2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Türkiye’de mayıs ayında 113 bin 276 konut satıldı

21 Haziran 2023

Türkiye İstatistik Kurumu’nun raporuna göre konut satışlarındaki yıllık düşüşün ardından mayıs ayında 113 bin 276 konut satıldı.
Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Türkiye’de peş peşe gelen ekonomik sorunlar ve felaketler konut satışlarına da yansıdı. 2023 yılının başından bu yana artan konut fiyatları sonrası yaşanan deprem felaketi ile birlikte konut fiyatlarında düşüş görüldü.

 

 

Bir önceki yıla göre konut satışında azalma görüldü

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre yaşanan sorunlar konut satışlarının gerilemesine neden oldu. Yıllık bazda bakıldığı zaman mayıs ayında konut satışı bir önceki yıla göre yüzde 7,7 oranında azaldı. Bu azalış ile birlikte 113 bin 276 konut satıldı.

2023 yılının nisan ayına göre ise mayıs ayında konut satışlarının yüzde 32 oranında arttı. Senenin başından bu yana peş peşe gelen felaketlerin ardından mayıs ayında ulaşılan konut satış oranı bu senenin en yüksek seviyesinde olarak verilere yansıdı.

 

Yabancılara satılan konutlar yüzde 46,9 oranında

Yabancılara satılan konutların oranında da düşüş görüldü. Mayıs ayına bakıldığı zaman bir önceki yıla göre yüzde 46,9 gibi ciddi bir oranda azalma yaşandı.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır