeki uzun listeden geriye değerlendirmeye uygun bulduğunuz bir kaç isim kaldıysa, daha derinlemesine bir profil araştırması yapabilirsiniz. Tavsiyelerin yanı sıra bir emlak danışmanının dijitalde (örneğin emlak siteleri, arama motorları, sosyal medya) kendini nasıl tanıttığı çok önemli ipuçları içerir. Haklarında yazılanları okuyun, özellikle eleştiriye nasıl cevap verdiklerine bakın.

Kıbrıs Emlak Merkezi platformunda röportaj ve haberlerle birlikte birçok değerli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Dürüst ve işini iyi yapan bir emlak danışmanı sizin çıkarlarınızı ön planda tutacaktır. Kendisine tüm açıklığı ile bilgilendirme yaptıktan sonra size sunduğu emlak opsiyonları istekleriniz ile örtüşmüyorsa, danışmanınızın sizin için değil kendi çıkarları doğrultusunda çalışıyor olma ihtimali yüksektir. Böyle bir durumda sorularınızı sorun ve içinize sinmiyorsa danışmanı değiştirmekten çekinmeyin.


 1. Çıkar çatışmalarına dikkat edin

Hizmet sektörünü mensubu olarak emlak danışmanları, müşterilerinin menfaatleri koruyarak en iyi sonuçları almak üzere servis verirler. Ancak bazen ortaya sakınılması gereken durumlar çıkabilir.

Bunlar içinde en bariz olanı danışmanın her iki tarafı birden temsil ettiğinde ortaya çıkar. Danışman iki tarafı hakkaniyetle idare edemeyip bir tarafa odakladığında taraflardan biri yeterince ilgilenilmemek, anlaşılamamak veya çıkarlarının korunmamış olması sebebiyle, gayrimenkulünü en iyi fiyatla satamamak veya en doğru gayrimenkulü satın alamamaktan kaynaklanan dezavantajlar yaşayabilir.

Bir diğer sıkıntı da danışmanın size, ısrarla belirttiğiniz fiyat, lokasyon, durum çerçevesi dışında bir emlak dayatması veya beğendiğiniz bir gayrimenkulü diğer bir ofis ile ortak çalışmak istememesi kaynaklı olabilir.


 1. Riskleri azalıp azaltmadığına bakın

Belirli bir gayrimenkulün alınıp satılması konusunda sizi olası riskler konusunda uyaran dürüst bir danışmanla çalışmayı tercih edin. Sizi komplimanlara, gayrimenkul güzellemelerine boğan danışmandan uzak durun. Gerçekçi olup size dürüst yorumlar yapan, ileriyi görebilen, risk azaltmayı hedefleyen bir danışmana ihtiyacınız var. Danışmanlarla ön görüşme yaparken yatırım analizinde gerçek veriler kullanımı,  çevrede benzer ürünlerin piyasa performansı ve uzun vadede sizi etkileyecek olan piyasa faktörlerini siz söylemeden sunmasına dikkat edin.


 1. Sizi ne kadar dinliyor?

Hayallerinizdeki eve ulaşmanın yolu sizin ne aradığınızı ifade etmenizden geçiyor. O yüzden danışmanın sizin ihtiyaçlarınızı can kulağı ile dinlemediğini fark ederseniz en iyisi oradan hemen uzaklaşmak.

İyi emlak danışmanları sizi sonuna kadar dinler ve sabırlıdır. Sizi anlamadan dinlemeden portföyündeki bir üründe ısrar eden danışmanla çalışmamayı tercih edin. Emlak konusunda sizi bilgilendirmek ve yol göstermek ile size uymayan bir üründe ısrar etmek arasında dağlar kadar fark vardır.


 1. Pazarlama tekniklerini inceleyin

Gazete ve dergi ilanları pek kalmadı ama acentenin vitrinindeki ilanlara, el ilanları ve broşürlerine eski tarz pazarlama olsa da bakın. Günümüzün iletişim dünyası dijital mecralarda dönüyor. Danışman adayınıza dijital mecrada özellikli olarak ne gibi bir pazarlama planı hazırlayacağını sorun. Stratejilerini anlattırın. Satmak istediğiniz evin görünür olmasını nasıl sağlayacak? En yüksek görüntülenme sayısını nasıl elde etmeyi planlıyor? Hangi platformlarda yer alıyor?

Mailing listeleri, sosyal medya, emlak platformları ve gayrimenkulü bir organizasyon düzenleyerek tanıtmak günümüzde en etkili pazarlama araçlarındandır. Şimdiye kadar hangilerini ne sıklıkla kullanmış? Sosyal medya ve diğer dijital ortamlarda siz de araştırma yapın, kendisini mi yoksa satılık ürünü mü ön plana çıkartmış?


 1. İtibar

Unutmayın iyi danışmanlar kısa sürede tanınır (Kötüleri de öyle).  Çalışmayı düşündüğünüz emlak danışmanı hakkında doğru alıcıyı ve satıcıyı bulmak kadar, satışı ne kadar sürede kapattığı konusunda yazılı geribildirimlerin yanı sıra sözlü olarak da olumlu referanslar duymalısınız.


 1. Bağlantılar

Tecrübeli bir emlak danışmanının emlak sektöründe güçlü ilişkileri olduğu gibi, bankalar, ustalar, nakliyeciler, mobilyacılar, perdeciler, tamircilerden tutun internet sağlayıcılarına kadar pek çok iş kolunda bağlantıları ve tanıdıkları vardır. Emlak danışmanınız ev ile ilgili bu gibi konularda da yol gösterebilecek kapasitede olmalıdır.


 1. İletişim

Emlak danışmanınızla konuşurken ve iletişim kurarken kendinizi rahat hissetmelisiniz. Konuşmaktan çekiniyor ve üzerinizde yersiz bir baskı hissediyorsanız sizin için doğru danışman olmayabilir. Emlak danışmanınızla iletişiminiz iyi olmalıdır. Süreçler hakkındaki tüm sorularınıza doğru cevap verebilecek bilgi ve yetenekte bir danışmanı seçmeye özen gösterin.

Mesela evinizi satmak istiyorsanız nasıl bir pazarlama planı uygulayacağını ve size/durumunuza özel ne gibi adımlar atacağını sorun. Elinde sizin mülkünle ilgilenebilecek hâlihazırda “sıcak” kaç müşterileri var? Danışmanınız evinizi gezdirirken potansiyel alıcılara kendisi mi eşlik edecek, birini mi görevlendirecek? Sizinle hangi aralıklarla temas edecek? Satış anlaşması sonrasında süreci nasıl yönetecek? İyi bir danışman sizi süreç konusunda önceden detaylı olarak bilgilendirebilmelidir ki olası hazırlıklar zamanında tamamlanıp satışı tehlikeye atacak gecikmeler yaşanmasın.


 1. Kişisel Yaklaşım

Süreci emlak danışmanınız ile beraber yaşayacaksınız. Bu açıdan danışmanın anlaşabildiğiniz bir kişilik yapısında olması önemlidir. Sizi ve ihtiyaçlarınızı anlayacak ve doğru yönlendirecek birisi ile çalışmalısınız.  Bu konuda iç sesinizi dinleyin. Rahat hissetmiyorsanız başka bir danışman ile çalışmayı tercih edin.


 1. Güvenilir tecrübe

Elbette ki ne zamandır bu işte olduğunu, kaç evin alış ve satışına aracı olduğunu soracaksınız. Ama işi orda bırakmayın. Emlak işindeki tecrübesi hakkında sorular sorarak daha çok bilgi edinmeye bakın. Mesela liste-fiyatı/gerçekleşen satış fiyatı oranlarını sorun. Bulunduğunuz bölgedeki evlerin ortalama satış sürelerini sorun. Gayrimenkul danışmanınızı seçerken, alıcıların iyi bir anlaşma ile evlerine çok kısa sürede taşınmasını sağlamış ve bunu geçmiş performansları ile kanıtlayabilecek birisi olmasını istemez misiniz?


 1. Pazara hâkim olmak

Gayrimenkul piyasasında her bölgenin kendine has özellikleri vardır. İster şehir merkezinde bir yer arayışında olun, ister kırsal kesimde;  gayrimenkul danışmanınızın bölgedeki yerel piyasa eğilimleri ve yapılanmasını bilmesini, size bölgenin özellikleri hakkında detaylı bilgi vererek yönlendirmesini beklersiniz. Temel bilgiler ile başlayın. Yeni listelenmiş evlerin satış süresini ve ortalama satış fiyatlarını sorun. Aynı zamanda bölge piyasası hakkında ileriye yönelik bilmeniz gereken benzersiz noktaları anlatmasını isteyin.

Lüks bir gayrimenkul almak veya satmak istiyorsanız bu konuda uzmanlaşmış birisi ile çalışın. Unutmayın uzmanlık gereği ekonomik bütçe ile ilk defa ev alacakların danışmanı aynı zamanda lüks villa satıyor olmamalıdır. Bazı danışmanlar belli bir bölgenin uzmanıdır, o bölgedeki tüm gayrimenkuller ile ilgilenirler. Siz yine de danışman adayının ilgilendiğiniz emlağın piyasasındaki tecrübesini sorgulayın.


 1. Danışmanınıza ne istediğinizi söyleyin

İyi bir danışman ihtiyaçlarınızı ve içinde bulunduğunuz koşulları anlayacaktır. Size en iyi şekilde yardımcı olabilmesi için siz de ona yardımcı olun. Koşullarınız hakkında dürüst olun. Herkesin kendine has durumları olabilir. Danışmanınız size servis verirken bunları göz önünde bulunduracaktır. Her ne kadar günümüzde danışmanlar gayrimenkulünüzü satarken en üst seviyede görünür kılmak için, veya alıcı iseniz sizin için en iyi seçeneği bulmak üzere teknoloji kullanıyor olsalar da, özel durumunuzu kavrayıp amacınıza ulaşmanız için size özgü çözümler üretmek sadece bir insanın yapabileceği bir şeydir.

emlak-danismani

Karar Verme Zamanı

Danışmanınıza karar vermeden önce birçoklarıyla tanışıp bir fikir edineceksiniz. Bazılarını daha çok beğenecek, bazılarından uzak durmak isteyeceksiniz. Kararınızı verdiğinizde önünüzde 2 seçenek olacaktır. Ya “tek yetki” vereceksiniz veya birçok emlak acentesi ile çalışmak isteyeceksiniz. Pratikte emlakçınıza “tek yetki” vermek onlara makul bir zaman dilimi içinde satış yapma fırsatı verdiği için, size daha çok yoğunlaşıp çaba göstereceklerini unutmayın. Tek yetki daima belli bir zaman dilimini kapsar. Memnun kalmazsanız yenilemezsiniz.

Alıcı veya satıcı bulmanın emlak işinin en kolay tarafı olduğunu söylerler. Esas zorluk satışı kapatmayı başarmaktır. Satışı kapatmaya giden yolda düşünemeyeceğiniz kadar ters gidebilecek olay ve her şey yolunda olsa dahi atılması gereken adımlar bulunur. İyi bir gayrimenkul danışmanı becerikli olmalıdır. Karşısına çıkabilecek şeyleri önceden kestirip, ona göre tedbir almalı, tüm işlemleri önceden belirlenmiş bir plan çerçevesinde hazırlamalıdır. Banka kredisinden, eve taşınma sürecine kadar her adımda danışmanınıza güvenebilmelisiniz.

 

Beril ÖZTUNALI
Kıbrıs Emlak Merkezi Ülke Müdürü


Etiketler: , , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır