2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Trampa Nedir? Nasıl yapılıyor?

21 Haziran 2023

Gayrimenkul sektöründe kullanılan terimlerden biri de trampa. Peki tam olarak ne anlama geliyor ve bu işlem nasıl yapılıyor?
Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Emlak terimleri arasında sıklıkla kullanılan ve sorgulanan trampa, ticari değeri olan bir gayrimenkulün, başka bir gayrimenkulle takas edilmesi anlamına geliyor.

Peki nasıl yapılıyor trampa işlemi?

 

Trampa nedir?

Tapuda trampa işlemi, taşınmaz malların el değiştirmesi için sıkça kullanılan bir yöntem. Trampa işlemi ile bir veya daha fazla kişi, sahip oldukları taşınmaz mallarını birbirleriyle değiştirir. Bu işlem, tapu müdürlüklerinde gerçekleştirilir ve taraflar arasında bir sözleşme imzalanır.

 

Trampa işlemi nasıl yapılır?

Tapuda trampa işlemi için gerekli olan belgeler arasında tapu kayıtları, kimlik belgeleri, tapu harcı dekontu ve vergi beyannameleri yer alır. İşlem noter huzurunda yapılıyorsa, noter sözleşmenin doğruluğunu teyit ederek işlemi tarafların onayıyla tamamlar.

Trampa işlemi genellikle arsa, bina, tarla, arazi, daire gibi taşınmaz malların değiştirilmesinde kullanılıyor. Taraflar arasında anlaşmazlıkların yaşanmasını önlemek için noter huzurunda yapılması öneriliyor.

Tapuda trampa işlemi, taşınmaz malların el değiştirmesi için yaygın olarak kullanılan bir yöntem olmasına rağmen, işlem öncesinde dikkatli bir araştırma yapılması ve gerekli belgelerin tamamlanması önemlidir.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır