2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Tavan Aralarını Kullanışlı Hale Getirmenin 8 Farklı Yolu

1 Ağustos 2016

İşte ilham alabileceğiniz, farklı bütçe ve ihtiyaçlara yönelik 8 yaratıcı tavan arası tasarımı örneği…Bazı çok katlı apartman dairelerinde ve müstakil yapılarda bulunan tavan arası alanı, çoğunlukla işlevsiz kalan ve kutularla eski eşyaları biriktirdiğimiz tozlu bir depo olarak kullanılan alanlar oluyor. On yıllardır süregelen bu durum artık o kadar kanıksanmış ki korku filmlerinin bir klişesi haline bile gelmiş tavan araları; sonuçta korku yaratmak için karanlık, yıkık dökük, nemli, tozlu, örümcek ağlarıyla çevrili bir ortamdan daha elverişli bir yer olabilir mi? Ancak bugün artık modern yaşamın getirdiği yaşam alışkanlıkları çeşitleniyor ve evlerimizdeki her boş alana ihtiyaç duyuyoruz. Tavan araları da son derece şık ve kullanışlı birer yaşam alanı haline gelebilir ve bu alanı değerlendirerek evinize bir ekstra oda daha kazandırabilirsiniz. Nasıl mı? Tabii ki öncelikle evinizde ihtiyaç duyduğunuz, eksikliğini hissettiğiniz şeyi belirlemeli ve bu boş alanı o belirli işleve göre şekillendirmelisiniz. Tavan arası deyip geçmemek lazım, zekice tasarımlar ve şık mobilyalarla tavan araları yatak odasından oturma odasına pek çok farklı yaşam alanına dönüşebiliyor. Nasıl mı? İşte ilham alabileceğiniz, farklı bütçe ve ihtiyaçlara yönelik 8 yaratıcı tavan arası tasarımı örneği…
Minik bir ev
“Geniş tavan arası alanları neyse ama küçücük tavan araları nasıl değerlendirilebilir ki?” dediğinizi duyar gibiyiz. İşte bu yüzden en çarpıcı ve yaratıcı dekorasyon örneklerinden biriyle başlayalım dedik. Bu şık ve sıcacık tasarımda tavan arasına yalnızca konforlu bir oturma alanı dizayn edilmemiş, aynı zamanda tavan eğimi kullanılarak oturma alanının arka tarafında bir asma kat oluşturularak harika bir tek kişilik yatak tasarlanmış. Adeta minik bir ev niteliğindeki bu tavan arası mükemmel bir misafir odası olabileceği gibi küçük yaşam alanlarını dizayn etmek isteyenler için de ilham verici özelliklere sahip.
Açık mutfaklı salon
avan aralarında en çok karşımıza iki sorun çatının fazlasıyla eğimli olması ve alanın penceresiz ve karanlık olmasıdır. Eğer evinize böyle şık bir ekstra salon alanı eklemek istiyorsanız öncelikle mekanın aydınlık olacağından ve güneş alacağından emin olmalısınız. Bunun için de en ideal yöntem elbette çatı pencereleri. Geniş çatı pencereleri yaptırdığınızda tavanın eğimli yapısı da bir sorun olmaktan çıkıyor ve aksine estetik bir tasarım unsuruna dönüşüyor.
Huzurlu bir yatak odası
Dediğimiz gibi aslında hangi odaya ihtiyaç duyuyorsanız tavan arasındaki atıl alanı bu odaya dönüştürmeniz mümkün. Bu yatak odası da gerek tarzıyla gerekse de konforlu ve huzurlu yapısıyla insanı adeta büyülüyor. Çatı pencerelerinin yerden başlayan küçük pencerelerle kuvvetlendirildiği tasarımda rustik ögeler kullanılmış ve doğal bir yatak odası dizaynı ortaya çıkarılmış. Küçük alanı fazla işgal etmeyecek minimalist mobilya tercihleriyle de ferah bir atmosfer etkisini gösteriyor. Harika görünüyor değil mi?
Çalışma odası
Çalışma odanızda aradığınız özellikler neler: Konforlu bir dinlenme/mola alanına sahip olması, sesten rahatsız olmamak için yalıtımının kuvvetli olması, odaklanmamıza engel olacak şeylerin ortalıkta görünmemesi… İşte bunların hepsi bir tavan arasını en ideal çalışma odası yapmaya yeter! Küçük alanlar ve eğimli çatısıyla odaklanmayı kolaylaştıran bir yapıya sahip olan tavan araları şık bir dizaynla harika bir çalışma odasına dönüşüyor.
Çocuklar için oyun alanı
Çocuğu olanlar bilir, çocuklar bir yeri sahiplenmeye bayılırlar. Her ne kadar evde çocuğunuza ait bir oda olsa da yatak odası ile oyun odasının ayrı olması demek çocuğunuzun oyun odasında hayal gücünün derinliklerinde eğlenceli yolculuklar yapması demektir aynı zamanda. Evinizdeki tavan arası boş duruyorsa bu alanı çocuklarınız için bir oyun alanına dönüştürebilir ve çocuklarınızı dünyanın mutlu çocukları yapabilirsiniz!
Gizli sauna
Bu evin sahipleri ise tavan arasını değerlendirmek için tercihlerini lüks ve konfordan yana kullanmışlar ve yaşam kalitelerini eşsiz bir şekilde arttıran şahane bir sauna yaptırmışlar. Elbette diğer seçeneklere göre biraz daha pahalı bir tercih bu ancak değeceğine eminiz!
Giyinme odası
Modern hayatın doğurduğu ihtiyaçlardan biri de özellikle moda tutkunları için giyinme odaları oluyor. Aslında iş hayatındaki herkesin küçük de olsa bir giyinme odasına ihtiyacı var çünkü giyinme odaları hem yatak odasındaki dolap kalabalığını ortadan kaldırıyor hem de gündelik hayatımızı kolaylaştırıyor. Tavan arasını giyinme odası yapmak da harika fikirlerden biri elbette.
Banyo
Yine su tesisatı döşetmek gerekeceği için biraz masraflı ancak harika bir seçenek: Şık bir banyo! Rustik dokusu, vintage tasarım unsurları, klasik zarafeti ve dekorasyonun ana karakterini belirleyen o eşsiz ayaklı küveti ile her göreni büyüleyen bir tavan arası banyosu örneği!


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır