2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Tomruk evlerin avantajları ve özellikleri – Kıbrıs Emlak Merkezi

13 Aralık 2017

Sibirya’dan gelen sarı çamlarla yapılıyor, ömrü 200 yıla kadar çıkıyor. Birçok kişinin hayallerinde yer alan tomruk evlerin metrekaresi 775 dolardan başlıyor. İşte detaylar..Son zamanlarda dikkat çeken bir yatırım tomruk evler.

Ağaçlarla hayat bulan bu özel tasarım yapılar, insanların gözdesi oluyor.

Detayları Bienel Group Tomruk Evler Kıbrıs Direktörü Burçin özdenak ile konuştuk.

“öMRÜ 200 YIL”

Tomruk evler görüntüsüyle büyülüyor. Peki detayını nasıl anlatırsınız?

Tomruk evler, Sibirya’dan gelen sarı çamlardan oluşan tomruklardan yapılıyor. Yaşayan bir bina, nefes alan bir bina. Yazın serin kışın ılık olan bir bina. Aynı zamanda klimatik özelliği olan, kışın nemi toplayan ve yazın bu nemi dışarıya veren binalar.

Yapıda kullanılan bütün tomruk ve keresteler ilaçlanmış şekilde gelir. Herhangi bir haşere ya da kurt içerisinde barınamaz. Bunların bakımı her 5 veya7 senede bir eve boya yapar gibi ahşap koruyucu sürerek ömrünü uzatabilirsiniz.

Normal beton binalarda bina ömrünü 50-60 yıl olarak belirlenirken, tomruk yapılarda bu ömür 200 yıla kadar çıkıyor. Bu da bakımlı doğru orantılı.

Tomruk evler, insanın hayatına hayat katar. Nefes alırlar ve sağlıklıdırlar. Tamamen doğal malzemeden yapılır. Bunların içerisinde kullanılan boya da doğaldır. Su bazlı ahşap koruyucu ve vernikler kullanıyoruz. Tiner bazlı ürünler kullanılmıyor.

İçerisinde çam kokusu yıllarca sürer. En fazla altı bodrum olarak, 2 kat yapabiliyoruz. Kıbrıs’ta bir ilk, doğal yaşamak isteyenlere son derece müthiş bir yapıdır. Bu binalar sadece dağda değil, deniz kenarında da olabilir.

Tomruk yapı beton ve çelik yapıya göre deniz kenarında daha dayanıklıdır. Çelik deniz kenarında tuzdan paslanır, beton yıpranır. Ancak tomruk daha dayanıklıdır.

Müthiş bir izolasyon sağlar tomruk yapılar. Deneysel bir veri paylaşayım sizinle, 10 cm bir ağaç, 50 cm betonarme ve 60 cm taş binadan daha fazla izolasyon sağlar. Kaldı ki bizim tomruklarımız 20 cm’dir.

“HAYALİNİZDEKİ PROJEYİ YAPIYORUZ”

Tomruk ev almak isteyen biri nasıl bir yol haritası izlemeli?

Tomruk ev almak isteyen biri önce bize gelmeli. Sonra ya kendi hayal ettiği ya da elimizde hazır olan projelerden seçip yapacak. Daha sonra bunların 3 boyutlu çalışmalarını görecek ve istediği değişiklikler yapılıp sipariş süreci başlıyor.

Sipariş sürecinde, müşteri radyan temeli döktürüyor. Sibirya’dan tomrukların gelmesi 3 ay sürüyor. 100 metre kare bir yapının ürünler geldikten sonra tamamlanması ise 2-2,5 ay gibi bir süreçtir. Yani toplamda 6 ayda ev teslim edilir. İçeride tesisatları da mevcut. Elektrik tesisatı, su tesisatı hazırlanıyor bağlantılar bize ait değil. Mutfak ve vitrifiyelerin son bağlantıları kalıyor. Aynı zamanda kapı ve pencere doğramaları bize ait, ancak kapı kolları ve camlar müşteriye ait, kendi istediği gibi olsun diye.

Fiyatlar nasıl?

Şu an da içerisinde bulunduğumuz showhouse 110 metre kare. Tomruk evlerin metre kare fiyatları bin dolardır. 110 metrekare bir yapı 110 bin dolardır. Bu proje kampanya dahilinde 85 bin dolardır.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır