2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Vatandaş soruyor, Avukat Özge Bengüsu yanıtlıyor..

7 Mayıs 2016

Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber portalı Kıbrıs Emlak Merkezi, vatandaş sorularına da cevap arıyor. Yatırımcısınız veya kiracı. Aklınıza takılan her soruyu, uzmanlarımız yanıtlıyor. İşte Kıbrıs Emlak Merkezi’nde Avukat Özge Begüsu’nun yanıtladığı sorular..Kiracılar, ev sahipleri, yatırımcılar. Aslında emlak dünyasında herkesin soracak bir sorusu var. Kıbrıs Emlak Merkezi’nde artık sizlerden gelen sorulara yanıt arıyoruz.

Siz soruyorsunuz, alanında uzman konuklarımız cevaplıyor.

İlk uzman konuğumuz Avukat Özge Bengüsu..

SORU:
Geçen sene evimi öğrencilere kiraladım. Sözleşme süresi dolmadı henüz. Fakat evi gerçekten harabeye çevirmişler. Bir depozito almıştım kiralarken, ama o depozito masrafın dörtte birini bile karşılamaz. Sözleşme dolmadan tahliyelerini sağlayabilir miyim? Zararımı nasıl karşılarım?

CEVAP:
Kira ilişkilerinde akitsel şartlar çok önemlidir. Şayet sözleşmenizde kiralanana gelecek zarardan hiç bahsedilmemiş de olabilir. Hiç kimsenin, size ait bir mala zarar verme hakkı yoktur. Kiracı sadece normal kullanımdan mütevellit oluşan zararlardan sorumlu değildir. Kiralanan taşınmazınızın zarar görmesi durumunda, zararı bir uzman tarafından tespit ettirmeli ve kiracılarınızdan bir alacak davası ile talep edebilirsiniz.

———-

SORU:
Taşındığımız günden bu yana aydınlatma krizi yaşıyoruz. Apartman sakinleri ayda 5 lira vermiyor diye apartman karanlık. Özellikle geceleri büyük tehlike herkes için. Çok uğraştım ama birlikteliği sağlayamıyorum elektriğin bağlanması için. Apartman adına tek başıma hareket etme hakkım var mı sizce?

CEVAP:
Bu konu ile ilgili olarak kat irtifakına ilişkin yasaya bakılmalı. Ortak kullanım alanı olan yerlerle ilgili yapılan masrafların talep edilebilmesi için, yasaya uygun seçilmiş bir yönetimin olması gerekmektedir. Günümüzde çoğu toplu yaşanan yerlerde bu gibi durumlar iyi niyet çerçevesinde çözülmektedir.

———

SORU:
Tesisat işi yapıyorum. Bir projenin tüm elektrik işlemlerini daire karşılığı bize vermek istiyor müteahhit firma. Fakat ekonomik olarak sıkıda olduğunu biliyoruz. Projeyi bitiremezse yaptığım masrafı nasıl telafi edebilirim? Ya da vereceği dairenin garantisini nasıl sağlarım şimdiden?

CEVAP:
Plan üzerinden alınan evlerle ilgili yazılı sözleşme yapılmaması durumunda, alıcı adına yüksek risk mevcuttur. Bu sözleşmede veya eklerinde de alınacak evin planları, mümkünse üç boyutlu resimleri, vizelenmiş planları yer almalıdır. Bunların eksik olması halinde, yapacağınız tartışmalardan yeterli sonuç alabilmeniz çok zor olacaktır. Bunlar varsa, yüklenici kişinin sözleşme ihlali söz konusu olacak, sizin de dava açma hakkınız doğacaktır. Dava süresi ile ilgili bilgi vermeyi, öngörülebilen ve öngürülemeyen birçok etken olduğu için, doğru bulmuyorum.

——–

SORU:
3 yıl önce bir daire aldık ve tapu masrafını ertelemek için sözleşme yaptık. Fakat bize evi satan firmanın batmak üzere olduğunu söylüyorlar. Uykularımız kaçmaya başladı, bizim evimiz tehlikeye girer mi?

CEVAP:
Öncelikle paniğe kapılmaktan uzak durun. Eğer sözleşmeniz pullanıp tapuya yatırılmışsa ve bu kayıttan önce mal üzerinde herhangi bir engel yoksa rahat olun. Böyle bir durumda mülkünüzün firmanın başka borçlarına gitme riski hiç denecek kadar azdır..

—–

SORU:
Özenerek dayayıp döşediğimiz evi genç bir bayana kiraladık. Ama ev kız öğrenci yurduna dönmüş durumda. Kaç kişi kaldıkları belli değil. Komşulardan da sürekli şikayet alıyoruz. Birkaç kez bayanla konuşmayı denedik, telefonlarımıza da çıkmıyor. Bu durumda ne yapabilirim acaba?

CEVAP:
Özenerek dayayıp döşediğiniz evi, kiralarken de aynı özeni göstermeniz gerektiğini gösteren bir durum. Maalesef bu tür şikayetler sıkça karşımıza çıkıyor. Kiracınızla diyalog sürecini geçtiyseniz artık, ihbarla uyarabilirsiniz. Eğer yine de çözüm olmazsa, ikinci adım olarak ihbar davası açabilirsiniz.

Sizler de emlak sektöründe cevap aradığınız soruları, haber@www.kibrisemlakmerkezi.com adresine gönderirseniz, uzmanlarımız sizler için yanıtlayacak..

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır