2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Stopaj Nedir?

13 Haziran 2023

Gayrimenkul sektöründe stopaj ne anlama geliyor?
Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Kuzey Kıbrıs’ta emlak satın alırken ödenen vergilerden biri de stopaj.

Gayrimenkul sektöründe stopaj, bir gayrimenkulün satış bedeli üzerinden yapılan vergi kesintisine deniyor. Bu vergi kesintisi, Gelir Vergisi Kanunu kapsamında uygulanıyor.

Gayrimenkul satışında stopaj, satış bedelinin belirli bir oranının vergi olarak alınması anlamına geliyor. Bu oran, gayrimenkulün değerine ve satış şekline göre değişiyor. Genellikle, bir gayrimenkulün satış bedeli üzerinden %4 oranında stopaj kesintisi yapılıyor.

Stopaj, satış bedelinin tamamından değil sadece bir kısmından kesiliyor. Satış bedeli üzerinden yapılan kesinti, satış bedelinin geri kalan kısmının satıcıya ödenmesinden önce vergi dairesine ödeniyor.

Stopaj, vergi dairesi tarafından kesiliyor. Bu vergi kesintisi, satıcının vergi borcunu ödemesinde kullanılıyor. Satıcının vergi borcu, stopaj kesintisi yapıldıktan sonra kalan tutardan ödeniyor.

Gayrimenkul sektöründe stopaj uygulaması, gayrimenkul satışlarının kayıt altına alınmasını ve vergi kaçakçılığına karşı önlem alınmasını sağlıyor.

Bu vergi satıcı tarafından ödeniyor. Satıcı kar amaçlı bir firma ise %4 oranında, kar amacı gütmeyen bir satıcı ise %2.8 oranında vergi ödüyor. Kar amacı gütmeyen satıcılar 1 defaya mahsus olmak üzere bu vergiden muaf oluyorlar.

Stopaj vergisi, gayrimenkul sektöründeki tüm gayrimenkul satışları için geçerli. Ancak, bazı durumlarda stopaj vergisi uygulanmayabilir. Örneğin, bir işletme veya şirket, kendi bünyesindeki gayrimenkulü satarsa, stopaj vergisi uygulanmaz.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır