2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Acorn Cyprus Brokerı Sevya Turmen Kuzey Kıbrıs’ın Avantajlarını Anlattı

19 Ocak 2022

Acorn Cyprus Brokerı Sevya Turmen Kuzey Kıbrıs’a hangi ülkelerin yatırım yaptığını ve kazançlı yatırımın sebeplerini anlattı. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Kuzey Kıbrıs doğası, iklimi, tarihi, kültürü ve konut fiyatlarıyla yabancı yatırımcılar için oldukça cazip bir bölge. Peki hangi ülkeler Kuzey Kıbrıs’ı tercih ediyor ve yatırım sebepleri neler?

İşin uzmanına sorduk. Acorn Cyprus Brokerı Sevya Turmen, Kuzey Kıbrıs’ın global yatırım platformu Kıbrıs Emlak Merkezi’nde konuğumuz oldu.

Sevya Turmen ile Kuzey Kıbrıs’ın yatırım avantajlarını ve yatırımcıların dikkat etmesi gereken konuları değerlendirdik.

Keyifli okumalar..

“Ucuz Yaşam Kuzey Kıbrıs’ı Daha da Öne Çıkardı “

Yabancı yatırımcı neden Kuzey Kıbrıs’a yöneldi?

Yabancı yatırımcının Kuzey Kıbrıs’ı seçmesinin nedeni yeni değil aslında. Kıbrıs eskiden bir İngiliz kolonisiydi ve uzun yıllar İngilizler için cazip bir yerdi. Trafiğin aynı yönde olması, ev fiyatlarının sterlin olması onlar için artı değer.

Son yıllarda farklı ülkelerde tercih etmeye başladı Kuzey Kıbrıs’ı. Ruslar mesela, Güney’de ki krizden sonra bu tarafa yöneldiler. Deniz ve iklim de tabi ki tercih sebepleri arasında.

Son 4-5 yıldır İskandinav ülkeleri gelmeye başladı, onlar iklim şartlarından dolayı tercih ediyorlar.

Tabi uygun fiyatlı bir yaşam olması herkes için artı avantaj. Günün sonunda kazandıkları para ve burada harcayacakları para diğer Avrupa ülkelerinden daha ucuz. En büyük sebeplerden birisi bu.

İkincisi de vergilendirme sistemi. Yurt dışında yatırım yaptıklarında yüksek vergi ödüyorlar, burada daha düşük.

Üçüncü olarak da sektörümüzün büyümesiyle, şirketlerin büyümesiyle ve sizin gibi firmaların çalışmalarıyla daha fazla duyuluyoruz. Aslında burada çok güzel bir hayat yaşayabileceklerini keşfediyorlar.

“Alman Pazarı Tekrar Aktif”

Hangi ülkelerden ilgi ve alım yoğun ilerliyor? Özellikle hangi bölgeleri tercih ediyorlar?

İngilizler ağırlıklı Girne’yi tercih ederler. Girne’nin her tarafında yatırım yapıyorlar Doğu’dan Batı’ya.

Ruslar da Long Beach ve Bafra tarafını tercih ediyorlar. Havuz yerine deniz olması daha avantajlı onlar için.

İskandinavlar toplu yaşamaktan hoşlanıyorlar, ilk yatırım yaptıkları bölgeyi Esentepe’yi tercih ediyorlar.

Bir zamanlar yatırım yapan ancak sonrasında devam etmeyen Almanlar tekrar ilgi göstermeye başladı. Bunun sebepleri de yine başta vergilendirme, iklim şartları ve lokasyonumuz. Biz Avrupa’nın göbeğindeyiz, buradan ulaşım çok daha kolay her yere. İkinci ev veya tatil evi ya da emeklilik evi olacak evleri tercih ediyorlar.

“Yatırım Yapmakta Geç Kalmayın”

Yatırım düşünenler için Kuzey Kıbrıs kazançlı bir bölge mi, neden?

Kazançlı bir bölge.

Git gide tanınan bir yer ve gelişen bir bölge. Gelişen her ülke kazançlıdır. Burada bir büyüme ve kalabalıklaşma var. Ekonomi büyüyor ve kazanç artıyor. 10 yıl önce yatırım yapanlar bugün yatırım yapanlardan daha karlı. Bugün yatırım yapanlar da 10 yıl sonra yatırım yapacaklardan daha karlı olacak.

Yatırımcıya tavsiyeniz nedir?

Ülkemizde, 2004 yılında sektörün hazırlıksız yakalandığı satış patlaması yaşandığı döneminde birçok kural dışı yapılan işler var. Dolayısıyla bu ürünler piyasada.

İkinci el piyasasında alınacak ürünün çok iyi kontrol edilmesi ve evraklarının incelenmesi gerekiyor. 2004 yılında evrak işleri tamamlanmadan evler yapıldığı için bu konunun iyi araştırılması gerekiyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır