2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Sterlin ile kira ödeyenler isyan bayrağını çekti..

18 Ağustos 2015

Kıbrıs emlak sektörünü derinden sarsan döviz artışı, kiracıların da sabrını taşırdı. Sterlin ile kira ödeyenler, en sonunda isyan etti. İşte kiracıların dikkat çeken tepkisi..Dövizdeki yüksek ateş, Kıbrıs’ı da derinden sarstı. Özellikle de sterlin kurundaki hızlı artış ile birlikte vatandaşın bütçe hesabı şaştı.

Çünkü gayrimenkul ve otomobil sektöründe sterlin Türk Lirası’na göre çok daha sık kullanılıyor. Böyle olunca da anlık yükselişler bile rakamlarda ciddi etkiler oluşturuyor.

Yatırımcı bazen bu kur farkını göze alıyor, ama kiracılar için durum farklı. Sterlin kurunun beş liraya dayanmasıyla birlikte, ev kiraları ateş pahası oldu.

Örneğin kur 3 lirayken, 300 sterline ev tutan vatandaş o gün 900 lira kira ödüyordu. Ama bugün sterlin kuru 4 buçuk lira. 300 sterlinlik ev de 1350 lira oldu. Ki bu şimdilik. Para piyasaları sterlin kuru için ‘5 lira olur mu’ senaryosunu tartışıyor..

Hesap bu kadar şaşınca, masraflar bir anda artınca kiracılar isyan bayrağını çekti. Bazı ev sahipleri kiraları Türk Lirası’na çevirdi, bazıları ise sterlin üzerinden indirim yaptı.

Ama tepki dinmiyor. Eğitim adası Kıbrıs’ta öğrenciler sterlin ile ödenen kiralara karşı ciddi bir tepki gösteriyor. Hatta bu tepkilerini sosyal paylaşım sitesi Facebook’a da taşıdılar.

Yeni bir grup kurdular bu amaçla. Grubun adı: https://www.facebook.com/kktcdeevkiralarininsterlinolmasiniistemiyoruz

Sterlin ile kira ödemek istemeyen öğrenciler, bu sayfa üzerinden şikayetlerini dile getiriyor.. Onların bu çağrısı yankı bulur mu, izleyip göreceğiz..

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır